Fryzury dla cienkich włosów – dodaj im objętości

Fryzury dla cienkich włosów – dodaj im objętości!

Cienkie ze względu na geny, a może przez szkodliwą stylizację, farbowanie, ubogą dietę? Cokolwiek stoi za stanem Twoich włosów, w odpowiedniej fryzurze mogą znów nabrać objętości! Spójrz na propozycje fryzur dla cienkich włosów, dzięki którym Twoje włosy będą wyglądały na pełniejsze.

Cienkie włosy czyli jakie?

Pod ogólnym hasłem „cienkie włosy” często rozumiemy różne typy włosów, których niestety nie można określić mianem pełnych objętości. Cienkie włosy to włosy o średnicy od 0,03 mm do 0,04 mm. To nawet mniej niż połowa objętości włosów grubych, które mogą osiągać 1 mm grubości! Włosy cienkie składają się z mniejszej liczby łusek, które budują ich osłonkę. Włosy ogółem mogą mieć od 4 do 12 warstw łusek i jak pewnie się domyślasz, cienkie włosy sytuują się bliżej tej dolnej granicy. Mniej łusek to także mniejsza zawartość keratyny oraz słabsza ochrona przed uszkodzeniami i utratą wilgoci. Cienkie włosy są więc delikatne, podatne na przesuszenie i kruche. Oczywiście każdy z nas posiada na swojej głowie włosy różnej grubości, jednak któraś grubość zawsze jest dominująca. Jeśli masz bardzo cienkie włosy, to najpewniej większość włosów na Twojej głowie to te o cienkiej strukturze.

Cienkie włosy często utożsamiane są też z rzadkimi włosami. Dzieje się tak dlatego, że zarówno włosy cienkie, jak i rzadkie, mają niewielką objętość. Najlepiej to widać po związaniu ich w kucyk. Czego potrzebują oba rodzaje włosów? Włosy cienkie pogrubienia i odbicia od skóry głowy, natomiast włosy rzadkie – pobudzenia do wzrostu. Wszystkie te działania mają długoterminowy charakter. Co natomiast możesz zrobić już teraz, zanim te czasochłonne działania zaczną faktycznie przynosić efekty? Nauczyć się układać fryzury na cienkie włosy! Jakie fryzury dla cienkich i rzadkich włosów możesz wyczarować w zależności od tego, czy masz włosy krótkie, średnie czy długie?

Fryzury dla cienkich włosów – dodaj im objętości

Fryzury na cienkie włosy – propozycje

Istnieje kilka ogólnych zasad rządzącym właściwym doborem fryzur na cienkie włosy. Uznaje się, że optycznie dodające objętości są krótkie cięcia, cieniowanie i stopniowanie. Z drugiej jednak strony… przy krótkich włosach to ścinanie końcówek na prosto wizualnie je zagęszcza. Z kolei jeśli chcesz zrobić na swojej głowie pełne objętości upięcia, więcej potencjału mają włosy długie (da się w nie wpleść różne wypełniacze). Uff… Jak zatem odnaleźć się wśród tych zasad, które w tak wielu miejscach są ze sobą sprzeczne? Zapoznaj się z różnymi propozycjami fryzur dla cienkich włosów i znajdź najlepszą dla siebie. Każdej z nas będzie pasować coś innego!

Krótkie fryzury dla cienkich włosów

Krótkie fryzury dla cienkich włosów to najczęściej polecana grupa fryzur. Krótkie włosy są bowiem dużo lżejsze niż długie włosy, więc łatwiej jest je odbić od skóry głowy, a efekt uniesienia zachować na dłużej. Przegląd krótkich fryzur z cienkich włosów warto zacząć od pixie. Pixie cut to radykalne cięcie z dużą dozą asymetrii. Włosy z tyłu i po bokach nie sięgają niższej niż płatki uszu, a najczęściej są jeszcze krótsze. Dominującym elementem jest obfita, długa grzywka, misternie cieniowana i stopniowana, dzięki czemu po wystylizowaniu prezentuje się bardzo trójwymiarowo i stwarza wrażenie, że masz bardzo dużo włosów na głowie. Oczywiście istnieją też bardziej wygładzone warianty pixie, jednak jako posiadaczka włosów cienkich staraj się ich wystrzegać. Nie wiesz, na kogo się stylizować? Spójrz, jak pixie nosi Małgorzata Kożuchowska, Jennifer Lawrence, a w najkrótszym wydaniu Charlize Theron.

A fryzury dla rzadkich włosów? Jeśli masz na głowie niewiele włosów, postępuj tak samo, jak z włosami cienkimi. Przycinaj je na krótko i nie bój się układana ich do góry. Wszelkie pazurki i efekt czesania wiatrem jest bardzo wskazany! Dodatkowo wykorzystaj siłę farbowania. Jaśniejsze pasemka na wyraźnie ciemniejszym tle sprawią, że włosy będą wydawały się bardziej uniesione u nasady i grubsze na długości.

Fryzury dla cienkich włosów – dodaj im objętości
Fryzury dla cienkich włosów – dodaj im objętości

Fryzury dla cienkich i rzadkich włosów średniej długości

Włosy proste do ramion to wciąż bardzo dobry „materiał” do cięcia i stylizowania fryzur optycznie dodających objętości. Jeśli lubisz długość do linii żuchwy, zetnij je na prosto – proste końcówki wyglądają zdrowiej i pełniej. Jeśli Twoje włosy mają też tendencję do falowania, wykorzystaj to. Proste cięcie połącz z przedziałkiem na środku głowy i objętością na długości po bokach twarzy. Taka fryzura dla cienkich i rzadkich włosów nosi nazwę cool girl bob i jest wariantem long boba, o którym szerzej powiemy sobie za chwilę. Jeśli wolisz trochę dłuższe włosy, uważaj na pasma zwężające się ku dołowi. Takie cienkie kosmyki będą opierać się na ramionach i wywijać na boki, pogłębiając płaski efekt na Twojej głowie.

Alternatywą dla włosów ściętych na prosto do ramion są włosy cieniowane. Cienkie włosy i cieniowanie wydają Ci się stać ze sobą w sprzeczności? Rzeczywiście tak jest, jeśli wymagasz od tej fryzury, by nie potrzebowała żadenej stylizacji. Niestety, naturalnie cienkie włosy po cieniowaniu stają się jeszcze cieńsze i co gorsza – zupełnie tracą kształt. Mogą stroszyć się w pewnych miejscach, w innych zaś mocno przylegać do głowy. Na końcówkach mogą się nieregularnie wywijać. Taki efekt jest bardzo prawdopodobny, jeśli nie stylizujesz włosów na szczotce, nie suszysz ich suszarką po myciu, a przy układaniu nie wspomagasz się prostownicą. Pocieniowane włosy cienkie będą mieć objętość dopiero wtedy, gdy poświęcisz im czas i nałożysz stosowne kosmetyki do stylizacji. Unikaj kosmetyków wygładzających. Potrzebujesz tych z serii Volume, czyli dodających objętości. Na co dzień nie obejdziesz się bez primerów zapewniających ochronę przed działaniem wysokich temperatur suszarki czy prostownicy (przy włosach cienkich i rzadkich to szczególnie ważne!) i pianek do włosów, które pomogą unieść włosy u nasady oraz zwiększyć ich puszystość na długości, a także sprayów do włosów, które pomogą modelować kosmyki oraz utrwalać pełen objętości efekt.

Fryzury z cienkich włosów – long bob

Absolutny hit wśród fryzur z cienkich włosów średniej długości – long bob! Jest tak popularny, że przybiera dziś wiele wariantów. Najbardziej polecany long bob dla cienkich włosów to shag bob, blunt bob i beach wave bob, słowem – każdy rodzaj boba, który stawia na naturalny, lekko rozwichrzony styl układania się włosów. Abyś dobrze wyglądała w cienkich włosach do ramion, nie możesz wygładzać swoich włosów i inspirować się fryzurą na pazia. Gładkość, błysk, a do tego do bólu jednolity kolor tylko spotęgują w Twoim przypadku płaski efekt.

Long bob może być też stylową propozycją fryzury dla okrągłej twarzy i cienkich włosów. Przy pełnych policzkach nie potrzebujesz wbrew pozorom wygładzonej fryzury, ale właśnie nieco bardziej puszystych włosów, miękko okalających boki twarzy. W Twoim przypadku sprawdzi się zatem bob z falami beach waves. Ogólnie stawiaj na takie cięcia, które pozwolą Ci uzyskać znaczną objętość poniżej policzków. Przy cienkich włosach unikaj boba A-line, w którym końcówki włosów (przy patrzeniu na wprost) wyglądają na cieńsze niż na długości.

Fryzury dla cienkich włosów – dodaj im objętości

Długie cienkie włosy – jaka fryzura?

Tu zaczyna się wyzwanie! Długie cienkie włosy naturalnie nie prezentują się zbyt okazale. Nawet, jeśli wysuszysz je po myciu z głową w dół i wystylizujesz z użyciem odpowiednich kosmetyków do włosów, po kilku godzinach fryzura może wrócić do stanu wyjściowego, tzn. oklapnąć pod wpływem samego ciężaru włosów. Najlepszą fryzurą na cienkie włosy będzie dla Ciebie fryzura z lokami. Kręcenie włosów pozwoli Ci uzyskać objętość na całej długości, oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio utrwalisz swoje loki. Jak to zrobić?

Fryzury dla cienkich włosów – dodaj im objętości

Przede wszystkim właściwie przygotuj swoje kosmyki od razu po ich umyciu. U nasady nałóż dodającej objętości piankę, a włosy na długości potraktuj kremem. Kremy do włosów, które zasługują na Twoją uwagę, to kremy do włosów kręconych. To nic, że masz włosy naturalnie proste – za chwilę będziesz je przecież kręcić, więc kosmetyki do stylizacji włosów kręconych ułatwią Ci uzyskanie wyraźniejszego skrętu. Krem do włosów podkreślający skręt loków NIVEA Curl nawilży Twoje kosmyki, zabezpieczy przed szkodliwym wpływem gorącego powietrza suszarki i sprawi, że gotowe loki nie będą się puszyły. Co dalej? Do kręcenia włosów wybierz prostownicę lub lokówkę, z naciskiem na tę drugą, jeśli masz włosy słabo podatne na kręcenie. Cienkie długie włosy powinnaś kręcić całościowo, tzn. nie tylko na najbardziej zewnętrznej warstwie, ale także od wewnątrz. Loki na wewnętrznych warstwach włosów może i są niewidoczne, ale budują objętość Twojej fryzury.

Fryzury dla cienkich włosów – dodaj im objętości

Twoje loki mimo wszystko nie utrzymują się na głowie tak długo, jak byś chciała? Być może problemem jest jednak długość. Nie musisz rezygnować z długich kosmyków, jednak może warto długość za łopatki zamienić na długość włosów za ramiona? To wciąż długie, jednak znacznie lżejsze włosy.

Fryzury z włosów cienkich z lokami koniecznie powinnaś też utrwalić mocnym lakierem. Lakiery do włosów, które powinny szczególnie Cię zainteresować, to Modelujący spray do włosów podkreślający skręt loków oraz Lakier do włosów NIVEA Ultra Strong. 

Fryzury dla cienkich włosów z grzywką

A jak mają się fryzury do cienkich włosów do grzywki? Jedno nie wyklucza drugiego, jednak musisz pamiętać, że nie każdy typ grzywki pasuje do cienkich włosów. Najlepsze w Twoim przypadku będą lekkie grzywki na dwa boki. Niekoniecznie bardzo krótkie; dłuższą grzywkę zawsze można bowiem podpiąć, zwłaszcza w te dni, gdy nie masz czasu na mycie i dłuższą stylizację. Lekko nieświeże włosy w pierwszej kolejności zdradza bowiem właśnie grzywka. Lekkie przetłuszczenie ukryjesz właśnie dzięki podpięciu grzywki lub dzięki spryskaniu jej suchym szamponem.

Co jeszcze powinnaś wiedzieć o grzywce dla cienkich włosów? W Twoim przypadku nie sprawdzi się prosta grzywka zasłaniająca całe czoło. Dlaczego? Cienkie włosy mają bowiem tendencję do zbijania w strączki. Wyobraź sobie teraz, że taki efekt powstaje na Twojej grzywce. Co najmniej nieciekawie, prawda?
Fryzury dla cienkich włosów – dodaj im objętości

We fryzurach dla cienkich włosów z grzywką postaw na warstwowe cięcie – profesjonalne obcięcie grzywki na przynajmniej dwie długości pozwoli uzyskać objętość, która będzie się utrzymywać nawet bez stylizacji. Działa to w ten sposób, że krótsze włosy pod spodem unoszą dłuższe pasma na wierzchu grzywki.

Cienkie włosy – jaka fryzura dla kobiety dojrzałej

Fryzury po 50-tce na cienkie włosy? Postaw na krótkie kosmyki, nie dłuższe niż do płatków uszu. Nie chodzi jednak o fryzurę równiej długości na całej głowie. Chodzi o fryzurę z krótszymi włosami nad karkiem, ale znacznie dłuższymi pasmami w kopule. Cięcie powinno być warstwowe, a przedziałek wyznaczony na boku. Odpowiedni efekt musisz jednak nadać stylizacją. Będzie Ci potrzebna okrągła szczotka, na której wyciągniesz poszczególne partie włosów, nadając im lekko falujący efekt. Włosy powinny wyglądać, jak gdyby wiatr zdmuchiwał je do tyłu. Taka fryzura jest lekka, młodzieńcza, a jednocześnie elegancka i adekwatna do wieku. Jeśli farbujesz swoje siwe kosmyki, postaw na przynajmniej dwa odcienie, co jeszcze bardziej nasili trójwymiarowość fryzury.

Fryzura z cienkich włosów a kształt twarzy

Jeśli wnikliwie czytasz nasz artykuł, na pewno zdążyłaś się zorientować, że atrakcyjność fryzury zależy także od kształtu Twojej twarzy. Jeśli masz owalną twarz, możesz korzystać praktycznie z każdej zaprezentowanej tu propozycji. Jeśli masz twarz szeroką, wybieraj fryzury, w których dużo dzieje się na czubku głowy – uniesiona, podtapirowana góra wyrówna zaburzone proporcje twarzy. Unikaj natomiast prostych grzywek, które jeszcze bardziej skrócą Twoją twarz. Na taką grzywkę możesz pozwolić sobie przy pociągłej twarzy, bo wizualne jej skrócenie jest dla niej pożądane. A fryzury dla cienkich włosów i okrągłej twarzy? Wybierz long boba bez grzywki, a jeśli z grzywką, to lekką, na bok. Do twarzy w kształcie serca dobierz natomiast fryzurę na pazia, grzybka lub gładkie pixie cut w stylu Anne Hathaway lub Audrey Hepburn. Więcej o tych fryzurach przeczytasz w artykule: Modne krótkie fryzury – jak je stylizować?


Modelowanie włosów cienkich

Aby włosy miały więcej objętości, należy je właściwie stylizować. Po umyciu susz je suszarką z głową w dół. Jeśli jednak nie chcesz tak często używać suszarki, staraj się myć włosy odpowiednio wcześniej przed położeniem się do łóżka. Spanie z mokrymi kosmykami jest wrogiem objętości! O tym, że powinnaś używać kosmetyków do stylizacji włosów z linii Volume już wiesz. Nie bój się różnych stylizacji, zmieniaj co jakiś czas położenie przedziałka (o ile cięcie Twoich włosów na to pozwala), dzięki czemu nie dasz włosom przyzwyczaić się do określonego ułożenia i spowodujesz ich uniesienie u nasady. W modelowaniu włosów, a zwłaszcza w ich odbijaniu od skory głowy, bardzo pomoże Ci okrągła szczotka.


Upięcia włosów cienkich

Przy upięciach włosów cienkich należy skupić się na budowaniu objętości u nasady włosów. To, czego powinnaś zdecydowanie unikać, to mocne zaczesywanie włosów szczotką do tyłu i spinanie ich w ciasny kucyk albo kok. Służyć będą Ci natomiast wszelkie luźniejsze upięcia. Jeśli masz długie włosy, możesz wykorzystywać także różne wypełniacze do włosów, które podniosą Twoje kosmyki z tyłu głowy bądź dodadzą objętości do koka. Sprawdzi się u Ciebie także tapirowanie włosów u nasady, wiązanie luźnych warkoczy przy głowie, skręcanie włosów wokół własnej osi i wypuszczanie pojedynczych kosmyków wokół twarzy. Ogółem staraj się uzyskiwać efekt lekkiej niedbałości, czesania wiatrem. Messy bun, kucyk albo niskie upięcia włosów na bok z podkręconych wcześniej włosów to fryzury, którym powinnaś być wierna!

Fryzury dla cienkich włosów – dodaj im objętości

Luźny kok z cienkich włosów

Przyjrzyjmy się bliżej przykładowej fryzurze – luźnemu kokowi z cienkich włosów. Nie jest to wbrew pozorom jedynie nieformalna fryzura na co dzień. Z cienkich włosów z powodzeniem zrobisz także elegancki niski kok z wypełniaczem, który nada się na uroczystą okazję. Musisz tylko pamiętać, że włosy przy głowie nie mogą być idealnie wygładzone. Najlepiej, jeśli najpierw zakręcisz włosy lokówką, wówczas fryzura zyska dużą objętość. Sam kok układaj fantazyjnie, poszczególne kosmyki podwijając i podpinając na różne strony. Sprawdzi się u Ciebie także luźny kok z wypełniaczem w stylu rzymskim. Chodzi tu o to, by lekko poskręcane kosmyki układać pojedynczo na wypełniaczu, tak, by uzyskać dziewczęcy, romantyczny look. Z tym typem koka dobrze komponują się pasma włosów wypuszczone nad czołem, przykrywające lekko uszy i dołączone z tyłu do koka oraz kilka cieńszych pasemek nonszalancko „uciekających” z fryzury.

Fryzury dla cienkich włosów – dodaj im objętości

Jak pogrubić włosy?

Wizualne dodanie włosom objętości za pomocą fryzur to jednak nie wszystko. Na co dzień możesz pracować też na to, by swoje włosy rzeczywiście zagęścić oraz sprawić, by były grubsze. Jak zwiększyć objętość włosów?

Przede wszystkim stosuj szampony do włosów dodające włosom objętość lub dedykowane włosom cienkim. Takie szampony są w stanie odbić włosy od skóry głowy a także rzeczywiście je pogrubić. Przykład? Łagodny szampon pielęgnujący NIVEA Volume & Strength. Za efekt pogrubiający odpowiada formuła szamponu z ekstraktem z bambusa – składnikiem wzmacniającym włosy. Bambus zawiera m.in. krzem, który buduje strukturę włosów. Szampon NIVEA odżywia zatem włosy na całej długości i aktywizuje je do wzrastania.

Włosy możesz też pogrubić dzięki stosowaniu kosmetyków do włosów zawierających proteiny. Proteiny odpowiadają za wypełnianie ubytków we włosach, więc jeśli masz cienkie włosy właśnie dlatego, że są zniszczone, powinnaś włączyć do codziennej pielęgnacji szampony do włosów suchych. Wypróbuj Szampon NIVEA Repair & Targeted Care oraz Łagodny szampon do włosów cienkich NIVEA Hairmilk. Regularnie pracuj nad pogrubieniem włosów, a na co dzień wykorzystuj nasze pomysły na fryzury dodające objętości!

Fryzury dla cienkich włosów – dodaj im objętości

Porady dla Ciebie