włosy kręcone

Jak pielęgnować kręcone włosy? 11 kosmetycznych pewniaków!

Która z posiadaczek prostych włosów nie marzyła kiedyś o tym, by mieć naturalnie kręcone włosy? Tymczasem panie, które natura obdarzyła lokami wiedzą, że za kręconymi włosy stoi dużo pielęgnacyjnej pracy! Jak pielęgnować włosy kręcone? Czytaj dalej!

Kręcone włosy – charakterystyka

Kręcone włosy mają mnóstwo objętości, a ich posiadaczki nie wiedzą, co to płaska u nasady włosów fryzura. Taki obraz loków mają najczęściej kobiety z prostymi włosami, które na taką czuprynę patrzą z lekką zazdrością. W rzeczywistości różnice miedzy włosami kręconymi a prostymi są dużo bardziej skomplikowane. Różna jest przede wszystkim struktura włosów kręconych. Jeśliby na włosy spojrzeć poprzez mikroskop, okazałoby się, że włos prosty jest okrągły (ma okrąg w przekroju), zaś włos kręcony jest spłaszczony. Jeszcze inaczej wyglądają falowane włosy. Jako że to jak gdyby coś pośredniego między prostymi a kręconymi włosami, pofalowane włosy również mają pośredni kształt – elipsy.

Od tego, jak silny jest skręt loków, zależy liczba załamań każdego z włosów. Im jest ich więcej, tym gorzej dla ogólnej kondycji włosów. W miejscach załamań włosy są bowiem cieńsze, a przez to podatniejsze na złamania. Poza tym łuski włosów kręconych siłą rzeczy nie mogą przylegać ściśle do kory włosów, co oznacza, że kręcone włosy to z natury włosy wysokoporowate. Łuski odstają głównie na zagięciach, zatem loki-sprężynki są silniej porowate niż włosy z subtelniejszymi falami.

Przeczytaj także: Jaki jest Twój rodzaj włosów?.

produkty do włosów kręconych

Suche kręcone włosy i inne typowe problemy z lokami

kręcone włosy

Co to wszystko oznacza w praktyce? Że włosy kręcone łatwo się plączą, łatwiej ulegają zniszczeniu i że mają tendencję do przesuszania (nierzadko są naturalnie suche, taki stan rzeczy wielu posiadaczkom loków towarzyszy przez całe życie). Suche kręcone włosy są takie nie tylko ze względu na wysoką porowatość (rozchylone łuski to otwarta droga do odparowywania wilgoci z wnętrza każdej łodygi włosa), ale też z powodu… słabego kontaktu ze skórą głowy. To, co dla jednych kobiet jest zmorą (nadmierne przetłuszczanie się oklapniętej fryzury), dla pań z lokami byłby wybawieniem. Loki naturalnie odstają od głowy, przez co rozprowadzanie po nich natłuszczającego i ochronnego sebum jest ograniczone. Słabe nawilżenie i natłuszczenie odpowiadają także za matowy wygląd, puszenie się i elektryzowanie. Kobiety z lokami wbrew pozorom również nie mają tak łatwo z układaniem swoich włosów. Na co dzień loki może i są przyjemnie puszyste, ale próby zrobienia z nich bardziej zaawansowanych fryzur wymagają często sporo wysiłku. Loki zwykle bardzo trudno się prostuje, nie wspominając o fakcie, że owo prostowanie szkodzi im o wiele bardziej niż włosom prostym.

Aby włosy kręcone wyglądały naprawdę pięknie i zdrowo, kluczowa jest dla nich codzienna pielęgnacja. Jak dbać o suche i kręcone włosy, by ograniczyć wynikające z ich natury problemy? Przede wszystkim poświęcając im dużo więcej uwagi, niż innym rodzajom włosów.

Jak dbać o kręcone włosy?

Pielęgnacja kręconych włosów w największym skrócie zawiera się w trzech etapach: głębokiego nawilżania, odbudowy zniszczeń i odżywienia oraz zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi. Te trzy elementy składają się na tzw. równowagę PEH. Jak dbać o kręcone włosy? Zaopatrując kosmyki w proteiny, substancje wiążące wodę (humektanty) oraz emolienty. Dostarczanie tych substancji powinno się odbywać na każdym z pielęgnacyjnych etapów – podczas mycia, stosowania odżywek i stylizacji.

Jak pielęgnować włosy kręcone naturalnie i po zabiegach stylizacyjnych

Zanim przejdziemy do szczegółowej analizy polecanych kosmetyków do kręconych włosów, zatrzymajmy się przy ogólnych zasadach, jak pielęgnować włosy kręcone. Czasem znaczenie mają nawet drobne modyfikacje w postępowaniu np. podczas rozczesywania i suszenia kosmyków. 

Jak dbać o włosy kręcone po ich umyciu? Najlepiej wcale nie osuszaj ich ręcznikiem, odciskaj je samymi dłońmi. W ten sposób włosy będą schły jednak dłużej. Jeśli wolisz osuszać włosy ręcznikiem, zrezygnuj z klasycznej tkaniny frotte na rzecz cienkiego, bawełnianego materiału (np. nieużywanego t-shirtu). Pod żadnym pozorem nie pocieraj włosów podczas ich osuszania! W grę wchodzi wyłącznie delikatne odciskanie. Pocieranie loków ręcznikiem frotte to prosta droga do napuszonej fryzury. To, z jakim materiałem stykają się Twoje włosy, ma znaczenie także podczas snu. Kiedy śpisz np. na flanelowej poduszce, pomiędzy materiałem a Twoimi włosami wytwarza się spore tarcie. Jak możesz się domyślać, flanela nasila rozchylanie się łusek włosów, a tym samym ich puszenie się. Najbardziej neutralnie na stan loków wpływa śliski materiał, byłoby więc najlepiej, gdybyś spała na satynowej poduszce.

Czas na rozczesywanie. Włosy kręcone rozczesujemy jedynie na mokro! Jeśli Twoje kosmyki są splątane po całym dniu, najpierw je umyj. Rozczesywanie na sucho daje bardzo nieestetyczny efekt siana i osłabienie skrętu. Sposobem na kręcone włosy jest grzebień z dużymi, szeroko rozstawionymi zębami – należy zastąpić nim szczotkę.

Jeśli chodzi o suszenie, warto zaopatrzyć się w suszarkę z dyfuzorem. Czuprynę należy suszyć z głową pochyloną do przodu, przykładając dyfuzor do włosów pasmo po paśmie, bez rozwichrzania i rozdmuchiwania włosów we wszystkich kierunkach.
Wiesz już wstępnie, jak dbać o włosy naturalnie kręcone. A co z pielęgnacją po zabiegach fryzjerskich, takich jak trwała ondulacja? Czy „sztuczne loki” pielęgnuje się inaczej niż te naturalne?
W wielu punktach pielęgnacja obu rodzajów włosów jest bardzo podobna. Zabiegi takie jak trwała również silnie przesuszają włosy; jeśli chodzi zaś o dbanie o siłę skrętu, w przypadku takich loków jest ona nawet ważniejsza (loki po zabiegu fryzjerskim utrzymują się przez około pół roku, im staranniejsza ich pielęgnacja, tym dłuższy efekt). Włosy poddane trwałej należy myć rzadziej niż dotychczas, również czesać wyłącznie grzebieniem i na mokro. Im mniej szarpania i pocierania, tym lepiej.

falowane włosy

Włosy kręcone – kosmetyki do codziennej pielęgnacji

Podstawowe kosmetyki do włosów to oczywiście szampon i odżywka do włosów kręconych. Na rynku obecne są specjalne produkty do kręconych włosów, ale nie jest też tak, że posiadaczki loków nie mogą używać innych, bardziej uniwersalnych kosmetyków. Ważniejszy niż to, czy na opakowaniu produktu napisano „do włosów kręconych”, jest jego formuła. Możesz używać tego samego szamponu do włosów kręconych, odżywki, maski i preparatów stylizacyjnych, jeśli masz naturalne loki oraz jeśli jesteś posiadaczką loków wykreowanych przez fryzjera.

pofalowane włosy

Dobre kosmetyki do włosów kręconych zawierają składniki z trzech wymienionych wcześniej grup PEH: proteiny, emolienty i humektanty (nawilżacze). Różne kosmetyki do pielęgnacji włosów kręconych zawierają różne kombinacje tych składników, jedne zaliczają się do HE, inne np. do PH. Aby dowiedzieć się, do której kategorii należy dany szampon czy odżywka, musisz nauczyć się czytać składy. Jeśli wyczytasz z etykiety, że w szamponie znajdują się proteiny mleka i soi albo hydrolizowana keratyna, to będzie to szampon z grupy P – proteinowy. Jeśli w składzie znajdziesz też lanolinę, silikony i oleje mineralne, szampon będzie miał również charakter emolientu.

Aby włosy kręcone były piękne i zdrowe, kosmetyki pielęgnacyjne powinny dostarczać kosmykom składników z wszystkich trzech grup. Proteiny odpowiadają za uzupełnianie ubytków we włosach (regenerację). Humektanty dostarczają z kolei nawilżenia i równoważą działanie protein. Emolienty natomiast tworzą na włosach ochronny film, który zapobiega odparowywaniu wilgoci z włosów, ale też nadmiernemu pochłanianiu jej z otoczenia np. w deszczowy dzień. Emolienty to „kropka nad i” w składach kosmetyków do kręconych włosów.

Szampon do włosów kręconych – jaki powinien być?

Włosy kręcone należy myć stosunkowo rzadko. Najlepiej dwa razy w tygodniu lub nie częściej niż co drugi dzień. Może się zatem wydawać, że do rzadszego mycia będzie Ci potrzebny silniejszy szampon. Nic bardziej mylnego. Szampon do włosów kręconych powinien zawierać delikatne detergenty. Nie musisz się obawiać, że Twoja fryzura będzie zbyt słabo oczyszczona i wyglądająca na stale przetłuszczoną. Loki nie przetłuszczają się tak szybko, więc nie warto myć ich silnie oczyszczającymi szamponami.
Szampon do kręconych włosów powinien zawierać jednocześnie proteiny i humektanty, które będą się wzajemnie równoważyć. Taki szampon działa zarówno odżywczo i wzmacniająco, jak i nawilżająco. Odpowiada na najważniejsze problemy włosów kręconych. Nie może zabraknąć w nim także emolientów, które zabezpieczą włosy przed migracją wilgoci. Dobry szampon do włosów kręconych może zawierać składniki ze wszystkich trzech kategorii, dwóch lub tylko jednej. Najtrudniejsze w obsłudze są kosmetyki z pojedynczej kategorii – musisz mieć wówczas trzy różne szampony (jeden proteinowy, jeden nawilżający i jeden emolientowy) i używać ich zamiennie według stosownego schematu. Nie jest to proste. Dla osoby, która zaczyna zmiany w nawykach pielęgnacyjnych włosów, najlepszym szamponem do włosów kręconych będzie szampon łączący proteiny, humektanty i emolienty. Przykładem takiego szamponu jest Szampon wyzwalający blask NIVEA Hairmilk Natural Shine oraz Szampon NIVEA Repair & Targeted Care.

suche kręcone włosy
jak dbać o suche i kręcone włosy

Odżywka do kręconych włosów – najważniejsze cechy

Loki możesz traktować zarówno odżywką do spłukiwania, jak i bez. W dążeniu do zniwelowania zniszczeń i suchości łatwo popaść w przesadę w stosowaniu naprawczych odżywek proteinowych lub silnie nawilżających odżywek z dużą zawartością humektantów. Przy odżywkach również trzeba znaleźć równowagę! Nadmiar protein da pozytywny efekt na krótko, po kilku zastosowaniach włosy zaczną się przesuszać jeszcze bardziej. Nadmiar nawilżenia sprawi natomiast, że loki jak gąbka będą chłonąć wilgoć z otoczenia, a Ty ciągle będziesz przypominać pociesznego pudelka. Jaka jest więc najlepsza odżywka do włosów kręconych?
Nawilżająco i przeciwko puszeniu podziała Mleczna ekspresowa odżywka bez spłukiwania do włosów kręconych NIVEA Hairmilk. Odżywka zawiera zarówno nawilżającą glicerynę i Eucerit, jak i emolienty, np. dimekiton. Podobne działanie ma Łagodna odżywka pielęgnująca NIVEA Diamond Gloss.

Inne kosmetyki pielęgnacyjne do kręconych włosów

Kręcone włosy lubią pielęgnację także dodatkowymi kosmetykami. Szczególnie polecana jest np. maska do włosów kręconych. Maski do włosów kręconych są o wiele ważniejsze dla posiadaczek loków niż dla innych kobiet. Można je śmiało stosować nawet co tydzień. Maskę nakłada się na minimum pół godziny i zabezpiecza folią oraz ręcznikiem. Warto sięgać po taką, która podziała uzupełniająco wobec szamponu i odżywki. Co to znaczy? Jeśli aktualnie stosujesz np. nawilżający szampon i emolientową odżywkę, koniecznie dołącz do nich proteinową maskę. Zachowasz równowagę PEH!
Co jeszcze jest ważne w pielęgnacji loków? Kręcone włosy poleca się dodatkowo olejować – przed każdym myciem, przynajmniej na godzinę wcześniej. Doświadczone posiadaczki loków nakładają olej nawet na całą noc! Olejowanie służy uelastycznieniu włosów, ochronie przed utratą wilgoci oraz poprawie skrętu i układania się loków.
W sprzedaży znajdziesz też wiele innych dodatkowych produktów do włosów kręconych, np. balsam do włosów kręconych oraz serum do włosów kręconych. Warto ich używać, jednak pod warunkiem, że najpierw przetestujesz przynajmniej kilka z nich i sprawdzisz, czy któryś wnosi coś do Twojej pielęgnacji. Niektórym paniom przydaje się np. serum z jedwabiem na końcówki, innym termoochronny spray.

jak dbać o kręcone włosy
Przy okazji rozważań o odżywkach do włosów kręconych warto wspomnieć o metodzie OMO, czyli sposobie na bardzo delikatne mycie włosów. OMO to skrót od „odżywka-mycie-odżywka”. W największym skrócie metoda polega na zabezpieczeniu włosów na ich długości odżywką, następnie umyciu ich wyłącznie u nasady łagodnym szamponem, a po spłukaniu całości ponownym nałożeniu na pasma odżywki.
Na odżywki do kręconych włosów warto spojrzeć także jako na kosmetyki ułatwiające rozczesywanie loków. Nie mamy jednak na myśli rozczesywania dopiero po umyciu głowy. Kręcone włosy warto rozczesywać jeszcze wtedy, gdy pokryte są odżywką do loków. Jak powinno to wyglądać? Umyj włosy szamponem i nałóż odżywkę do kręconych włosów. Rozczesz włosy rzadkim grzebieniem i delikatnie spłucz odżywkę (tak, by nie splątać ponownie włosów). Jeśli stosujesz metodę OMO, rozczesuj loki już po pierwszym nałożeniu odżywki. Zaczynaj od końcówek i systematycznie kieruj się ku górze.

Stylizacja włosów kręconych – kosmetyki, które sobie z tym poradzą

Niestety, nawet najstaranniejsza pielęgnacja kosmetykami do włosów kręconych nie wystarczy, jeśli po umyciu włosów nie poświęcisz chwili na stylizację. W pierwszej kolejności – jeszcze na mokre włosy – powinnaś stosować tzw. primer. Jest to kosmetyk podkreślający skręt loków i przygotowujący włosy do dalszej stylizacji. Ponadto Primer do włosów NIVEA Curl chroni Twoją fryzurę przed wysoką temperaturą (do 220 st. C). Primer aplikuje się na wilgotne włosy od nasady aż po same końce. Potem wystarczy wysuszyć głowę suszarką.

kręcone włosy pielęgnacja

Wśród kosmetyków do stylizacji włosów kręconych znajdziesz też Krem podkreślający skręt loków NIVEA Curl (również do stosowania na całe włosy na mokro, ale też na sucho – w ten sposób pozwala jeszcze lepiej nadawać pożądany kształt lokom). Jeśli jesteś natomiast fanką pianek stylizacyjnych, sięgnij po Piankę do włosów podkreślającą skręt loków NIVEA Curl.
Wśród kosmetyki do loków nie może zabraknąć także lakieru – niezbędnego na ostatnim etapie stylizacji, do utrwalenia całej fryzury. W tym miejscu polecamy Ci Modelujący spray do włosów podkreślający skręt loków NIVEA Curl.
Przy okazji rozważań o stylizacyjnych kosmetykach do włosów warto wspomnieć o polecanych fryzurach. Unikaj prostowania włosów! Właśnie po to przeczytałaś ten artykuł, by nauczyć się starannej, świadomej pielęgnacji swoich loków. Jeśli zastosujesz się do zebranych tu wytycznych, Twoje sprężynki będą na tyle piękne i zdrowe, że nie więcej nie przyjdzie Ci do głowy ich rozprostowywać. Pielęgnacja i podstawowa stylizacja to wszystko, czego potrzebujesz, by zachwycać swoją fryzurą.

Porady dla Ciebie