Jak przyspieszyć porost włosów?


PRZEKONAJ SIĘ JAK SZYBKO ZAPUŚCIĆ WŁOSY

Długie, zdrowe włosy od dawna są symbolem kobiecości. Ale zapuszczanie może trochę potrwać, ponieważ włosy rosną około centymetra miesięcznie. Nasze wskazówki dotyczące tego, jak przyspieszyć porost włosów pomogą Ci wydobyć ich naturalne piękno.

Jak szybko rosną włosy?

Porost włosów: rekordowy wynik

Czy wiesz, jak szybko rosną włosy? Większość ludzi ma około 100 000 włosów na głowie, a pojedynczy włos rośnie w tempie około 0,35 milimetra dziennie. Cała Twoja fryzura wydłuża się więc w tempie około centymetra na miesiąc. Brzmi skromnie, jednak spójrz na to z innej strony - jeśli wszystko dobrze oszacujemy, okaże się, że włosy rosną w sumie o 1000 metrów każdego miesiąca, co daje iście fenomenalny wynik!

 

Porost włosów: fascynujące fakty

Zasadniczo włosy zbudowane są z keratyny, tak jak paznokcie u dłoni i stóp. 
Na centymetrze kwadratowym skóry głowy rośnie około 200 włosów; ich grubość jest genetycznie ustalona i waha się pomiędzy 0,04 a 0,12 milimetra. 

Prost włosów odbywa się w kilku etapach: 

  • Pierwszy etap wzrostu trwa od dwóch do sześciu lat, tworzą się wtedy nowe cebulki, a włosy nie przestają rosnąć. Na tym etapie porost włosów jest procesem ciągłym i nieustającym.
  • 90 procent włosów na Twojej głowie przechodzi teraz właśnie tę fazę. 
  • Następnie występuje okres przejściowy, trwający dwa, maksymalnie trzy tygodnie, podczas którego włosy nie rosną. Porost włosów zostaje wówczas chwilowo zatrzymany.
  • Na kolejnym etapie odpoczynku włosy pozostają na głowie przez kolejne dziewięć miesięcy, a następnie zastępują je nowe włosy, odrastające z tych samych cebulek. 


Porost włosów jest zatem nieustającym procesem i wpływa na niego szereg negatywnych czynników: stres, wysiłek psychiczny czy zaburzenia hormonalne. Wszystkie te elementy wpływają na porost włosów i mogą go spowolnić.

Nie martw się jednak: Odpowiednie odżywianie i właściwa pielęgnacja pomogą Ci aktywnie wspomóc proces wzrostu, dzięki czemu już teraz możesz zacząć myśleć o pięknych, długich puklach i nie musisz zamartwiać się tym, jak przyspieszyć porost włosów.

Co więcej, teoria, że porost włosów jest szybszy, jeśli przycina się je przy określonej fazie księżyca, nie została naukowo potwierdzona. Niemniej wiele kobiet wciąż święcie wierzy w kalendarz księżycowy. W końcu srebrny glob nie tylko warunkuje przypływy i odpływy mórz, ale - według niektórych - w pewnych fazach wywiera też pozytywny wpływ na ciało. 

Zaciekawiło Cię to? Tutaj dowiesz się więcej o fascynujących mitach na temat piękna i pielęgnacji


Jak przyspieszyć porost włosów?

Co na porost włosów? Zobacz wskazówki i przekonaj się, jak szybko zapuścić włosy!

Włosy należy czesać i szczotkować bardzo delikatnie. Im mniej włosów każdego dnia tracimy, tym lepiej. 

Wskazówka: jeśli chcesz zapleść warkocz, nie używaj tanich gumek do włosów. Mogą one uszkodzić strukturę włosów i doprowadzić do ich rozdwajania. Wybieraj gumki w kształcie spirali, przypominające kabel od staromodnego telefonu, i delikatnie okręcaj nimi włosy. Tego typu gumki są bardzo praktyczne i nie zostawiają wyraźnego śladu na włosach. Poza tym fajnie jest coś zmienić! Jeśli codziennie nosisz inną fryzurę, włosy nie będą cały czas poddane obciążeniu w tym samym miejscu.

Jeśli nosiłaś skomplikowane i wyszukane uczesanie, podaruj włosom chwilę wytchnienia. Rozpieść je bogatą w składniki odżywcze maską do włosów lub odżywką, na przykład 
Hairmilk Mleczna odżywka wyzwalająca blask, a w końcówki wmasuj odrobinę olejku kokosowego. Dzięki temu odzyskają niezbędne nawilżenie i olśniewający połysk.

Nie zapominaj też oczywiście o jednym: Zawsze używaj produktów do pielęgnacji włosów, które wychodzą naprzeciw ich potrzebom. Najlepiej używać szamponu i odżywki z tej samej linii, pozwoli to uzyskać wymarzony efekt pięknych loków, mniej przetłuszczających się włosów albo błyszczących włosów farbowanych. Właściwa pielęgnacja, polegająca na regularnym stosowaniu dobrych szamponów i odżywek, znacząco wspomaga porost włosów.

Czy przycinanie końcówek przyspieszy porost włosów?

Mit jakoby przycinanie końcówek przyspieszało porost włosów jest bardzo rozpowszechniony, ale niestety nieprawdziwy. Niemniej włosy należy przycinać co cztery do sześciu tygodni. Doda to cienkim włosom nowej energii i sprawi, że błyskawicznie zyskają zdrowszy wygląd.

Jak przyspieszyć porost włosów dzięki masażom głowy

Masaż przyspieszający porost włosów najlepiej wykonywać podczas kąpieli lub prysznica. Delikatnie wymasuj obiema rękami skórę głowy i włosy, aby zakończyć masaż głowy. Podczas masażu najlepiej stosować szampon albo olejek z dodatkiem substancji poprawiających krążenie krwi, nadmierne przecieranie suchych włosów może je zniszczyć i zmusi Cię do szukania innych rozwiązań. Możesz również sięgnąć po specjalne peelingi i wcierki na porost włosów, by szybciej osiągnąć oczekiwany efekt. 

Jak przyspieszyć porost włosów dzięki masażom głowy

Zacznij od kolistych ruchów i masuj skórę głowy opuszkami palców, aby pobudzić zakończenia nerwowe w skórze głowy. Aby dodatkowo zwiększyć uczucie przyjemności, wymasuj też skronie i czoło.

Jak przyspieszyć porost włosów dzięki masażom głowy

Delikatnie naciskając na skórę i wykonując koliste, subtelne ruchy, przesuwaj palce od linii włosów ku potylicy i od dołu karku w górę. Masaż taki nie tylko pobudzi skórę głowy, ale też ukoi mięśnie szyi i pozwoli Ci się maksymalnie odprężyć. Wykonując jeden masaż, osiągasz podwójną korzyść: relaksujesz się i przyspieszasz porost włosów.

Moc płynąca od wewnątrz, czyli jak przyspieszyć porost włosów za pomocą właściwej diety

Pamiętaj o stosowaniu zdrowej diety opartej na owocach i warzywach oraz unikaj bardzo nerwowych sytuacji. Stres nie tylko spowalnia porost włosów, ale prowadzi do ich wypadania, ponieważ zużywa substancje odżywcze i minerały, których organizm potrzebuje do wspomagania wzrostu włosów.

Moc płynąca od wewnątrz, czyli jak przyspieszyć porost włosów za pomocą właściwej diety

Długie pukle wymagają zdrowych włosów: suplementy diety z biotyną, witaminą B lub krzemionką wzmocnią strukturę włosa i wspomogą porost włosów. Przyjemny efekt uboczny: skorzystają na tym również Twoje paznokcie, które zyskają ekstra siłę.

Moc płynąca od wewnątrz, czyli jak przyspieszyć porost włosów za pomocą właściwej diety

Pamiętaj, aby spożywać wystarczające ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3. Są niezbędne do życia, lecz organizm samodzielnie ich nie wytwarza. Kwasy tłuszczowe omega-3 są obecne w orzechach, rybach i oleju z kiełków pszenicy oraz wspierają wzrost mieszków włosowych. Dieta bogata w witaminy oraz kwasy tłuszczowe znacząco wpływa na porost włosów. Sprawia, że stają się one zdrowe, mocne i lśniące.