Antyperspirant bez aluminium – to możliwe!

Antyperspirant bez aluminium – czy to możliwe?

Choć oparta na aluminium formuła ogranicza pocenie i zapewnia uczucie suchości przez długi czas, wokół tego składnika narosło wiele mitów, które wzbudzają wątpliwości. Czy jest dla niego alternatywa? Tak – poznaj skuteczne dezodoranty o działaniu antyperspirantu bez soli aluminium!

Antyperspirant bez aluminium – co warto o nim wiedzieć?

Czy wiesz, jaką rolę w antyperspirantach odgrywają związki aluminium, czyli glinu? W kontakcie z ludzką skórą ulegają one polimeryzacji, czyli zmieniają stan na żelowy i uszczelniają ujścia gruczołów potowych – a tym samym ograniczają pocenie. Działanie to skutkuje zahamowaniem rozwoju bakterii, które rozkładają związki organiczne znajdujące się w pocie i są odpowiedzialne za jego nieprzyjemny zapach. Efekt? Uczucie suchości i brak przykrej woni. Więcej ciekawostek dotyczących działania antyperspirantu zebraliśmy w tym artykule: Antyperspirant – 8 zaskakujących faktów. Sprawdź, czy na pewno wiesz wszystko o kosmetyku, którego używasz na co dzień!

Skoro glin wykazuje się tak wysoką skutecznością działania, to skąd taka niechęć do tego składnika kosmetycznego? Aluminium jest tzw. pierwiastkiem balastowym, co oznacza, że teoretycznie ma zdolność do gromadzenia się w ludzkim organizmie. I właśnie to budzi ogromne kontrowersje jego przeciwników, przekonujących, że jego forma stosowana w antyperspirantach ma potencjał do takiego odkładania się w tkankach i może mieć pewne skutki dla zdrowia.

Choć żadne oficjalne badania nie potwierdziły tego stanowiska ani nie wydano wiążącego komunikatu w tej sprawie, zasiano ziarno wątpliwości. Produkty zawierające związki glinu i pozbawione go funkcjonują na rynku równolegle i nie ma żadnych przesłanek do wycofania z obrotu tych pierwszych. Ty jako konsument masz jednak prawo do rozstrzygnięcia tego kontrowersyjnego tematu zgodnie z własnymi przekonaniami. Możesz pozostać przy tradycyjnych kosmetykach bądź zmienić je na takie o działaniu antyperspirantu, bez soli aluminium w składzie.

NIVEA daje Ci ten wybór, oferując zarówno produkty zawierające sole glinu (np. antyperspiranty NIVEA Black & White), jak i takie, w których go brak (np. NIVEA MagnesiumDry Fresh). Decyzja o tym, czy chcesz zmienić swój ulubiony antyperspirant na produkt bez aluminium, należy do Ciebie.

Antyperspirant bez aluminium – co warto o nim wiedzieć?

Jak wybrać dobry antyperspirant bez aluminium?

Jednym z głównych kryteriów, jakimi kierujesz się przy wyborze antyperspirantu, jest na pewno czas ochrony przed potem, jaką zapewnia kosmetyk. Czy antyperspiranty bez aluminium w składzie dorównują pod tym względem tym tradycyjnym? To zależy. Często mylnie przez hasło „antyperspirant bez aluminium” traktuje się dezodoranty bez aluminium – to jednak nie są pojęcia zamienne. O różnicy między antyperspirantami i dezorodantami pisaliśmy w artykule: Czym się różni antyperspirant od dezodorantu?. W skrócie, dezodoranty to kosmetyki, które dostarczają ochronę przeciw nieprzyjemnemu zapachowi, jednak nie zatrzymują pocenia. Jest na szczęście jeszcze jeden typ produktu – dezodorant o działaniu antyperspirantu, bez aluminium w swojej formule. Zastosowane w nich składniki aktywne działają równie skutecznie, co glin, i są w stanie blokować wydzielanie potu przez 24 czy nawet 48 godzin.

Jakie możesz wypróbować dezodoranty o działaniu antyperspirantu bez aluminium NIVEA? Naszą pierwszą propozycją kosmetyku tego typu jest wspomniany już NIVEA MagnesiumDry. Czym wyróżnia się ten produkt? W jego składzie na próżno szukać alkoholu etylowego. Pozbawiona go formuła odznacza się wyjątkową delikatnością. Ten innowacyjny dezodorant-antyperspirant bez aluminium i alkoholu od NIVEA może być stosowany nawet na wrażliwej skórze bez obawy o to, że pozostawi na niej bolesne podrażnienia. Właściwość tę potwierdzają badania dermatologiczne, którym został poddany ten kosmetyk.

W składzie dyskusyjne sole glinu zastąpiono chlorkiem magnezu, czyli składnikiem naturalnie występującym w organizmie człowieka, a tym samym w pełni dla niego bezpiecznym. Nie musisz więc martwić się ewentualnymi negatywnymi skutkami, jeśli zostanie wchłonięty przez skórę. Formuła oparta na tym składniku cechuje się wysoką skutecznością w blokowaniu wydzielania potu.

Chlorek magnezu dysponuje też właściwościami antyseptycznymi i antybakteryjnymi. Dzięki temu zawierający go produkt neutralizuje działanie bakterii namnażających się w pocie i powodujących jego nieprzyjemny zapach. Blokuje on kanaliki potowe Możesz więc liczyć na to, że uczucie suchości będzie Ci towarzyszyć przez długi czas, a przykra woń nie zaskoczy Cię w najmniej odpowiednim momencie.

 

Męski antyperspirant bez aluminium – jaki wybrać?

Antyperspirant MagnesiumDry jest dostępny w dwóch wariantach zapachowych. Możesz więc wybrać ten, który lepiej współgra z Twoim gustem. Oprócz wymienionego wcześniej NIVEA MagnesiumDry Fresh, możesz postawić także na zapach klasycznego NIVEA MagnesiumDry. W efekcie otrzymasz kosmetyk, który nie tylko zapewni Ci ochronę przed poceniem, ale również otoczy Cię przyjemną wonią. Co więcej, zapachy są na tyle delikatne, że nie mieszają się z perfumami, a zatem nie drażnią przy całodniowym noszeniu na skórze.

Jeśli z natury nie pocisz się wyjątkowo intensywnie, antyperspirant może cechować się zbyt intensywnym działaniem jak na Twoje potrzeby. Lepszym wyborem może się okazać dezodorant, który nie blokuje wydzielania potu, jednak zapewnia ochronę przed nieprzyjemnym zapachem i uczucie świeżości. Ten również nie zawiera soli glinu i występuje w różnych wariantach. Do wyboru masz pozbawione tego składnika dezodoranty w spray’u, kulce i sztyfcie.

O tym, jaki dezodorant bez aluminium wybrać, przeczytasz w tym artykule: Jaki dezodorant bez aluminium? 4 wybory NIVEA. Zobacz, które z nich szczególnie polecamy Twojej uwadze.

Przeczytaj także:

Męski antyperspirant bez aluminium – jaki wybrać?

Nie sposób nie zauważyć, że mężczyźni pocą się intensywniej niż kobiety, a ich pot odznacza się silniejszym zapachem. To normalne i ma związek z nieco inną pracą gruczołów łojowych u panów. Chociaż jest ich niemal dwukrotnie mniej niż u kobiet, pracują aktywniej za sprawą stymulacji przez testosteron.

Na wzmożone pocenie u mężczyzn może także wpływać masa mięśniowa, która jest zazwyczaj większa niż u kobiet, a to przekłada się na wyższą temperaturę ciała podczas wysiłku fizycznego. Wzrastająca ciepłota uruchamia z kolei naturalny mechanizm termoregulacyjny organizmu, czyli pocenie się.

Intensywna, ostra woń męskiego potu wynika natomiast z tego, jakich składników jest w nim dużo. W tym przypadku są to kwasy tłuszczowe, które z połączeniu ze specyficzną mikroflorą męskiej skóry, wydzielają przykry zapach. Być może zainteresuje Cię nasz inny artykuł o tej sprawie: Nieprzyjemny zapach potu u mężczyzny – możliwe przyczyny.

Nadmierna potliwość pod pachami – przyczyny i porady

Czym się kierować przy wyborze antyperspirantów męskich? Zastanów się nad tym, na czym najbardziej Ci zależy: na delikatnym działaniu, na super skutecznym blokowaniu pocenia podczas intensywnego treningu, na świeżym i przyjemnych zapachu czy może na tym, by był to antyperspirant bez aluminium i alkoholu. Gdy już ustalisz swoje priorytety, znalezienie właściwego produktu nie będzie problemem. Gama kosmetyków męskich zapewniających uczucie suchości przez cały dzień jest bardzo szeroka. Wybór odpowiedniego nie powinien być trudny.

Dezodorant o działaniu antyperspirantu bez aluminium dla mężczyzn od NIVEA to także produkt ze wspomnianej wcześniej serii: NIVEA MEN MagnesiumDry. Kosmetyk zapewnia skuteczne działanie antyperspiracyjne, a formuła bez aluminium i alkoholu etylowego dba o skórę i zapewnia jej przyjemny, męski zapach.

Więcej wskazówek dotyczących tego, jaki antyperspirant dla mężczyzn wybrać – bez aluminium czy z nim – zebraliśmy w tym artykule: Jaki antyperspirant dla mężczyzny? 7 podpowiedzi!