ręce nad zlewem

Pielęgnacja paznokci u rąk

Poznaj tajniki pielęgnacji paznokci. Dowiedz się, jak o nie dbać i poznaj wskazówki dotyczące pielęgnacji skórek oraz stosowania kremu do rąk i paznokci.

DLACZEGO PIELĘGNACJA PAZNOKCI U RĄK JEST WAŻNA?

Jak każda inna regularnie widoczna część ciała, paznokcie są podatne na uszkodzenia i zmiany kosmetyczne. Ponieważ paznokcie są prawie zawsze na widoku, zmiany w ich wyglądzie są często zauważalne.Być może zastanawiasz się, od czego zacząć pielęgnację paznokci u rąk, a w szczególności pielęgnację skórek. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o naszych wskazówkach dotyczących pielęgnacji paznokci i skórek, a także znaczenia kremu do rąk i paznokci. Dowiedz się jak stworzyć rutynową pielęgnację paznokci u rąk, aby wyglądały zdrowo.

JAK ZBUDOWANY JEST PAZNOKIEĆ?

Paznokieć składa się z sześciu głównych części: korzenia, łożyska paznokcia, płytki paznokcia, naskórka, eponychium i hiponychium.
dziewczyna z kręconymi włosami, uśmiechnięta
dziewczyna uśmiecha się z zamkniętymi oczami

Korzeń to półokrągła biała plama najbliżej kostki, która odpowiada za wzrost paznokcia.

Łożysko paznokcia to skóra pod paznokciem, która zawiera nerwy i naczynia krwionośne i rozciąga się od nasady do zewnętrznej krawędzi.

Płytka paznokcia to sam paznokieć: gładki na powierzchni i ryflowany od spodu, po to by ułatwić przyleganie do łożyska paznokcia.

Naskórek to krawędź skóry u nasady paznokcia, która przykleja paznokieć do palca. Pielęgnacja skórek jest szczególnie ważna, ponieważ uszczelnia szczelinę między płytką paznokcia a palcem, która w przypadku odsłonięcia może ulec zakażeniu.

Eponychium to skóra po obu stronach paznokcia, która może być podatna na wrastanie paznokci i infekcje skórne.

Hiponychium to skóra pod czubkiem paznokcia, która ponownie pomaga w połączeniu paznokcia z łożyskiem i zapobiega przedostawaniu się wody lub szkodliwych bakterii.

Zdrowy paznokieć jest gładki, ma jednolity kolor i jest wolny od przebarwień lub plam, chociaż jasne prążki i bruzdy są całkowicie normalne.  Wiedząc o tym, a także o znając budowę paznokcia, możesz zacząć poznawać, skąd mogą wynikać wszelkie możliwe problemy i opracować skuteczną procedurę pielęgnacji paznokci u rąk. 
A jakie dokładnie są oznaki uszkodzonych lub niezdrowych paznokci?


CZĘSTE OBJAWY NIEZDROWYCH PAZNOKCI

Jeśli Twoje paznokcie nie pasują do powyższego opisu, może występować problem dotyczący jednej lub więcej części paznokcia. Typowe objawy to:
ręce się dotykają
Przebarwienia: mogą wystąpić w przypadku infekcji bakteryjnej, która często zmienia kolor paznokcia na ciemnozielony/czarny. Jeśli zauważysz żółte przebarwienia, może to być wynikiem zmywania lakieru do paznokci i palenia. Z drugiej strony, jeśli zauważysz coś bardziej znaczącego lub niezwykłego, na przykład czarnej smugi, należy natychmiast zgłosić do dermatologa.

Obrzęk skórek lub eponychium: może się to zdarzyć, gdy naskórek lub skóra po obu stronach paznokcia są pogryzione lub usuwane. Jedną z najlepszych form pielęgnacji skórek jest całkowite ich pozostawienie.

Separacja paznokcia: wtedy gdy górna warstwa paznokcia oddziela się od łożyska paznokcia, powodując białe przebarwienie. Może to być wynik urazu lub nadużywania niektórych produktów.
Łamliwe paznokcie: ten objaw często wynika ze złej diety i jest zwykle oznaką niedoboru witamin. Może jednak również wystąpić w wyniku wielokrotnego moczenia i osuszania rąk, na przykład podczas regularnego mycia.

Zanurzanie: w przypadkach, gdy paznokieć staje się bardzo cienki i kruchy, może zacząć się zanurzać i tworzyć kształt przypominający łyżeczkę. Może to być oznaką niedoboru żelaza.

Białe plamki: mogą być spowodowane urazem paznokcia, ale także niedożywieniem.

Peeling: kolejny objaw pourazowy, szczególnie jeśli paznokieć jest używany jako narzędzie do wybierania lub drapania czegoś. Może to być również spowodowane wielokrotnym i długotrwałym kontaktem z wodą z mydłem.

JAK DBAĆ O PAZNOKCIE [KARUZELA]

Oprócz regularnego mycia i przycinania, skuteczna pielęgnacja paznokci jest raczej procesem ciągłym niż codzienną rutyną. Poniżej znajdują się niektóre z najważniejszych kroków, aby Twoje paznokcie regularnie wyglądały na mocne i zdrowe.
kobieta nakładająca krem ​​Nivea na rękę

Nawilżanie

Włączenie skutecznego kremu do rąk i paznokci w rutynę pielęgnacji paznokci może złagodzić objawy, takie jak obrzęk skórek, a także wzbogacić keratynę w paznokciu. NIVEA oferuje gamę kremów do rąk, które mogą wspomóc Twoją rutynę pielęgnacji paznokci. W szczególności nasz krem do rąk NIVEA 3 w 1 Q10 zapewnia intensywną warstwę nawilżenia z dodatkowym wzmocnieniem ujędrniającym, aby poprawić wygląd matowej skóry.
mycie rąk

Higiena

Paznokcie mają skłonność do gromadzenia wszelkiego rodzaju nieprzyjemnych zarazków i bakterii. Dobra higiena to podstawa skutecznej pielęgnacji paznokci. Może to być tak proste, jak przycięcie paznokci do krótkiej długości i od czasu do czasu użycie pędzla do wyszorowania mydłem pod końcówką paznokcia.
kobieta stosująca krem ​​do rąk

Unikaj wody tam, gdzie to możliwe

Zbyt kuszące jest zanurzenie się w zmywaniu bez zakładania gumowych rękawiczek, ale ten krok jest kluczowy, aby chronić każdą część paznokcia i uniknąć późniejszego leczenia. Jeśli zauważysz, że wygląd Twoich paznokci uległ pogorszeniu i często są one narażone na działanie wody lub wilgoci, być może nadszedł czas, aby w miarę możliwości założyć rękawiczki.
zdrowe jedzenie

W razie potrzeby - dostosuj dietę

Sam paznokieć składa się z warstw keratyny, białka występującego w wielu produktach spożywczych, takich jak jajka, słodkie ziemniaki i jarmuż. Zwiększenie spożycia pokarmów bogatych w keratynę to łatwy sposób na wzmocnienie rutyny pielęgnacji paznokci. Zapewni im jędrność i jednolity wygląd. U nas znajdziesz również szeroki wybór suplementów zawierających keratynę. Inne witaminy, na które warto zwrócić uwagę, to na przykład biotyna i kolagen – dwie popularne witaminy w pielęgnacji paznokci. Ponadto witamina E jest szczególnie dobra w walce z wolnymi rodnikami, które mogą wpływać na paznokcie. Koniecznie przeczytaj nasze porady dotyczące przeciwutleniaczy, aby dowiedzieć się więcej o ich zaletach w pielęgnacji skóry.
blond kobieta nakłada krem ​​do rąk Nivea

Używaj właściwych narzędzi we właściwym czasie

Choć nieco trudniejsze w użyciu niż tradycyjne maszynki do strzyżenia, nożyczki do manicure mogą ulepszyć rutynę pielęgnacji paznokci. Mogą tworzyć ładniejsze cięcie wzdłuż końcówki, co zapewnia gładszy, bardziej zaokrąglony wygląd. Wzmocni to końcówkę paznokcia i zapobiegnie pęknięciom. Odczekaj chwilę po kąpieli, ponieważ paznokieć będzie wtedy nieco bardziej miękki i łatwiejszy do obcięcia, co powinno pozwolić na schludniejsze krawędzie i uniknięcie uszkodzeń. Pomiędzy przycinaniem unikaj obgryzania paznokcia lub wyciągania wisiorków, ponieważ może to uszkodzić paznokieć i/lub podrażnić otaczającą go skórę. Pomiędzy przycinaniem unikaj obgryzania paznokcia lub urywania malutkich fragmentów skóry, ponieważ może to uszkodzić paznokieć i/lub podrażnić jego otoczenie.

PIELĘGNACJA SKÓREK WSKAZÓWKI I PORADY

Naskórek może wydawać się przeszkodą podczas nakładania świeżej warstwy lakieru do paznokci. Częstym elementem procesu malowania paznokci jest odsuwanie skórek w celu odsłonięcia paznokcia pod spodem i wizualnego wydłużenia paznokcia. Jednak odsuwanie lub przecinanie naskórka może powodować stan zapalny i potencjalnie otwierać drzwi do infekcji, a w efekcie wpływać na wzrost paznokci. Aby uniknąć nieprzyjemności, najlepiej pozostawić skórki w spokoju. 
dwie dziewczyny uśmiechnięte
dwie dziewczyny się przytulają

Pielęgnacja dłoni i paznokci - domowe sposoby, które warto znać:

  • Nawilżenie, aby zachować miękkość skóry i zapobiec jej wysuszeniu, a co za tym idzie pękaniu. Tutaj sprawdzi się nawilżający krem do rąk i paznokci. Jednak w przypadku ekstremalnej suchości możesz zdecydować się na maść.

  • Unikanie niepotrzebnego usuwania manicure, które mogą wymagać odpychania lub obcinania naskórka. Chociaż może to poprawić wygląd paznokcia w krótkim okresie, może wpłynąć na wzrost i zdrowie paznokci w dłuższej perspektywie.

  • Jeśli jesteś fanką malowania paznokci, staraj się unikać częstego używania zmywacza do lakieru zawierającego aceton, ponieważ wysuszy on skórki i paznokieć. To samo dotyczy również płynu do mycia naczyń. Gumowe rękawiczki to naprawdę świetne narzędzie do pielęgnacji skórek.

  • Chociaż dobry krem do rąk i paznokci zapewni odpowiednie nawilżenie, warto wypróbować olejek do skórek, zwłaszcza jeśli w przeszłości przycinałeś lub odpychałeś skórki.

PIELĘGNACJA ŁAMIĄCYCH SIĘ PAZNOKCI

Jeśli po zastosowaniu się do powyższych wskazówek zauważysz, że Twoje paznokcie wyglądają krucho i są łampliwe, być może nadszedł czas, aby dodać kilka dodatkowych kroków do codziennej pielęgnacji paznokci u rąk.
Kremy do rąk Nivea

Łamliwe paznokcie mogą być miękkie lub suche, dzieje się tak, ponieważ zawierają za dużo wilgoci. Często są konsekwencją nadmiernego używania zmywacza do paznokci lub nadmiernej ekspozycji na żrące chemikalia, takie jak detergenty. Natomiast suchym i łamliwym paznokciom brakuje wilgoci, co może się zdarzyć po częstym myciu i suszeniu dłoni. Łamliwe paznokcie mogą być również wynikiem niedoboru składników odżywczych, na przykład żelaza. Brak żelaza obniża poziom krwinek. Jeśli podejrzewasz, że tak jest, warto skonsultować się z lekarzem w sprawie dodania suplementacji żelaza do codziennej pielęgnacji paznokci.

Jeśli zauważysz, że Twoje paznokcie są suche i łamliwe, przed pójściem spać nałóż nawilżający krem do rąk i paznokci. W szczególności szukaj składników rewitalizujących, na przykład prowitaminy B5, aby gromadzić i blokować dodatkowe nawilżenie. Warto również zastosować krem nawilżający, jeśli ręce były często myte i suszone, ale także, jeśli to możliwe, jako środek zapobiegawczy nosić rękawiczki.Jeśli twoje paznokcie są bardziej miękkie, rękawiczki są również szczególnie skuteczne. Pamiętaj, aby nosić je w chłodne dni lub kiedy Twoje dłonie są regularnie narażone na działanie detergentów lub innych żrących chemikaliów. Jako dodatkowy środek,  aby wzmocnić strukturę paznokcia możesz zastosować utwardzacz do paznokci. Jeśli po zastosowaniu się do tych wskazówek nie zauważysz żadnej poprawy, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem 
o lekach farmaceutycznych.


PIELĘGNACJA DŁONI I PAZNOKCI Z NIVEA

NIVEA oferuje szeroką gamę produktów do pielęgnacji dłoni, które pomogą Ci w codziennej pielęgnacji paznokci u rąk. Od kremów do rąk i paznokci 3w1 zawierających prowitaminę B5, po szybko wchłaniający się krem do rąk i paznokci wzbogacony woskiem pszczelim i miodem. NIVEA jest tutaj, aby pomóc w pielęgnacji paznokci. Jeśli nie masz pewności, który krem do rąk jest dla Ciebie, mamy porady dotyczące wyboru odpowiedniego kremu do rąk.