Uśmiechnięta matka i córka

Wskazówki, jaki wybrać krem z filtrem do twarzy

Chroń swoją skórę z NIVEA

Wskazówki, jaki wybrać krem z filtrem do twarzy

Ochrona przeciwsłoneczna to bardzo ważny element Twojej codziennej pielęgnacji skóry — niezależnie od tego, czy wybierasz się w gorące miejsce na wakacje, czy po prostu zostajesz w domu.Ważne jest, aby wiedzieć, jak wybrać dobry krem przeciwsłoneczny w oparciu o rodzaj skóry i osobiste preferencje.
szczęśliwa rodzina na plaży

Jak wybrać krem do opalania?

Niezależnie od tego, czy jesteś na lotnisku, aby zaopatrzyć się w kosmetyki przeciwsłoneczne na ostatnią chwilę przed wakacjami, czy po prostu szukasz czegoś do posiadania w domu, kupowanie kremu przeciwsłonecznego może być skomplikowane.

 

 Przy tak wielu produktach dostępnych może być trudno wybrać idealny dla swoich potrzeb.

 

Tak więc przy tak wielu zmiennych - jak wybrać najlepszy dla siebie krem przeciwsłoneczny? A co oznaczają wszystkie akronimy (skróty) na butelkach? Nie martw się — NIVEA jest tutaj, aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. 
kobieta i dziecko w parku

Wybór Wskaźnika ochrony przeciwsłonecznej

Myśląc o tym, jaki wybrać krem z filtrem do twarzy, SPF (wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej) jest jedną z rzeczy, które jako pierwsze zauważysz na każdej butelce kremu przeciwsłonecznego. Mówiąc prościej, SPF jest miarą tego, ile światła UVB może odfiltrować krem przeciwsłoneczny. Oznacza to, że im wyższa wartość SPF, tym wyższa ochrona przed oparzeniami słonecznymi.
kobieta z siatkówką

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać dobry filtr przeciwsłoneczny, powinieneś zastanowić się, która wskaźnik SPF jest dla Ciebie najlepsza. Ta decyzja będzie zależeć od wielu czynników:

  • Ilość nakładanego kremu przeciwsłonecznego
  • Ile razy aplikujesz w ciągu dnia
  • Twój typ skóry
matka i córka się śmieją

Jako ogólny przewodnik warto również wiedzieć, że dermatolodzy udzielają następujących porad:

  • SPF 15 - blokuje około 93% promieni UVB
  • SPF 30 - blokuje około 97% promieni UVB
  • SPF 50 - blokuje około 98% promieni UVB

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać krem do opalania,  powinieneś również pamiętać o tym, że SPF jest tylko miarą dla promieni UVB i w ogóle nie ma związku z promieniami UVA.

Jak działają filtry UV?

Filtry UV (lub filtry ultrafioletowe) to nazwa chemikaliów dodawanych do filtrów przeciwsłonecznych, które są w stanie pochłaniać lub blokować część promieniowania UV. Decydując o wyborze dobrego kremu przeciwsłonecznego, ważne jest, aby zastanowić się, czy Twój krem przeciwsłoneczny ma odpowiednie filtry UV i upewnić się, że wiesz, przed jakimi promieniami UV mogą Cię chronić.

Promienie UVA i UVB
Wystawianie skóry na słońce naraża ją na działanie promieniowanie UV, które można podzielić na trzy typy:

Promienie UVA – wnikają głęboko w warstwę skóry właściwej, często powodując uszkodzenia, które mogą prowadzić do starzenia się skóry i powstawania zmarszczek. Promienie te mogą również pośrednio prowadzić do raka, ponieważ uszkadzają białka odpowiedzialne za naprawę mutacji DNA.

Promienie UVB — to promienie odpowiedzialne za oparzenia słoneczne. Promienie UVB mają zdolność bezpośredniego uszkadzania DNA, a nadmierne wystawianie skóry na te promienie może czasami prowadzić do raka skóry.

Promienie UVC – są znane jako najniebezpieczniejsze z tych trzech, ale nie warto panikować i martwić się o tego typu promienie, ponieważ są one blokowane przez warstwę ozonową atmosfery.
nakładanie kremu do opalania

Jak wybrać krem do opalania i jaka formuła jest dla Ciebie najlepsza?

Krem przeciwsłoneczny może występować w wielu różnych formach, od balsamów, przez suche spraye, po mgiełki. Aby wiedzieć, jak wybrać dobry filtr przeciwsłoneczny, musisz zastanowić się, która formuła jest dla Ciebie najlepsza.
Ochronny i nawilżający balsam NIVEA SPF 30

Kremy i balsamy

Popularnym wyborem są kremy i balsamy z filtrem przeciwsłonecznym. Ta forma kremu do opalania, taka jak NIVEA Protect & Moisture balsam do opalania SPF 30, jest łatwa w aplikacji i zapewnia najwięcej właściwości nawilżających. Większość kremów lub balsamów z filtrem przeciwsłonecznym oferuje szereg opcji dostosowanych do różnych typów skóry. 
NIVEA Kids Protect & Care Kolorowy Roll-On Zielony SPF 50+

Sztyft

Jeśli chcesz nosić krem do opalania bez ryzyka rozlania, kremy w sztyfcie mogą być dla Ciebie właściwym wyborem. Możesz nakładać kremy z filtrem bezpośrednio na skórę, a następnie je wcierać. Sztyfty z filtrem są idealne dla dzieci, które nie lubią gęstszego w dotyku balsamu, a dodatkowo są dostępne w różnych kolorach. Taka forma produktu minimalizuje ryzyko przeciekania, stanowiąc idealną opcję podróży i wygody.
Nivea Sun Protect Spray

Spray

Kremy przeciwsłoneczne w sprayu świetnie nadają się do pokrycia całego ciała, ponieważ pomagają nakładać filtr przeciwsłoneczny na trudno dostępne miejsca. Są również lżejsze dla skórze niż kremy lub balsamy, dlatego są świetną opcją dla osób, których ciało pokryte jest z dużą ilością włosów.

Spraye mogą również różnić się formą, więc możesz wybrać odpowiedni dla siebie, w zależności od osobistych preferencji. Spraye mogą występować jako:

  • Tradycyjny spray
  • Suchy spray
  • Orzeźwiająca mgiełka słońca
  • Butelka z rozpylaczem

Cokolwiek zdecydujesz, wszystkie produkty do ochrony przeciwsłonecznej powinny być przechowywane w chłodnym i suchym miejscu, tak aby uzyskać najlepszą ochronę. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie filtry przeciwsłoneczne mają średni okres przydatnności około trzech lat.

Wodoodporny vs wodooporny krem przeciwsłoneczny

Nivea Sun Protect & Bronze

Decydując o wyborze odpowiedniego dla siebie kremu przeciwsłonecznego, musisz rozważyć, czy potrzebujesz kremu wodoopornego. Niezależnie od tego, czy słoneczna pogoda zmusza Cię do kąpieli w basenie, czy też pocenia się podczas biegania, musisz wiedzieć, czy po kontakcie z wodą, Twój krem przeciwsłoneczny nadal działa.

Pod wpływem wody filtry przeciwsłoneczne stają się mniej skuteczne. Filtr przeciwsłoneczny wodooporny to filtr wykonany ze składników, które są odporne na wodę przez pewien czas. 


Termin „wodooporny” lub „wodoodporny” jest używany w odniesieniu do tych filtrów przeciwsłonecznych, które pozostaną skuteczne przez pewien czas podczas pływania lub pocenia się. Jeśli wiesz, że możesz zmoknąć - to świetna opcja. Ważne jest aby pamiętać, że wodooporne filtry przeciwsłoneczne będą wodoodporne tylko przez pewien czas, a zatem będą wymagały regularnego uzupełniania w ciągu dnia.


 Wybór ochrony przeciwsłonecznej w zależności od rodzaju skóry

Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze dobrej formuły ochrony przeciwsłonecznej jest wiedza, jaki typ skóry posiadasz. Jeśli jesteś osobą podatną na plamy, być może musisz wybrać filtr przeciwsłoneczny do skóry tłustej.
Krem przeciwsłoneczny dla skóry tłustej
Jeśli masz tłustą cerę, nie powinnaś zniechęcać się do stosowania kremu przeciwsłonecznego. Jeśli wiesz, jaki wybrać krem z filtrem do twarzy dla swojej skóry, możesz uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez słońce.
Wiedząc, na co zwracać uwagę, warto sięgnąć po bezolejowe, mineralne filtry przeciwsłoneczne. Unikaj olejków zatykających pory, ponieważ mogą one aktywować produkcję oleju. Zamiast tego szukaj filtrów przeciwsłonecznych z tlenkiem cynku lub dwutlenkiem tytanu, ponieważ zapewniają one ochronę, a jednocześnie są naturalnie mniej komedogenne (powodujące trądzik) niż te chemiczne.

Ochrona przeciwsłoneczna na trądzik
Podobnie, te bezolejowe formuły są dobrą opcją dla tych, którzy martwią się wpływem kremu przeciwsłonecznego na trądzik. Wybór niekomedogennych filtrów przeciwsłonecznych pomoże ci uniknąć składników, które mogą blokować pory.

Krem przeciwsłoneczny dla skóry wrażliwej
Jeśli wiesz, że masz wrażliwą skórę, polecamy stosowanie naturalnych filtrów przeciwsłonecznych z tlenkiem cynku i tlenkiem tytanu, które chronią skórę (osadzając się na jej powierzchni, tworząc barierę).

Krem przeciwsłoneczny dla suchej skóry
Jeśli masz suchą skórę, wybierz filtry przeciwsłoneczne ze składnikami nawilżającymi lub alternatywnie krem nawilżający z filtrem SPF.
Nivea Sun Kids Mineral

Wskazówki dotyczące stosowania kremów przeciwsłonecznych

kobieta siedząca na słońcu

Teraz wiesz, jak wybrać krem do opalania, a więc możesz postępować zgodnie z tymi wskazówkami, po to aby uzyskać najlepszą ochronę. Stosując krem z filtrem należy:

- Obficie nałóż krem przeciwsłoneczny na całą widoczną skórę, w tym na uszy, dłonie, stopy, szyję i nos
- Nakładaj krem przeciwsłoneczny (ponownie) co dwie godziny i więcej, jeśli pływasz lub pocisz się
- Nałóż krem przeciwsłoneczny na czubek głowyj (eśli możesz) lub załóż czapkę 
- Upewnij się, że przeczytałeś etykietę ochrony przeciwsłonecznej, aby poznać zalecaną ilość produktu do nałożenia, a także wiedzieć, ile musi minąć czasu między aplikacjami

 

Inne sposoby ochrony skóry przed słońcem

Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia.
Powinieneś starać się ograniczać ilość czasu spędzanego na słońcu, szczególnie między 10:00 a 14:00, kiedy promienie słoneczne są bardziej intensywne. Kiedy tylko możesz, pozostań w zacienionych miejscach.

Zakrywaj skórę
Możesz również uniknąć ekspozycji na słońce, zakrywając skórę w momencie gdy przebywasz na słońcu. Możesz nosić luźne bluzki z długim rękawem, spodnie z długimi nogawkami, okulary przeciwsłoneczne i kapelusze.