kobieta nakładająca balsam

Wysypka po goleniu – jak się jej pozbyć?

Wysypka po goleniu? Dowiedz się, co ją powoduje i jak ją złagodzić, gdy już się pojawi.

WYSYPKA PO GOLENIU – 4 SPOSOBY NA JEJ POZBYCIE SIĘ

Wysypka i podrażnienia po goleniu szczególnie w okolicach bikini mogą być bolesne i dokuczliwe. Niezależnie od tego, czy próbujesz wyleczyć zaognione podrażnienia po goleniu, czy chcesz ich uniknąć w przyszłości, przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak zapobiegać wysypce po goleniu, jak się jej pozbyć oraz jak ją złagodzić.

Wysypka po goleniu – jak jej uniknąć

Niestety, wysypka po goleniu, pryszcze po goleniu i podrażnienia w okolicy bikini to naturalne efekty uboczne golenia. Wszyscy mamy z nimi czasem do czynienia i wiemy, jak bardzo mogą być irytujące – na szczęście informacje na temat przyczyn ich powstawania pomogą Ci zrozumieć, jak im zapobiegać.

Czy istnieje lekarstwo na wysypkę po goleniu? Przeczytaj nasz przewodnik, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o leczeniu tego typu podrażnień, aby zażegnać ten problem.

kobieta z ogolonymi nogami

Wysypka po goleniu i podrażnienia po goleniu – co je powoduje?

Zrozumienie przyczyn powstawania wysypki po goleniu pomoże Ci dowiedzieć się, jak jej zapobiegać. Przedstawiliśmy kilka najczęstszych powodów, aby pomóc Ci zrozumieć, czego należy unikać podczas golenia.
kobieta w czarnym stroju kąpielowym

Czym jest wysypka po goleniu? 

Wysypka po goleniu to rodzaj podrażnienia skóry. Pojawia się zazwyczaj kilka minut po goleniu, ale może też pojawić się nieco później, szczególnie gdy masz na sobie obcisłe ubrania lub jesteś narażony na działanie czynników atmosferycznych. Wysypka po goleniu to nie to samo co pryszcze po goleniu, które są spowodowane dużą ilością małych, wrastających włosków. 

Wysypka po goleniu – co ją powoduje? 

Być może masz wrażliwą, bardziej podatną na podrażnienia skórę, jednak jest kilka czynników, które mogą przyczyniać się do powstawania wysypki: 

  • Golenie na sucho – to zawsze zły pomysł. Golenie na sucho powoduje podrażnienia, ponieważ pomiędzy skórą a ostrzem maszynki nie ma bariery ochronnej, co powoduje tarcie i uniemożliwia gładkie przesuwanie się ostrza po skórze. Zawsze używaj żelu lub pianki do golenia.

  • Zbyt mocne dociskanie maszynki do skóry – jeżeli chcesz mieć pewność, że ostrze będzie gładko przesuwać się po skórze, to wiedz, że mocniejsze dociskanie wcale nie pomoże w usunięciu większej ilości włosków, a raczej sprawi, że maszynka będzie bardziej podrażniać skórę i powodować mocniejsze tarcie.
Zapobieganie powstawaniu wysypki po goleniu

Jak uniknąć podrażnień na nogach i innych obszarach skóry

Nogi oraz te miejsca, które golimy najczęściej, to obszary najbardziej podatne na podrażnienia. Przeczytaj nasze wskazówki, jak po goleniu uniknąć podrażnień na nogach i w innych najczęściej golonych miejscach:

KROK 1: PRZYGOTUJ SWOJE CIAŁO

Przygotuj obszar ciała, który zamierzasz ogolić. Nie chcesz przecież golić miejsca, w którym nagromadził się martwy naskórek, a skóra jest szorstka, tłusta czy zanieczyszczona po całym dniu. Odpowiednie przygotowanie pozwoli też na dokładniejsze golenie, dzięki czemu nogi czy pachy staną się gładsze. Do usunięcia martwego naskórka możesz użyć ściereczki lub rękawicy złuszczającej.
kobieta pod prysznicem

KROK 2: ZMIĘKCZ WŁOSKI

Golenie tuż po złuszczeniu naskórka to dobry pomysł, ale mamy dla Ciebie jeszcze parę innych wskazówek, jak przygotować się do golenia, by zapobiec ewentualnym podrażnieniom. Kolejna ważna rzecz to zmiękczanie włosków, które sprawi, że wszystko pójdzie gładko. Wykorzystaj do tego ciepłą wodę w wannie, pod prysznicem lub użyj nawilżonej flaneli – skóra i włoski zmiękczą się, a to zdecydowanie ułatwi golenie.
Produkt Nivea

KROK 3: UŻYWAJ KREMU, ŻELU LUB PIANKI DO GOLENIA

Kluczem do dobrego golenia są dobrze dobrane kosmetyki – unikaj zwykłego mydła do ciała, a stosuj odpowiedni krem, żel lub piankę do golenia. Dzieki temu unikniesz podrażnień, a golenie będzie dokładniejsze. Kosmetyki do golenia nakłada się cienką warstwą na skórę, dzięki czemu ostrze golarki przesuwa się po niej płynniej. Zazwyczaj zawierają one również składniki, które koją skórę.
brzytwa

KROK 4: GOLENIE... W DOBRYM KIERUNKU

Podczas golenia istotny jest kierunek prowadzenia maszynki po skórze. Dla uzyskania najlepszego efektu na nogach naturalnym kierunkiem będzie golenie się pod włos. Zwróć jednak uwagę na to, by nacisk maszynki na skórę nie był zbyt mocny – pozwoli to zminimalizować podrażnienia, które są na nogach powszechne. W przypadku bardziej wrażliwych miejsc, takich jak okolice bikini lub pachy, ważne jest, aby nie golić się pod włos, ponieważ wrażliwa skóra może ulec licznym podrażnieniom, a taki sposób może ponadto doprowadzić do wrastania włosków.
 Nivea balsam po goleniu

KROK 5: PIELĘGNACJA PO GOLENIU

Pielęgnacja po goleniu jest kluczem do uniknięcia podrażnień, szczególnie w przypadku nóg i innych wrażliwych miejsc. Pamiętaj, by spłukać niedawno ogolone miejsce zimną wodą, aby zamknąć pory skóry. Następnie użyj balsamu lub kremu nawilżającego przeznaczonego do skóry wrażliwej – unikaj kosmetyków perfumowanych, ponieważ mogą one dodatkowo podrażniać skórę i powodować zaczerwienienia. Ważne jest także, aby wymieniać ostrza maszynki, gdy zauważysz, że zaczynają się tępić, a już na pewno zanim zaczną być zardzewiałe.

Czy istnieje sposób na wysypkę po goleniu? Przeczytaj nasze wskazówki, jak się jej pozbyć.


Leczenie pryszczy i podrażnień po goleniu

Wysypka po goleniu – jak się jej pozbyć?

Wysypka po goleniu może powodować dyskomfort i wpływać na Twoją pewność siebie. Wiedza o tym, jak złagodzić wysypkę po goleniu, może znacznie poprawić Twoje samopoczucie – dlatego przedstawiamy kilka zabiegów, które mogą Ci w tym pomóc.
Zimny kompres — Świetną wskazówką, jak złagodzić wysypkę po goleniu, jest nałożenie zimnego kompresu na podrażnioną skórę. Gdy tylko zauważysz pojawiające się oznaki wysypki po goleniu, od razu reaguj. Stosowanie zimnego kompresu w celu złagodzenia wysypki po goleniu zredukuje uczucie pieczenia, zmniejszy zaczerwienienia i pomoże zapobiec pojawianiu się pryszczy po goleniu.

Nawilżanie — Innym skutecznym sposobem leczenia wysypki po goleniu jest odpowiednie nawilżanie skóry. Odwodniona skóra jest bardziej podatna na wysypkę po goleniu, dlatego ważne jest, aby zawsze była dobrze nawilżona. Jednak utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry polega nie tylko na stosowaniu kosmetyków do cery suchej i wrażliwej. Upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody, aby naturalna bariera ochronna Twojej skóry działała jak najlepiej i zapewniała jej skuteczną ochronę. Kiedy Twoja skóra jest nawilżona, fukcjonuje prawidłowo i dzięki temu lepiej radzi sobie z podrażnieniami i zanieczyszczeniami. W rezultacie może pomóc szybciej pozbyć się wysypki po goleniu.

Aby Twoja skóra była nawilżona, wypróbuj 48-godzinne głęboko nawilżające mleczko do ciała NIVEA, które zapobiega wysuszaniu skóry i wysypce po goleniu.

Pozwól zagoić się wysypce — wysypka po goleniu w jej różnych postaciach powinna zagoić się sama, ale ważne jest, aby jej na to pozwolić. Nie gol ponownie dotkniętego nią obszaru, dopóki skóra nie wyzdrowieje i nie zagoi się. Nawet jeśli myślisz, że nie masz wysypki po goleniu, ale wystąpiły u Ciebie jakiekolwiek zaczerwienienie lub stan zapalny – to znak, żeby przez jakiś czas nie golić tego obszaru ponownie.

Czym są pryszcze po goleniu i podrażnienia po goleniu?

Pryszcze po goleniu:
Pryszcze po goleniu to jeden z rodzajów podrażnienia skóry. Przyczyną ich powstawania są zazwyczaj małe wrastające pod skórę włoski.

Podrażnienia od brzytwy:
Podrażnienia od brzytwy są formą kontaktowego zapalenia skóry. Powstają, gdy golenie narusza zewnętrzną warstwę skóry, co może powodować drobne pęknięcia, stany zapalne i suchość skóy.

Podrażnienia po goleniu mogą być zaczerwienione i powodować kłucie, swędzenie i pieczenie i zwykle pojawiają się na nogach, pod pachami lub twarzy po goleniu. Podczas gdy pryszcze po goleniu to włosy, które wrastają w głąb skóry i charakteryzują się małymi krostkami, podrażnienia po goleniu mają postać czerwonych plam i mogą utrzymywać się godzinami, a czasem nawet dniami.

Naturalnie dobry balsam do ciała Aloe Vera

Jak złagodzić podrażnienia po goleniu

Aby złagodzić podrażnienia po goleniu i zredukować objawy, stosuj nawilżające, delikatne kosmetyki, które chronią i nawilżają skórę.

Aloes działa orzeźwiająco i kojąco na skórę. Nie tylko nawilża skórę, ale jest również środkiem antyseptycznym i przeciwzapalnym, który łagodzi stany zapalne skóry i może pomóc złagodzić podrażnienia po goleniu. Jest również orzeźwiający i przyjemnie chłodzi skórę. NIVEA Balsam z Aloesem Naturally Good do Ciała z organicznym aloesem koi i nawilża skórę dotkniętą podrażnieniami po goleniu. Aby uzyskać najlepsze efekty, zalecamy nakładanie go po każdym goleniu.


Leczenie pryszczy i podrażnień po goleniu

Jak się ich pozbyć

Pryszcze i podrażnienia po goleniu mogą powodować duży dyskomfort, dlatego chcemy pokazać Ci sposoby na to, jak sobie z nimi radzić. Poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci zapobiec powstawaniu podrażnień i pryszczy po goleniu: 

1. ZŁUSZCZANIE 

Złuszczanie naskórka przed goleniem pomaga zapobiec powstawaniu pryszczy po depilacji. Usuwa zanieczyszczenia i martwy naskórek, który może prowadzić do zablokowania porów, co z kolei może powodować powstawanie na skórze pryszczy. Złuszczanie umożliwia dokładniejsze i gładsze golenie, a co za tym idzie – skóra jest mniej narażona na podrażnienia powodowane ostrzem maszynki. 

2. ZIMNA WODA 

Zastosowanie zimnej wody po goleniu pozwoli zamknąć pory skóry, co z kolei pomoże zapobiec wrastaniu włosków i powstawaniu wyprysków. Do zimnego prysznica trzeba się przyzwyczaić, ale to naprawdę świetny sposób, aby zapobiec podrażnieniom. 


3. NAKŁADAJ BALSAM PO GOLENIU 

Jakkolwiek banalnie to brzmi, nakładanie balsamu po goleniu ma zasadnicze znaczenie, jeśli chodzi o  zapobieganie powstawaniu pryszczy po goleniu. Podobnie jak zimna woda, balsam po goleniu pomaga obkurczyć pory i powstrzymać wrastanie włosków w skórę. Jak w scenie z filmu "Kevin sam w domu", przez chwilę możesz odczuwać pieczenie, ale za to na skórze nie pojawią się pryszcze! Balsam po goleniu powinien być stosowany wyłącznie na twarz. W przypadku reszty ciała, po goleniu delikatnie osusz skórę ręcznikiem i unikaj pocierania, ponieważ może to spowodować podrażnienie skóry. 

4. NAWILŻANIE 

Kolejną wskazówką, dzięki której dowiesz się, jak pozbyć się pryszczy po goleniu i podrażnień po goleniu, jest stosowanie kremu nawilżającego po goleniu. Krem nawilżający koi skórę i pomaga zapobiegać pryszczom,  i pieczeniu.


PODRAŻNIENIA W OKOLICY BIKINI

Każda z nas chce wyglądać świetnie podczas wakacji, zwłaszcza gdy podrażnienie skóry w okolicach bikini nie wpływa pozytywnie na pewność siebie. Wysypka po goleniu w okolicy bikini jest spowodowana goleniem na sucho lub zbyt mocnym naciskiem podczas samego procesu. Nazywana jest wysypką na linii bikini ze względu na miejsce jej występowania - linię bikini. Jest ona bardziej powszechna ze względu na grubsze włosy i wrażliwą skórę w tym obszarze, jednak nie różni się od innych form podrażnień po goleniu, oczywiście poza miejscem występowania.

SPOSÓB NA WYSYPKĘ W OKOLICACH BIKINI

Wysypka w okolicy bikini może być traktowana w taki sam sposób jak inne wysypki po goleniu. Postępowanie zgodnie z naszymi 5 wskazówkami może pomóc Ci uniknąć podrażnień, ale pamiętaj, że skóra w tej okolicy jest dużo bardziej wrażliwa – zachowaj szczególną ostrożność podczas golenia i zabiegów pielęgnacyjnych.

Zalecamy również noszenie bawełnianej bielizny oraz luźnych ubrań. Bawełna jest miękka i mniej drażniąca dla skóry, co pomaga zmniejszyć ryzyko pojawienia się podrażnień. Tak samo luźniejsze ubrania – pozwalają skórze oddychać, powodując mniej interakcji, co pomaga zapobiegać wysypce w okolicy bikini.

Jeśli jednak wysypka nadal Cię niepokoi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

brzytwa

Pryszcze po goleniu

Jeśli po goleniu pojawiają się pryszcze, to są one prawdopodobnie spowodowane wrastającymi włoskami. Kiedy mieszki włosowe zostają zablokowane, pojawiają się ropne pęcherzyki – jest to częsta dolegliwość znana jako zapalenie mieszków włosowych. Martwe komórki skóry w zatkanych porach również mogą powodować powstawanie pryszczy, dlatego ważne jest, aby regularnie złuszczać naskórek i golić się po ciepłym prysznicu lub kąpieli, kiedy skóra jest oczyszczona.