pocenie pod pachami

Jaki antyperspirant dla mężczyzny? 7 podpowiedzi!

Czy „w pocie czoła” jest dla Ciebie czymś więcej niż tylko powiedzeniem? Z natury, mężczyźni produkują więcej potu, a ich flora bakteryjna skóry sprawia, że ma on także dużo intensywniejszy zapach. Dlaczego tak się dzieje? Po co nam pot i czy można skutecznie walczyć z jego nadmiarem?

Pocenie się pod pachami – przyczyny i możliwe rozwiązania

Przyczyny pocenia się mają czysto fizjologiczny charakter. Choć pot pod pachami i na innych obszarach ciała bywa kłopotliwy, to jest też jak najbardziej potrzebny. Pocenie się jest głównym mechanizmem termoregulacji organizmu. Gdy temperatura ciała wzrasta powyżej normalnego poziomu, np. na skutek wysiłku fizycznego bądź przebywania w wysokiej temperaturze otoczenia, skóra zaczyna wydzielać pot, mający za zadanie schłodzić organizm.

Mechanizm pocenia odpowiada także za wydalanie przez skórę produktów przemiany materii. Najprościej rzecz ujmując, organizm wraz z potem pozbywa się szkodliwych substancji. To kolejny argument dowodzący, że pocenie się jest nam bardzo potrzebne.

Pocenie się pod pachami jest najsilniejsze, ponieważ oprócz nagromadzenia tam gruczołów potowych, w tych miejscach mamy bardzo ograniczony dopływ powietrza. Gdy wzrasta temperatura ciała, to najszybciej właśnie pod pachami, co objawia się wydzielaniem potu.

Problem tak naprawdę zaczyna się dopiero w momencie, gdy pocenie pod pachami staje się nadmierne. Wówczas pot pojawia się nawet wtedy, kiedy teoretycznie nie powinien, w stanie spoczynku i przy przeciętnej temperaturze otoczenia. Nadmiernej potliwości niekiedy nie da się zniwelować samymi kosmetykami, potrzebne jest leczenie. Zwłaszcza, gdy nadmiar potu pojawia się także na innych częściach ciała, np. na dłoniach, stopach, twarzy.

pocenie się pod pachami


Jak się nie pocić, czyli który antyperspirant dla mężczyzn wybrać

jak się nie pocić

Chcesz wiedzieć, jak się nie pocić? To z gruntu źle postawione pytanie. Powinieneś raczej zapytać o to, jak pocić się mniej, albo jak zneutralizować nieprzyjemny zapach potu. Całkowite blokowanie wydzielania potu pod pachami nie jest zbyt zdrowe, dlatego antyperspirantu dla mężczyzn nie powinieneś używać 24 godziny na dobę.

Jaki antyperspirant męski wybrać? Taki, który będzie przede wszystkim dobrze blokował wydzielanie potu. Zapach też ma znaczenie, ale w przypadku antyperspirantu znacznie mniejsze niż funkcja blokowania gruczołów potowych. Dobry antyperspirant męski zawiera sole glinu, które w kontakcie z wodą zawartą w skórze tworzą żelową, polimeryczną powłokę. Powłoka ta w przewodach gruczołów potowych tworzy blokujące czopy. W zależności od tego, jakie konkretnie sole glinu zastosowano w antyperspirancie, czopy tworzą się głębiej w przewodach bądź tylko przy ich ujściach. Najgłębiej osadzają się czopy z chlorku glinku, nieco płycej z chlorowodorku glinu, najpłytsze są natomiast czopy glinowo-cyrkonowe. Jeśli zależy Ci na męskim antyperspirancie, który będzie działał najdłużej, wybierz ten z formułą opartą na chlorku glinu (aluminium). W składzie kosmetyków znajdziesz go pod nazwą Aluminium chloride.


Antyprespirant czy dezodorant – jaka jest różnica?

Na pewno na co dzień stykasz się zarówno z nazwą dezodorant, jak i antyperspirant. Czy można używać ich wymiennie? Robi się to potocznie, jednak w rzeczywistości oznaczają dwa różne kosmetyki. Antyperspirant działa na przyczynę problemu, dezodorant zaś – na jego skutki. Rolą antyperspirantu jest blokowanie wydzielania potu, czego nie robi dezodorant. Dezodorant niweluje przykry zapach m.in. poprzez eliminację odpowiedzialnych za niego bakterii.

A zatem: antyperspirant czy dezodorant? Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli masz tendencję do nadmiernej potliwości, uprawiasz sporty albo praca wymaga od Ciebie nienagannego wyglądu, postaw raczej na antyperspirant. W mniej wymagających sytuacjach możesz stosować dezodorant. Jeśli na co dzień pot nie uprzykrza Ci znacznie życia - zwłaszcza jego zapach i mokre plamy - dezodorant powinien Ci wystarczyć.

Oba kosmetyki znajdziesz w przeróżnych postaciach, np. antyperspirant w sztyfcie dla mężczyzn i dezodorant w sztyfcie, antyperspirant w kulce dla mężczyzn i dezodorant w kulce. Pod względem sposobu aplikacji nie musisz się ograniczać – wybierz tę formułę, która jest dla Ciebie najwygodniejsza.

pocenie się przyczyny


Skuteczny i silny antyperspirant dla mężczyzn

dobry antyperspirant męski

Współcześnie dają się słyszeć głosy oskarżające antyperspiranty o wysoką szkodliwość dla zdrowia. Wszystko przez sole glinu (zwłaszcza aluminium), które rzekomo odkładają się w organizmie i powodują szereg różnych schorzeń. Te pogłoski nie są prawdziwe. Nie musisz wybierać pomiędzy skutecznym antyperspirantem dla mężczyzn, a zdrowiem. Czopy, które tworzą się po zaaplikowaniu antyperspirantu w kanalikach potowych, utrzymują się na skórze jedynie przez kilkadziesiąt godzin (dobry antyperspirant dla mężczyzn działa z reguły przez 48 godzin). Znaczną część czopów usuwasz podczas kąpieli, reszta natomiast zostaje usunięta samoczynnie wraz ze złuszczającym się naskórkiem.

 

Jaki antyperspirant dla mężczyzn wybrać? Zwróć uwagę na deklarowany przez producenta czas działania podany na opakowaniu. Najskuteczniejszy antyperspirant dla mężczyzn powinien działać przez około 48 godzin od zastosowania. W dalszej kolejności przeanalizuj dodatkowe właściwości dezodorantu. Zależy Ci na jak najsilniejszej ochronie przed bakteriami? Postaw na dezodorant z aktywnym węglem, np. NIVEA z linii Deep. Weź pod uwagę również zapach i warunki, w których będziesz używać antyperspirantu.

Np. do uprawiania sportu dobrze sprawdzi się antyperspirant NIVEA Dry Fresh, natomiast do pracy i garnituru lepiej będzie pasował roll-on NIVEA Deep o intrygującym zapachu espresso.

Pozostaje jeszcze kwestia formy kosmetyku. Który antyperspirant będzie dla Ciebie najlepszy: w spray’u, sztyfcie czy kulce? Jeśli zależy Ci na intensywnym zapachu, najlepiej sprawdzi się dezodorant w spray’u. Jest to także kosmetyk, który wysycha najszybciej ze wszystkich, więc sprawdza się zawsze wtedy, gdy się spieszysz. Możesz ubrać się krótko po jego zastosowaniu i nie martwić się o ślady na ubraniu.

Dezodorant w kulce sprawdza się natomiast w sytuacjach, gdy nie masz swobody użycia dezodorantu, a musisz się odświeżyć. Poza tym antyperspirant w kulce nie rozpyla się i nie wypełnia pomieszczenia, w którym go używasz, więc nie jest kłopotliwy dla Twojego nosa oraz innych osób (np. w szatni na basenie, w toalecie publicznej).

Podobne zalety ma antyperspirant w sztyfcie, z tą różnicą, że daje bardziej suche wykończenie. Co to oznacza? Że po użyciu bez zdejmowania koszulki nie musisz martwić się, że nie wyschnie i zostanie wchłonięty przez tkaninę. Pełna dyskrecja użycia i czyste ubranie w jednym!

jaki antyperspirant męski


Dezodorant dla mężczyzn bez aluminium – co to znaczy?

Kontrowersje wokół soli aluminium w antyperspirantach nie dają Ci spokoju? W porządku – masz prawo dociekać bezpieczeństwa stosowanych przez siebie kosmetyków. Z myślą o osobach takich jak Ty powstała specjalna linia dezodorantów bez soli aluminium w składzie – NIVEA Fresh Ocean 0% soli aluminium. Dezodorant dla mężczyzn bez aluminium jest w stanie zapewnić ochronę przed brzydkim zapachem przed 48 godzin.

Antyperspirant dla mężczyzn bezzapachowy, hipoalergiczny, bez alkoholu

anyperspirant męski NIVEA

Co z posiadaczami skóry wrażliwej? Dziś na szczęście mają szeroki wybór kosmetyków dostosowanych do potrzeb swojej skóry: bezzapachowy antyperspirant dla mężczyzn, antyperspirant hipoalergiczny, dezodorant bez alkoholu. W tych kosmetykach za zwalczanie bakterii odpowiadają np. cząsteczki aktywnego węgla oraz jony srebra.

 

Hipoalergiczny antyperspirant dla mężczyzn najczęściej nie ma dodatków zapachowych, posiada natomiast szereg naturalnych substancji łagodzących, np. aloes.

 

W jaki jeszcze sposób antyperspirant bez alkoholu dla mężczyzn może ograniczać nieprzyjemne skutki potliwości? Zawiera on inne składniki odpowiadające za dezynfekcję i neutralizację bakterii, które są łagodne nawet dla wrażliwej skóry. Przykładem antyperspirantu bez alkoholu jest NIVEA MEN Black & White Invisible Fresh.


Aby nie było śladów – antyperspirant dla mężczyzn, który nie brudzi ubrań

Panom coraz częściej zależy także na antyperspirancie dla mężczyzn, który nie brudzi. Męski antyperspirant nie pozostawiający śladów na ubraniu powinien sprawdzać się na odzieży we wszystkich kolorach. Najważniejszy test dotyczy ubrań czarnych. Pamiętaj jednak, by po użyciu każdego antyperspirantu odczekać chwilę przed założeniem ubrań. Kosmetyk musi mieć czas na wyschnięcie, inaczej nawet najlepszy z nich wytrze się w ubranie!

Jaki antyperspirant dla mężczyzn nie brudzi ubrań? Wśród kosmetyków NIVEA jest to antyperspirant Black & White Invisible Fresh. Ten antiperspirant nie brudzi nie tylko czarnych ubrań, ale też nie przebarwia ubrań białych. Składniki antyperspirantu reagując z potem, powietrzem i zanieczyszczeniami nie barwią białych ubrań na żółto. Dawniej, gdy dezodoranty były mniej zaawansowane, efekt żółtych plam pod pachami (których bardzo trudno pozbyć się w praniu!) był na porządku dziennym.

Szeroki wybór antyperspirantów i dezodorantów sprawia, że każdy mężczyzna może dobrać kosmetyk odpowiedni dla siebie. Bez względu na to, czy jest posiadaczem skóry wrażliwej, czy uprawia sport, czy zmaga się z wyjątkowo silnym zapachem potu. Pocenie się jest naturalne dla każdego człowieka. Nie należy się go wstydzić, ale mądrze postępować ze skutkami jego występowania. Oby pot już nigdy Cię nie krępował!

anyperspirant męski NIVEA