Fazy wzrostu włosa. Jak wygląda cykl rozwoju włosów?

Fazy wzrostu włosa. Jak wygląda cykl rozwoju włosów?

Codziennie tracisz włosy, lecz w tym czasie trwa również porost nowych. Wszystko to wiąże się z cyklem życiowym włosa. Czy wiesz, na czym polega oraz ile trwa? W artykule odpowiemy na nurtujące Cię pytania!

Cykl wzrostu włosa

Każdego dnia wypada Ci od 50 do 80 włosów! Brzmi to nieco przerażająco, lecz to całkowicie naturalne. Na miejscu wypadających włosów pojawiają się nowe, dlatego nie musisz się obawiać. To po prostu cykl wzrostu włosa. Ten cykl życia trwa średnio od 2 do 7 lat – dla każdego pojedynczego włosa, jednak nie jest to proces ciągły i odbywający się dokładnie w tym samym czasie. Wzrost włosów odbywa się w fazach, które w ciągu Twojego życia powtórzą się wiele razy i indywidualnie dla każdego włosa – dlatego kiedy „dojrzałe” już włosy wypadają, inne mogą być dopiero w fazie kiełkowania czy wzrostu. Takie przesunięcie w czasie sprawia, że nie tracisz wszystkich włosów jednocześnie. Zjawisko to znane jest jako asynchroniczna produkcja włosów.

Fazy wzrostu włosa. Jak wygląda cykl rozwoju włosów?

W cyklu życia włosa wyróżnia się 3 fazy:

● fazę wzrostu,

● fazę spoczynku,

● fazę wypadania włosów.

Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na temat każdej z nich.

Fazy wzrostu włosa

Już wiesz, że na cykl życia kosmyków składają się fazy wzrostu włosa. Pora na więcej informacji na ich temat!

Faza wzrostu włosa - Anagen

Anagen to aktywna faza wzrostu, w której włos po prostu rośnie. Trwa od roku do mniej więcej 4 lat. W tym czasie cebulka włosa ulokowana na dnie mieszka włosowego się regeneruje. Komórki macierzy dzielą się, aby powstało nowe włókno włosa. Komórki zawiązku włosa otaczają brodawkę i zaczynają tworzyć opuszkę. Następnie mieszek wydłuża się, aż zyskuje finalną długość. Wówczas rozpoczyna się produkcja melaniny odpowiedzialnej za kolor włosów. Rosnący włos w końcu wydostaje się na powierzchnię skóry. Im dłużej trwa faza anagenowa, tym dłuższe są Twoje kosmyki. Aż do 90% kosmyków na Twojej głowie znajduje się właśnie w tej fazie wzrostu włosa! Co ciekawe, na twarzy proces ten trwa około 6 tygodni, z kolei na nogach do 12 tygodni. Więcej na temat budowy włosa przeczytasz tutaj: Budowa włosa. Dowiedz się, jak zbudowane są Twoje kosmyki

Fazy wzrostu włosa. Jak wygląda cykl rozwoju włosów?

Faza spoczynku włosa - Katagen

Katagen to tak zwany okres przejściowy. Trwa od 2 do 3 tygodni. Właśnie wtedy włókno włosa przestaje być wytwarzane, a cebulka wycofuje się ze skóry głowy. Zatrzymuje się też produkcja melaniny, a włókno przybiera charakterystyczny kształt maczugi. W katagenie znajduje się do 3% wszystkich włosów na Twojej głowie.

Faza wypadania włosów - Telogen

Telogen to ostatnia faza cyklu życiowego włosa. To okres odpoczynku. Na tym etapie nie ma już mowy o wzroście, choć włos pozostaje na Twojej głowie jeszcze przez mniej więcej 3 miesiące. Po tym czasie opuszcza mieszek włosowy np. podczas czesania czy mycia. W telogenie włos rogowacieje i nie zachodzą w nim procesy życiowe. Staje się również coraz cieńszy. W fazie wypadania znajduje się około 10% włosów. Po niej ponownie zaczyna się faza anagenowa.

Proces ten następuje w ciągu Twojego życia od 25 do 30 razy. Jednak u mężczyzn mogą przerwać go hormony, a mianowicie testosteron. Zdarza się też, że w niektórych przypadkach mieszki odrastają płytsze. Efekt to wzrost cieńszego włosa. Co może wywołać taki stan? Stres, nieprawidłowa dieta, zaburzenia hormonalne oraz stany zapalne organizmu.

Średni wzrost włosów na miesiąc a wzrost nowych

Średni wzrost włosów na miesiąc to 1-2 centymetry. Dziennie to plus-minus 0,35 mm. Być może wydaje się to niewiele, lecz jeśli masz farbowane włosy, z pewnością szybko zauważysz widoczny odrost. Wciąż uważasz, że to za mało lub sądzisz, że na Twojej głowie pojawia się niewiele “baby hair”? Na szczęście w pewnym stopniu możesz wpłynąć na szybszy wzrost włosów. Jak już wiesz, włos rośnie wyłącznie w fazie anagenowej – w tym czasie wzrost trwa nieustannie. Większość z włosów znajduje się właśnie w anagenie, dlatego za sprawą regularnej, starannie dobranej pielęgnacji znacznie poprawisz tempo ich wzrostu.

Fazy wzrostu włosa. Jak wygląda cykl rozwoju włosów?

Jak osiągnąć szybsze tempo wzrostu włosa w fazie anagenowej?

Jak przyspieszyć porost włosów? Działaj wielotorowo. Zacznij od wyeliminowania czynników, które wyrywają i uszkadzają włosy mechanicznie. Wyrzuć metalowe gumki, zapomnij o szarpaniu kosmyków podczas czesania. Staraj się też nie nosić zawsze tej samej fryzury. W ten sposób obciążasz pasma wciąż w jednym miejscu.

Odrzuć też wiarę w mity – przycinanie końcówek nie działa na szybki wzrost włosów. Ale nie rezygnuj z tego całkowicie! Regularne strzyżenie znakomicie poprawia kondycję i wygląd fryzury. Ponadto pamiętaj o pielęgnacji włosów. Dzięki niej kosmyki nie będą się łamać, a Ty szybciej osiągniesz wymarzoną długość. Zawsze stawiaj na kosmetyki do pielęgnacji włosów dopasowane do własnych potrzeb. Zauważyłaś, że Twoje pasma są przesuszone? Zaopatrz się w szampony do włosów suchych oraz odżywki do włosów. My polecamy Szampon NIVEA Repair & Targeted Care oraz Odżywkę NIVEA Repair & Targeted Care. Farbujesz włosy? W Twojej łazience powinny znaleźć się odżywki i szampony do włosów farbowanych. Wypróbuj Szampon pielęgnujący NIVEA® Color Protect oraz Odżywkę NIVEA® PURE COLOR Micellar.

Fazy wzrostu włosa. Jak wygląda cykl rozwoju włosów?

Wzrost nowych włosów oraz odżywienie istniejących już cebulek zapewnia masaż głowy. To bardzo przyjemny sposób na uzyskanie bujnej czupryny. Masaż pobudza krążenie krwi, a co za tym idzie, ukrwienie komórek, dzięki czemu cebulki stają się doskonale odżywione. Każdego dnia staraj się wykonywać kilkuminutowy masaż głowy za pomocą własnych palców lub specjalnego narzędzia. Rób to na sucho lub podczas mycia włosów. Więcej na temat tego, jak masować skórę głowy przeczytasz w artykule: Masaż głowy. Co może dać Twoim włosom?

Zadbaj również o dietę! W końcu piękno płynie od wewnątrz. Spożywaj dużo świeżych warzyw i owoców, wybieraj zdrowe tłuszcze, a fryzura odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem.

Stosując się do naszych metod, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwiększysz wzrost włosów na miesiąc. Z pewnością też poprawisz ich kondycję, dzięki czemu będą wydawać się gęstsze. Choć fazy wzrostu włosa mogą wydawać się skomplikowane, Twoja pielęgnacja wcale nie musi taka być!

Fazy wzrostu włosa. Jak wygląda cykl rozwoju włosów?