snorkel coral reef

Zobowiązania dotyczące plastiku

JEDNA SKÓRA. JEDNA PLANETA. JEDNA TROSKA.

ZOBOWIĄZANIA DOTYCZĄCE PLASTIKU

„Do 2050 roku, w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb” – sprawozdanie Ellen MacArthur Foundation z 2016 r.

 

Perspektywa ta, zilustrowana sugestywnym zdjęciami zanieczyszczonych dróg wodnych i oceanów, zmusza nas do niepokojącej refleksji, jaką rzeczywistość zostawiamy za sobą dla przyszłych pokoleń. Gwałtowny wzrost produkcji tworzyw sztucznych nie tylko zanieczyszcza środowisko, lecz także nasila postępujące zmiany klimatyczne. A jednocześnie, plastik wciąż jest używany z kilku względów: jest bardzo lekki, trwały i bezpieczny do stosowania w wielu gałęziach przemysłu. Ludzkość stoi zatem przed pytaniem, jak rozwiązać globalny problem wszechobecnego plastiku.

 

W NIVEA obraliśmy sobie za cel odpowiedzialne wykorzystanie plastiku w opakowaniach naszych produktów, kierując się zasadami gospodarki cyrkularnej. Nasze podejście do plastiku jest proste: ograniczamy jego ilość wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, w jak największym stopniu poddajemy go recyklingowi, w miarę możliwości zastępujemy go innymi materiałami, a dodatkowo – umożliwiamy ponowne wykorzystanie naszych opakowań. Pragnąć podkreślić nasze zaangażowanie, stawiamy sobie ambitne cele:

 

Do 2025 roku planujemy zmniejszyć udział pierwotnego plastiku wytwarzanego z surowców kopalnych w naszych opakowaniach o 50% (w stosunku do roku 2019).
Cel ten realizujemy poprzez redukcję wagi opakowań, wykorzystanie materiału pochodzącego z recyklingu oraz zastąpienie tworzyw na bazie paliw kopalnych ich alternatywami pochodzenia roślinnego.

Do 2025 roku, 30% materiałów zawartych w naszych plastikowych opakowaniach będzie pochodziło z recyklingu.
Wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu ma kluczowe znaczenie w przeciwdziałaniu nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych oraz zanieczyszczeniu środowiska tworzywami sztucznymi. Dając materiałom opakowaniowym drugie życie, zapobiegamy dalszemu wydobywaniu zasobów kopalnych na potrzeby produkcji plastiku oraz zanieczyszczeniu środowiska, generując popyt na materiały wtórne.

Zapewniamy, że do 2025 roku 100% naszych plastikowych opakowań będzie przystosowana do ponownego napełniania, ponownego użycia lub recyklingu.
Nasza odpowiedzialność nie kończy się oczywiście na sklepowej półce. Przeciwnie, nasze opakowania staramy się wytwarzać w taki sposób, aby można je było poddać recyklingowi, ponownie napełnić lub wykorzystać. Otrzymują one dzięki temu drugie życie, a nawet – wiele kolejnych.

 

Wszelkie nasze wysiłki na rzecz bardziej zrównoważonych opakowań z tworzyw sztucznych nie tylko pomagają zapobiegać zanieczyszczeniu środowiska, lecz także ograniczają emisję CO2, co wspomaga walkę ze zmianami klimatycznymi.

Redukcja zużycia plastiku z NIVEA

less plastic

Dążąc dla dobra naszej planety do poziomu absolutnego zero waste, musielibyśmy całkowicie zrezygnować z jakichkolwiek opakowań. Niestety, nie bylibyśmy wtedy w stanie zabezpieczyć naszych produktów w drodze z zakładu produkcyjnego do Twojego domu. Jednak jeżeli chodzi o plastik, mniej zawsze znaczy więcej! Aby zmniejszyć ogólne zużycie plastiku, krytycznie przyglądamy się każdemu rodzajowi naszych opakowań, starając się używać tylko takiej ilość materiału, jaka jest bezwzględnie konieczna. Jest to również najskuteczniejszy sposób na ograniczenie emisji CO2 powiązanej z opakowaniami.

Jesteśmy bardzo dumni z naszego mistrza wagi lekkiej, butelki balsamu do ciała z linii NIVEA Naturally Good. Do jej wytworzenia zużywamy o 50% mniej plastiku niż w przypadku standardowych opakowań balsamów do ciała NIVEA. Zrównoważony projekt nie tylko przyczynia się do znacznego ograniczenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych, lecz ma także inny ukryty talent: wcięcie w dnie butelki pozwala całkowicie wycisnąć jej zawartość, a nawet zwinąć ją jak tubkę. Dzięki temu możesz zużyć balsam dosłownie do ostatniej kropli. Mniejsze opakowanie oznacza również, że na palecie transportowej zmieści się więcej produktów, co daje większą ilość w jednej ciężarówce oraz mniej ciężarówek na ulicach, a więc w efekcie – niższą emisję CO2.

  • NIVEA Naturally Good Balsam do ciała z owsem
  • NIVEA Naturally Good Balsam do ciała z aloesem
  • NIVEA Naturally Good Balsam do ciała z awokado

Recykling plastiku z NIVEA

Wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu ma kluczowe znaczenie w przeciwdziałaniu nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych oraz zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi. Dając materiałom opakowaniowym drugie życie, zapobiegamy dalszemu wydobywaniu zasobów kopalnych na potrzeby produkcji plastiku oraz zanieczyszczeniu środowiska, generując popyt na materiały wtórne.

W zależności od rodzaju użytego tworzywa (PET, PE lub PP), integracja recyklingowanego materiału może stanowić spore wyzwanie techniczne, ponieważ dostępność wysokiej jakości tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu jest wciąż niewielka. Dla nas niezwykle ważnym kryterium jest to, aby materiał opakowaniowy z recyklingu nie zagrażał bezpieczeństwu ani skuteczności naszych kosmetyków.

Dokonaliśmy już znacznych postępów w tym zakresie: do końca 2020 roku NIVEA zmodyfikowała 90% swoich butelek PET na rynku europejskim tak, aby zawierały one materiał pochodzący z recyklingu. Już sam ten fakt pozwoli nam zaoszczędzić ponad 1200 ton plastiku pierwotnego rocznie.

Na wielu naszych produktach można znaleźć informację, że wykonano je z tworzywa sztucznego pochodzącego w niemal 100% z recyklingu. Dlaczego jest to wciąż „niemal”, a nie pełne 100 procent? Ponieważ barwimy nasze butelki, aby nadać im charakterystyczny wygląd NIVEA. Do produkcji barwionych opakowań nadal potrzebne jest połączenie pigmentów i tworzywa pierwotnego. Przyznajemy to uczciwie, ponieważ zależy nam na transparentności naszych działań.

body lotion

Recyklingowane opakowania produktów do mycia twarzy i ciała

Wiele z Twoich ulubionych produktów NIVEA posiada już opakowania z recyklingu. Na przykład butelki PET wody micelarnej NIVEA lub przezroczyste butelki PET na żele pod prysznic. Ponadto, niezliczone nowe produkty, np. NIVEA Shower Fresh Blends, pojawiły się na rynku w butelkach PET wykonanych w co najmniej 97% z materiału recyklingowanego (PCR). Pozwala to uniknąć 150 ton plastiku pierwotnego wytwarzanego na bazie surowców kopalnych.

  • Kojący płyn micelarny do cery wrażliwej NIVEA
  • Odświeżający płyn micelarny do cery normalnej NIVEA

Recyklingowane opakowania produktów przeciwsłonecznych

Planujemy również przejście na materiały pochodzące z recyklingu w opakowaniach kosmetyków, których nie trzeba spłukiwać ani zmywać: w 2020 roku udało nam się przykładowo włączyć 95% recyklingowanego PET do butelek na NIVEA Sun Spray.

  • Olejek do opalania NIVEA

Zaczęliśmy też wprowadzać recyklingowany PE do asortymentu produktów do mycia ciała dla mężczyzn, który będziemy sukcesywnie rozszerzać o kolejne produkty i kategorie.

recycling

Czy plastikowe opakowania NIVEA nadają się do recyklingu?

Możliwość poddania opakowań recyklingowi zależy od lokalnej infrastruktury odzysku surowców wtórnych. Aby dowiedzieć się, jak postępować z opakowaniami, skontaktuj się z miejscowym zakładem utylizacji odpadów.

Każde opakowanie produktu NIVEA poddajemy dokładnej analizie we współpracy z zewnętrznym instytutem badawczym, by ustalić, ile materiału z opakowań możemy już wykryć, posortować i poddać recyklingowi w praktyce oraz na dużą skalę. Czasami zmiany wprowadzane celem zwiększenia możliwości recyklingu są pozornie niewielkie, lecz znaczące. Przykładem może być linia do oczyszczana twarzy NIVEA Micellar, w której wyeliminowaliśmy srebrną folię stosowaną dotąd na tylnej etykiecie.

Innym przykładem jest zastosowanie nowych pigmentów w naszych czarnych opakowaniach. Do tej pory, czarne opakowania plastikowe często nie były wykrywane w automatycznych sortowniach odpadów, dlatego nie były recyklingowane, lecz spalane. Dzięki nowo opracowanym pigmentom, opakowania są teraz prawidłowo wykrywane przez technologię sortowania i precyzyjnie kierowane do recyklingu. Od 2020 roku, w linii NIVEA Micellar Expert, a także w szamponach i żelach pod prysznic NIVEA MEN DEEP używamy wyłącznie tych nowych pigmentów.

Ponowne wykorzystanie plastiku z NIVEA

Kierując się ideą „ponownego wykorzystania”, NIVEA wdrożyła w całej Europie różnorodne inicjatywy mające na celu ograniczenie ilości odpadów i emisji z tworzyw sztucznych poprzez możliwość ponownego napełniania opakowań po Twoich ulubionych produktach NIVEA.

Na przykład w Niemczech, w ramach współpracy z siecią drogerii dm, jednym z czołowych niemieckich detalistów, uruchomiliśmy w wybranych sklepach pierwsze stacjonarne stacje do uzupełniania żeli pod prysznic. Specjalna maszyna do uzupełniania, powstała na fali idei ponownego wykorzystania i ograniczenia zużycia plastikowych opakowań jednorazowego użytku, została zaprojektowana zgodnie z najwyższymi standardami higieny i zapewnia intuicyjną obsługę. Z dumą ogłaszamy, że zdobyła ona już dwie nagrody: MUSE Design Award oraz Sustainability Readers Award 2020 Packaging Europe.

Z kolei we Francji i Wielkiej Brytanii, NIVEA wraz z dwoma produktami z linii NIVEA MEN After Shave uczestniczy w pilotażowej fazie projektu zero waste o nazwie “Loop”, której inicjatorem jest firma TerraCycle. Tutaj zużyte opakowania po produktach są odbierane z domu klienta, a następnie czyszczone i napełniane ponownie, co umożliwia ich wielokrotne wykorzystanie.

earth

Skąd pochodzi recyklingowany plastik stosowany w opakowaniach NIVEA?

W NIVEA używamy tzw. plastiku recyklingowanego z odpadów poużytkowych (PCR). Jest on wytwarzany w drodze recyklingu odpadów domowych – takich jak na przykład materiały znalezione w żółtych pojemnikach na odpady lub zwroty z przemysłu napojów. Dzięki zastosowaniu w opakowaniach surowców wtórnych, chronimy zasoby naturalne i unikamy stosowania plastiku pierwotnego na bazie paliw kopalnych, co prowadzi do ograniczenia emisji CO2.

Zastąpienie plastiku z NIVEA

Słoiki produktów z linii NIVEA Naturally Good Face Care to kolejny przykład tego, jak skutecznie możemy zastąpić konwencjonalne tworzywo sztuczne. Produkcja plastikowego słoika nadającego się do recyklingu zapoczątkowała wykorzystanie surowców pochodzenia roślinnego na równi z surowcami kopalnymi. Mimo, że jeszcze nie cała produkcja opiera się na surowcach pochodzenia roślinnego, możemy zapewnić, że równoważna ilość potrzebna do produkcji tego słoika zostaje włączona do procesu. Gwarantuje to niezależna certyfikacja ISCC Plus.

  • NIVEA Naturally Good Regenerujący krem na noc z organicznym olejem arganowym
  • NIVEA Naturally Good Rozświetlający krem na dzień z organicznym aloesem
  • NIVEA Naturally Good Przeciwzmarszczkowy krem na noc z wyciągiem z organicznego owocu łopianu

JEDNA SKÓRA. JEDNA PLANETA. JEDNA TROSKA.

Pragniemy być w 100% transparentni, dlatego chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące zrównoważonego rozwoju w NIVEA. Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na tej stronie lub szukasz bardziej szczegółowych informacji, zapraszamy na stronę internetową naszej macierzystej firmy Beiersdorf poświęconą tematyce zrównoważonego rozwoju.