nivea sposoby na nude

42 pomysły na nudę dla dorosłych i dzieci!

Brak pomysłów na zabawy z rodzinką? Skorzystaj z naszych sposobów na nudę! Mamy dla Ciebie gotowe rozwiązania, czyli ściągawkę z pomysłami na gry i zabawy dla całej rodziny, która sprawdzi się w nagłej potrzebie!

Gry na nudę dostosowane do wieku dzieci

Co można robić w domu? W myśleniu o zabawach z dziećmi w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę wiek swoich pociech. Jeśli dostosujemy wybrane przez siebie gry na nudę do możliwości rozwojowych dzieci, zabawa będzie przyjemniejsza i cała rodzina wyniesie z niej coś dla siebie.

W co się bawić z dwulatkiem?

Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, w co się bawić z dwulatkiem. O ile samych zabaw można wymyślić dziesiątki, o tyle te angażujące na dłużej niż kilka-kilkanaście minut można policzyć na palcach u rąk. Testujcie różne zabawy, bo ta, która pochłonęła dziecko Twojej przyjaciółki, wcale nie musi zainteresować Twojego brzdąca (i na odwrót!). 

Co robić z dzieckiem w domu? 2 latka to czas, w którym można wprowadzić już pierwsze, bardzo proste puzzle. Odpowiednie będą 2-, maksymalnie 3-elementowe. Maluch powinien też interesować się już klockami. Wybierz dla niego zestaw z dużymi elementami, które dają się łatwo łączyć i rozczepiać. Nie dziw się, jeśli dziecko będzie chciało przede wszystkim niszczyć zbudowane przez Ciebie konstrukcje. To naturalny etap jego rozwoju!

42 pomysły na nudę dla dorosłych i dzieci!

W co się bawić z 3-latkiem?

Idealnym środowiskiem dla gier na nudy dla 3-latka jest wanna i wieczorna kąpiel! W ciągu dnia możecie przygotować np. statki z zakrętek od butelek (pokład), wykałaczek (maszt) i kawałków kreatywnej pianki (żagiel), by podczas kąpieli urządzić ich wyścigi. Aby łódeczki płynęły, najlepiej dmuchać w ich żagle przez słomkę do napojów. Dzieciaki wprost nie będą mogły doczekać się pory kąpieli! Pamiętaj tylko, by dodać do wody odpowiedniego kosmetyku dla dzieci i niemowląt. Długie zabawy w wodzie sprzyjają wysuszeniu naskórka. Płyn do kąpieli nie tylko zapobiegnie temu niekorzystnemu działaniu, ale też uprzyjemni zabawę wspaniałym zapachem!

Co poza tym? W co się bawić z 3-latkiem? Spróbuj zaangażować malucha w czynności życia codziennego. 3 lata to wiek, w którym dziecko wciąż jeszcze czerpie satysfakcję z pomocy rodzicom w zwykłych obowiązkach. Może spróbujecie razem wysiać rzeżuchę albo rozwiesić pranie? Maluch oczywiście będzie potrzebował linki zawieszonej na dostosowanej do jego wzrostu wysokości. Powierz mu rozwieszanie jego własnych skarpetek i koszulek!

42 pomysły na nudę dla dorosłych i dzieci!

Zabawy z 5-latkiem i 6-latkiem

W wieku przedszkolnym dzieci mają już swoich ulubionych bajkowych bohaterów, a przed sobą… pierwsze przedszkolne bale przebierańców! Możesz więc razem ze swoim przedszkolakiem wykonać papierowe maski i akcesoria superbohaterów, które przydadzą się podczas karnawałowych zabaw. Na tym etapie rozwoju Waszym sposobem na nudę w domu może być także plastelina. Poszukaj inspiracji w internecie i ich podstawie zróbcie własne plastelinowe kotki, pingwinki i żabki. Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie tego typu pracami manualnymi, zachęć je także do zabawy w dekorowanie kanapek i innych dań. Zaproponuj, by wyczarowało na talerzu trawę z sałaty oraz kwiaty z sadzonych jajek i obserwuj, jak kreatywnie radzi sobie z tym zadaniem.

Co robić z dziećmi w domu? Spójrz jeszcze na propozycje ruchowych zabaw z 5-latkiem, zwłaszcza, jeśli masz bardzo energiczne dziecko. Całą rodzinę zaangażują kalambury, w których zamiast rysowania wskazówek, będziecie je pokazywać. Prosta i angażująca jest także zabawa w jak najszybsze odnajdowanie w otoczeniu przedmiotów w danym kolorze. Ty rzucasz hasło „żółty!”, a dzieci muszą szybko znaleźć przedmiot w takim kolorze.

Być może zainteresuje Cię także: Bajki na dobranoc – znajdź na nie czas!.

Co robić w wolnym czasie? Nauka przez zabawę

Mówi się, że idealna zabawa to ta, która jednocześnie uczy. Wiele zabaw – zwłaszcza tych dla najmłodszych dzieci – robi to w niemal niezauważalny dla Ciebie sposób. A co ze starszymi dziećmi? Co robić w wolnym czasie, by był to czas wartościowo wykorzystany?

Dla rozwoju inteligencji i wyobraźni polecamy Wam zabawę w 10 pytań
. Jedna osoba wymyśla jednowyrazowe hasło, a reszcie rodziny podaje tylko kategorię, do której to hasło należy (np. hasłem może być kot, a kategorią zwierzęta). Teraz każdy kolejno zadaje jedno pytanie, odpowiedź na które ma nakierować na odpowiedź (np. czy to zwierzę ma wąsy?). W sumie możecie zadać 10 pytań. Każdorazowo pierwszeństwo w odgadywaniu hasła ma osoba, która ostatnia zadawała pytanie.

Kolejna zabawa dla dzieci w domu ćwiczy pamięć. Rodzic wymyśla początek historii, np. „Jaś poszedł na spacer i zobaczył biedronkę”. Kolejna osoba z rodziny dodaje od siebie następny element, ale musi przy tym powtórzyć historię od początku: „Jaś poszedł na spacer i zobaczył biedronkę. Biedronka miała 3 kropki”. Następna osoba wymyśla kolejny fragment, powtarza całość – i tak dalej. Gracie tak długo, aż któreś z Was nie pomyli się podczas odtwarzania historyjki. Byłoby dobrze, gdyby jeden z rodziców zapisywał na bieżąco powstającą historię i weryfikował poprawność kolejnych relacji!

42 pomysły na nudę dla dorosłych i dzieci!

Na koniec gry i zabawy dla dzieci, które pomogą w nauce matematyki i fizyki. Myślisz, że zabawa i nauki ścisłe nie idą ze sobą w parze? Spróbujcie zatem zabawy z kostkami do gry. Przygotujcie jedną kostkę oraz zestaw karteczek z wypisanymi na nich cyframi. Każdy rzuca kostką dwa razy w jednej kolejce. Z wylosowanych cyfr należy ułożyć dwucyfrową liczbę, np. kolejno wylosowane 1 i 4 daje 14. Gracz musi wybrać z karteczek właściwe cyferki i ułożyć z nich liczbę. Wygrywa ta osoba, która zbierze najwięcej prawidłowo ułożonych karteczek! Zabawę możecie utrudnić, losować trzy cyfry i układać z nich liczby trzycyfrowe.

Jak nauczyć się fizyki przez zabawę? Przeprowadzając z dzieckiem proste, ale efektowne eksperymenty, np. ukazujące zjawisko napięcia powierzchniowego, załamania światła czy dyfuzji.

42 pomysły na nudę dla dorosłych i dzieci!

Kreatywne zabawy dla dzieci i rodziców

Kreatywnie w domu można bawić się na setki sposobów, bo ogranicza Was… tak, wyłącznie Wasza kreatywność! Ciekawą zabawę można zorganizować przy użyciu np. pudełka po jajkach, kolorowych kuleczek z bibuły i kuchennych szczypiec (segregowanie kolorów – dziecko wkłada kuleczki jednego koloru do pojedynczego zagłębienia w pojemniku), albo… wody i mąki ziemniaczanej! Z tych dwóch składników stworzycie ciecz nienewtonowską, fascynującą substancję, która jest jak płyn i plastyczna masa w jednym. Do kreatywnych zabaw dla dzieci możecie wykorzystać spinacze do bielizny i kolorowe patyczki (takie, jak do lodów), z których można układać przeróżne obrazki i konstruować wymyślne budowle.

Kreatywne są oczywiście również zabawy plastyczne. Z zabaw plastycznych dla dzieci polecamy np. malowanie farbkami zebranych na spacerze kamieni oraz robienie stempli z ziemniaków. Oryginalne stemple możecie też wykonać ze wspomnianych spinaczy do bielizny i filcowych pomponików. Sprawdźcie sami, jak ciekawie maluje się takimi stemplami np. jesienne drzewo pełne kolorowych liści!

Śmieszne zabawy dla dzieci – bo nie każda zabawa musi być edukacyjna!

Kreatywne i edukacyjne zabawy są bardzo wartościowe, jednak aby je wymyślać, rodzic też potrzebuje bogatych pokładów kreatywności. Czasem te pokłady się wyczerpują i nie ma w tym nic złego. W takich sytuacjach pozwólcie sobie na śmieszne zabawy dla dzieci, które niekoniecznie rozwijają konkretne umiejętności, ale z pewnością poprawiają nastrój i po prostu Was do siebie zbliżają.

Co robić, gdy jest nudno i smutno? Najlepiej się śmiać! Urządźcie sobie konkurs na najśmieszniejszą minę lub (bardziej angażująco) na najśmieszniejsze przebranie. Koc, bibuła, a może papier toaletowy? Co posłuży Wam do stworzenia nietypowych strojów?

Podczas deszczu na pewno poprawi Wam humor założenie przeciwdeszczowych peleryn oraz kaloszy i zwykłe bieganie po kałużach. A po powrocie do domu, obserwowanie „wyścigów” kropli deszczu na szybie. Możecie nawet robić zakłady, która kropla spłynie szybciej. Taka forma zabaw rodzinnych pomoże Wam zregenerować umysł przeciążony codziennym natłokiem informacji i zmartwień.

42 pomysły na nudę dla dorosłych i dzieci!

Zabawy tematyczne – dla całej rodziny?

Twój przedszkolak chętnie bawi się w sklep, Ty jednak wolałabyś, żeby bawił się w naukowca? Bez obaw, zabawy tematyczne są dla dziecka naturalne i niezwykle potrzebne, bo uczą je funkcjonowania w społeczeństwie. Dziecko odtwarza w nich te czynności, które najczęściej obserwuje w codziennym życiu. Jednak czy zabawy w dom, sklep albo restaurację można potraktować jako angażujące rodziców gry rodzinne w domu? Oczywiście! Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych i chętnie zamienią się z Wami rolami. Wcielcie się w klientów kawiarni lub klientów sklepu i pozwólcie się obsłużyć przez dzieci. Co ciekawe, zabawy tematyczne mogą być także odpowiedzią na pytanie, w co się bawić z dziećmi… na podwórku! Piaskownica może przerodzić się w podwórkową kuchnię, możecie też pobawić się w gospodarstwo i przygotować „śniadanie” dla podwórkowych zwierząt ze znalezionych wokół siebie roślin. Przy okazji będzie to świetną lekcją przyrody!

Zabawy muzyczne dla dzieci i dorosłych

42 pomysły na nudę dla dorosłych i dzieci!

Zabawy muzyczne dla dzieci to bardzo ważna kategoria zabaw. Rozwijają poczucie rytmu, koordynację słuchowo-ruchową oraz wrażliwość na dźwięki. W co można się bawić, by ciekawie wykorzystać muzykę? Na przykład we własnoręcznie stworzoną orkiestrę! Najpierw pochłonie Was poszukiwanie wokół siebie przedmiotów nadających się na elementy perkusji, później pochłonie Was budowa gitar, trąbek i grzechotek. Testujcie różne materiały, sprawdzajcie, jak brzmi grzechotka wypełniona ryżem, a jak fasolą. Domowa orkiestra może Wam posłużyć do odtwarzania dźwięków z otoczenia, np. deszczu, śpiewu ptaków, syreny wozu strażackiego. Taka zabawa nauczy dzieci rozróżniania natężenia dźwięków (mżawka – lekkie uderzanie w bębenek, ulewa – silne i szybkie uderzanie). Inną angażującą zabawą może być powtarzanie układów rytmicznych i dźwiękowych. Ty wystukujesz melodię, zadaniem dziecka jest ją powtórzyć!

Zabawy taneczne dla dzieci

Podobnie do zabaw z pokazywaniem prezentują się zabawy taneczne dla dzieci. Jedną z najprostszych zabaw tanecznych jest „muzyka stop” – gdy muzyka gra, tańczycie, gdy milknie, musicie zastygnąć w bezruchu albo przyjąć ustaloną wcześniej pozę, np. usiąść po turecku. Inną angażującą rodzinę zabawą może być taniec z balonikiem. Połączcie się w pary i weźcie po jednym napompowanym balonie. Włóżcie go pomiędzy Wasze czoła i tańczcie tak, by go nie zgubić!

A w co można się bawić w domu, gdy brakuje Wam pomysłów na układy taneczne? Przygotujcie sobie własnoręcznie zrobione rekwizyty, włączcie dowolną muzykę i po prostu tańczcie! Jakie rekwizyty mamy na myśli? Np. obręcze z kolorowymi wstążkami, zwiewne chustki, wachlarze, hula-hop, a nawet parasolki.

Równie dużo frajdy dostarczają zabawy muzyczne dla dzieci z pokazywaniem. Czy pamiętasz z dzieciństwa teksty „baloniku nasz malutki” albo „my jesteśmy krasnoludki”? Jeśli nie, w internecie znajdziesz teksty tych i dziesiątek innych piosenek dla dzieci, które można wykorzystać do wspólnego śpiewania i pokazywania. Jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie, zaopatrz się w płytę DVD z nagraniami układów tanecznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, byście wymyślali też własne układy do ulubionych piosenek!  

Zabawy ruchowe dla dzieci i całej rodziny

Macie w domu plastikowe kulki do suchego basenu? To podstawa dla wielu zabaw ruchowych dla dzieci! W co się bawić z wykorzystaniem tego gadżetu? Wystarczy, że postawicie przed sobą wiklinowy koszyk i urządzicie zawody w rzucaniu do celu. Ustalcie kilka różnych dystansów i odmienne zasady punktowania dla każdego z nich. Piłeczki mogą Wam też posłużyć do zbijania kręgli. Pamiętaj tylko, że muszą to być bardzo lekkie kręgle, np. z pustych butelek po wodzie mineralnej.

Skoro jesteśmy już przy butelkach, warto wspomnieć o prostej zabawie ruchowej dla dzieci, która rozwija równowagę i zwinność. W przedpokoju lub dużym salonie ustawcie butelki (tym razem pełne!) w formie slalomu i urządźcie wyścigi. Dowolnie modyfikujcie zasady, by było trudniej i ciekawiej – raz slalom pokonujcie biegiem, w drugiej rundzie skakaniem na jednej nodze. Wyścigi ze slalomem polecamy szczególnie jako zabawy ruchowe dla dzieci w wieku szkolnym. Element rywalizacji powinien skutecznie zachęcić je do wspólnej gry!

42 pomysły na nudę dla dorosłych i dzieci!

Do propozycji gier i zabaw ruchowych dla dzieci dołóżmy jeszcze zabawę łączącą ćwiczenie równowagi z rozwijaniem wyobraźni. Ułóżcie na podłodze tor równoważny ze sznurka, piłeczek sensorycznych, desek i posklejanych ze sobą plastikowych butelek. Im większa różnorodność materiałów, tym lepiej. Waszym zadaniem będzie przejść po torze w taki sposób, by nie spaść na podłogę. Ostrożność jest szczególnie zalecana, bo podłoga to… rwąca rzeka! Komu z rodziny uda się dotrzeć na drugi, bezpieczny brzeg, czyli salonową kanapę?

42 pomysły na nudę dla dorosłych i dzieci!

Zabawy w plenerze dla dzieci i dorosłych

Zabawy w plenerze dla dzieci i dorosłych mają tę przewagę nad domowymi, że nie ogranicza Was przestrzeń i nie musicie się martwić o bałagan. Gdy pogoda sprzyja, możecie bawić się np. w malowanie obrazów kolorową pianą albo grać w piłkę wodną. Nie będzie to jednak tradycyjnie pojmowana piłka, lecz balon wypełniony wodą! Połączcie się w pary i weźcie po jednym niedużym ręczniku na parę. Drużyny powinny stanąć naprzeciwko siebie i przerzucać balon tylko za pomocą lekko naprężonych ręczników. Gdy opanujcie już przerzut, spróbujcie zwiększyć odległość od siebie.

Zabawy dla dzieci na dworze warto wykorzystać także na niczym nieograniczoną twórczość artystyczną. Idźcie do parku i na asfaltowej ścieżce namalujcie wspólny, duży obraz kredami. Możecie wziąć ze sobą także duży brystol, rozłożyć go na ziemi i posypać kilkucentymetrową warstwą piasku z piaskownicy. Otrzymacie w ten sposób „arkusz” do rysowania palcami w piasku. Inny wariant tej zabawy to rysowanie piaskiem na czystym brystolu. Napełniacie garście piaskiem i usypujecie z niego swój obraz!