Uomo

Tłusta skóra twarzy u mężczyzn – rozwiązania

Dowiedz się, co powoduje przetłuszczanie się skóry u mężczyzn, jak odtłuścić skórę i jak najlepiej temu zapobiegać.

CZYM JEST TŁUSTA SKÓRA TWARZY U MĘŻCZYZN?

Ze skórą tłustą mamy do czynienia wtedy, gdy gruczoły łojowe wytwarzają nadmierną ilość sebum. Sebum to lepka, tłustawa substancja składająca się z różnych cząsteczek tłuszczu i skwalenu, której celem jest nawilżenie skóry, ochrona oraz wsparcie w dostarczaniu jej przeciwutleniaczy. Jednak nadmierne wydzielanie sebum może sprawić, że skóra stanie się tłusta i łojotokowa.

TŁUSTA SKÓRA TWARZY U MĘŻCZYZN – PRZYCZYNY

Mężczyźni są zazwyczaj bardziej podatni na przetłuszczanie się skóry ze względu na podwyższony poziom hormonów i grubszą skórę. Mężczyźni mają większe gruczoły łojowe i produkują dwa razy więcej łoju, czyli sebum.

 

Istnieje kilka typowych przyczyn nadmiernej produkcji sebum:

Niewłaściwe kosmetyki oczyszczające
Stosowanie silnie działających kosmetyków oczyszczających skórę. Jeśli zauważysz, że masz tłustą skórę, kuszące może wydać Ci się intensywne szorowanie i nadmierne oczyszczanie twarzy. Jednak w rzeczywistości może to tylko pogorszyć sytuację, ponieważ stosowanie kosmetyków intensywnie oczyszczających powoduje nadmierną produkcję sebum. Jest to naturalna reakcja obronna skóry, polegająca na kompensacji i produkcji większej ilości sebum w celu ochrony.

Czynniki środowiskowe
Jeśli mieszkasz w suchym klimacie i masz suchą skórę, może to prowadzić do zwiększonej produkcji sebum, a jeśli mieszkasz w wilgotnym klimacie, może to również prowadzić do zwiększonego pocenia się i tłustej skóry.

uomo che applica la crema viso Nivea

Dieta
Twoja dieta ma większy wpływ na Twoją skórę, niż możesz sobie wyobrazić. Jeśli zauważysz u siebie nadmierną produkcję sebum, może to być spowodowane tym, co spożywasz.
Oto niektóre kategorie żywności i produkty spożywcze, które mogą powodować nadmierną produkcję sebum:
- Sól
- Czerwone mięso
- Cukier
- Nabiał
- Alkohol

Stres
Kiedy jesteś zestresowany, poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, wzrasta, co prowadzi do nadmiernej produkcji sebum. Dlatego tak ważne jest, aby osoby z tłustą skórą znalazły czas na relaks i w miarę możliwości starały się redukować poziom stresu.


ZALETY I WADY SKÓRY TŁUSTEJ

Chociaż tłusta skóra może prowadzić do wyprysków i czasami może być frustrująca, tłusta skóra nadal ma swoje zalety.

Wady tłustej skóry u mężczyzn:

- Może zatykać pory
Najważniejszą wadą cery tłustej jest to, że często zatyka pory, co często prowadzi do wyprysków. Pryszcze na czole u mężczyzn, szczególnie w okresie dojrzewania, to często spotykane zjawisko.

- Błyszcząca twarz
Skóra tłusta na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie rozświetlonej i błyszczącej, jednak istnieje cienka granica między skórą błyszczącą, a świecącą się od nadmiaru sebum.

- Większa dbałość o pielęgnację skóry
Posiadanie tłustej skóry oznacza, że musisz bardziej uważać na to, jakich kosmetyków do twarzy używasz i powinieneś być bardziej świadomym tego, jak odpowiednio dbać o swoją skórę.


Zalety tłustej skóry u mężczyzn:

- Większe nawilżenie i nawodnienie
Sebum działa jak naturalna warstwa ochronna, która nawilża Twoją skórę. Jeśli masz naturalnie tłustą skórę, może być to dla Ciebie całkiem korzystne, ponieważ prawdopodobnie nie grozi Ci skóra przesuszona i skłonna do łuszczenia się.

- Chroni przed czynnikami środowiskowymi
Skóra tłusta może działać jako bariera ochronna przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, zanieczyszczenie powietrza czy promienie słoneczne.

uomo con in mano una crema viso Nivea Sensitive Menalist

PIELĘGNACJA SKÓRY TŁUSTEJ U MĘŻCZYZN

Skóra tłusta wymaga szczególnego traktowania, ale trzeba pamiętać, że zbyt intensywne jej oczyszczanie może tylko pogłębić problem i spowodować jeszcze większą produkcję sebum.
uomo che applica il detergente per il viso NIVEA MEN

Oczyszczaj twarz bez intensywnego szorowania
Jak wspomnieliśmy wcześniej, zbyt intensywne oczyszczanie może prowadzić do wysuszenia skóry i tzw. błędnego koła między skórą suchą i tłustą. By pozbyć się tłustej cery, spróbuj myć twarz delikatnie – powinno to pomóc uregulować produkcję sebum bez wysuszania skóry.

Złuszczaj martwy naskórek
Peelingi mają na celu odblokowanie porów i skuteczne zmniejszenie gromadzenia się sebum. Nie należy robić peelingu częściej niż dwa razy w tygodniu, ponieważ może to podrażnić skórę i doprowadzić do jej wysuszenia, co w przypadku bardziej tłustej skóry znowu może spowodować nadmierną produkcję sebum.

Stosuj nietłusty, szybko wchłaniający się krem nawilżający
Chociaż może wydawać się to dziwne, że do tłustej skóry zalecany jest krem nawilżający, ma to wbrew pozorom sens, ponieważ krem nawilżający zatrzyma dalsze wydzielanie sebum w reakcji na suchą skórę. Dobrze jest wybrać nietłusty i najlepiej szybko wchłaniający się krem nawilżający. Pomoże Ci to zredukować nadmiar sebum i sprawić, że skóra będzie wyglądać na mniej tłustą. Dotyczy to również każdego filtra SPF, który również dobrze jest stosować na co dzień.


NIVEA DERMA SKIN CLEAR

NIVEA Derma Skin Clear pomaga w pielęgnacji skóry dzięki kosmetykom, które usuwają nadmiar sebum, nawilżają skórę bez zatykania porów i zapobiegają pojawianiu się nowych wyprysków.

Linia łączy w sobie trzy skuteczne składniki – niacynamid, kwas salicylowy i kwas glikolowy – które ułatwiają usuwanie i odnowę starszych, uszkodzonych komórek, oczyszczają pory i przywracają skórze równowagę, dając widoczne rezultaty już po 7 dniach.