Woda toaletowa czy woda po goleniu? Różnice.

Woda toaletowa czy woda po goleniu?

Terminów woda toaletowa oraz woda po goleniu często używa się zamiennie. W rzeczywistości są to jednak dwa różne produkty o nieco innym zastosowaniu. Wyjaśniamy, co je różni oraz jak należy z nich korzystać!

Woda po goleniu – po co po nią sięgać?

Zaczniemy od omówienia, czym jest i co daje woda po goleniu. Najprościej mówiąc, jest to produkt, którego należy używać po goleniu na mokro. Skóra po kontakcie z ostrzem maszynki bywa podrażniona, dlatego potrzebuje ukojenia. Poza tym podczas golenia zdarza się ciągnięcie za włoski, co prowadzi do otwarcia porów. Co więcej, nawet odrobinę tępa maszynka przyczynia się do powstania drobnych ranek czy skaleczeń. U posiadaczy wrażliwej skóry również pianka do golenia może z czasem prowadzić do wysuszenia skóry.

Właśnie z wyżej wymienionych powodów woda po goleniu jest tak ważna! Przede wszystkim przynosi podrażnionej cerze ulgę. Ponadto ma za zadanie zapewnienie ochrony antybakteryjnej oraz wsparcie odnowy po powstałych podrażnieniach. Dodatkowo ta męska woda pozostawia długotrwałe uczucie odświeżenia i orzeźwienia.

Na tym jednak nie koniec zalet wody po goleniu. Warto docenić jej walory zapachowe, które choć subtelne, są miłym dodatkiem do skutecznego działania. Zwykle nie utrzymują się bardzo długo, lecz należy pamiętać, że nie zapach jest w tym przypadku najważniejszy. Jak używać wody po goleniu? Wylej niewielką ilość produktu w wewnętrzne zagłębienie dłoni lub zanurz palce w butelce, a następnie delikatnie wklep płyn w skórę twarzy, omijając okolice oczu. Właściwa pielęgnacja skóry po goleniu ma znaczenie nie tylko dla jej wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia!

Przeczytaj także nasz artykuł: Pielęgnacja po goleniu - co każdy mężczyzna musi wiedzieć?

Co to jest woda toaletowa?

Wody toaletowe męskie to jedne z najczęściej stosowanych kosmetyków wśród panów, jako kosmetyk zapachowy (w zastępstwie za perfumy). Cenimy je za piękny zapach, który długo utrzymuje się na skórze.

Nie mogą one jednak zastąpić wody czy płynu po goleniu! Przez dużo wyższą zawartość alkoholu w formule wody toaletowej (jest to konieczne aby zapewnić trwałość zapachu) absolutnie nie nadaje się do zastosowania na podrażnioną goleniem skórę. Męska woda toaletowa nie ukoi podrażnień, a nawet może je spotęgować i wywołać uczucie pieczenia.

Jak stosować wodę toaletową? Możemy spryskać nią ciało (szyję, klatkę piersiową) najlepiej jeszcze przed włożeniem ubrania. Warto też wiedzieć, że woda toaletowa nie jest jedynym produktem o wyjątkowym zapachu – alternatywą dla wody toaletowej są także woda perfumowana, lub wspomniane wcześniej perfumy.

Woda toaletowa czy woda po goleniu? Różnice.
woda tolaletowa NIVEA

Woda toaletowa a woda perfumowana. A może perfumy?

Woda toaletowa jest tylko jednym z kosmetyków perfumowanych dostępnych na rynku. Poza nią istnieją także perfumy, wody perfumowane oraz wody kolońskie. Różnią się one stężeniem olejków eterycznych (między 20-43%). Co to oznacza w praktyce? Otóż perfumy dla mężczyzn to najtrwalsze kompozycje zapachowe o najwyższym stężeniu olejków. Czyni je to produktem ekskluzywnym i trudno dostępnym. Drogie, ale niezwykle trwałe perfumy męskie to często produkty kolekcjonerskie.

Zdecydowanie łatwiej dostępne oraz popularniejsze od perfum produkty, to wody perfumowane męskie z zawartością olejków eterycznych w stężeniu 10-15%. Wyróżnia je wysoka trwałość oraz intensywna kompozycja zapachowa. Według hierarchii odpowiadającej stężeniu, wodę toaletową męską z subtelną, lekką nutą zapachową należałoby wymienić dopiero teraz, po wodzie perfumowanej.

Woda toaletowa a woda po goleniu – co wybrać?

Woda po goleniu zawiera niewielką zawartość alkoholu, a także niską koncentracja olejków eterycznych. W jej składzie może znaleźć się również gliceryna i inne składniki łagodzące, co czyni ją idealnym produktem po goleniu. Z kolei wody toaletowe mają po prostu pięknie i świeżo pachnieć przez dłuższy czas. Zatem wybierz dokładnie to, czego potrzebujesz. Możesz też zaopatrzyć się w oba produkty. Jeden nie wyklucza drugiego! Poza tym zapach wody po goleniu utrzymuje się zwykle dość krótko, właśnie dlatego woda toaletowa (czy też perfumowana lub po prostu perfumy) może stać jego idealnym przedłużeniem.

Woda po goleniu NIVEA MEN

Wody po goleniu występują w kilku wariantach, dlatego z pewnością znajdziesz taki, który będzie dopasowany do swoich potrzeb. Jeśli Twoja skóra ma skłonność do przesuszania, wybierz Nawilżającą wodę po goleniu NIVEA MEN Protect&Care. Zależy Ci intensywnej pielęgnacji? Wypróbuj Wodę po goleniu NIVEA MEN Silver Protect z jonami srebra, rumiankiem oraz prowitaminą B5. Ulgę podrażnionej skórze przyniesie z kolei Chłodząca woda po goleniu NIVEA MEN Sensitive.

Koniecznie poznaj także inne kosmetyki do golenia do NIVEA. Odpowiednie produkty pozwolą cieszyć Ci się gładką cerą bez podrażnień. Chcesz dodatkowo zadbać o swoją skórę? Gorąco polecamy lekturę artykułu Jak się golić? Kompletny poradnik golenia od NIVEA MEN! A po wodę toaletową sięgaj zawsze wtedy, kiedy chcesz cieszyć się pięknym zapachem przez długi czas.

Woda toaletowa czy woda po goleniu? Różnice.