Strzyżenie męskie w domu – jak to ugryźć?

Strzyżenie męskie w domu – jak to ugryźć?

Mężczyźni lubią dbać o swoje fryzury i chętnie korzystają z usług salonów fryzjerskich. Obecnie już prawie każdy zakład oferuje strzyżenie męskie na miejscu. Co zrobić, gdy z różnych przyczyn skorzystanie z usług profesjonalisty jest niemożliwe? Męskiego strzyżenia można się nauczyć.

Strzyżenie męskie w domu – co warto o tym wiedzieć?

Czy nauka męskiego strzyżenia jest trudna? Nie, ale aby czynność przebiegła sprawnie, należy się odpowiednio przygotować. Oto kilka wskazówek dotyczących strzyżenia męskiego włosów w domu dla początkujących:

 • przygotowanie miejsca – najlepiej, by strzyżona osoba miała narzucony na ramiona ręcznik (zabezpieczy to ubranie) i usiadła na stołku lub niskim krześle. Niska pozycja nie obciąży kręgosłupa i poprawi komfort pracy. Podłogę warto zabezpieczyć ułożonymi na płasko kilkoma workami na śmieci, aby szybko sprzątnąć miejsce po zakończonym strzyżeniu.
 • dwa lusterka – pomogą kontrolować czynność strzyżenia i korygować błędy w cięciu.
 • światło – włosy najlepiej obcinać w miejscu z dostępem do naturalnego lub białego światła. Dzięki temu wyraźnie będziemy widzieć każdy włos.

Co jeszcze będzie potrzebne:

 1. butelka z atomizerem z czystą wodą - (krótkie włosy szybko schną, a każde strzyżenie męskie łatwiej jest wykonać na mokrych włosach),
 2. grzebień – najlepiej, by jego ząbki były płasko ułożone. W trakcie strzyżenia będziemy nim wyczesywać już obcięte włosy,
 3. dobra maszynka do strzyżenia włosów z wymiennymi nakładkami (ważne, by kabel nie był za długi. Długi przewód może się wplątywać i utrudniać pracę. Lepiej sprawdzi sięmaszynka bezprzewodowa, ponieważ nie będzie ograniczała ruchów w czasie strzyżenia. Wybór urządzenia najlepiej dostosować do swoich potrzeb. Jeżeli będziemy wykonywać strzyżenie męskie regularnie, dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w produkt wykonany z lepszych materiałów. Jeśli strzyżenie męskie w domu będziemy wykonywać okazjonalnie, postawmy na produkt z niższej półki cenowej,
 4. nożyczki (do męskiego strzyżenia w domu najlepiej zaopatrzyć się w nożyczki fryzjerskie, albo w takie, które będą ostre i wygodne do trzymania w ręce),
 5. spinki i klipsy (przydadzą się, jeśli będziemy wykonywać strzyżenie męskie długich lub średniej długości włosów).
Strzyżenie męskie w domu – co warto o tym wiedzieć?

Strzyżenie męskie – krok po kroku maszynką

Strzyżenie męskie maszynką – boki i góra głowy

Teraz pokażemy, jak krok po kroku poprawnie wykonać strzyżenie męskie maszynką boków i góry głowy. Ponownie należy zacząć od tyłu góry głowy i podobnie jak poprzednio, należy powoli zmierzać w stronę przodu głowy. Grzebień maszynki do włosów powinien przeczesywać wszystkie włosy.

Podobnie postępujemy przy strzyżeniu boków głowy.  Należy kierować maszynkę w górę, zmierzając do czubka głowy. W celu skrócenia bokobrodów i dla uzyskania prostych linii należy odwrócić maszynkę i przyłożyć ją tak, żeby górna część ostrza delikatnie dotykała skóry.

Pod koniec strzyżenia męskiego maszynką należy ściągnąć nasadkę z urządzenia i wyrównać obwód całej fryzury. Zaczynamy od karku, a kończymy po bokach. Tym razem należy prowadzić maszynkę zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.

Na początku nauki strzyżenia męskiego w domu lepiej unikać dokładnego konturowania. Pamiętajmy tylko, by przestać ciąć krótszą nasadką, gdy czaszka zaczyna się zaokrąglać.

Co jeszcze będzie potrzebne:

Aby strzyżenie męskie w domu, czy to za pomocą maszynki, czy nożyczek, przebiegło sprawnie, na samym początku należy zwilżyć, a najlepiej umyć włosy. Mokre włosy obcina się o wiele łatwiej. Wykorzystaj odpowiednie kosmetyki do włosów dla mężczyzn.

Strzyżenie męskie maszynką – tył głowy

Przy strzyżeniu męskim maszynką dla zachowania właściwych proporcji fryzury najkrócej włosy należy przystrzyc wzdłuż konturu głowy – nad uszami i na karku. Od karku należy skierować ząbki maszynki do włosów ku górze. Zaczynamy od środka karku, kierujemy maszynkę w górę. Jeśli chcemy uzyskać prostą krawędź przy karku, należy skierować maszynkę w dół.

Najlepiej, by ostrze było ułożone płasko i powoli przesuwane ku górze – zawsze w kierunku przeciwnym niż kierunek wzrostu włosów. Stopniowo obracaj maszynkę, na końcu wysuń ją z włosów.

Podobnie należy postępować z dalszą częścią tyłu głowy. Nauka strzyżenia męskiego opiera się na dokładnych, wolnych i precyzyjnych ruchach. Po skończeniu skracania włosów z tyłu głowy, możemy przejść do boków i górnej części głowy.

Strzyżenie męskie – krok po kroku maszynką

Strzyżenie męskie w domu nożyczkami – krok po kroku

Wcześniej zostało pokazane, jak wykonać klasyczne strzyżenie męskie maszynką w domu. Teraz pokażemy, jak wykonać strzyżenie męskie nożyczkami. Przy zastosowaniu odpowiednich technik cięcia, damy radę obciąć włosy każdej długości. Nie muszą to być nożyczki fryzjerskie, ale przy wyborze zwróćmy uwagę, czy są one ostre i czy wygodnie się je trzyma w ręce.

 1. Tak jak przed klasycznym męskim strzyżeniem maszynką, najlepiej umyć włosy męskim szamponem do włosów.
 2. W następnym kroku należy podzielić pasma spinkami lub klamrami.
 3. Nożyczki należy trzymać w odległości ok. 1 centymetra niżej niż było planowane cięcie na początku. Zarówno długie, jak i krótkie włosy są dłuższe po umyciu, ponieważ obciąża je woda.
 4. Strzyżenie męskie nożyczkami należy zacząć od dołu . Przy męskim strzyżeniu tyłu głowy nożyczkami należy kierować się od tyłu głowy w stronę czoła. Przy braniu kolejnego pasma włosów trzeba je przeczesać grzebieniem i porównać do wcześniej przyciętej warstwy ze spodu.
 5. Na koniec robimy przedziałek i wyrównujemy górną warstwę włosów. Gotowe.
Strzyżenie męskie maszynką – boki i góra głowy

Strzyżenie męskie włosów nożyczkami krok po kroku – włosy długie

Oto instrukcja krok po kroku, jak wykonać strzyżenie męskie długich włosów nożyczkami:

 1. Tak jak przed każdym męskim strzyżeniem, należy umyć włosy szamponem.
 2. Następnie rozczesujemy włosy warstwami i związujemy je w kucyk przy linii czoła.
 3. Dzielimy włosy na dwie równe części. Warto pamiętać, że mokre włosy są trochę dłuższe niż suche i lepiej nie ścinać od razu zbyt dużej ilości. Na początku najlepiej robić to powoli.
 4. Z przodu wydzielamy jeszcze jedno pasmo i obcinamy je w pierwszej kolejności. Będzie ono potem służyło jako punkt odniesienia przy kolejnych cięciach. Pasmo należy przytrzymać między palcem wskazującym a środkowym i ściąć tyle centymetrów, ile potrzebujemy.
 5. Obcinanie włosów kończymy na prosto: rozczesujemy włosy ponownie i upewniamy się, że poniżej wyznaczonej długości nie odstają pojedyncze końcówki.
Strzyżenie męskie włosów nożyczkami krok po kroku – włosy długie

Strzyżenie męskie maszynką nie musi kojarzyć się z wygoloną głową. Za pomocą maszynki, trymera i nożyczek można wyczarować wiele ciekawych modnych męskich fryzur – zarówno tradycyjnych, jak i tych bardziej odważnych. Wystarczy skrócić włosy jedynie po bokach, lub za pomocą trymera stworzyć ciekawy wzór.

Do wykończenia każdej fryzury przydadzą się kosmetyki do stylizacji włosów męskich. Przeczytaj także nasze artykuły: Jak stylizować włosy męskie? oraz Undercut i inne najmodniejsze fryzury męskie.

Strzyżenie męskie krótkie

Dużą popularnością wśród mężczyzn cieszą się strzyżenia męskie krótkie. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji ich stylizacji:

 • slicked back – w tym męskim strzyżeniu boki głowy ścina się bardzo krótko, niemal całkowicie się je wygala, dzięki czemu skóra między włosami staje się bardziej widoczna, a linia włosów przestaje się tak bardzo rzucać w oczy. Stosunkowo wąski pas włosów u góry musi pozostać znacznie dłuższy – zaczesuje się go do tyłu i wygładza. Aby dodać włosom blasku, do układania tej fryzury dobrze sprawdzi się Utrwalający żel do włosów NIVEA MEN Craft Stylers. Ten typ modnego męskiego strzyżenia jest dobry dla panów z zakolami, ponieważ stają się one mniej zauważalne.
 • cięcie typu fade – boki i tył są tu wygolone, włosy na czubku pozostają nieco dłuższe. Przejście pomiędzy tymi długościami powinno być płynne. To krótkie strzyżenie męskieotwiera dużo możliwości stylizacyjnych. Na krótkich włosach możemy stworzyć tzw. stójkę, czyli włosy postawione niemal na pionowo, a fryzurę utrwalić niewielką ilością Utrwalającego żelu do włosów NIVEA MEN Craft Stylers, a jeśli zależy nam na matowym wykończeniu, dobrze sprawdzi się Definiujący żel do włosów NIVEA MEN Craft Stylers.

Przeczytaj także: Fryzury na zakola i sposoby na przerzedzające się włosy – NIVEA

Modne strzyżenie męskie

Męskie strzyżenie – długie włosy

 • strzyżenie męskie na samuraja – niegdyś kojarzone ze światem samurajów, wróciło do łask za sprawą serialu Wikingowie. Ten trend dobrze wpisuje się także w oficjalny dress code. Top knot to znak rozpoznawczy nowoczesnych biznesmenów, którzy po tygodniu pracy w korporacji, w weekend spędzają czas aktywnie i poświęcają go na różne swoje pasje. W tym modnym strzyżeniu męskim mocno wycięte boki w połączeniu z długimi związanymi w koczek lub kucyk włosami optycznie wyszczuplają twarz. Aby fryzura wyglądała dobrze, należy postawić na odpowiednią pielęgnację włosów, która je odżywi i wygładzi. Tu dobrze sprawdzi się Szampon NIVEA MEN 2w1 Protect & CareWłosy+Broda, który pielęgnuje włosy i brodę (przy tej fryzurze dbanie o brodę to podstawa), chroni przed ich przesuszeniem i utratą blasku. Jeśli kusi cię ta fryzura, być może zainteresuje Cię także nasz artykuł: Męski kok – jak zrobić?
Strzyżenie męskie krótkie
 • strzyżenie męskie na bok (undercut) – jest to fryzura z wygolonymi bokami i tyłem. Tak poprowadzone strzyżenie męskie pozwala na zaczesanie pozostawionej dłuższej części partii włosów na bok. Ten typ męskiego strzyżenia włosów daje nam możliwość ułożenia fryzury okazjonalnej (poprzez zaczesanie ich gładko do tyłu) i na co dzień (lekko rozwichrzone zaczesujemy na bok).
 • strzyżenie męskie - włosy kręcone. Jedną z lepszych fryzur dla męskich kręconych włosów jest half bun, choć długie kręcone włosy będą wyglądały równie dobrze rozpuszczone. Posiadacz kręconych włosów nie ma problemu z ich objętością. Włosy wiązane w half bun wybaczą lekkie zaniedbania pielęgnacyjne. Jeśli chodzi o włosy rozpuszczone, kluczowe są pielęgnacja i dobre cięcie. W strzyżeniu męskim włosów kręconych można pokusić się o cieniowanie, dzięki któremu włosy będą lepiej się układać. Ważne, by do ich stylizacji używać dobrej jakości kosmetyków. Dobrze sprawdzi się Spray modelujący do włosów NIVEA MEN Craft Stylers, który utrwali fryzurę bez obciążenia i sklejania włosów. Możemy nim nadać efekt niedbałych fal „prosto z plaży”.

Przeczytaj także: Długie włosy męskie – jak je pielęgnować i układać?

 

Warto pamiętać, że aby wymodelować pożądaną fryzurę, podstawą są pielęgnacja włosów, dobre kosmetyki do stylizacji i szczypta kreatywności. Nie bój się bawić włosami i eksperymentować z fryzurami!

Męskie strzyżenie – długie włosy