Mydło - poznaj jego historię

Poznaj ciekawostki o mydle We współczesnym codziennym życiu nie da się przecenić roli mydła, ale czy wiesz, skąd ono pochodzi i od jak dawna możemy z niego korzystać?

Historia mydła

Mydło stosowane jest na całym świecie od tysięcy lat – dowiedz się więcej o historii tych jakże pożytecznych małych kostek myjących.

Fascynująca historia mydła

Historia mydła zaczęła się już około pięć tysięcy lat temu. Zaskoczenie może stanowić fakt, że początkowo nie było wykorzystywane do mycia i kąpieli. Pierwsze mydła, wytwarzane z tłuszczu, popiołu drzewnego i wody, służyły do prania włókien tekstylnych.

Istnieją dowody wskazujące, że w kolejnych latach starożytni Egipcjanie używali substancji mydłopodobnej do leczenia chorób skóry i prania ubrań. Następnie, około drugiego wieku naszej ery, zaczęto zalecać stosowanie mydła do mycia. Jednak dopiero w XIX wieku stworzono znane nam dziś mydło w kostce.
babilońska-mozaika

Mydło - kto je wymyślił?

Istnieją dowody na to, że pierwszymi ludźmi wytwarzającymi mydło już w 2800 r. p. n. e. byli Babilończycy. Używali go głównie w procesie produkcji włókien tekstylnych, w celu ich oczyszczania.

Na przestrzeni wieków mydło stosowane było do różnych celów

  • Mycia skóry
  • Prania ubrań
  • Kąpieli
  • Przędzenia włókien
  • Przygotowywania smarów
  • Leczenia problemów skórnych
  • Farbowania włosów (w połączeniu z innymi substancjami)
mydło-w-płynie-nivea-creme-care

Kiedy zaczęła się historia mydła w płynie?

Mydło w płynie to wynalazek dosyć współczesny. Wraz z postępem w dziedzinie technologii i chemii wynalazcy zaczęli eksperymentować z nowymi środkami myjącymi, ale mydło w płynie zyskało popularność dopiero pod koniec XIX wieku i wtedy też zaczęto doceniać jego funkcjonalność.
mydło-w-dłoniach

Mydło - skąd wzięła się ta nazwa?

Według rzymskiej legendy nazwa mydło pochodzi od fikcyjnej góry Sapo, na której składano ofiary ze zwierząt. Niestety nie potwierdzają tego żadne konkretne dowody. Bardziej prawdopodobne jest, że pochodzi ona od galijskiego „sapo” lub germańskiego „saipa”
product-stage-bg

Wszystko, co musisz wiedzieć o mydle

Odkryj ciekawostki o mydle i dowiedz się, jak dokładnie przebiega proces jego produkcji.
wykrawanie-kostek-mydła
Szybki przewodnik po produkcji mydła

Schładzanie

Po dodaniu wszystkich składników czas na schłodzenie i utwardzenie mydła. Często mydło jest rozlewane do foremek w celu nadania mu konkretnych kształtów lub pozostawiane do schłodzenia na dużej płycie, a następnie krojone w kostki i zawijane w opakowania w formie produktu końcowego.
destylacja-kwasów-tłuszczowych
Szybki przewodnik po produkcji mydła

Destylacja kwasów tłuszczowych

Po oddzieleniu kwasy tłuszczowe poddawane są procesowi destylacji w celu ich oczyszczenia. Gliceryna jest bardzo przydatnym produktem ubocznym produkcji mydła, zachowywanym do wytwarzania balsamów i niektórych lekarstw.
naturalne-kosmetyki-i-mydła
Szybki przewodnik po produkcji mydła

Dodawanie pozostałych składników

Na tym etapie do bazy dodaje się pozostałe substancje, które pozwalają uzyskać konkretny rodzaj produktu. Tymi substancjami mogą być różne składniki złuszczające lub zapachowe, w zależności od grupy docelowej odbiorców mydła.
proces-mieszania-mydła
Szybki przewodnik po produkcji mydła

Proces mieszania

Następnie kwasy tłuszczowe mieszane są z bardzo precyzyjnie odmierzoną ilością alkaliów. W ten sposób powstaje baza do produkcji mydła.
rozkład-cząsteczek-tłuszczu-pod-mikroskopem
Szybki przewodnik po produkcji mydła

Rozkład cząsteczek tłuszczu

Pierwszy etap polega na rozkładzie naturalnych cząsteczek tłuszczu na kwasy tłuszczowe oraz glicerynę przy użyciu wysokiej kolumny oraz hydrolizera. Wykonuje się to w bardzo wysokiej temperaturze w środowisku o zwiększonym ciśnieniu.

Jak wybrać najlepsze dla siebie mydło

Mydło to podstawa w każdej łazience. Nieważne czy szukasz mydła pod prysznic czy do rąk, ważne, by wybrać formułę dostosowaną do Twojej skóry. Pielęgnujące mydło Creme w kostce to wspaniałe mydełko kosmetyczne stworzone na bazie NIVEA Creme i posiadające jego unikalny zapach.  Łagodnie pielęgnujące skórę Mydło Creme Soft z olejkiem migdałowym to kolejna świetna opcja wśród mydeł do rąk.

mycie-rąk-mydłem

Mydło pod prysznic: Łagodne oczyszczanie

Nawet jeśli na rynku dostępna jest cała gama różnych żeli pod prysznic, wiele osób woli stosować pod prysznicem mydło w kostce. Idealne do stosowania pod prysznicem Pielęgnujące mydło Creme w kostce wytwarza delikatną kremową pianę, która łagodnie oczyszcza skórę i zapobiega

Ciekawostki o mydle, których być może nie znałaś/-eś

Historia mydła zaczęła się od jego wytwarzania z popiołu drzewnego zmieszanego z tłuszczem zwierzęcym.
Postrzegane jako towar luksusowy, mydło było przez wieki obłożone wyjątkowo wysokim podatkiem.
W pewnym okresie ilość mydła zużywanego przez dany naród stanowiła wyznacznik jego poziomu zdrowia i rozwoju cywilizacyjnego.
Jedna trzecia światowej produkcji mydła zużywana jest w USA.
mycie-rąk-pod-bieżącą-wodą

Znaczenie mycia rąk

Najprostszy i najskuteczniejszy sposób na ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych poprzez walkę z zarazkami to regularne mycie rąk skutecznym mydłem.
kobieta-stosująca-mydło-w-kostce

Uważaj, co nakładasz na skórę

Kosmetyki do ciała dostarczają składniki odżywczo - pielęgnujące do naszej skóry a ponad ich połowa, jest wchłaniana przez ciało. To dlatego tak ważne jest stosowanie delikatnego mydełka do ciała, takiego jak Pielęgnujące mydło Creme Soft. Zapewnij skórze właściwą pielęgnację: odwdzięczy Ci się za to.