Siwe włosy damskie

Jak pielęgnować siwe włosy?

16 rad dla kobiet z siwymi włosami Przez lata siwe włosy były kojarzone tylko ze starzeniem i koniecznością farbowania. Jednak teraz, ich wizerunek się zmienia. Srebrne pasma na głowie mogą być stylowe i nawet bez farbowania można wyglądać dobrze. Zobacz, jak dbać o siwe włosy i jak je właściwie stylizować!

Siwe włosy damskie – czym się charakteryzują?

siwe włosy

Siwe włosy różnią się od naturalnie napigmentowanych włosów nie tylko kolorem, ale też strukturą. Co to oznacza? Włosy siwe są mniej przyjemne w dotyku, szorstkie, chropowate, o nierównej powierzchni. Są dość sztywne, brakuje im lekkości. A dlaczego siwe włosy są sztywne? Najprawdopodobniej dzieje się tak dlatego, że tuż obok melanocytów odpowiedzialnych za produkcję barwnika włosów znajdują się keratynocyty – komórki powodujące wzrost włosów. Gdy funkcja melanocytów zanika, pociąga to za sobą także zaburzenia w pracy keratynocytów. Włosy stają się wówczas puste w środku (stąd szorstkość, wrażenie puszenia się i suchości). Zaburzenia pracy keratynocytów może objawiać się także w odwrotny sposób – znacznie szybszym wzrostem. Różnice w długości włosów normalnych i siwych najłatwiej zaobserwować u mężczyzn, którzy zazwyczaj mają krótsze włosy niż kobiety.

Wiele osób pyta, czy siwe włosy mogą wrócić do naturalnego koloru. Takie myśli pojawiają się najczęściej wtedy, gdy zauważamy u siebie pierwsze siwe włosy. Teoretycznie jest to możliwe, pod warunkiem bardzo dobrego odżywienia komórek w cebulkach włosowych. W praktyce jednak jest to bardzo trudne zadanie. Dieta i suplementacja nie zawsze wystarczają, bo wchłanialność pożądanych substancji z diety bywa mocno ograniczona przez różnorodne czynniki.


Siwe włosy – dlaczego się pojawiają?

Od czego siwieją włosy? Można powiedzieć – nieco przewrotnie – że od upływającego czasu. Przeciętny człowiek wymienia na siwe połowę swoich włosów już w wieku 50 lat. U panów ten proces rozpoczyna się zwykle po bokach czupryny, a u kobiet na linii włosów. Przyczyną siwych włosów jest starzenie się organizmu.

Włosy wraz z wiekiem stopniowo tracą swój pigment. Za obecność tego pigmentu – melaniny – odpowiedzialne są komórki zwane melanocytami, obecne w cebulkach włosów. Z biegiem czasu melanocyty zaczynają zanikać, więc spada też intensywność syntezy melaniny. Proces ten nie przebiega jednakowo u wszystkich ludzi, dlatego jedni z nas siwieją przed ukończeniem 45. roku życia, inni nie mają jeszcze żadnego siwego włosa po 50. urodzinach. Wszystko zależy od długości cyklu życia włosów oraz tempa ich wzrostu. Im krótszy cykl życia i szybsze tempo wzrostu, tym szybciej eksploatują się naturalne możliwości koloryzacyjne włosów.

dlaczego siwe włosy są sztywne
siwe włosy przyczyny

Przedwczesne siwienie – kiedy mamy z nim do czynienia?

Siwienie czasami przychodzi o wiele wcześniej niż w okolicach 50. roku życia. Jest to tzw. siwienie przedwczesne. Aby siwe włosy w młodym wieku można było zaliczyć do przedwczesnego siwienia, muszą pojawić się jeszcze przed 20 urodzinami. Od czego siwieją włosy w młodym wieku? Głównymi przyczynami są różnorodne schorzenia organizmu i niedobory. Siwienie może towarzyszyć anemii, chorobom autoimmunologicznym (związanym zwłaszcza z tarczycą) i kilku chorobom o podłożu genetycznym. Za siwienie odpowiedzialny jest także stres oksydacyjny, czyli zaburzona równowaga między wolnymi rodnikami i przeciwutleniaczami w organizmie. Za stres oksydacyjny odpowiedzialny jest zaś nasz styl życia – stres, używki, zła dieta. Na przedwczesne siwienie możemy więc sami sobie zapracować – nie tylko niehigienicznym trybem życia, ale też częstym wystawianiem włosów na działanie promieni UV i chemicznym ich rozjaśnianiem.

Siwe włosy a stres

Związek między siwymi włosami i stresem niezaprzeczalnie istnieje. Pod wpływem napięcia nerwowego w naszym organizmie dochodzi do powstania wspomnianego wyżej stresu oksydacyjnego, który niszczy komórki, w tym melanocyty. Nie jest jednak tak, że osiwieć można w ciągu jednego dnia, pod wpływem silne stresującego wydarzenia. Siwienie jest procesem.

Siwe włosy – od czego w diecie?

Od czego pojawiają się siwe włosy, jeśli chodzi o dietę? Przyczyną problemu jest przede wszystkim spożywanie niewystarczających ilości witaminy B12, kwasu foliowego i biotyny. Czy jeśli zaczniesz spożywać większe ilości produktów bogatych w te substancje i tym samym uzupełnisz ich braki, to siwienie zacznie się cofać? Czy siwe włosy mogą odzyskać kolor? Niestety, rzeczywistość pokazuje, że nie. Siwienie jest najczęściej procesem nieodwracalnym i postępującym. Mimo wszystko warto zadbać o dietę, bo dobrze zbilansowana na pewno spowolni tempo siwienia włosów.
pierwsze siwe włosy

Siwe włosy – jak ukryć lub... wyeksponować?

włosy

Co zrobić z siwymi włosami? Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest farbowanie. Jeśli postanowisz się farbować, postaw na siwe włosy blond. Taką koloryzację będzie dość łatwo przeprowadzić, a samo farbowanie nie będzie dla włosów zbyt obciążające. Na jaki kolor zafarbować siwe włosy? Najlepiej, jeśli wybierzesz odcień z chłodnymi, popielatymi tonami. Jeśli masz jeszcze niewiele siwych włosów, wybierz farbę w swoim naturalnym kolorze. Nie polecamy całkowitej zmiany koloru, np. z kasztanowego na blond, bo włosy trzeba będzie rozjaśnić, co spowoduje dodatkowe zniszczenia i przesuszenie.

A jak ukryć siwe włosy, jeśli wolisz uniknąć farbowania? Czy henna na siwe włosy to dobry pomysł? Tak, o ile będzie dobrze wykonana. Henna może nie pokryć siwych włosów w satysfakcjonujący sposób, poza tym może dać jaskrawo rudy kolor, dlatego osoby profesjonalnie zajmujące się hennowaniem polecają robić to w dwóch etapach. Ponadto jeśli chcesz uzyskać ciemniejszy odcień, hennę powinnaś zmieszać z innymi ziołami, np. indygo lub katam. Hennowanie jest znacznie trudniejsze niż farbowanie, dlatego zadanie to warto powierzyć osobie doświadczonej w pracy z henną. Gra jest warta świeczki, bo henna jest w stu procentach naturalnym sposobem na siwe włosy bez farbowania. Nie tylko nie zniszczy włosów, ale wręcz je odżywi!

Modne siwe włosy

Podczas gdy Ty się zastanawiasz, czy farbować siwe włosy, inni farbują się… na siwo! Tak, siwy odcień na włosach w ostatnich latach robi prawdziwą furorę. Nawet młode dziewczyny decydują się np. na siwe włosy ombre – tzw. grombre. To dobrze znane ombre, w którym jasne blond końcówki zastępuje się kolorem popielatym. Co to dla Ciebie oznacza? Że obecnie nie ma już presji na to, by za wszelką cenę ukrywać siwe włosy! Jeśli Twoje siwe włosy mają ładny, całkiem zdrowy odcień, warto to wykorzystać. Musisz jedynie zadbać o właściwą ich pielęgnację – głęboko je nawilżyć i odżywić, dzięki czemu będą wyglądały na młodsze.

Balejaż (balayage) na siwe włosy

Pośrednim rozwiązaniem na siwe włosy jest balejaż. To świetny pomysł w momencie, gdy dopiero zaczynasz siwieć i Twoje włosy są jedynie poprzetykane siwymi kosmykami. Jeśli masz wątpliwości, czy siwe włosy są modne, a już zwłaszcza w wersji balayage, to musimy Cię uspokoić. Współczesny balejaż nie ma wiele wspólnego z metodą farbowania święcącą triumfy w latach 90. ubiegłego wieku. Dziś kolorowe, wyraźnie odróżniające się od reszty włosów pasemka zastępuje się pasemkami w różnych odcieniach tego samego koloru, w dodatku znacznie subtelniejszymi (nie prowadzi się ich od samej nasady, ale nieco niżej, dzięki czemu wyglądają naturalniej).
od czego siwe włosy
od czego siwieją włosy

Siwe włosy - fryzury

Jeśli zdecydujesz się nie farbować włosów, powinnaś dobrać odpowiednią fryzurę dla siwych włosów. Długie siwe włosy nie wyglądają dobrze, lepiej więc postaw na półdługie i krótkie fryzury. Sprawdzonym i mało skomplikowanym rozwiązaniem będzie bob i long bob. Jeśli Twoje włosy są cienkie i pozbawione życia, wybierz cieniowanego boba. Jeśli jednak mimo siwienia wciąż możesz poszczycić się znaczną objętością, zetnij włosy na prosto. Jeśli chodzi o krótkie fryzury, wypróbuj cięcie inspirowane fryzurą pixie cut. Dłuższe włosy na czubku głowy możesz wówczas zaczesać na bok i unieść do góry, co da efekt młodzieńczej niedbałości i lekkości.

A jak zamaskować siwe włosy fryzurą? O takie triki możesz się pokusić na początku procesu siwienia. Pierwsze siwe pasma możesz ukryć poprzez zmianę miejsca przedziałka. Być może gdy zaczeszesz włosy np. bardziej na bok, znajdziesz tam o wiele mniej srebrnych refleksów. Upinaj włosy w taki sposób, by na wierzchu znajdowały się pasma bez siwizny. Drobne zmiany w kolorze zatuszujesz sprayem na odrosty albo suchym szamponem do ciemnych włosów. Aby uzyskać naturalny efekt, nie nakładaj kosmetyku bezpośrednio na włosy. Aplikuj go szerokim pędzlem do makijażu.


Siwe włosy – dla kogo?

Siwe włosy farbowane najlepiej wyglądają u kobiet o typie urody lato lub zima. Dlaczego? Bo są to tzw. typy zimne, którym pasują kolory o zimnych odcieniach. Panie o urodzie lato mają nawet z natury lekko popielate, tzw. mysie włosy. Ten typ urody jest bardzo delikatny, stonowany, bez kontrastów, więc nie pasują do niego włosy o wyrazistym kolorze. Lato bardzo dobrze wygląda w srebrnej biżuterii, natomiast źle w złotej, co dodatkowo wskazuje na to, że srebrzysty kolor na włosach sprawdzi się u posiadaczki takiej urody.

Fryzury z siwymi włosami polecane są także kobietom o urodzie typu zima. Jest jednak pewne znaczące „ale”. Farbowanie na siwe włosy najlepiej sprawdzi się u pań o podtypie chłodna zima. Jest to najdelikatniejszy z zimowych podtypów, u którego naturalnie mogą występować szare refleksy we włosach. Inne podtypy, zwłaszcza czysta zima, odznaczają się dużą kontrastowością, np. między bladą cerą a bardzo ciemnymi włosami. Siwe włosy u czystej zimy nie wyglądają więc dobrze, bo są za mało wyraziste, nasycone. Czy siwe włosy postarzają panie o zimowej urodzie? Tak, jeśli jesteś czysta zimą i pofarbujesz się w całości na jednolity odcień.

siwe włosy fryzura
czy siwe włosy są modne

Jesteś chłodną zimą? Siwe włosy będą Ci pasować. O takich osobach mówi się najczęściej, że „siwienie im pasuje, dodaje im uroku”. Tak jest z naturalną siwizną, ale niekoniecznie z farbowaniem na siwo. Jako zima na pewno masz ciemne włosy, więc musiałabyś je najpierw poddać dekoloryzacji, co jest bardzo obciążającym zabiegiem. Sposób na siwe włosy to dla Ciebie siwe pasemka, które podkreślą naturalne, popielate tony w Twoich włosach. 

Więcej o typach urody i odpowiednich dla nich kolorach możesz poczytać tutaj.

A zatem: farbować czy nie? Siwe włosy mogą przyjąć przeróżną postać, dzięki czemu każda z nas może dobrać fryzurę odpowiednią dla siebie. Farbuj na siwo, jeśli kochasz eksperymenty na własnym wizerunku. Nie farbuj naturalnie siwiejących włosów, jeśli czujesz się w nich dobrze albo nie chcesz się obciążać koloryzacją. 


Co na siwe włosy?

Co stosować na siwe włosy, gdy chcesz je ukryć oraz ograniczyć tempo siwienia? Działaj na wielu frontach. Ogranicz używki, rozpocznij za to suplementację witaminy B12, kwasu foliowego i biotyny – składników kluczowych dla zdrowia włosów. Dobrze chroń włosy przed słońcem i wykonuj regularny masaż głowy. Pobudzisz w ten sposób cebulki włosów do wzmożonej pracy.

Jeśli chodzi o szampon na siwe włosy, postaw na kosmetyki do włosów zniszczonych i suchych. Myj włosy regularnie, ale nie za często, np. szamponem NIVEA Repair & Targeted Care. Do tego stosuj odżywkę do włosów z tej samej serii. Spośród domowych sposobów na siwe włosy warto polecić odżywiające wcierki, np. z oleju kokosowego i soku z cytryny albo soku z cebuli. Pierwsza z nich ma za zadanie pobudzić do pracy melanocyty, druga zaś – zwiększyć produkcję przeciwutleniającej katalazy, która będzie zwalczać gromadzący się u podstawy mieszków włosowych, niszczycielski nadtlenek wodoru. Siwienie możesz też spowolnić dzięki specjalnym składnikom diety. Zadbaj o to, by codziennie w Twoim menu znalazła się melasa z trzciny cukrowej oraz czarny sezam, które stymulują produkcję melaniny.

Siwe włosy mają niejedno imię i budzą odmienne emocje. Jedni chcą się ich pozbyć, inni o nich marzą. Bez względu na to, czy Twoja siwizna jest naturalna, czy farbowana, w siwych włosach możesz wyglądać pięknie. Jest tylko jeden warunek – włosy muszą być zadbane, nawilżone i odżywione. Wówczas popielate, gołębie i stalowe barwy na Twojej głowie absolutnie nie będą Cię postarzać!

sposób na siwe włosy