Wrastające włoski po depilacji – jak sobie z nimi radzić?

Wrastające włoski po depilacji – jak sobie z nimi radzić?

Wrastające włoski na nogach, pod pachami czy w okolicach bikini to prawdziwa zmora osób regularnie depilujących ciało. Nie da się ukryć, że sprawiają spory dyskomfort, ale i wizualnie obniżają skuteczność depilacji. Bez obaw – wiemy, jak sobie z nimi poradzić!

Wrastające włoski

Niestety, wrastające włoski mogą wystąpić niezależnie od rodzaju depilacji. To problem osób golących ciało maszynką, stosujących wosk, pastę cukrową czy kremy usuwające owłosienie. Dotyczy on zarówno damskiej, jak i męskiej depilacji. Wrastające włoski po depilacji najczęściej pojawiają się na nogach, pod pachami i w okolicach bikini. Dlaczego jednak wrastające włosy czy nawet pojedynczy wrośnięty włos to problem? Otóż mówimy tutaj o włosach rosnących krzywo lub zbyt słabych, aby przebić skórę. Zwijają się pod jej powierzchnią, a ciało traktuje włos niczym intruza i próbuje z nim walczyć. Wówczas wrastające włoski wywołują stan zapalny. Tendencję do wrastania wykazują zwłaszcza grube, mocno skręcone włosy.

Wrastające włoski

Jak wyglądają wrastające włoski?

Wokół wrastającego włosa pojawia się charakterystyczny guz, przypominający nieco pryszcza. Taka zmiana jest zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk. Zazwyczaj mocno swędzi. Z pewnością dość szybko ją rozpoznasz. Wrastające włosy zwykle występują w grupach, co czyni je jeszcze bardziej dokuczliwymi.

Wrastające włoski na nogach

Cóż, wrastające włosy na łydkach to problem, z którym zwykle zmagają się kobiety. Wynika to z faktu, że to właśnie one najczęściej golą nogi. Wrastające włoski na nogach okazują się dokuczliwe zarówno latem, jak i zimą. W pierwszym przypadku są po prostu widoczne. A to w końcu czas, gdy chętnie wskakujemy w krótkie sukienki czy szorty. Z kolei zimą wrastaniu sprzyja noszenie obcisłej odzieży ocierającej się o skórę – trudno z niej zrezygnować, gdy na zewnątrz panują minusowe temperatury. Jak poradzić sobie z wrastającymi włosami na udach czy łydkach? Przede wszystkim lepiej zapobiegać niż leczyć. Najprostsze porady w tej kwestii to rzadsze golenie nóg latem, regularne złuszczanie naskórka i noszenie luźniejszych ubrań z naturalnych materiałów zimą. W dalszej części artykułu znajdziesz więcej wskazówek dotyczących tego, jak radzić sobie z wrastającymi włoskami na łydkach i w ogóle całym ciele.

Jak wyglądają wrastające włoski?

Wrastające włoski – bikini

Wrastające włosy w okolicach bikini bywają bardzo bolesne i kłopotliwe. Na ich powstanie składają się różne czynniki. Przede wszystkim owłosienie w tej okolicy jest dość twarde oraz kręcone. Z tego względu łatwo o wrastające włoski łonowe. Poza tym skóra w tym miejscu jest skłonna do podrażnień po depilacji. A może dążąc do idealnej gładkości, golisz się pod włos? To kolejna rzecz, która wywołuje wrastające włoski bikini. Choć i wosk czy depilator nie są całkowicie bezpieczne. Poza tym wrastające włosy w miejscu intymnym bywają skutkiem noszenia za ciasnej bielizny z materiałów, które nie przepuszczają powietrza. Jeśli taka bielizna dominuje w Twojej szafie, jak najszybciej wymień ją na wygodne majtki i to najlepiej z bawełny. Za wrastające włoski w okolicach bikini w dużej mierze odpowiadają też wilgotne, ciepłe warunki panujące w pachwinach.

Wrastające włoski po goleniu maszynką i usuwaniu depilatorem

Wrastające włoski po depilacji mogą wystąpić niezależnie od metody usuwania owłosienia. Zacznijmy od maszynki. Wrastające włoski po goleniu mają ostre, nieregularnie ścięte krawędzie, przez co zawijają się i wbijają w skórę, wrastając w nią. Stosowanie nieumytej maszynki także może Ci zaszkodzić. Na jej ostrzach osadzają się drobnoustroje, resztki naskórka oraz kosmetyków. Wszystko to w kontakcie ze skórą grozi stanem zapalnym. Wrastające włoski po goleniu maszynką pojawią się też, gdy jest ona zbyt tępa. Stępione ostrza urywają włoski. Zawsze stosuj bardzo ostre maszynki! Gdy używasz modeli wielorazowych, nie zapomnij o ich dokładnym myciu i dezynfekcji.

Częsty problem to również wrastające włoski po depilatorze lub wosku. To skutek uboczny tego, że regularnie wyrwane włosy odrastają coraz słabsze i nie są w stanie przebić się przez skórę. Poza tym wrastające włoski pod pachami czy w ogóle na całym ciele powstają, gdy skóra w depilowanym miejscu jest zbyt gruba. Wpływa na to za rzadko wykonywany peeling, choć i sama depilacja prowadzi do stwardnienia naskórka. Jeśli chodzi o wosk, przyczyną może okazać się niedokładne zmycie go ze skóry. Jego resztki szybko zatkają mieszki włosowe!

Jeśli bezskutecznie walczysz z wrastającymi włoskami po depilacji woskiem czy depilatorem, spróbuj zmienić metodę usuwania niechcianego owłosienia. Np. maszynkę wymień na depilator i na odwrót. A czy istnieje metoda pozwalająca wykluczyć ten problem w 100%? Wrastające włoski po depilacji laserowej z pewnością nie wystąpią. To metoda polecana w walce z opisywanym problemem. Dzięki niej pożegnasz wrastające włoski w okolicach intymnych, na nogach i pod pachami.

Wrastające włoski na nogach

Wrastające włoski – jak usunąć?

Jeśli zmagasz się z wrastającymi włosami, pamiętaj, że przygotowanie do depilacji jest kluczowe. Dzięki temu ograniczysz ryzyko wrastających włosów. A jak usunąć wrastające włoski, które mimo wszystko wystąpiły? Zapomnij o przebijaniu lub rozdrapywaniu krostek. To najgorszy sposób na usuwanie wrastających włosków. Postaw za to na regularne peelingi lub szczotkowanie ciała na sucho. Ponadto zadbaj o zmiękczanie skóry podczas kąpieli za pomocą starannie dobranych kosmetyków do ciała. Pomogą Ci w tym odpowiednie żele pod prysznic. Szczególnie polecamy Pielęgnujący olejek pod prysznic Natural Oil, który pozostawia skórę miękką i gładką. A po kąpieli zawsze osuszaj skórę czystym ręcznikiem. Regularnie sięgaj też po kremy i balsamy do ciała. Dobrym sposobem na to, jak pozbyć się wrastających włosków na nogach jest stosowanie kremów z mocznikiem. My polecamy Krem do ciała, rąk i stóp NIVEA Urea + Care. Dobry wybór to też olejki w balsamie (jak np. Olejek w balsamie NIVEA Róża i Olejek Arganowy).

Z kolei domowe sposoby na wrastające włoski uwzględniają użycie olejku herbacianego zmieszanego z wodą destylowaną lub oliwą z oliwek – mieszankę nałóż na 10 minut na skórę, po czym dokładnie zmyj. Inny sposób to aspiryna z miodem. 2 tabletki zalej łyżką wody, dodaj łyżkę miodu i zmyj po 10 minutach. Preparaty na wrastające włoski znajdziesz również w aptekach.

 

Wrastające włosy to powszechny i dokuczliwy problem. Na szczęście poradzisz sobie z nim regularnie złuszczając oraz zmiękczając skórę za pomocą odpowiednich kosmetyków. A jeśli i to nie pomoże, zmień metodę depilacji na łagodniejszą dla skóry.

Wrastające włoski – bikini

Porady dla Ciebie