Fryzury do kwadratowej twarzy – jakie Ci będą pasować

Fryzury do kwadratowej twarzy – jakie Ci będą pasować?

Każdej z nas pasuje coś innego, także jeśli chodzi o fryzury. Chcesz wiedzieć, w jakiej fryzurze będzie Ci najlepiej, jeśli Twoja twarz przyjmuje kształt kwadratu? W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie najlepsze fryzury dla kwadratowej twarzy – zainspiruj się!

Jaki mam kształt twarzy?

Wyróżniamy następujące kształty twarzy: owalna, okrągła, kwadratowa, prostokątna, trójkątna i trapezoidalna. W porządku, ale skąd właściwie masz wiedzieć, czy Twoja twarz jest kwadratowa bądź ma jakikolwiek inny kształt? Nie musisz konsultować się z żadnym wizażystą – kształt twarzy możesz bez problemu określić samodzielnie.

Jak określić kształt twarzy? Stań przed lustrem w widnym miejscu. Zwiąż ciasno włosy z tyłu głowy w taki sposób, by przy twarzy nie było żadnych wolnych kosmyków. Zdejmij kolczyki, i załóż bluzkę w neutralnym kolorze, odsłaniającą dekolt. Chodzi o to, by wokół twarzy znajdowało się jak najmniej elementów dodatkowych, które mogłoby zaburzyć Twoje postrzeganie proporcji. Przyjrzyj się poszczególnym partiom swojej twarzy:

  • Policzkom – czy są pełne, czy może masz wyraźnie zarysowane kości policzkowe?
  • Czołu – jest wysokie czy niskie, wąskie czy szerokie?
  • Linii włosów – jest kanciasta czy zaokrąglona, a może ma kształt kwadratu o zaokrąglonych kątach?
  • Szczęce – bez wyrazistych kantów czy mocno zarysowana? Czy masz wystającą brodę?
  • Ogólnym proporcjom – czy Twoja twarz jest dłuższa czy szersza? Może te wymiary są do siebie zbliżone?
  • Najszerszemu miejscu twarzy – na wysokości kości policzkowych, szczęki, a może na środku?
Fryzury do kwadratowej twarzy – jakie Ci będą pasować

Każdą obserwację notuj na kartce, a następnie poddaj analizie. Nie będziemy podawać tu opisów każdego kształtu twarzy (znajdziesz je w artykule Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?), skupimy się tylko na opisie twarzy kwadratowej. Czy Twoja twarz się w niego wpisuje?

Twarz kwadratowa – czym się odznacza?

Kwadratowa twarz charakteryzuje się przede wszystkim równymi proporcjami – czoło ma zwykle podobną szerokość co szczęka. Proporcje twarzy to niewątpliwie duża zaleta tego kształtu. Drugą istotną cechą są ostre rysy twarzy, tzn. kwadratowa szczęka i linia włosów przypominająca kwadrat z zaokrąglonymi kątami. Posiadaczki twarzy kwadratowej mają też najczęściej niskie czoło.

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

W dopasowaniu fryzury do twarzy chodzi o to, by ukryć to, co niekoniecznie najkorzystniejsze, a wyeksponować atuty. Jak dobrać fryzurę, by to osiągnąć? Znaczenie ma wiele czynników, od długości fryzury, przez linię ich cięcia, po sposób układania. Kilka zasad doboru fryzury do kształtu twarzy jest dość oczywistych, np. to, że przy miejscu, od którego chcesz odciągnąć uwagę, nie może znajdować się żaden przykuwający oko element. Przykład? Jeśli chcesz odciągnąć uwagę od pełnych, okrągłych policzków, Twoja fryzura nie może kończyć się właśnie na ich wysokości, nie może też być w tym miejscu bardzo puszysta.

Fryzury do kwadratowej twarzy – jakie powinny być?

Jak dobrać fryzurę do twarzy kwadratowej? Jeśli masz taki kształt twarzy, powinnaś wybierać fryzury zasłaniające ostre kanty przy czole i szczęce. Możesz też ściąć włosy w taki sposób, by fryzura optycznie łagodziła ostre rysy. Powinnaś unikać uczesań, w których włosy są upięte gładko i ciasno – brak włosów wokół twarzy sprawia, że ostre rysy są jeszcze bardziej wyeksponowane. Nie musisz rezygnować z koków i kucyków, jednak pamiętaj, by zawsze wypuścić z nich kilka pasm. Jako posiadaczka kwadratowej twarzy, zdecydowanie lepiej wyglądasz w lekko niedbałych, dziewczęcych uczesaniach (loki, fale i nieregularna objętość przy głowie są u Ciebie mile widziane) niż w idealnie gładkich, równych i nienagannych fryzurach. 

Jeśli chodzi o fryzury do kwadratowej twarzy z grzywką, jak najbardziej możesz sobie na nie pozwolić. Wybierz tylko właściwy wariant! Najlepiej będziesz się prezentować w grzywkach lekkich, skośnych, asymetrycznych. Zrezygnuj natomiast z ciężkich grzywek ścinanych na prosto i zasłaniających całe czoło. Taka fryzura spowoduje, że szczęka będzie wydawała się jeszcze bardziej kanciasta!

Fryzury do kwadratowej twarzy – jakie Ci będą pasować
Dla poszukujących pomysłów na fryzurę dla kwadratowej twarzy mamy jeszcze jeden trik. Jeśli masz dłuższe włosy, możesz je zaczesywać na jedną stronę i układać z przodu, na ramieniu i dekolcie. Wprawdzie odsłonisz w ten sposób jedną stronę twarzy (wraz z kanciastym czołem oraz żuchwą), ale włosy ułożone tylko po jednej stronie głowy zawsze zwracają na siebie uwagę… odciągając ją tym samym od samej twarzy! Sprytne, prawda?

Jaka fryzura do kwadratowej twarzy? Luźne kosmyki wokół twarzy

Jak już wspomnieliśmy, jednym z łatwiejszych sposobów na złagodzenie rysów twarzy jest operowanie kosmykami, które bezpośrednio ją okalają. Ten zabieg jest dostępny właściwie dla każdego i w każdej chwili – bez umawiania się na cięcie do fryzjera. Oczywiście namawiamy też do tego, byś w profesjonalnym salonie obcięła swoje włosy zgodnie z kształtem twarzy, ale jeśli akurat nie wybierasz się do fryzjera, a chcesz dobrze wyglądać w swojej fryzurze, korzystaj z uczesań „z luźnymi kosmykami”.

Powiedzieliśmy sobie, że fryzury do twarzy kwadratowej nie powinny być zanadto „ułożone”. Czy to znaczy, że nie możesz sobie pozwolić na gładkiego, niezwykle eleganckiego koka hiszpańskiego bądź na inne biznesowe upięcie? Oczywiście, że możesz, dodaj tylko odpowiednio wystylizowane kosmyki przy twarzy. Jeśli układasz gładką i minimalistyczną fryzurę, to wypuść dwa długie i średnio grube pejsy znad samego czubka głowy (po obu stronach wyznaczonego na środku głowy przedziałka) i wyprostuj je prostownicą (dodatkowo wygładź je kremem do stylizacji). Zadbaj jednak o to, by pejsy miały u nasady nieco objętości i miękko okalały Twoją twarz.  

Fryzury do kwadratowej twarzy – jakie Ci będą pasować
Włosy w tym miejscu przy samej głowie warto potraktować więc kosmetykami do stylizacji włosówSprayem dodającym objętości od nasady NIVEA Volume lub Pianką do włosów dodającą objętości NIVEA Volume. Ułóż włosy tak, jak chciałabyś, by utrzymały się przez cały dzień. Kok może być więc gładki, a kanciaste czoło i żuchwa przysłonięte!
Fryzury do kwadratowej twarzy – jakie Ci będą pasować

Fryzury za ucho

Jakie fryzury do kwadratowej twarzy będą najlepsze, gdy nosisz włosy długości za ucho? To dosyć problematyczny temat, bo fryzury krótsze niż do linii szczęki nie są polecane temu kształtowi twarzy. Wszystko przez to, że krótkie włosy odsłaniają szczękę, a przecież Ty powinnaś ją zasłaniać. Jeśli jednak całe dorosłe życie nosisz krótkie włosy i nie chcesz ich zapuszczać, mamy dla Ciebie kilka porad.

Przy fryzurach za ucho staraj się o znaczną objętość, cieniowanie i stopniowanie włosów. Elementem obowiązkowym jest grzywka – przysłoni ona ostre kanty czoła, skoro żuchwa pozostaje odsłonięta. Nie ścinaj włosów w sposób geometryczny, by nie dodawać swojemu wyglądowi jeszcze bardziej kanciastego efektu. Włosy powinny układać się miękko. Jeśli wolisz bardziej postrzępione i asymetryczne cięcie, wybierz wielowarstwową fryzurę z włosami układającymi się w pazurki. Dużo zyskasz też dzięki właściwemu farbowaniu, z wykorzystaniem przynajmniej dwóch kolorów. Rysy stale odsłoniętej szczęki możesz natomiast łagodzić… odpowiednio dobranymi kolczykami! Niech będą to łezki, kulki, obręcze i inne o pociągłym kształcie.

Fryzura z grzywką na bok

Fryzura z grzywką na bok to dla Ciebie jedno z najlepszych rozwiązań. Taką grzywkę możesz nosić przy każdej długości włosów, najkorzystniej jednak z włosami średnimi i długimi. Pamiętaj, by grzywka była wycieniowana i stosunkowo lekka. Byłoby najlepiej, abyś po drugiej stronie bocznego przedziałka również miała wąskie pasmo grzywki, tak, by przysłoniło kanciastą linię przy czole. Fryzura do kwadratowej twarzy, którą szczególnie Ci polecamy, to średnie bądź długie falowane lub kręcone włosy. Jeśli masz loki z natury, to tym lepiej dla Ciebie. Skręt wysmukla rysy!

Fryzury do kwadratowej twarzy – jakie Ci będą pasować

Bob fryzura – do jakiej twarzy?

Wariantów boba jest tak wiele, że fryzurę tę można dobrać do wielu kształtów twarzy. Jeśli chodzi o fryzury do kwadratowej twarzy, nie wybieraj klasycznego, gładkiego boba, tylko bardziej swobodne cięcia. Będzie Ci dobrze we wszystkich przedłużonych wersjach boba, czyli w long bobie. Idealny będzie blunt bob, który charakteryzuje się tępą, nieco postrzępioną linią cięcia i falującymi kosmykami. Tak samo dobrze będziesz się prezentować w bobie beach waves, w którym włosy falują niczym po dniu spędzonym na plaży. Przy włosach sięgających linii żuchwy postaw na cool girl bob. Nie dość, że Twojej twarzy będzie w niej korzystnie, to będziesz przy tym bardzo modna. Cool girl bob jest teraz na czasie!

Fryzury bez grzywki

Czy kwadratowa twarz może dobrze wyglądać we fryzurach bez grzywki? Spróbuj, jeśli z grzywką po prostu nie potrafisz się polubić. Proste włosy do ramion i dłuższe staraj się jednak lekko modelować w taki sposób, by zachodziły nieco na twarz. W tym celu używaj sprayów do włosów i innych kosmetyków do stylizacji, które pomogą Ci uzyskać większą objętość. Przy samej pielęgnacji włosów sprawdzi się też mycie głowy szamponami do włosów dodającymi objętości oraz nakładanie odżywek do włosów o takim samym działaniu. Do upięć rób środkowy przedziałek i stylizuj pasma w taki sposób, by te znad czoła opadały lekkim łukiem na czoło i przykrywały uszy. Dzięki temu utworzą na czole kształt firanki i przysłonią kanciastość linii włosów. Potrzebujesz fryzury z włosami zaczesanymi do góry i do tyłu? Wówczas nie masz szans na przykrycie czoła, musisz więc podziałać inaczej. Nałóż na mokre włosy kosmetyki do stylizacji włosów kręconych, np. Primer do włosów podkreślający skręt loków NIVEA Curl i włosom od samej nasady nadaj lekko falujący kształt. Możesz zawiązać na mokrych włosach kilka ślimaczków przy samej głowie i pozwolić im wyschnąć w takiej pozycji, lub po prostu podkręcić pasma lokówką albo prostownicą. Nie potrzebujesz równych i symetrycznych fali – chodzi tylko o to, by włosy u nasady nie były gładkie i nie przylegały płasko do głowy.  

Fryzury do kwadratowej twarzy – jakie Ci będą pasować

Podkręcone włosy upinaj niezbyt ciasno, na koniec możesz jeszcze delikatnie je poluzować. Jeśli podpinasz kosmyki wsuwkami, każde pasmo lekko skręć wokół własnej osi i dopiero wtedy mocuj do głowy. Fryzura ma mieć przy głowie objętość! Przy skroniach wypuść jeszcze po paśmie włosów i je podkręć.

Przeczytaj także: Jak zrobić loki prostownicą? Krok po kroku.

Grzywka i okulary – jak to połączyć?

Myślisz, że nic Ci po fryzurach wyszczuplających twarz, skoro i tak nosisz okulary? To błędne myślenie. Najpierw zweryfikuj, czy rysów Twojej twarzy nie wyostrza niepotrzebnie kształt oprawek. Jeśli nosisz kanciaste, kwadratowe szkła, wymień je na okrągłe lub inne z zaokrąglonymi kantami. Dopiero teraz dobierz fryzurę – zarówno do kształtu twarzy, jak i do okularów.

Jeśli masz kwadratową twarz, to powinnaś nosić okulary z zaokrąglonymi oprawkami, zwłaszcza w dolnej ich części. Górna część oprawek powinna pokrywać się z linią brwi. Dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku będą też okulary bez oprawek. Do tego rodzaju okularów pasują fryzury średniej długości oraz dłuższe włosy z falami bądź lekkimi loczkami. Jeśli chcesz nosić grzywkę, to pamiętaj, że nie może ona zachodzić na okulary. Ciężka, gruba grzywka i okulary – zwłaszcza w grubych i ciemnych oprawkach – przytłoczyły by Twoją twarz i sprawiły, że ostre rysy twarzy wydawałyby się jeszcze bardziej wyraziste. Jeśli nosisz okulary, to na co dzień czesz się w stylu beach waves lub cool girl bob. Z upięć wybieraj messy half-bun lub niedbałego kucyka.

Fryzury do kwadratowej twarzy – jakie Ci będą pasować

Fryzura asymetryczna

Fryzury o twarzy kwadratowej lubią się z asymetrią. Jak to rozumieć? Możesz np. ściąć włosy w taki sposób, by z jednej strony twarzy były one dłuższe, z drugiej krótsze. Świetnie sprawdza się tu long bob, którego ścina się często właśnie w taki sposób. W tej fryzurze na włosy półdługie często też ścina się krócej z tyłu, dłużej z przodu. Patrząc z boku, linia włosów układa się zatem skośnie.

Fryzura wyszczuplająca twarz – długie falujące włosy

Jeśli zależy Ci na fryzurze wyszczuplającej twarz, powinnaś nosić długie włosy. Luźno opadające, najlepiej do tego falujące pasma, w najlepszy z możliwych sposobów wysmuklają twarz. Przy krótszych włosach jest o to ciężej. Mało tego – jeśli Twoje półkrótkie włosy mają sporą objętość bądź wywijają się na zewnątrz na wysokości żuchwy czy policzków, to właśnie te miejsca będą optycznie poszerzać. Twarz kwadratowa odznacza się zbliżoną szerokością i długością, więc chyba nie chcesz zaburzać tych dobrych proporcji niewłaściwie dobraną fryzurą?

Fryzury do kwadratowej twarzy – jakie Ci będą pasować

Metamorfoza – twarz kwadratowa a zmiana fryzury

Czasami wystarczy drobna zmiana, by dopasować fryzurę do kwadratowej twarzy, czasem się jednak okazuje, że dotąd nosiłaś całkowicie niepasujące do Ciebie włosy. Co zrobić, jeśli przyzwyczaiłaś się do swojego wygładzonego pazia, a teraz się dowiadujesz, że absolutnie nie powinnaś go nosić? Spokojnie, nie musisz od razu zapuszczać włosów do pasa i codziennie kręcić ich lokówką. Pozwól włosom odrosnąć lekko poniżej linii żuchwy zmień sposób cięcia. Postaw na cieniowanie, które sprawi, że włosy będą układały się miękko, ale przy tym nieregularnie, odwrotnie, jak w przypadku klasycznej fryzury na pazia. Dzięki tak nieznacznemu przejściu od pazia do long boba, nie zauważysz tak znacznej różnicy. Zwłaszcza, że zapuszczenie włosów trwa dłuższą chwilę, zdążysz więc po prostu się przyzwyczaić.

Jaka fryzura mi pasuje? Teraz z pewnością już to wiesz! Wolne kosmyki wokół twarzy, luźne upięcia, fale, cieniowanie, asymetryczne cięcie, lekkie, skośne grzywki i dłuższe włosy – wystarczy, że zapamiętasz te hasła, a zawsze będziesz w stanie wybrać dla siebie najlepszą fryzurę!