fryzury męskie na zakola

Fryzury na zakola - sposoby na przerzedzające się włosy

Zakola męskie nie pojawiają się z dnia na dzień – ich powstawanie to proces. Moment, w którym zaczynasz sobie zdawać sprawę z ich istnienia i tak jest zwykle szokiem. Jak sobie poradzić z tym problemem? Odpowiedź jest prosta… zmianą uczesania! Zobacz, na jakie modne fryzury męskie z zakolami możesz się zdecydować.

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn

Wśród przyczyn wypadania włosów w pierwszej kolejności należy wymienić działanie testosteronu. Ten typowo męski hormon jest naturalnie produkowany przez organizm mężczyzny. Aktywną formą testosteronu jest dihydrotestosteron (DHT). Jest to forma, na którą szczególnie wrażliwe są mieszki włosowe. Dihydrotestosteron powoduje też przerost prostaty, odpowiada też za rozwój nowotworu tego gruczołu. Skoro jest tak szkodliwy, dlaczego pojawia się w męskim organizmie? Bo ma także pewne ważne i pozytywne zadania do spełnienia.

W dorosłym życiu pełni rolę kontrolera wydzielania androgenów. Jako że dihydrotestosteron także należy do grupy androgenów, łysienie spowodowane działalnością tego hormonu określa się mianem łysienia androgenowego. Przerzedzanie włosów na skutek działania DHT występuje głównie nad skroniami i na czubku głowy, bo właśnie w tych miejscach mieszki włosowe są najbardziej wrażliwe. Nie jest więc tak (jak zwykło się mawiać), że za przerzedzone włosy z przodu głowy odpowiadają… Twoje codzienne zmartwienia.

W porządku, ale skoro testosteron obecny jest w organizmie każdego mężczyzny, to dlaczego rzadkie włosy męskie pojawiają się u niektórych już stosunkowo młodo, podczas gdy inni cieszą się bujną czupryną nawet w dojrzałym wieku? Po pierwsze, stężenie androgenów u każdego z panów jest inne. Im więcej produkowanego testosteronu, tym większa podatność włosów na wypadanie. Dodatkowo bardzo wiele zależy od genów. Wypadanie włosów u mężczyzn czasami jest uwarunkowane wrodzoną podatnością na łysienie. Ach, ta niesprawiedliwa natura…

Przerzedzenie włosów z przodu głowy, ale także w innych obszarach, może być też uwarunkowane innymi czynnikami, np. stresem, przyjmowania określonych leków o silnym działaniu, może też mieć związek z dietą słabej jakości. Są to jednak drugorzędne powody łysienia, kiedy rzeczywiście mają wpływ i nie powodują wypadania włosów w aż tak szybkim tempie, jak robią to androgeny.

fryzury na zakola

Fryzury męskie na zakola – przegląd propozycji

Fryzury męskie na zakola można rozpatrywać w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich to oczywiście fryzury, które pozwalają zamaskować przerzedzające się włosy nad skroniami. W drugiej kategorii znajdują się fryzury dla mężczyzn, które… eksponują zakola i czynią je elementem Twojego wizerunku. Które fryzury na zakola są Ci bliższe? Te pierwsze wydają się rozwiązaniem dla mniej pewnych siebie panów, do tych drugich potrzeba trochę więcej odwagi, a także… pogodzenia się z procesami, na które w naszym życiu nie mamy wpływu. Na pewno lepiej jest pożegnać stres związany z łysieniem i przekuć je w zaletę, jednak zdajemy sobie sprawę, że do takiego podejścia trzeba dojrzeć i się z nim oswoić. Daj sobie czas, w którym poeksperymentujesz z różnymi możliwościami. Gotowe rozwiązania znajdziesz poniżej!

Męskie zakola – fryzura męska krótka

Na początek bardzo ciekawa i wbrew pozorom prosta fryzura – quiff. Jest to też dość niejednoznaczna propozycja, bo nie da się jej wprost zaliczyć do krótkich fryzur. Wszystko przez to, że łączy ona w sobie zarówno krótko przystrzyżone włosy, jak i dłuższe kosmyki. Najłatwiej jest ją określić jako „krótsze boki, dłuższa góra”. Fryzura quiff to fryzura z grzywką, kojarzy się nieco z fryzurą pompadour, bo obie fryzury charakteryzują się podobnym stylem cięcia. Różnica tkwi jednak w sposobie układania. Pompadour jest bardzo elegancka, długie włosy na czubku głowy mają dużo większą objętość i są doskonale wygładzone, wręcz „na wysoki połysk”.

W quiffie masz dużo większe pole do popisu, bo dozwolony jest tu także różny stopień nieładu. Objętości dodaje się samej grzywce, a całość jest mniej praco- i czasochłonna. Quiff to dobra fryzura na zakola, bo zagłębienia we włosach wyznaczają w niej linię oddzielającą dłuższą partię włosów z czubka od krótszych boków.

krótkie fryzury

Jak ukryć zakola? Stylizacja fryzury quiff

Jeśli zdecydujesz się na quiffa, będziesz potrzebować na co dzień nieco stylizacji. Tym więcej, im większy efekt nieładu będziesz chciał osiągnąć. Nie możesz jednak przesadzać z produktami do stylizacji, by nie obciążyć nadmiernie włosów. W przeciwnym razie kosmyki będą za bardzo ciążyć i stracą objętość. Spośród kosmetyków do stylizacji włosów dla mężczyzn najbezpieczniej będzie wybrać Spray modelujący do włosów NIVEA MEN Craft Stylers. Jest to spray, który umożliwia modelowanie, a jednocześnie utrwala fryzurę. Dzieje się to za sprawą wydłużonego czasu schnięcia produktu na włosach. Spryskujesz pasma i masz czas na ułożenie ich zgodnie ze swoim wyobrażeniem. Kiedy skończysz, włosy będą już suche i idealnie utrwalone!

Fryzury męskie – french crop

Czekasz na inną propozycję krótkiej fryzury męskiej? Proszę bardzo – oto crop, znany także jako french crop. Czy kojarzysz wizerunek Juliusza Cezara i jego zaczesane do przodu włosy? Mniej więcej o taki efekt chodzi we fryzurze crop. Włosy z tyłu i po bokach mają być przycięte krótko, natomiast górę pozostawia się jedynie trochę dłuższą. Krawędzie powinny być nieco ostre, ale kontrast między poszczególnymi partiami włosów nie jest duży. Włosy z góry głowy zaczesuje się do przodu, co pozwala naturalnie zakryć zakola i wysokie czoło. Czy fryzura crop jest dla Ciebie? Jak najbardziej, jeśli tylko nie masz okrągłej twarzy. Przy innych kształtach french crop jak najbardziej się sprawdzi!

Fryzury męskie – średnie włosy z zakolami

Z fryzur męskich średnich najbardziej godnym polecenia są tzw. messy hair. Nie jest to jeden określony typ cięcia oraz układania włosów. Efekt nieładu można osiągnąć na pasmach przyciętych w różny sposób, na różne sposoby można je też wystylizować. Messy hair to kompromis, gdy w czasach „przed zakolami” lubiłeś nosić klasyczny zaczes do tyłu lub na bok. Włosy możesz bowiem układać zarówno na jedną stronę, jak i kierować je do tyłu, jednak puszyste, układające się pod różnymi kątami pasma będą ukrywać zakola (gładki zaczes zawsze je eksponuje). Najważniejsze, czego potrzebujesz do tej fryzury, to włosy średniej długości i dobry kosmetyk do stylizacji. Właściwy (i przede wszystkim trwały) efekt osiągniesz, stosując np. Definiujący żel do włosów NIVEA MEN Craft Stylers.

fryzury męskie

Fryzury na zakola – z krótkimi bokami

Nasza propozycja fryzury męskiej z krótkimi bokami to slicked back. Jest to fryzura na zakola, która wcale ich nie zakrywa, ale sprawia, że optycznie stają się mniej zauważalne. W slicked back boki głowy ścina się bardzo krótko, niemal całkowicie się je wygala, dzięki czemu skóra między włosami staje się bardziej widoczna, a linia włosów przestaje się tak bardzo rzucać w oczy. Stosunkowo wąski pas włosów u góry musi pozostać znacznie dłuższy – zaczesuje się go do tyłu i wygładza. Jako że wskazane jest tu dodanie nieco blasku, do układania tej fryzury dobrze posłuży Ci Utrwalający żel do włosów NIVEA MEN Craft Stylers. Produkt ten nadaje włosom naturalny i nieprzesadzony błysk.

żel do włosów

Wysokie czoło i zakola – jaką fryzurę męską zastosować?

Masz wysokie czoło, raczej rzadkie włosy i wszelkie próby zapuszczania dłuższych włosów oraz eksperymentowanie z fryzurami kończyło się u Ciebie co najmniej marnym efektem? Cóż, możesz zatem pójść w zupełnie odwrotnym kierunku i zacząć… golić głowę na łyso (lub na bardzo, bardzo krótko). Taka fryzura męska nie pasuje rzecz jasna każdemu, ale jeśli np. nosisz brodę i potrafisz ją modnie stylizować (ok, z pomocą barbera też się liczy), możesz osiągnąć bardzo ciekawy efekt. O ile wiele wcześniejszych propozycji można by określić bardziej mianem fryzur dla chłopaków, o tyle ta lepiej prezentuje się u trochę starszych, dojrzalszych mężczyzn.

A jak ukryć zakola, jeśli nie możesz przekonać się do „golenia na zero” i wciąż szukasz fryzur dla wysokiego czoła? Może spróbujesz chociaż golenia w stylu buzz cut, czyli przycięcia włosów na całej głowie na długość zaledwie 1-3 milimetrów? Aby fryzura spełniała zadanie fryzury na zakola, powinna być wykonana na jasnych włosach. Blond włosy niemal stapiają się kolorystycznie ze skórą, dzięki czemu granica zakoli o wiele mniej rzuca się w oczy. Jeśli masz kruczoczarne włosy, to buzz cut niestety nie spełni maskującej roli.

golenie na łyso

Fryzury z zakolami – uczyń zakola swoim atutem!

Rzadkie włosy nie wyglądają dobrze rozpuszczone, zwłaszcza, gdy nie masz motywacji do ich stylizowania. Układanie fryzur na zakola, które mają za zadanie maskować miejsca bez włosów, bywają z kolei drażniące, bo włosy – jak wiadomo – nie zawsze chcą się poddawać zamierzonej przez Ciebie stylizacji. Czy można zatem żyć z zakolami w zgodzie, nie ukrywać ich, a jednocześnie czuć się dobrze? Można. Fryzury z zakolami, które wyglądają schludnie i estetycznie, to np. wysoko upięty koczek lub half bun. Fryzura polega na zebraniu wszystkich włosów do tyłu, w związku z czym nie ma tu mowy o maskowaniu zakoli. Kok i pół-kok świetnie wygląda z brodą średniej długości i okularami w grubych oprawkach. Na taką metamorfozę fryzury może nie powinieneś stawiać w wieku 50+, ale w okolicach czterdziestki wciąż możesz wyglądać w niej bardzo dobrze.

Zwróć jednak uwagę, że codzienne ciasne wiązanie włosów może jeszcze bardziej je osłabiać i wzmagać przerzedzanie. Jak zatem upinać cienkie i rzadkie włosy, aby im nie zaszkodzić? Wskazówki znajdziesz w artykule Męski kok - jak zrobić?.

koczek męski

Fryzury dla rzadkich włosów – jak się czesać, gdy włosy wypadają?

Zakola to nie jedyny problem przy wypadających włosach u mężczyzn. Niektórzy nie mają bardzo głębokich i rzucających się w oczy zakoli, jednak włosy na całej powierzchni głowy są rzadkie, przez co źle wyglądają w wielu typach fryzur. Jak rozwiązać ten problem?

Wybierając odpowiednią fryzurę inspirację możesz czerpać z podanych wyżej propozycji, bo niektóre z nich to fryzury na rzadkie włosy i zakola jednocześnie. Jedną z nich jest french crop. Jeśli jednak w tej fryzurze zaczesywana na czoło rzadka grzywka strączkuje się i ciągle wygląda na postrzępioną, zrezygnuj z cropa na rzecz krótkich, uniesionych u nasady włosów. To bardzo prosta fryzura, w której włosy ustawia się pionowo w charakterystyczne ząbki.

Długie i rzadkie włosy u mężczyzny również mogą wyglądać dobrze i nie zdradzać swojej kiepskiej formy. Pod warunkiem, że nie będziesz nosić rozpuszczonych, wyprostowanych i w żaden sposób nie wystylizowanych włosów. W takim wypadku rzeczywiście fryzura będzie wyglądać… biednie. Aby osiągnąć właściwy efekt, potrzebujesz kosmetyków dodających objętości oraz tzw. prestylera, który również dodaje objętości i zwiększa podatność włosów na stylizację.

Męskie fryzury a rzadkie włosy - zaczes na bok

Lubujesz się we fryzurach męskich na bok? Możesz sobie na taką pozwolić, pod warunkiem, że nie przedzielisz przedziałkiem włosów na dwie części. Poproś barbera o przedziałek już za zakolem – dzięki temu zgarnięte na drugą stronę włosy przykryją Twoje zakole.

Więcej o męskich fryzurach przeczytasz w artykule Fryzura undercut - jak wykonać to modne męskie cięcie?.

Rzadkie włosy męskie. Co na wpadanie włosów?

Ukrywanie przerzedzenia włosów to jednak nie wszystko, co powinieneś zrobić dla swojego wyglądu. Wypadające, rzadkie włosy u mężczyzny wymagają wzmocnienia, inaczej łysienie będzie postępować bardzo szybko, a Ty nie nadążysz z dobieraniem kolejnych maskujących fryzur dla rzadkich włosów. Podstawą pielęgnacji jest szampon przeciwko wypadaniu włosów.

Z oferty szamponów dla mężczyzn NIVEA MEN powinieneś zainteresować się Szamponem NIVEA MEN Strong Power. Jest on przeznaczony dla włosów słabych i bez objętości. Zawiera wzmacniające minerały morskie oraz Active-Power-System. Szampon pozwala uzyskać włosy z większą objętością, widocznie gęstsze. Aż chciałoby się powiedzieć – pełne życia!

Co na wypadanie włosów oprócz szamponu? Jeśli problem postępuje w bardzo szybkim tempie i całkowicie odbiera Ci pewność siebie, udaj się do trychologa (to specjalista od zdrowia włosów), który pomoże Ci dobrać odpowiednie leczenie zatrzymujące wypadanie włosów. Pamiętaj jednak, że leki na łysienie działają poprzez blokowanie hormonu DHT. Kiedy przerwiesz kurację, po pewnym czasie włosy znów zaczną wypadać.

szampon męski

Jak zagęścić cienkie i rzadkie włosy męskie?

Najlepsze sposoby na to, jak zagęścić włosy, to te, które działają natychmiast i dają zadowalające wizualnie efekty. Faktyczne wzmocnienie włosów to jedno, ale jest to działanie długoterminowe i inwestycja na przyszłość. Jeśli potrzebujesz efektu maskującego zakola męskie tu i teraz, stawiaj na stylizację.

Przerzedzone włosy zawsze traktuj kosmetykami przygotowującymi do stylizacji. Wiele z przedstawionych tu fryzur będzie wyglądać dobrze, a efekt utrzyma się odpowiednio długo, tylko gdy ułożysz je przy pomocy właściwych kosmetyków. Przerzedzone włosy zagęścisz wizualnie za pomocą spray’u modelującego i prestylera. W Twoim przypadku najlepiej sprawdzają się właśnie kosmetyki w spray’u, o lekkiej formule. Past i pomad należy używać ostrożnie i oszczędnie.

A co robić z przerzedzonymi włosami… w gabinecie kosmetycznym? Jeśli zdarza Ci się korzystać z usług kosmetyczki, następnym razem możesz zrobić dla siebie nieco więcej i umówić się na mezoterapię igłową. To zabieg, który polega na wstrzyknięciu w skórę głowy witaminowego, odżywczego preparatu. W ten sposób pobudzisz włosy do wzmożonego wzrostu.

Czy pośród naszych propozycji znalazłeś fryzurę dla siebie? Jak widzisz, fryzury na zakola to jednocześnie modne fryzury męskie. Czy teraz czujesz się pewniej, wiedząc, jak powszechnym problemem są zakola i przerzedzanie włosów? Możesz mieć więcej na głowie, ale wyłącznie włosów, bez zmartwień! Mało tego - możesz zaakceptować swoje męskie zakola i zamienić je w swój atut!