Dezodorant w sprayu

Antyperspirant – 8 zaskakujących faktów

Czy wiesz, czym jest Twój antyperspirant? Może to tak naprawdę dezodorant? Sprawdź, jak rozpoznać skuteczny antyperspirant i co odpowiada za długotrwałe uczucie świeżości po jego zastosowaniu! Przedstawiamy Ci 8 ciekawych faktów o antyperspirantach, które ukażą Ci je w zupełnie nowym świetle!

Co to jest antyperspirant – ważne fakty

Antyperspirant to – jak można wyczytać z nazwy – kosmetyk do miejscowego stosowania w celu zmniejszenia ilości wydzielanego potu. Stosowany jest przede wszystkim pod pachy, choć zdarzają się także preparaty do stóp czy dłoni. Antyperspirant ogranicza ilość potu i pośrednio likwiduje jego przykry zapach. Dlaczego pośrednio? Bo skoro nie dopuszcza do wydzielania potu, to nie pozwala tym samym namnażać się bakteriom, które odpowiadają za woń potu.

Fakt nr 1 – dezodorant a antyperspirant: to nie to samo

W potocznym rozumieniu zależność między dezodorantem a antyperspirantem można porównać do zależności między trampkami a tenisówkami. Nazwy te stosujemy zamiennie dla różnego rodzaju produktów przeciwko poceniu się, ale ściśle mówiąc są to dwie różne kategorie.

Dezodoranty to produkty zwalczające bakterie odpowiedzialne za przykry zapach potu. Dzięki temu, że dezodorant ma wyraźny zapach, jego działanie częściowo polega także na maskowaniu woni potu. Jest to jednak działanie poboczne – dezodorant działa głównie dzięki eliminowaniu bakterii.

Antyperspirant jest czymś innym. To produkt, którego zadaniem jest blokowanie gruczołów potowych, a tym samym zmniejszenie ilości wydzielanego potu. Zablokowanie gruczołów ma charakter czasowy – w zależności od konkretnego antyperspirantu efekt może utrzymywać się 24, 48 bądź nawet 72 godziny.

Czego lepiej używać: dezodorantu czy antyperspirantu? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli nie pocisz się intensywnie i Twój pot jest raczej bezwonny, najlepiej sprawdzi się u Ciebie dezodorant. Dezodorantów możesz też stosować wielokrotnie w ciągu dnia, nawet na lekko spocone ciało. Ważne jedynie, by były to dezodoranty w spray’u. Dezodorantów w sztyfcie czy kulce należy używać wyłącznie na oczyszczoną skórę, by podczas aplikacji nie przenosić na nie bakterii.

Kiedy sięgnąć po antyperspirant? Jako że jest to silniej działający produkt, poleca się go osobom ze wzmożoną potliwością i skarżącym się na silniejszą woń potu. Sprawdzi się w momentach wzmożonej aktywności fizycznej oraz w stresowych sytuacjach.

antyperspirant a dezodorant
dezodorant

Fakt nr 2 – naturalny antyperspirant też zawiera aluminium

Obecnie dużo mówi się na temat rzekomo szkodliwego działania zawartych w atyperspirantach soli aluminium (odpowiedzialnych za blokowanie wydzielania potu). Działanie tych substancji polega na czasowym zatkaniu gruczołów potowych i tym samym uniemożliwieniu wypływania potu na powierzchnię skóry. Brzmi groźnie? Jednak wcale takie nie jest! Sole aluminium zatykają pory bardzo płytko i z łatwością dają się usunąć podczas kąpieli. Poza tym stopniowo wycierają się w ciągu dnia, gdy wykonujesz swoje zwykłe czynności.

Musisz wiedzieć, że sole aluminium nie są tajemną substancją opracowywaną w laboratoriach chemicznych. Występują naturalnie w przyrodzie i często wykorzystuje się je jako… naturalny antyperspirant! Chodzi o ałun, minerał lubiany przez zwolenników kosmetyków naturalnych. To właśnie czyste kryształy ałunu sprzedawane są jako naturalny antyperspirant. Czym z chemicznego punktu widzenia jest ałun? To siarczan glinowo-potasowy, mówiąc inaczej: sól glinu. Glin to natomiast w potocznym ujęciu… aluminium! Podsumowując, naturalny antyperspirant również działa dzięki solom aluminium.

Co jeśli mimo wszystko nie chcesz stosować produktów z solami aluminium? Na sklepowych półkach szukaj zatem dezodorantów z oznaczeniem „0% soli aluminium”. Wśród produktów NIVEA są to:

Może zainteresować Cię także: Mity na temat antyperspirantów.

Fakt nr 3 – antyperspirant bloker to mocniejszy wariant antyperspirantu

W sprzedaży możesz też znaleźć tzw. antyperspiranty-blokery, produkty polecane osobom, które nie mogą poradzić sobie z nadmiernym poceniem (nie tylko pod pachami). Ich stosowanie w niektórych przypadkach jest uzasadnione, ale dobrze, by było zalecone przez lekarza. Dlaczego?

Bloker to w rzeczywistości antyperspirant na nadmierne pocenie. Zasada działania obu produktów – zwykłego antyperspirantu i blokera – jest taka sama. Produkt ma za zadanie zablokować ujście gruczołów potowych w miejscu zastosowania. Bloker ma jednak silniejsze działanie i trochę inny skład chemiczny. Często wykorzystuje się w nich chlorek glinu (w antyperspirantach najczęściej występuje chlorowodorotlenek glinu), który po wymieszaniu się ze składnikami potu wytwarza żel wnikający w kanaliki potowe – znacznie głębiej niż sole aluminium ze standardowego antyperspirantu. To dlatego bloker pozwala zmniejszyć potliwość nawet na kilkanaście dni. Blokerów trzeba jednak używać rozsądnie, bo z racji głębszego działania i mocniejszego stężenia, mogą z większym prawdopodobieństwem wywoływać podrażnienia.

Czy można zatem tworzyć opozycje „niebezpieczny – bezpieczny antyperspirant”? Jest to mocno upraszczające i nie do końca prawdziwe rozróżnienie. Antyperspiranty i blokery są bezpieczne, niemniej należy używać ich zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami, czyli np. nie w nadmiarze oraz ponad realne potrzeby. Tak samo, jak innych kosmetyków!

antyperspirant fakty
antyperspirant

Fakt nr 4 – w czasie dojrzewania potrzeba mocniejszego antyperspirantu

Okres dojrzewania to specyficzny czas. Jednym z objawów szalejącej wówczas burzy hormonów jest nadmierne pocenie. W czasie dojrzewania dezodorant zazwyczaj nie wystarcza. Aby poradzić sobie z nadmiernym wydzieleniem potu, potrzebny jest mocny antyperspirant. Silne pocenie związane z okresem dojrzewania ma zazwyczaj charakter przejściowy. Gdy nastolatek osiąga dojrzałość płciową, potliwość wraca zwykle do normalnego poziomu. W okresie dojrzewania szczególnie istotne jest to, by łączyć stosowanie dobrego antyperspirantu dla nastolatków ze skrupulatną higieną osobistą. Codzienny prysznic (także bezpośrednio po aktywności fizycznej), depilacja pach i częsta zmiana ubrań to podstawa!

Po jaki antyperspirant mogą sięgać nastolatki?

Przeczytaj także artykuł Nastolatek: porady pielęgnacyjne.

Fakt nr 5 – najlepszy antyperspirant nie zależy od formy kosmetyku

Antyperspiranty w sprayu, antyperspirant w kremie, w kulce… Który z nich to najlepszy antyperspirant? Forma kosmetyku nie ma znaczenia dla skuteczności preparatu! Na rynku istnieje tak wiele antyperspirantów w różnych postaciach, by każdy z nas mógł dobrać najwygodniejszy do stosowania kosmetyk. Np. bardzo łagodne, wręcz pielęgnacyjne działanie ma antyperspirant w sztyfcie. Jego działanie opiera się na składnikach wchłaniających pot. Dodatkowo antyperspirant w sztyfcie – taki jak NIVEA Protect & Care – dzięki składnikom kremu NIVEA dba o to, by skóra pod pachami zawsze miękka i wolna od podrażnień.

Jeśli chodzi o antyperspiranty w kulce, są one bardzo wygodne do stosowania w ciągu dnia, można ich używać bez zdejmowania ubrania. Ich konkretne właściwości zależą od składników dodatkowych, np. antyperspirant w kulce NIVEA Pearl & Beauty zawiera hydrolizowane perły, składnik o działaniu absorbującym pot, antyseptycznym i przeciwzapalnym. Z kolei NIVEA Black & White Invisible Clear zawiera specjalnie dobrane składniki, dzięki którym kosmetyk nie wnika w tkaniny i tym samym chroni przed powstawaniem śladów na ubraniu.

Czym natomiast wyróżnia się antyperspirant w spray’u? Jest to najszybciej wysychający kosmetyk, podczas aplikacji roztaczający wokół siebie przyjemną woń. Jeśli lubisz wyrazisty zapach antyperspirantu, wybierz właśnie ten w spray’u, najlepiej z linii NIVEA Soft: Soft Peony antyperspirant spray oraz Soft Waterlily antyperspirant spray. Spray’e wybieraj także wtedy, gdy masz tendencję do plamienia ubrań pod pachami. Antyperspirant w spray’u pozostawia najmniej śladów, bo po użyciu pozostawia suche pachy, bez wyraźnie wyczuwalnej warstwy kosmetyku. Ze względu na zawartość talku najmniej korzystne są w Twoim przypadku antyperspiranty w sztyfcie (chyba, że sięgniesz po wariant Invisible Clear z formułą niepozostawiającą śladów).

Antyperspirant NIVEA
antyperspirant w kulce

Fakt nr 6 – antyperspirant bezzapachowy może mniej uczulać

Rzeczywiście, osoby o bardzo wrażliwej skórze powinny wypróbować bezzapachowego antyperspirantu. Zwłaszcza, jeśli dotąd tradycyjne produkty wywoływały u nich niepożądane reakcje. Kompozycje zapachowe mogą u niektórych osób odpowiadać za podrażnienia, choć nie muszą. Takie działanie mogą mieć też inne składniki antyperspirantów (np. alkohol etylowy) – trudno jednoznacznie stwierdzić, co wywołuje niepożądane skutki uboczne. Jeśli masz delikatną skórę, ale nie chcesz rezygnować z ulubionych zapachów kosmetyków, wypróbuj antyperspiranty przeznaczone dla skóry wrażliwej. Np. antyperspirant NIVEA w kulce Deomilk Beauty Elixir Mild zawiera cenną esencję mleka, dzięki czemu ma wysoce pielęgnacyjny charakter. Może się okazać, że antyperspirant bezzapachowy nie jest konieczny, a tego rodzaju kosmetyk wystarczy, by pozbyć się podrażnień pod pachami. Zdrowa skóra i piękny zapach to kompromis, który możesz osiągnąć!

Fakt nr 8 – antyperspirant męski działa na tych samych zasadach, co damski

Tak naprawdę zarówno antyperspirant damski i męski mogą wykorzystywać te same formuły przeciwdziałające poceniu: sole aluminium, jak i substancje absorbujące oraz antybakteryjne. Bo tak samo kobiety, jak i mężczyźni mogą potrzebować silnej ochrony podczas uprawiania sportu, a mężczyźni tak samo jak kobiety mogą mieć bardzo wrażliwą skórę i potrzebować antyperspirantu dla mężczyzn o łagodnej formule. Przykład? Linia NIVEA Dry Fresh (damska) i Dry Impact (antyperspiranty męskie) – obie zawierają dwuaktywną formułę Dual Activ zapewniającą najwyższą ochronę antyperspiracyjną! Które jeszcze antyperspiranty znajdziesz zarówno na damskiej, jak i na męskiej półce?

  • NIVEA MEN Black & White Invisible Fresh – antyperspirant przeciwko plamom na ubraniach w formie spray’u, kulki oraz sztyftu. Tak samo jak wariant damski, antyperspiranty z tej serii chronią przed potem przez 48 godzin i nie pozostawiają plam: żółtych na ubraniach białych i białych śladów na ubraniach czarnych.
  • NIVEA MEN Protect & Care. Seria antyperspirantów z pielęgnującymi formułami i bez alkoholu etylowego. Zrównoważona ochrona przed potem i pielęgnacja skóry. Również w formie spray’u, sztyftu i kulki.

Wnioski? Antyperspirant to kosmetyk dla każdego! O ilu z powyższych faktów słyszałaś, a które okazały się dla Ciebie całkowitą nowością? Teraz powinnaś już wiedzieć, jak wybrać antyperspirant najlepszy dla siebie i czego oczekiwać po konkretnych produktach.