Fryzury dla okrągłej twarzy

Fryzury dla okrągłej twarzy

Szukasz idealnej fryzury dla siebie, ale nie wiesz, w której będziesz naprawdę korzystnie się prezentować? Dobór uczesania warto uzależnić od swojego kształtu twarzy. Poznaj najpopularniejsze kształty twarzy, dowiedz się, jak rozpoznać okrągłą buzię i sprawdź, w jakich fryzurach będzie Ci najlepiej.

Rodzaje twarzy kobiet

Zasadniczo możemy wyróżnić 6 kształtów twarzy, ale nie oznacza to, że Twoja musi pasować wyłącznie do jednego z nich. Wręcz przeciwnie – wiele kobiet odnajduje cechy swojej twarzy w różnych typach, co może nieco utrudnić stosowanie się do wskazówek dotyczących doboru fryzury, makijażu, biżuterii czy innych dodatków. Zazwyczaj jednak udaje się odnaleźć kilka dominujących cech, na podstawie których można określić posiadany kształt twarzy.

Podstawowe kształty twarzy to:

- twarz okrągła,

- twarz owalna,

- twarz kwadratowa,

- twarz prostokątna lub podłużna,

- twarz w kształcie serca,

- twarz w kształcie gruszki lub trapezu.

Czym charakteryzuje się każdy z nich? Odpowiadamy niżej!

Twarz okrągła

Typowe dla twarzy okrągłej są:
pełne policzki,
zaokrąglony podbródek,
brak zarysowanych kości policzkowych,
szczęka bez wyraźnych kantów,
niemal taka sama szerokość i długość,
zaokrąglona nasada włosów.
 

Twarz owalna

Cechy charakterystyczne dla twarzy owalnej to:
około 1/3 większa długość niż szerokość,
najwyższy punkt czoła znajdujący się na środkowej osi twarzy,
najszersze miejsce twarzy znajdujące się na wysokości kości policzkowych,
zaokrąglona nasada włosów,
zaokrąglona strefa podbródka.

 

Twarz kwadratowa

Twarz kwadratową rozpoznasz po:
szerokim i najczęściej niskim czole,
szerokości czoła niemal takiej samej jak szczęki,
szerokiej szczęce z wyraźnie zaznaczonymi kątami,
kwadratowej linii włosów o zaokrąglonych rogach.
 

Twarz prostokątna lub podłużna

Twarz prostokątna lub podłużna wyróżnia się:
większą długością niż szerokością,
mniej więcej taką samą szerokością na każdym poziomie,
szerokim podbródkiem, często kanciastym,
często wysokim czołem,
kanciastą linią włosów.
 

Twarz o kształcie serca

Cechy typowe dla twarzy w kształcie serca to:
wąskie i niskie czoło,
twarz najszersza w sferze kości policzkowych,
trójkątny podbródek,
prosta linia włosów,
szczęka zwężająca się od okolic pod uszami aż do końca podbródka.
 

Twarz gruszka lub trapez

Masz twarz w kształcie gruszki lub trapezu, jeśli jest ona:
najwęższa w okolicy czoła,
najszersza w sferze policzków i szczęki,
ma niskie czoło,
nasada włosów jest prosta lub lekko zaokrąglona. 

Fryzury dla okrągłej twarzy

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy? Test

Teorię już znasz, ale pewnie zastanawiasz się, jak określić kształt twarzy w praktyce. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie – poprowadzimy Cię przez nie w 5 prostych krokach, które pozwolą Ci na najlepsze dopasowanie fryzury do kształtu twarzy:

 1. Stań przed dobrze oświetlonym lustrem, najlepiej bez makijażu.
 2. Zaczesz do tyłu lub zwiąż wszystkie włosy – z grzywką włącznie, jeśli ją masz.
 3. Dokładnie przyjrzyj się swojej twarzy. Zwróć uwagę na sferę skroni, czyli czoło i linię włosów, sferę policzkową oraz sferę szczęki i podbródka.
 4. Spróbuj określić, czy Twoje policzki są pełne, a może kości policzkowe są wyraźnie widoczne. Ważne są także okolice szczęki i podbródka – czy szczęka jest zarysowana, a podbródek zaokrąglony czy raczej spiczasty. Porównaj też proporcje poszczególnych sfer – czy Twoja twarz jest tak samo szeroka i długa, a może szczęka jest szersza od czoła?
 5. Porównaj swoje obserwacje z powyższymi opisami.

Fryzury dla okrągłej twarzy

Jeśli okazało się, że Twoja twarz jest okrągła i chcesz wiedzieć, jak dobrać fryzurę odpowiednią dla siebie – jesteś w odpowiednim miejscu! Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg propozycji, dlatego jesteśmy pewni, że znajdziesz taką, która najlepiej oddaje Twoją osobowość i pasuje do Twojego stylu życia.

Fryzury dla okrągłej twarzy – przegląd propozycji

Wydaje Ci się, że okrągła twarz to jeden z trudniejszych kształtów, jakim mogła obdarzyć Cię natura, i pasuje do niej zaledwie kilka konkretnych uczesań? Niesłusznie! Ucieszy Cię fakt, że panie z okrągłą twarzą często wyglądają młodziej niż ich rówieśniczki z dłuższą buzią. A to nie wszystko – dzięki odpowiedniej stylizacji kosmyków mogą one zamaskować cechy, których w swojej twarzy nie lubią. Wystarczy spojrzeć na gwiazdy wielkiego ekranu, które nie tylko nie boją się odsłaniać twarzy i eksponują ją za pomocą krótkich uczesań, ale przede wszystkim akceptują kształt swojej buzi i fryzurami podkreślają to, co w niej najpiękniejsze.

Jakie fryzury są więc najlepsze dla okrągłej twarzy? Zapewniamy Cię – wcale nie musisz ograniczać się wyłącznie do kilku z nich. Możliwości masz naprawdę sporo, a dzięki kilku prostym sztuczkom możesz nawet optycznie wydłużyć twarz, co poszerza zakres dostępnych uczesań.

Zacznijmy jednak od początku – jaka długość włosów jest najlepsza przy okrągłej twarzy? Z pewnością wielokrotnie słyszałaś, że jako posiadaczka okrągłej buzi nie powinnaś nosić krótkich fryzur. Nic bardziej mylnego! Znacznie ważniejsza od długości kosmyków jest ich stylizacja. Jeśli zatem nie boisz się drastycznych cięć i chcesz odsłonić więcej twarzy, nie zwlekaj już dłużej! Decydując się na krótką fryzurę, warto, by była ona pocieniowana, nieco rozwichrzona i lekko nachodziła na twarz. Jeżeli nie masz bardzo niskiego czoła, ciekawym rozwiązaniem będzie grzywka zaczesana na bok. Wolisz siebie w średnich lub długich włosach? Takie kosmyki również najlepiej wycieniować w taki sposób, by maksimum ich objętości znajdowało się na czubku głowy.

Masz kręcone włosy lub lubisz je w ten sposób stylizować? Fale i loki przy okrągłej twarzy to znakomity wybór! Opadające lekko na twarz kosmyki naturalnie przysłonią jej najszerszą część i zamaskują nieco kształt buzi. Chcesz podkreślić skręt swoich loków lub fal? Do modelowania używaj pianki do włosów kręconych, która zdyscyplinuje kosmyki, nada im elastyczność oraz zapewni długotrwałe utrwalenie fryzury.

Fryzury dla okrągłej twarzy

Zastanawiasz się, czy przy okrągłej buzi możesz pozwolić sobie na kucyki i upięcia? Jak najbardziej! Jeśli jednak zależy Ci na ukryciu kształtu twarzy, unikaj uczesań z mocno związanymi lub upiętymi, przylegającymi do głowy włosami. Świetnie natomiast będziesz prezentować się w delikatnie natapirowanych kosmykach, które nie będą leżały płasko na głowie. Jeśli przy tym wysoko je upniesz lub zwiążesz, osiągniesz efekt optycznego wysmuklenia buzi. Dobrym pomysłem jest też pozostawienie kilku pasm poza kucykiem czy upięciem – za uchem lub przy twarzy. Tak samo możesz stylizować inne fryzury – koki i warkocze.

Fryzury dla okrągłej twarzy

A co z przedziałkiem? Przy okrągłej twarzy zdecydowanie polecany jest głęboki przedziałek na boku. Doskonale maskuje on kształt buzi i subtelnie zaburza równowagę pomiędzy szerokością i długością twarzy, dzięki czemu sprawia on wrażenie mniej okrągłej. Zawsze marzyłaś o grzywce? Jeżeli masz normalne lub wysokie czoło, z powodzeniem możesz się na nią skusić. Nie powinna jednak być zbyt masywna i idealnie prosta na całej szerokości. Lepszym rozwiązaniem jest grzywka z dłuższymi bokami lub skośna, zaczesywana na bok. Jeśli jednak masz niskie czoło, grzywka może się u Ciebie nie sprawdzić – wizualnie zmniejszy twarz, uwydatniając jej krągłość.

Chcesz wiedzieć, jaka fryzura damska zupełnie do Ciebie nie pasuje? W przypadku twarzy okrągłej nie poleca się:

 • uczesań z przedziałkiem na środku głowy,
 • okrągłych bobów,
 • masywnych grzywek,
 • geometrycznych fryzur,
 • włosów o długości sięgającej poziomu policzków,
 • przylegających, gładkich uczesań.

Krótkie fryzury dla okrągłej twarzy

Panuje dość powszechne przekonanie, że kobiety z okrągłą twarzy nie powinny nosić krótkich włosów. Jak już wspominaliśmy, nie jest to prawdą – wszystko zależy bowiem od cięcia oraz późniejszej stylizacji kosmyków. Jeśli więc zawsze nosiłaś długie włosy i masz chęć na radykalne cięcie, śmiało! Wolisz krótkie fryzury, ale Twoje dotychczasowe uczesanie uwydatnia krągły kształt Twojej buzi? W takim razie warto pomyśleć nad jego zmianą.

Fryzury dla okrągłej twarzy

Świetna fryzura do okrągłej twarzy to cięcie w stylu pixie ze skośną grzywką. Asymetryczna fryzura z krótszymi włosami z tyłu, dłuższymi z przodu oraz mocno wycieniowanymi pasmami będzie doskonale do Ciebie pasować! Znakomitą propozycją są także fryzury krótkie i mocno wycieniowane, gdzie część pasm opada nonszalancko na twarz. A jeśli interesują Cię krótkie fryzury wyszczuplające twarz okrągłą, z pewnością ucieszy Cię fakt, że dynamiczne, ukośne linie optycznie wysmuklają buzię.

Fryzury przed ramiona dla okrągłej twarzy

Przy okrągłej twarzy egzamin zdadzą wszelkie asymetryczne cięcia, zwłaszcza grzywki. Bardzo dobra fryzura dla okrągłej twarzy to taka, gdzie włosy są wycieniowane. Cieniowanie to fantastyczne rozwiązanie niezależnie od długości kosmyków – bez obaw możesz więc skusić się na nie również przy pasmach sięgających przed ramiona. To propozycja także dla osób, które chcą znaleźć fryzury wyszczuplające twarz okrągłą – cieniowanie zwiększa objętość kosmyków, a poszarpane włosy okalające buzię wizualnie ją wysmuklają.

Fryzury dla okrągłej twarzy

Fryzura do ramion – jaka będzie pasować do okrągłej twarzy?

Włosy do ramion świetnie sprawdzą się u posiadaczek okrągłej buzi. Przeglądając fryzury z włosów do ramion, zwracaj uwagę przede wszystkim na uczesania z bocznym przedziałkiem, skośną grzywką i asymetrycznymi cięciami. Przy okrągłej twarzy wspaniale prezentować się będą cieniowane włosy do ramion – cięcie to optycznie zwiększa objętość pasm i wyszczupla buzię.

Fryzury średniej długości dla okrągłej twarzy

Podobnymi zasadami należy kierować się, dobierając fryzury średniej długości. Do okrągłej twarzy pasować będą wszelkie asymetryczne cięcia, cieniowanie, skośne grzywki czy lekko poszarpane kosmyki wokół buzi. Fryzurą średniej długości idealną do okrągłej twarzy jest long bob – ukryje drobne mankamenty oraz wyeksponuje te punkty, z których jesteś dumna.

Bob fryzura – do jakiej twarzy?

Fryzura typu bob stała się już klasykiem. Od kilku sezonów jest jednym z gorętszych fryzjerskich trendów, choć za każdym razem mamy okazję poznać nieco inne jej oblicze. Fryzura bob jest jednocześnie uniwersalna, stylowa i klasyczna. Jej ogromną zaletą jest również fakt, że pasuje praktycznie do wszystkich typów urody i kształtów twarzy, a niewielka zmiana wystarczy, by zmienić charakter uczesania.

Bob jest w dodatku bardzo łatwy w codziennym utrzymaniu – nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji czy długiego układania. Jeśli po prostu wysuszysz głowę nie używając szczotki, uzyskasz fryzurę o swobodnym charakterze. Jeżeli natomiast sięgniesz po akcesoria oraz kosmetyki do stylizacji włosów, otrzymasz bardziej eleganckie uczesanie. Masz w planach ważne wydarzenie i zależy Ci na maksymalnej trwałości uczesania? 
Fryzury dla okrągłej twarzy

W Twojej łazience powinno więc znaleźć się miejsce na lakiery do włosów, dzięki którym będziesz mogła cieszyć się perfekcyjną fryzurą przez wiele godzin.

Dla twarzy okrągłej idealnym rozwiązaniem jest long bob, zwany również lobem. To dłuższa wersja tradycyjnego boba, która delikatnie wysmukla rysy i sprawia, że owal buzi staje się bardziej subtelny. Long bob przekona także te panie, które mają ochotę na zmianę fryzury, ale boją się radykalnego cięcia. Jak wygląda long bob? Najczęściej sięga do łopatek, świetnie odświeża fryzurę i dodaje jej dziewczęcości. Jeśli zależy Ci na optycznym zwiększeniu objętości, zdecyduj się na asymetryczne cięcie – dłuższe pasma z przodu i krótsze z tyłu.


Proste fryzury z długich włosów

Fryzury dla okrągłej twarzy

Długie włosy to najlepsza opcja dla kobiet z okrągłą twarzą. Nie sposób się z tym nie zgodzić, kosmyki sięgające poniżej ramion optycznie wydłużają twarz i maskują jej najszersze punkty. Doskonałą propozycją dla posiadaczek długich pasm jest też ukośna grzywka, która będzie delikatnie okalać twarz. Jeśli zastanawiasz się, jak stylizować długie włosy przy okrągłej twarzy, spodobać Ci się powinny miękkie, naturalne fale, które lekko nachodzą na buzię. Chcesz uwydatnić naturalny skręt loków lub fal? Koniecznie sięgnij po kosmetyki do stylizacji włosów kręconych. Świetnym pomysłem będzie także cieniowanie kosmyków, byle nie w okolicach brody – może to niepotrzebnie zwrócić na nią uwagę. Pamiętaj też, że przy okrągłej twarzy przedział na środku nie sprawdza się najlepiej.

Fryzury wyszczuplające twarz

Wiele osób z okrągłą twarzą nie jest zadowolone z kształtu, jakim obdarzyła je natura. Też zaliczasz się do tego grona i zastanawiasz się, jak wyszczuplić twarz i sprawić, by wyglądała na smuklejszą? Fryzury wyszczuplające twarz to przede wszystkim asymetryczne uczesania, w których przeważają dynamiczne, ukośne linie. Subtelny efekt optycznego wyszczuplenia osiągniesz także, gdy zdecydujesz się na delikatne poszarpanie włosów okalających twarz. Nie sposób nie wspomnieć również o long bobie, czyli dłuższej wersji boba, który pięknie wysmukla rysy. Warto też pamiętać o kilku stylizacyjnych trikach, które wizualnie wyszczuplają buzię – pozostawianiu kilku pasemek włosów przed uszami, co pozwoli ukryć krągłość twarzy, oraz nadawaniu objętości fryzurze zawsze na czubku głowy.

Fryzury dla okrągłej twarzy

Metamorfoza fryzury 50+

Skończyłaś niedawno 50 lat i marzysz o małej przemianie? Odważ się na metamorfozę fryzury 50+ i nadaj swojemu uczesaniu zupełnie nowy charakter! Możliwości masz mnóstwo – do okrągłej twarzy pasuje zarówno nowoczesna fryzura pixie czy asymetryczne, odważne cięcia, jak i fryzura long bob, która weszła już do kanonu klasyki. Fryzury do okrągłej twarzy niejedno mają imię – znajdź więc uczesanie, które najlepiej podkreśli Twoją osobowość i styl.


Fryzury do okularów i okrągłej twarzy

Jeśli nosisz okulary, z pewnością wiesz, jak ważne jest dopasowanie oprawek do kształtu twarzy. Czy jednak zdawałaś sobie sprawę, że fryzurę warto dobierać, mając na uwadze także kształt okularów? Osoby z okrągłą twarzą doskonale prezentują się w kanciastych, prostokątnych oprawkach lub w modelach, w których krawędź unosi się w kierunku skroni. Oprawki o takim kształcie pozwalają podkreślić kości policzkowe i optycznie wydłużyć twarz. Lepiej unikać natomiast małych modeli okularów czy modeli bogato zdobionych na zewnętrznych krawędziach, które mogę wizualnie poszerzać buzię.

Jakie fryzury do okularów kanciastych i prostokątnych pasują najlepiej? Takie oprawki fantastycznie wypadają w duecie z klasycznym lub długim bobem. Bardzo dobrym wyborem jest też wysoki, niedbały duży kok na czubku głowy – pamiętaj tylko o wypuszczeniu kilku pasemek, które będą opadały wokół twarzy. Do okularów i okrągłej twarzy pasuje również fryzura pixie, które nieco przełamie stonowany wizerunek, oraz długie fale, najlepiej lekko potargane, w plażowym stylu.

Fryzury dla okrągłej twarzy

Dobór fryzury powinien w głównej mierze zależeć od kształtu twarzy. Masz okrągłą twarz i zastanawiałaś się, w jakim uczesaniu będzie Ci najlepiej? Jak widzisz, wachlarz możliwości jest naprawdę spory – od krótkich, asymetrycznych cięć, przez modne fryzury średniej długości, po klasyczne uczesania z długich włosów.