antyperspirant czy dezodorant

Czym się różni antyperspirant od dezodorantu?

Wiele osób uważa, że antyperspirant i dezodorant to ten sam kosmetyk, więc nazw tych można używać zamiennie. Nic bardziej mylnego! Mimo, że aplikujemy je w to samo miejsce, mają zupełnie inne działanie! Czym więc różni się antyperspirant od dezodorantu i który kosmetyk lepiej wybrać?

Dezodorant a antyperspirant – co je odróżnia?

Po dezodoranty i antyperspiranty sięgamy nie tylko latem. Z poceniem się oraz z będącym jego konsekwencją przykrym zapachem czy mokrymi plamami na ubraniach zmagamy się bowiem nie tylko w wysokich temperaturach, ale i podczas aktywności fizycznej czy w stresujących sytuacjach. I choć pocenie się to naturalny proces, potrafi być ono niezwykle dokuczliwe, zwłaszcza dla osób borykających się z nadmierną potliwością – nieprzyjemna woń skutecznie pogarsza nasze samopoczucie, wywołując dyskomfort i obniżając pewność siebie. Jeśli także Ty masz z nią problem, przeczytaj nasz poradnik Nadmierna potliwość pod pachami – jak sobie z nią radzić?.

 

Zarówno z poceniem się, jak i z przykrym zapachem czy plamami na odzieży, staramy się walczyć antyperspirantami i dezodorantami. Jednak kosmetyków tych nie należy traktować na równi. Produkty te tylko z pozoru mają takie samo działanie – w rzeczywistości ich funkcje są zupełnie inne!

antyperspirant NIVEA

Antyperspirant a dezodorant – najważniejsze różnice

NIVEA antyperspirant

Dezodoranty to produkty dla osób, u których potliwość nie jest zbyt intensywna. Dlaczego? Ponieważ nie blokują one wydzielania potu! Działanie dezodorantów sprowadza się do eliminacji nieprzyjemnego zapachu, czyli maskowania woni potu dzięki zawartości substancji antybakteryjnych i zapachowych.

Pot w naturalnej postaci jest niemal pozbawiony zapachu, ale gdy na mokrej powierzchni skóry zaczynają rozwijać się bakterie, pojawia się przykra woń. Zawarte w dezodorantach związki pozwalają zmniejszyć ilość bakterii na skórze, redukując rozkład potu i niwelując nieprzyjemny zapach. Dezodoranty nie zatrzymają jednak pocenia się.

 

Z kolei antyperspiranty, jak mówi sama nazwa, działają antyperspiracyjnie, czyli  przeciw poceniu. Oprócz substancji zapachowych oraz bakteriobójczych, zawierają też związki ograniczające wydzielanie potu. Aktywują się one pod wpływem ciepła oraz wilgoci i zwężają pory skóry, w efekcie regulując intensywność pocenia. Antyperspirant może chronić przed poceniem się i powstawaniem przykrej woni nawet przez cały dzień – kosmetyk działa, dopóki nie zostanie zmyty ze skóry.


Dezodorant czy antyperspirant – co wybrać?

By wybrać odpowiedni dla siebie preparat, należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby – intensywność zarówno pocenia, jak i wydzielanych zapachów. Jeśli Twój organizm na co dzień produkuje stosunkowo niewiele potu, prawdopodobnie wystarczy, gdy będziesz używać zwykłego dezodorantu. Jeżeli obawiasz się, że będzie on maskował aromat Twoich perfum lub nie będzie do nich pasował, poszukaj kosmetyku o podobnej nucie lub postaw na preparat bezzapachowy.

Z kolei osoby, których gruczoły potowe pracują intensywnie niemal każdego dnia, powinny zdecydować się na antyperspirant. Po tego rodzaju kosmetyk możesz też sięgać w zależności od okoliczności – okazuje się on przydatny w upalne dni, podczas aktywności fizycznej czy w stresujących sytuacjach, kiedy to przykry zapach i mokre plamy pod pachami mogą powodować silny dyskomfort. Antyperspirant docenią także osoby, które pracują fizycznie. Warto jednak pamiętać o tym, że nadmierne pocenie się może być objawem różnych schorzeń lub zaburzeń hormonalnych – jeśli więc pocisz się bardzo często lub niezwykle intensywnie, skontaktuj się z lekarzem.

 

Postać dezodorantu czy antyperspirantu pozostaje już natomiast kwestią preferencji. Oba rodzaje kosmetyków występują w kilku wariantach – szczególnie popularnym rozwiązaniem jest bardzo łatwy w użyciu dezodorant lub antyperspirant w sprayu. Chętnie wybierana wersja to również dezodorant lub antyperspirant w kulce, który gładko przesuwa się po skórze, zaś ostatnia opcja to dezodorant lub antyperspirant w sztyfcie.

 

Choć może się wydawać, że dezodoranty i antyperspiranty mają takie samo działanie, tak naprawdę wykazują całkiem inne właściwości. Chcąc zatem wybrać najlepszy kosmetyk dla siebie, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim własne potrzeby oraz oczekiwania stawiane względem preparatu.

antyperspiranty