Bardzo jasna karnacja a opalanie – co musisz wiedzieć

Bardzo jasna karnacja a opalanie – co musisz wiedzieć?

Bardzo jasna karnacja jest wyjątkowo podatna na uszkodzenia spowodowane promieniami UV. Czy to oznacza, że osoby posiadające jasną skórę powinny całkowicie zrezygnować z opalania? Nie! Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja i ochrona przeciwsłoneczna przy pomocy dobrze dobranych kosmetyków.

Od czego zależy odcień skóry?

Bardzo jasna

Pojęcie odcienia skóry jest ściśle związane z pojęciem fototypów. Fototyp skóry to własna zdolność skóry do ochrony przed promieniowaniem UV. Wyróżniamy 6 fototypów i 3 pierwsze z nich można zakwalifikować do jasnej karnacji. O szczegółach fototypów przeczytasz w artykule Krem z filtrem na co dzień - wybieramy najlepszy!.

Odcień skóry zależy od zawartości melaniny w Twojej skórze. Ta zaś uzależniona jest przede wszystkim od regionu świata, z którego pochodzisz. Rdzennych mieszkańców zimnych krajów północy charakteryzuje jasna cera, natomiast osoby pochodzące z gorących krajów Basenu Morza Śródziemnego mają naturalnie śniadą cerę.

Karnacja – rodzaje

Oprócz podziału na sześć fototypów, istnieje też inny podział: karnacja porcelanowa, jasna, oliwkowa, śniada. Podział ten funkcjonuje też obok typów urody i często jest wykorzystywany przez stylistki oraz makijażystki. Warto dodać, że każdy z typów może być też ciepły lub chłodny. Stąd o niektórych urodach mówi się "chłodna karnacja" czy wręcz "zimna karnacja" (najczęściej mają ją panie z porcelanową karnacją). Odcień ciepły częściej występuje u ciemnych typów karnacji.

Blond włosy – jasna karnacja, czarne włosy – karnacja śniada

Odcień cery skorelowany jest też z kolorem włosów i oczu. Kobiety z jasnym odcieniem skóry mają też jasne włosy i niebieskie oczy. Warto pamiętać, np. podczas farbowania, że blond to kolor naturalny dla kobiet z jasną karnacją, więc właśnie w takich odcieniach wyglądają one najkorzystniej.

Jasna cera – charakterystyka

Posiadacze jasnej karnacji nie mają lekko. Cery o fototypie 1, 2 i 3 mają bardzo mało naturalnego barwnika skóry, więc praktycznie pozbawione są fotoochrony (typ celtycki) lub mają ją w bardzo małym zakresie (typ północnoeuropejski). Jasna cera łatwo ulega podrażnieniom, na co dzień ma różowe zabarwienie, często jest dość cienka i prześwitują przez nią naczynka krwionośne. Bywa to też blada karnacja, na której często pojawiają się rumieńce. Karnacja jasna często wiąże się z rumieniem. Jasne odcienie skóry opalają się trudno, zwykle na czerwono.

Jasna karnacja – opalanie

Latem Twoja skóra jest narażona na szkodliwy wpływ wielu czynników zewnętrznych. Bez zapewnienia jej właściwej ochrony, promienie UVA i UVB oraz słona woda w morzu czy chlorowana w basenie mogą negatywnie odbić się na jej kondycji. Skóra stanie się przesuszona, szorstka i skłonna do podrażnień, a na jej powierzchni mogą pojawić się zaczerwienienia oraz przebarwienia. W przypadku bardzo jasnej karnacji pielęgnacja i ochrona przeciwsłoneczna nabierają jeszcze większego znaczenia, a dzięki niej możesz cieszyć się piękną pogodą, opalaniem i wypoczynkiem na świeżym powietrzu bez obaw o uszkodzenie skóry.

Bardzo jasna karnacja a opalanie – co musisz wiedzieć

Jasna karnacja – jak się opalać?

Kremy przeciwsłoneczne należy stosować przed każdorazową ekspozycją na słońce, niezależnie od rodzaju karnacji. Kosmetyki do opalania różnią się jednak poziomem ochrony, jaką zapewniają – jak więc wybrać ten odpowiedni produkt? Kremy do opalania należy dobierać mając na uwadze kilka czynników – jednym z nich jest fototyp, czyli posiadany rodzaj karnacji. Swój fototyp możesz określić na podstawie koloru skóry, naturalnego koloru włosów, barwy tęczówki oka oraz sposobu, w jaki się opalasz.

Jeśli masz bardzo jasną karnację, piegi, jasne lub rude włosy, trudno się opalasz, a Twoja skóra jest podatna na poparzenia słoneczne, zaliczasz się do fototypu I. Ten fototyp często określa się też jako biała karnacja skóry, alabastrowa karnacja czy porcelanowa karnacja. Oznacza to, że potrzebujesz bardzo wysokiej ochrony przeciwko promieniowaniu UV – a taką zapewniają balsamy do opalania SPF 50.

Tak wysoki faktor posiadają też kosmetyki dla dzieci, których skóra również jest szczególnie narażona na oparzenia. Krem do opalania 50 to także najlepsze rozwiązanie dla kobiet w ciąży oraz osób o cerze wrażliwej, przesuszonej czy obfitującej w znamiona i przebarwienia.

Jasna karnacja jest też charakterystyczna dla fototypu II. Oprócz jasnej skóry, osoby posiadające ten rodzaj karnacji mają także włosy w odcieniu jasnego lub ciemnego blondu. Ich skóra wykazuje skłonność do poparzeń, ale przy tym jest pozbawiona piegów. Jeśli zaliczasz się do fototypu II, odpowiednią propozycją dla Ciebie będzie krem do opalania 30 SPF.

Ważne jest jednak nie tylko to, jakie balsamy do opalania będziesz używać, ale również, w jaki sposób będziesz je stosować. Choć dobry krem przeciwsłoneczny chroni skórę niemal natychmiast po aplikacji, zaleca się, by nakładać go około 30 minut przed wyjściem na słońce. By zapewnić sobie jeszcze lepszą pielęgnację, warto sięgać też po kosmetyki po opalaniu, które koją skórę, łagodzą podrażnienia i głęboko nawilżają. Balsam po opalaniu może dodatkowo wzmacniać opaleniznę i przedłużać jej trwałość.

Bardzo jasna karnacja a opalanie – co musisz wiedzieć

Kosmetyki do opalania do jasnej karnacji

Teorię już znasz, przyszedł więc czas na praktykę – jakie kosmetyki do opalania sprawdzą się przy bardzo jasnej karnacji? Jednym z nich jest NIVEA SUN Protect & Moisture balsam ochronny SPF 50+. Zawiera on system filtrów UVA/UVB o wysokiej skuteczności, zapewniając natychmiastową ochronę przed oparzeniem i przedwczesnym starzeniem się oraz redukując ryzyko wystąpienia alergii słonecznej. Pielęgnująca formuła balsamu jednocześnie nawilża skórę i pozostawia ją gładką oraz jedwabistą w dotyku.

Jeśli zaliczasz się do fototypu II, możesz zdecydować się na produkt o nieco niższym faktorze – taki jak NIVEA SUN Protect & Moisture balsam ochronny w sprayu SPF 30. Kosmetyk zawiera system filtrów UVA/UVB, który chroni skórę przed poparzeniem słonecznym oraz fotostarzeniem od razu po aplikacji. Spray do opalania NIVEA dodatkowo intensywnie nawilża skórę, nadaje jej gładkość, a przy tym jest bardzo wygodny w użyciu.

Bardzo jasna karnacja a opalanie – co musisz wiedzieć

Latem niezwykle istotna jest także ochrona cery – z tego powodu w łazience warto zrobić miejsce również na krem przeciwsłoneczny do twarzy. Co ważne, powinny go stosować nie tylko posiadaczki bardzo jasnej karnacji – skóra twarzy jest bowiem wyjątkowo narażona na uszkodzenia wywołane przez promieniowanie ultrafioletowe. NIVEA SUN UV FACE Nawilżający krem do twarzy BB SPF 50+ zapewnia bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną, a jednocześnie nawilża cerę bez uczucia lepkości. Jego lekka formuła z pigmentami idealnie dopasowuje się do odcienia skóry, zauważalnie poprawiając jej wygląd.

 

Bardzo jasna karnacja zasługuje na specjalną ochronę przed słońcem. Dobre balsamy i kremy przeciwsłoneczne zabezpieczą ją jednak przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV, a zarazem zatroszczą się o Twoją skórę, sprawiając, że stanie się jeszcze piękniejsza.

Bardzo jasna karnacja a opalanie – co musisz wiedzieć