Wyjątkowa pielęgnacja od 100 lat

Narodziny Skóry: Jak skóra Twojego dziecka rozwija się w trakcie ciąży

W momencie pierwszego spotkania mamy z jej nowo narodzonym dzieckiem tworzy się między nimi szczególna więź. Pierwszy moment bliskości rozpoczyna się od kontaktu przez skórę. Po dziewięciu miesiącach w łonie matki dziecko w końcu trafia w jej objęcia, gdzie następuje ten pierwszy pełen miłości dotyk. To dotyk, który trwa przez całe życie.

Skóra noworodka nie jest rozwinięta w takim stopniu jak skóra osoby dorosłej. W rzeczywistości jej grubość odpowiada jednej piątej grubości skóry dorosłego człowieka i dlatego jest ona niezwykle delikatna. Dzięki odpowiedniemu odżywianiu i właściwej pielęgnacji delikatna skóra niemowlęcia stanie się silna i zdrowa.

W trakcie ciąży skóra dziecka podlega fascynującym i radykalnym procesom rozwojowym. Pierwsza struktura skóry powstaje już kilka dni po poczęciu dziecka. Oto spojrzenie na rozwój skóry dziecka w trakcie ciąży:

Pierwszy trymestr

Dzień 10-12 - Rozwija się najgłębiej położona warstwa skóry dziecka czyli warstwa podstawna naskórka. Z niej wraz z powstawaniem najbardziej zewnętrznej warstwy skóry, czyli naskórka, tworzyć się mogą ( mogą się tworzyć) mieszki włosowe, gruczoły i paznokcie.-Pokrywający całą powierzchnię rozwijającej się skóry niczym ochronny pancerz naskórek pierwotny również rozwija się z warstwy podstawnej naskórka.

Dzień 18-19 - W tym okresie rozwija się mezoderma, pierwszy z trzech pierwotnych listków zarodkowych. Z mezodermy powstaje wiele tkanek i struktur organizmu dziecka, m.in. skóra właściwa. Skóra właściwa to warstwa skóry, która zapewnia energię i odżywianie naskórkowi. – Pojawiają się pierwsze włókna nerwowe i naczynia przypominające naczynia włosowate.

Dzień 43-60 - Pomagając chronić układ odpornościowy, do naskórka przesuwają się komórki Langerhansa wraz z melanocytami. Są to komórki pigmentowe determinujące kolor skóry.

Dzień 80-90 - Rozwija się pierwszy ludzki zmysł – dotyk. – Zaczynają rosnąć pierwsze mieszki włosowe i gruczoły łojowe oraz uwidaczniają się pierwsze paznokcie u rąk i nóg.

Drugi trymester

Około 15-go tygodnia ciąży - Powstaje tkanka łączna. – Rozpoznać można teraz tkankę podskórną. Zbudowana jest ona z tkanki łącznej i tłuszczu.

Około 18-go tygodnia ciąży - Na powierzchni skóry tworzy się maź płodowa (vernix caseosa). Służy ona jako środek poślizgowy ułatwiający przyjście dziecka na swiat oraz substancja uzupełniająca niedojrzałą funkcję bariery ochronnej skóry noworodka.

Trzeci trymestr

Około 28-go tygodnia ciąży - W pełni rozwinięte są paznokcie, mieszki włoskowe oraz gruczoły łojowe i potowe. – Powstają wszystkie warstwy naskórka typowe dla dojrzałej skóry.

Jak chronić skórę Twojego dziecka po porodzie

Skóra Twojego nowo narodzonego dziecka jest 3,5 razy cieńsza niż Twoja własna. Wynika to z faktu, iż nie posiada ona jeszcze znacznej warstwy tłuszczowej. W momencie narodzin całkowicie rozwinięte są warstwy skóry dziecka, ale skóra ta podlegać będzie dojrzewaniu przez pierwsze dni, tygodnie i miesiące jego życia.

Początkowo skóra dziecka jest niezwykle delikatna i uszkodzić ją może małe zadrapanie. Skóra nie ma również czynnych gruczołów potowych, więc może z łatwością wysychać. To z kolei może narazić ją na działanie szkodliwych bakterii. Brak zdolności skóry noworodka do utrzymania zrównoważonego poziomu pH również uniemożliwia skórze naprawę uszkodzeń wywołanych działaniem promieni słonecznych.

W ciągu pierwszych miesięcy życia niemowlętom trudno zwalczać takie podrażnienia skóry jak wysypka pieluszkowa, egzema i pokrzywka. Detergenty, barwniki i substancje zapachowe funkcjonujące w codziennym życiu mogą z łatwością podrażniać ich skórę. Ponadto w ciągu pierwszych sześciu do ośmiu tygodni życia u około 20 procent wszystkich niemowląt pojawia się trądzik. Zwykle stan taki wywołują zmiany hormonalne, ale tłuste produkty do pielęgnacji skóry niemowląt mogą go dodatkowo zaostrzyć i przedłużyć jego występowanie.

W przeciągu ostatnich 100 lat starannie opracowaliśmy asortyment produktów NIVEA Baby, aby rodzicom ulżyć w ich troskach związanych z opieką nad dzieckiem, a samym dzieciom zapewnić zdrową i niezawodną pielęgnację skóry. Mamy odpowiednie produkty dla skóry Twojego maleństwa, niezależnie od tego, czy przygotowujesz mu kąpiel czy też spędzasz z nim wspólnie dzień na świeżym powietrzu. Każdy stosowany przez nas składnik jest klinicznie badany pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności. A każdy nowo opracowywany przez nas produkt jest poddawany testom oraz powtórnym testom w celu zapewnienia, iż jest on bezpieczny i odżywczy dla skóry Twojego dziecka.

Od pudru i mydła po chusteczki, kremy i ochronę przeciwsłoneczną – NIVEA Baby ma wszystko, czego potrzebujesz dla pielęgnacji i ochrony skóry Twojego dziecka – od chwili narodzin.

NIVEA BABY Łagodny szampon i płyn do kąpieli 2w1

Kąpiel to wspaniałe doświadczenie.

Większość rodziców po prostu uwielbia kąpanie swojego dziecka. Chodzi bardziej o przyjemność niż o mycie, bowiem jest to czas budowania więzi. Jako że wiadomo, iż zbyt liczne i zbyt długie kąpiele mogą wysuszać skórę, NIVEA BABY opracowało wyjątkowo łagodne i delikatne formuły dla swoich produktów do kąpieli. Żaden z produktów nie zawiera alkoholu i barwników, a wszystkie mają pH przyjazne dla skóry.

WIĘCEJ
lagodny_szampon_2_w_1_png
  • Starania
  • Ciąża
  • Noworodek
  • Dziecko
  • Maluch
Możesz kliknąć na suwak na osi czasu w zależności od wieku swojego dziecka i zapoznać się z artykułami.