Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy

Zastanawiasz się, jak dopasować fryzurę, tak aby podkreślić walory swojej urody, a przy tym zatuszować ewentualne niedoskonałości? Zwróć uwagę na kształt twarzy! To jeden z najważniejszych czynników w doborze idealnego uczesania. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Kształt twarzy a fryzura – dlaczego to tak ważne?

Cechy perfekcyjnej fryzury to doskonale dobrany kolor, cięcie oraz ułożenie. O ile odcień włosów dobiera się do barwy oczu oraz karnacji (więcej o tym w artykule: Jak dobrać kolor włosów), o tyle pozostałe elementy należy dopasować do kształtu twarzy. Warto o tym pamiętać, gdy udajemy się do fryzjera, chcąc ściąć włosy według panującej mody. Niestety, może się okazać, że fryzura, w której świetnie prezentują się postacie z pierwszych stron gazet, zupełnie do Ciebie nie pasuje. Właśnie dlatego dobór uczesania należy traktować bardzo indywidualnie. Nasza rada – przed zmianą fryzury dokładnie się sobie przyjrzyj i odpowiedz sobie na pytanie “jaki mam kształt twarzy?”. Wbrew pozorom nie zawsze łatwo jest go określić! Właśnie dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą.


Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy – test

Jak rozpoznać kształt własnej twarzy? Najprostsza metoda polega na zrobieniu sobie zdjęcia z gładko związanymi lub zaczesanymi włosami. Fotografia powinna obejmować twarz en face (na wprost). Co ma to na celu? Widząc siebie na zdjęciu, łatwiej obiektywnie ocenić własny wygląd, co nie zawsze ma miejsce w przypadku odbicia w lustrze. Zatem, gdy masz już właściwą fotografię, wykonaj następujące kroki:

  • Korzystając z edytora w telefonie lub komputerze, zaznacz na zdjęciu dwie linie. Zacznij od długości twarzy, prowadząc linię od środka czoła do brody. Szerokość zaznacz na wysokości policzków i nosa.
  • Później określ, czy linia Twoich włosów jest wąska czy szeroka.
  • Teraz oceń kształt szczęki. Pomoże Ci w tym utworzenie jej obrysu.
Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy

Gdy wszystkie linie znalazły się na zdjęciu, czas na analizę. Oto, jakie cechy wyróżniają poszczególne kształty twarzy:

  • Twarz owalna – mówimy o niej, gdy długość twarzy jest znacznie większa niż jej szerokość, a broda ma łagodny zarys.
  • Twarz kwadratowa – o tym, że twarz ma kwadratowy kształt, decyduje przede wszystkim dość szeroki i kanciasty kształt szczęki. Ponadto ten typ twarzy rozpoznasz po tym, że jest ona raczej szeroka i nie ma dużej różnicy między długością twarzy, a szerokością czoła oraz linią policzków.
  • Twarz okrągła – ten kształt charakteryzuje większa szerokość niż długość. Linia żuchwy ma łagodny zarys, bez szpiców czy kantów. Dodatkowo wyróżnia ją niska linia włosów oraz pełne policzki.
  • Twarz trójkątna/w kształcie serca – tutaj główne wyznaczniki to szpiczasty podbródek oraz szeroka linia włosów. Czoło bywa dość wysokie, a policzki zwężają się ku dołowi twarzy.
Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy

Jak dobrać fryzurę, która podkreśli Twoje atuty?

Skoro już poznałaś swój kształt twarzy, sprawdź, jaka fryzura, będzie do Ciebie pasować. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące zarówno cięcia, jak i ułożenia włosów. Podpowiadamy również, czego unikać!

Owalny kształt twarzy a fryzura

Jakie fryzury dla owalnej twarzy będą najlepsze? Ten kształt uznaje się za idealny, a jego posiadaczki wyglądają dobrze właściwie w każdym uczesaniu. Bez obaw możesz sobie pozwolić na najmodniejsze fryzury w 2020, jak pixie cut czy przedłużony bob. Jeśli jednak wydaje Ci, że Twoja twarz jest odrobinę za długa, skróć ją optycznie za pomocą grzywki lub dużej objętości włosów. Jeśli chodzi o owalną twarz, fryzury mogą być prawdziwym polem do eksperymentów.

Idealne fryzury dla okrągłej twarzy

Fryzura dla okrągłej twarzy ma przede wszystkim wysmuklać oraz optycznie zmniejszyć twarz. Wbrew pozorom wcale nie musi być to trudne. Staraj się wybierać fryzury, w których pasma delikatnie okalają pełne policzki. Bez obaw możesz zdecydować się na gładkie włosy, które luźno spływają wokół twarzy. Jeśli nie lubisz gładkich fryzur, postaw na delikatne fale (w ich stylizacji sięgnij po NIVEA Curl Krem do włosów podkreślający skręt loków). Subtelny skręt to idealny typ fryzury dla okrągłej twarzy i cienkich włosów.

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy
Przeczytaj także nasz artykuł: Fryzury dla okrągłej twarzy – jak się czesać?

Okrągłe twarze świetnie wyglądają w długich włosach, jeśli jednak nie przepadasz za tego typu fryzurą, postaw na krótsze cięcie. Z pewnością do twarzy będzie Ci w długim bobie. Stawiaj raczej na proste cięcia. Jeśli zależy Ci na cieniowaniu, niech zacznie się ono poniżej linii brody, gdyż wówczas nie poszerzy ono twarzy. Grzywka? Owszem, ale lekka i na bok lub tzw. kurtynowa, czyli rozchodząca się na środku. Fryzury wyszczuplające twarz to również lekkie upięcia. Tutaj panuje pełna dowolność, jednak nie zapominaj o wypuszczeniu kilku luźnych pasm.

Jaka fryzura do okrągłej twarzy nie jest wskazana? Unikaj cięć, w których linia włosów kończy się powyżej wysokości brody – to poszerza twarz. Nie sprawdzi się też prosta, ciężka grzywka. Zrezygnuj z tapirowania włosów oraz fryzur poszerzających na wysokości policzków i brody.

Fryzury dla kwadratowej twarzy

Idealne fryzury do kwadratowej twarzy łagodzą wyraziste rysy i nadają jej subtelności. Podobnie jak w przypadku okrągłej twarzy najlepiej wyglądają pasma włosów delikatnie zakrywające boki twarzy – szczególnie w okolicach żuchwy, gdzie jest ona najszersza. Możesz zdecydować się na subtelne cieniowanie, ale dopiero poniżej brody. Fryzury do kształtu twarzy przypominającego kwadrat mogą mieć też asymetryczne elementy, jak przedziałek na boku lub grzywkę.

Posiadaczki kwadratowych twarzy świetnie prezentują się w długich lub półdługich włosach. To, czy będą one proste czy kręcone, zależy tylko od Ciebie. Podpowiadamy jednak, że duże fale są niezwykle kobiece i doskonale podkreślą Twoją urodę! W ich stworzeniu pomogą Ci spraye do włosów. Lekkie, warstwowe upięcia również dodają rysom łagodności.

Niewskazane fryzury dla twarzy prostokątnej to geometryczne cięcia, proste grzywki, bardzo wygładzone, przylegające do twarzy włosy.

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy

O fryzurach dla tego kształtu twarzy przeczytasz w naszym artykule: Fryzury do kwadratowej twarzy – jakie Ci będą pasować?

Fryzury dla twarzy pociągłej i szczupłej twarzy oraz tzw. trójkątów

Fryzury dla pociągłej twarzy mają za zadanie jej optyczne skrócenie poprzez zatuszowanie wysokiego czoła i długiej brody. Pomogą Ci w tym loki oraz fale. Mogą sprawdzić się też proste włosy, jednak pod warunkiem, że zadbasz o spektakularne zwiększenie objętości fryzury. Pomogą Ci w tym odpowiednie kosmetyki jak np. pianki do włosów. O tym, jak zwiększyć objętość włosów przeczytasz w naszym artykule: Jak zwiększyć objętość włosów? 25 trików!

Jak ściąć włosy i sprawić, że twarz stanie się nieco pełniejsza? Koniecznie postaw na prostą grzywkę! Najlepsza będzie gęsta i sięgająca brwi. Idealna długość to włosy sięgające ramion, a nawet krótsze.

Nieodpowiednimi fryzurami dla pociągłej twarzy okazują się długie, bardzo gładkie włosy bez grzywki. Unikaj również zasłaniania policzków włosami, ponieważ to dodatkowo wyszczupla i tak smukłą twarz. Nie dla Ciebie są także wysokie upięcia z odkrytym czołem.

Pamiętaj jednak, że to jedynie ogólne wskazówki dotyczącego tego, jak dobrać fryzurę do twarzy. Kierując się nimi, zapewne osiągniesz świetny efekt. Ale nie bój się też eksperymentów, szczególnie w upięciach. Czasami to, co pozornie niewskazane, bywa dobrym pomysłem.