kąpiel

Kosmetyki do kąpieli

KTÓRE SĄ WARTE TWOJEJ UWAGI?

Ciepła czy wręcz gorąca kąpiel to wspaniały sposób na odprężenie ciała i umysłu, oczyszczenie skóry i jej odżywienie. Jednak aby uzyskać takie efekty, potrzebne są Ci odpowiednie kosmetyki. Zobacz, jakie płyny i żele warto mieć w swojej łazience!

Pielęgnacja skóry podczas kąpieli

kąpiel spa w domu

Kąpiel pod prysznicem i kąpiel w wannie znacznie się między sobą różnią, ale obie formy kąpieli mogą mieć zarówno wady, jak i zalety. Przyjęło się sądzić, że kąpiel w wannie działa bardziej relaksująco, a kąpiel pod prysznicem pobudzająco. Rzeczywisty efekt zależy jednak od wielu czynników, np. tego, jakie kosmetyki wybierzesz i jak długo będzie trwała Twoja kąpiel. Pod prysznicem też możesz się zrelaksować, np. myjąc ciało zmysłowo pachnącym, kremowym żelem i polewając się trochę dłużej niż zwykle cieplejszą wodą. 

Podczas kąpieli w wannie też możesz się pobudzić – wystarczy żel o energetyzującym zapachu. 


W obu rodzajach kąpieli możesz też zadbać o pielęgnację skóry. W wannie pomoże Ci w tym odżywczy olejek dolany do wody albo sól do kąpieli. Pod prysznicem nie możesz zastosować takich kosmetyków, ale możesz za to użyć czegoś innego – np. balsamu pod prysznic.


Jak wybrać odpowiednie kosmetyki do kąpieli?

Przy wyborze kosmetyków do kąpieli zwykle kierujemy się ulubionymi markami, zapachami i konsystencjami. Jednak jeśli chcesz, by Twoja kąpiel miała pozytywne działanie nie tylko na zmysły, ale też na skórę, zwracaj uwagę na właściwości wybieranych kosmetyków.

 

Zazwyczaj od płynu do kąpieli oczekujemy wytwarzania gęstej, otulającej ciało piany. Płyn nie spełnia roli oczyszczającej, tak jak żel do mycia ciała, ale zmiękcza wodę, dzięki czemu znacznie ogranicza, a nawet eliminuje wysuszające działanie wody. Formuły 2w1 – żele pod prysznic i płyny do kąpieli od NIVEA, spełniają obie te funkcje, zmiękczając wodę i oczyszczając skórę z zabrudzeń, sebum i potu.

 

Jeśli Twoja skóra jest z natury sucha – pamiętaj, żeby wybierać kosmetyki o właściwościach nawilżających, np. nawilżające żele pod prysznic, balsam pod prysznic lub pielęgnujący olejek pod prysznic NIVEA Natural Oil, który odpowiednio nawilży Twoją skórę, jednocześnie ją myjąc.

kosmetyki do kąpieli

Żel pod prysznic

NIVEA kosmetyki do kąpieli

Żel pod prysznic to najpopularniejszy rodzaj kosmetyków do mycia ciała. I nikogo dziś nie myli już nazwa „pod prysznic” – żeli równie chętnie używamy podczas kąpieli w wannie! Popularność żelu do kąpieli wynika niewątpliwie z ogromnego wyboru zapachów i konsystencji:

Dobry żel pod prysznic oferuje jednak znacznie więcej niż tylko ucztę dla zmysłów. Jakie składniki pielęgnujące możesz naleźć w poszczególnych żelach pod prysznic NIVEA?

spa w domu

Mydło czy żel pod prysznic?

Kilkanaście lat temu mydło straciło swoją dobrą sławę. Zaczęto je oskarżać o to, że nie można się po nim spodziewać niczego ponad właściwości myjące. Mydło rzekomo wysusza i w żadnym wypadku nie pielęgnuje skóry. Czy tak jest w istocie?

Spójrzmy na skład podstawowego mydła toaletowego. Zwykłe szare mydło składa się z soli potasowych kwasów tłuszczowych, gliceryny, soli, kwasu cytrynowego. Zawiera zwykle także wybrany przeciwutleniacz (np. witaminę E). Mydło szare ma odczyn zasadowy wynoszący od 8,5 do 10, podczas gdy fizjologiczne pH skóry jest lekko kwasowe i wynosi od 4,5 do 6. Mydło wysusza skórę właśnie dlatego, że podwyższa pH skóry. Na pH powyżej 7 skóra reaguje przesuszeniem i nadwrażliwością.


Dlaczego więc dermatolodzy w terapii różnych schorzeń zalecają używanie szarego mydła? Bo nie zawiera ono żadnych substancji zapachowych oraz barwników, więc nie uczula. Mydło potasowe ma dodatkowo działanie bakterio i grzybobójcze, więc wspomaga leczenie schorzeń skórnych o takim właśnie podłożu.

Są jednak takie miejsca, których nie należy myć mydłem, np. twarz i okolice intymne, ale tych stref nie myjemy także żelem pod prysznic ani żadnym innym uniwersalnym kosmetykiem myjącym. Do reszty ciała można z powodzeniem stosować mydło, bo nowoczesne kostki uzupełnia się o szereg substancji nawilżających i odżywiających. Współczesne mydło nie jest już tak wysuszające jak kiedyś. Np. mydło NIVEA Milk zawiera proteiny mleka, które czynią z niego mydło odżywiające skórę.

Ponadto utarło się, że mydło w kostce jest bardziej wysuszające niż mydło w płynie. Tak naprawdę są to tylko nasze wrażenia związane z konsystencją obu rodzajów mydła. Mydło w płynie zawiera po prostu więcej wody niż mydło w kostce.

A więc co wybrać: mydło czy żel pod prysznic? Jeśli masz wrażliwą i skłonną do przesuszeń skórę, stawiaj na delikatny żel pod prysznic. Mydło z całą pewnością możesz stosować do mycia rąk. W przypadku, gdy skóra nie sprawia Ci problemów, sporadyczne użycie mydła do mycia całego ciała w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na stan Twojej skóry.

NIVEA kosmetyki do kąpieli

Olejek do kąpieli

NIVEA w kąpieli

Olejek pod prysznic i olejek do kąpieli to kosmetyki o różnym przeznaczeniu. Spróbujmy je zatem pogrupować i usystematyzować wiedzę na ich temat.

  • Olejek pod prysznic to kosmetyk z pogranicza olejku i żelu pod prysznic. Nie jest czystym, 100-procentowym olejkiem, bo wówczas nie miałby właściwości myjących. Nie jest też żelem pod prysznic, bo ponad połowę jego składu – jak w przypadku olejku pod prysznic NIVEA – stanowią właśnie naturalne olejki. NIVEA Natural Oil jest więc kosmetykiem, który inaczej nazwać można olejkiem myjącym – zapewnia oczyszczenie i odżywienie skóry jednocześnie.
  • Żel pod prysznic z olejkiem to kosmetyk, którego podstawą jest żel myjący. Olejki zamknięte są natomiast w małych perełkach, które rozpuszczają się w trakcie mycia. Zapewnia delikatniejszy efekt niż olejek pod prysznic i docenią go te panie, które nie przepadają za uczuciem pokrycia skóry nawet delikatnym filmem ochronnym. Przykładem takiego kosmetyku jest NIVEA Creme Oil Pearls Cherry Blossom.
  • Olejek do kąpieli to kosmetyk służący do kąpieli w wannie. Nie ma funkcji myjącej, ale nawilżająco-pielęgnującą. Nie wytwarza piany i jest alternatywą dla płynu do kąpieli.
  • Olejek do ciała należy do zupełnie innej kategorii kosmetyków. Nie stosuje się go do kąpieli czy pod prysznicem, ale już po umyciu ciała. Co ciekawe, obecnie możesz wybierać nie tylko spośród tradycyjnych olejków, ale też tzw. suchych olejków w spray’u oraz olejków w balsamie (np. NIVEA Olejek w balsamie Wanilia i Olejek Migdałowy).

Mus do mycia ciała

Mus do mycia ciała to stosunkowo nowy produkt na rynku kosmetyków myjących. Tak naprawdę jest alternatywą dla żelu pod prysznic. Oprócz niezwykle przyjemnej i lekkiej jak chmurka konsystencji, mus do ciała ma jeszcze jedną zasadniczą zaletę. Jest niesamowicie wydajny, wystarcza nawet na 2 razy dłużej niż tradycyjne kosmetyki.

 

Jaki mus od ciała NIVEA warto przetestować?

NIVEA kosmetyki do kąpieli

Sól do kąpieli

NIVEA kosmetyki do kąpieli

Sól do kąpieli to – jak sama nazwa wskazuje – sypki dodatek do kąpieli na bazie wybranej soli. Często jest to sól morska do kąpieli, niekiedy himalajska, sól Epsom (kryształy siarczanu magnezu, wybitnie prozdrowotna) czy sól wydobywana z dna Morza Martwego. W każdym z rodzajów soli znajdują się nieco inne składniki mineralne odżywiające skórę. Warto dodać, że najzdrowsze sole do kąpieli mają najmniejszą zawartość soli właściwej, czyli chlorku sodu. W soli z Morza Martwego jest jej tylko 8 procent, resztę stanowią magnez, siarczany i potas. Do soli z reguły dodaje się także olejki eteryczne, które wzmacniają relaksacyjne działanie kosmetyku.

Co daje sól do kąpieli? Przede wszystkim oczyszcza i detoksykuje skórę – taką moc mają zawarte w soli minerały. Inne właściwości soli do kąpieli to np. pobudzanie krążenia, łagodzenie napięci mięśni, rozluźnianie stawów, łagodzenie stanów zapalnych. Kąpiel z dodatkiem soli wspaniale rozluźnia spięte codziennymi stresami i trudnościami ciało!

Jaki jest prawidłowy sposób użycia soli do kąpieli? Wystarczy wsypać ją do czystej wody w wannie i to wszystko! Aby zagwarantować sobie właściwe efekty musisz dodać jej odpowiednią ilość. Do kąpieli całego ciała potrzebna jest garść soli. Zwróć ponadto uwagę na temperaturę wody. Jeśli przygotujesz sobie nieco chłodniejszą niż temperatura ciała wodę z dodatkiem soli, to kąpiel podziała na skórę ujędrniająco.


Kule do kąpieli

To niewątpliwie jeden z najciekawszych obecnie produktów do kąpieli na rynku. Kule do kąpieli są niezwykle kolorowe, pięknie pachną i – co najważniejsze – musują po wrzuceniu do wody! Jak to się dzieje?

 

Musujące kule do kąpieli to mieszanka sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego.

 

Po wrzuceniu do wody zamieniają Twoją wannę w jacuzzi! Oczywiście kule musujące do kąpieli działają też pielęgnując skórę. Różne ich rodzaje zawierają składniki takie jak masło shea, olej kokosowy i olejki eteryczne.

NIVEA kosmetyki do kąpieli

Balsam pod prysznic

NIVEA kosmetyki do kąpieli

Balsam pod prysznic to zwieńczenie kąpieli. Można go zastosować po kąpieli w wannie, ale najlepiej sprawdza się pod prysznicem. Dlaczego? Balsam do ciała pod prysznic ma za zadanie nawilżyć i odżywić skórę, która po szybkim potraktowaniu żelem pod prysznic i wodą może być przesuszona. Prysznic jest krótki, podobnie jak kontakt skóry z substancjami odżywczymi z żelu. To dlatego zaraz po umyciu ciała warto nałożyć na skórę kosmetyk pielęgnujący.

 

Dlaczego balsam pod prysznic, a nie tradycyjny balsam do ciała? Ten kosmetyk przeznaczony jest dla zabieganych osób, które dotąd nie dbały o nakładanie balsamu na całe ciało. Balsam pod prysznic nakłada się szybko, nadmiar spłukuje wodą, następnie lekko osusza skórę i można zakładać ubranie. Nie trzeba czekać na jego wyschnięcie, co znacznie skraca czas trwania pielęgnacji. Poza tym balsam nałożony na mokrą skórę działa silniej nawilżająco niż po zaaplikowaniu na skórę suchą. Jaki balsam pod prysznic wybrać? Zdecydowanym faworytem (i pionierem na rynku!) jest NIVEA Balsam pod prysznic z olejkiem arganowym, który wchłania się błyskawicznie.


Skompletuj swój zestaw kosmetyków do kąpieli

Jak odnaleźć się w tej wielości kosmetyków? Jak skomponować swój zestaw kosmetyków do kąpieli? Podstawowa zasada brzmi: nie potrzebujesz ich wszystkich na raz! Wiele wymienionych kosmetyków działa w podobny sposób – na pewno nie ma najmniejszego sensu, by w jednej kąpieli mieszać np. sól i kule do kąpieli. W zestawie kosmetyków do kąpieli powinny znaleźć się:

 

  • Mydło/żel pod prysznic/mus do mycia ciała/żel z olejkiem/olejek myjący,
  • Płyn do kąpieli/sól/olejek do kąpieli,
  • Balsam pod prysznic.

 

Teraz możesz już czerpać pełnię przyjemności ze swoich kąpieli!

kąpiel ze świecami