kobieta śpi

Nocne poty - jak im zapobiegać?

Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się wszystkiego o nadmiernym poceniu się w nocy, co powoduje nocne poty i jak im zapobiegać.

Jak zapobiegać nocnym potom

Nocne poty i regularne okresy nadmiernego pocenia się podczas snu mogą być nieprzyjemne i uciążliwe. Nocne poty mogą wpływać na komfort Twojego snu i codziennego życia.

Regularne budzenie się w wilgotnej pościeli może być także niepokojące – chociaż w większości przypadków nocne poty nie są powodem do niepokoju, dobrze jest zadać sobie pytanie: dlaczego pocę się w nocy?

Poniżej przyjrzymy się przyczynom nocnych potów, sposobom zapobiegania im oraz leczeniu uderzeń gorąca i nadmiernego pocenia się w nocy.

Nocne poty – przyczyny

Pocenie się to sposób, w jaki organizm reguluje temperaturę ciała – dlatego pocimy się, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest wysoka lub gdy ćwiczymy. Możemy pocić się także z innych powodów – na przykład gdy jesteśmy zdenerwowani, zestresowani lub chorzy.

Istnieje kilka możliwych odpowiedzi na pytanie, dlaczego pocę się w nocy. Może to być gorąca noc, zbyt ciepła piżama lub zbyt gruba kołdra.

Częste epizody nadmiernego pocenia się podczas snu, które sprawiają, że budzisz się w mokrej pościeli, mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Przyczyny nadmiernego pocenia się w nocy mogą być krótkotrwałe (np. gorączka), a inne, jak menopauza, mogą powodować nocne poty przez dłuższy czas.
kobieta ćwiczy

Jakie są objawy nocnych potów?

Jak sama nazwa wskazuje, nocne poty powodują nadmierne pocenie się podczas snu. Nocne poty mogą spowodować, że będziesz przesiąknięty potem do tego stopnia, że pościel i bielizna nocna mogą wymagać zmiany.

Nocne poty różnią się od zwykłego pocenia się spowodowanego gorącą nocą lub dusznym pomieszczeniem.

Najczęstsze przyczyny nocnych potów to:

Alkohol i kofeina

Alkohol i kawa są stymulantami i mogą powodować wzrost tętna, co z kolei podniesie temperaturę ciała.

Infekcja

Możesz mieć podwyższoną temperaturę ciała, jeśli Twoje ciało walczy z infekcją. Gorączka nie powinna jednak trwać dłużej niż noc lub dwie.

Menopauza

Kobiety przechodzące menopauzę lub zbliżające się do menopauzy mogą doświadczać nocnych potów. Uważa się, że zmiany w produkcji hormonów estrogenu i progesteronu przez organizm powodują nadmierne pocenie się i uderzenia gorąca. Fale gorąca dotykają większość kobiet przechodzących menopauzę lub perimenopauzę – czas przejścia przed menopauzą. Uderzenia gorąca w okresie menopauzy występują przez cały dzień i zwykle trwają kilka minut. Są również powszechne w nocy i mogą zakłócać sen.

Leki

Niektóre leki mogą powodować nadmierne pocenie się podczas snu. Najczęściej są to:
Antydepresanty
Leki na nadciśnienie
Leki stosowane w terapii hormonalnej

Jeśli uważasz, że Twoje leki mogą powodować nocne poty, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

kobieta pozuje z Nivea Roll-On
Kawa

Nadpotliwość

Nadpotliwość to stan pocenia się, kiedy Twoje ciało poci się, mimo że nie musi się ochładzać. Nadmierną potliwość mogą nasilać niektóre czynniki, takie jak: otyłość, spożywanie alkoholu, stany chorobowe (w tym cukrzyca lub nadczynność tarczycy), menopauza i niektóre leki.

Problemy z hormonami

Podwzgórze, część mózgu regulująca temperaturę ciała, jest również zaangażowane w układ hormonalny, który kontroluje poziom hormonów. W rezultacie jakakolwiek nierównowaga w układzie hormonalnym wpłynie na mechanizm regulacji temperatury organizmu.

Problemy hormonalne, które mogą wywoływać nocne poty, obejmują także nadpotliwość, nadczynność tarczycy i cukrzycę.

Stan chorobowy organizmu

Dla większości z nas nadmierne pocenie się jest jedynie nieszkodliwą uciążliwością, ale w niektórych przypadkach nocne poty mogą być oznaką choroby. Jeśli regularnie budzisz się zlany potem, doświadczasz też innych objawów, takich jak utrata masy ciała, gorączka lub ból przez dłuższy czas lub jeśli nocne poty utrudniają Ci sen, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym.

Stres

Stres może powodować nadmierne pocenie się w ciągu dnia (często występują spocone dłonie i wilgotne pachy) i to samo dotyczy nocy. Kiedy jesteś zestresowany, organizm uwalnia hormony stresu – adrenalinę i kortyzol, które wywołują reakcję „uciekaj albo walcz”, wysyłając sygnał do gruczołów apokrynowych, potowych pod pachami i pachwinami, aby zaczęły produkować pot.


Nocne poty przed okresem – czemu ich doświadczam?

uśmiechnięta kobieta
Niektóre kobiety pocą się w nocy przed lub w trakcie cyklu miesiączkowego. Nocne poty przed okresem lub w czasie jego trwania nie są jednak niczym dziwnym. Wynika to z wahań hormonów, które są normalną częścią cyklu miesiączkowego.

Podczas okresu wzrasta poziom progesteronu, co powoduje spadek poziomu estrogenu. Ta nierównowaga wpływa na podwzgórze – część mózgu, która kontroluje wewnętrzną temperaturę ciała. To z kolei wywołuje reakcję mózgu, która mówi Twojemu ciału, aby się ochłodziło.

Ponieważ pocenie się jest sposobem regulowania temperatury przez nasz organizm, ta reakcja może powodować uderzenia gorąca lub nocne poty. Zdarza się to czasami podczas okresu, ale powinno ustąpić po kilku dniach.

Nocne poty u mężczyzn – co je powoduje?

Tak jak brak równowagi hormonalnej u kobiet może wywoływać nocne poty, niski poziom testosteronu u mężczyzn może również powodować nadmierne pocenie się podczas snu.Wraz z wiekiem poziom testosteronu naturalnie spada. Jeśli poziom testosteronu spada szybciej niż zwykle, mogą wystąpić nocne poty u mężczyzn.

Zwiększona tkanka tłuszczowa, zaburzenia erekcji i obniżone libido mogą być również objawami nocnych potów u mężczyzn po 40 roku życia.Nocne poty mogą być również objawem bezdechu sennego – gdy przestaje się oddychać we śnie – u mężczyzn. Jeśli jesteś nadmiernie zmęczony w ciągu dnia, często budzisz się w nocy (bo może z trudem łapiesz oddech) lub chrapiesz, skonsultuj się z lekarzem.

How to prevent night sweats

Tak jak nie ma jednej przyczyny nocnych potów, tak nie ma jednego lekarstwa na nadmierne pocenie się.

Ważne jest, aby wykluczyć, że nocne poty są objawem poważnego stanu, jeśli więc zjesteś zaniepokojony lub nocne pocenie utrudnia Twój sen i codzienne życie, skontaktuj się z lekarzem.

Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie wpływu nocnych potów:
- Śpij w chłodniejszym pokoju przy otwartym oknie
- Rozważ oddychający materac, który nie zatrzymuje ciepła
- Wybierz oddychające, bawełniane prześcieradła zamiast tych z włókien syntetycznych
- Często zmieniaj pościel – przynajmniej raz w tygodniu. Złuszczony naskóek i kurz mogą zmniejszyć oddychalność pościeli i kołdry
- Noś luźną piżamę wykonaną z naturalnych włókien, takich jak bawełna lub len
- Weź prysznic przed snem i zaaplikuj antyperspirant

dziewczyna trzymająca niebieski kubek

Czy istnieją zabiegi na nocne poty i uderzenia gorąca?

Zastosowanie antyperspirantu przed snem może pomóc zmniejszyć ilość wydzielanego potu. Antyperspiranty działają poprzez blokowanie przewodów potowych, które kontrolują, jak mocno się pocisz.

Możesz zaaplikować antyperspirant pod pachami i, jeśli używasz spray'u, na całe ciało. Poznaj naszą gamę dezodorantów antyperspiracyjnych, w tym dezodorantów odpowiednich do skóry wrażliwej, bezzapachowych, w sztyfcie, w spray'u lub w kulce, zaprojektowanych tak, aby zapewnić Ci komfort i ochronę przed poceniem.