Grzywka – jak obciąć ją samodzielnie w domu

Jak obciąć grzywkę samodzielnie w domu?

Trendy we fryzurach zmieniają się dynamicznie, ale pewne ich elementy pozostają niezmienne. Jednym z nich jest grzywka – raz postrzępiona, raz idealnie prosta lub długa. Też marzysz, aby ją mieć? Sprawdź, jak obciąć grzywkę w różnych stylach, a przede wszystkim, jak obciąć grzywkę w domu!

Jak obciąć grzywkę – poznaj rodzaje grzywek

Niektórzy twierdzą, że nie każdemu grzywka pasuje. Nic bardziej mylnego! Dzięki temu, że rodzajów grzywek jest tak wiele, każda z nas może dobrać taką, która pasować będzie do naszej urody i kształtu twarzy. To właśnie kształt twarzy jest tutaj kluczowy. Czy wiesz, że za pomocą dobrze dobranego cięcia grzywki możesz zamaskować pewne dysproporcje na swojej twarzy, a uwypuklić jej atuty?

Jako pierwsza na myśl o rodzajach grzywki przychodzi Ci pewnie prosta grzywka. Choć najbardziej klasyczna, to także jest ona bardzo wymagająca. Jako, że mocno przysłania czoło, może być nieco przytłaczająca dla niektórych kształtów twarzy. Najkorzystniej wygląda w niej twarz owalna, swoją drogą uznawana za kształt bliski ideału. Posiadaczki owalnej twarzy mogą sobie pozwolić na gęstą, długą grzywkę lekko zachodzącą na oczy, ale równie dobrze będą wyglądać w grzywce lekko niedbałej, uniesionej przez delikatne fale.

Przeciwieństwem prostej grzywki jest tzw. grzywka kurtyna, znana też jako grzywka curtain bangs, czy grzywka firanka. Jak wygląda taka grzywka, sugerują już same nazwy. Jest to grzywka na boki, z reguły z przedziałkiem na środku głowy. Grzywka podzielona jest więc na dwie partie, które miękko okalają twarz i układają się niczym upięta po obu stronach okna firanka. Curtain bangs jest stopniowana, to znaczy, że bliżej środka głowy i przedziałka obcina się ją krócej, a im bliżej skroni i ucha, tym pasma pozostawia się dłuższe. Grzywka na 2 boki świetnie wysmukla twarz, maskuje wydatne policzki i wyraźnie zarysowaną żuchwę. Świetnie współgra z włosami każdej długości. Jest lżejsza od prostej grzywki i tym samym bardziej dziewczęca.

Grzywka – jak obciąć ją samodzielnie w domu

Skoro jesteśmy już przy grzywce kurtynie, należy wspomnieć również o grzywce na bok. Ten niezobowiązujący styl pozwala na bardzo różne cięcia, od wyrazistej, krótkiej grzywki, po dłuższy wariant, który dzięki zaczesaniu i podpięciu też można łatwo ukryć wśród reszty włosów. Długa grzywka na bok to świetne rozwiązanie dla wszystkich niezdecydowanych bądź dla tych kobiet, dla których w wielu sytuacjach włosy bez luźnych kosmyków przy twarzy są jednak wygodniejsze.

Na koniec grzywka, którą można by określić mianem grzywki z pogranicza. Francuska grzywka to elegancka, ale jednocześnie dziewczęca i nonszalancka grzywka. Ścinana jest na prosto, ale stylizuje się ją lekko na boki, z przedziałkiem na środku. Sprawia wrażenie nieco za długiej, często jest lekko rozwichrzona i pofalowana. Niektórzy twierdzą nawet, że prawdziwej francuskiej grzywki prawie wcale się nie stylizuje – niewymuszonego stylu nadaje jej sama natura, a czesze ją wiatr!

Grzywka – jak obciąć ją samodzielnie w domu

Jak obciąć grzywkę, żeby się dobrze układała?

Jak już wspomnieliśmy, żeby grzywka była atrakcyjna, nie wystarczy zastosowanie odpowiedniej techniki cięcia. Trzeba jeszcze wiedzieć, który rodzaj grzywki będzie współgrał z Twoją twarzą. Dodatkowo niezwykle istotne jest dobre poznanie właściwości swoich włosów. Ta sama grzywka na włosach cienkich może wyglądać zupełnie inaczej niż na włosach gęstych i grubych!

Jak obciąć grzywkę żeby się dobrze układała? Na prosto, jeśli masz gęste włosy. Prosta grzywka kocha objętość i uniesienie. Na cienkich włosach wyglądałaby na postrzępioną i oklapniętą. Jak modnie obciąć grzywkę, gdy masz pulchną twarz? W takiej sytuacji porzuć marzenia o grzywce na prosto i postaw na ukośną, długą grzywkę.

A co, jeśli Twoje włosy są raczej słabe i brakuje im objętości? Rzadka grzywka obcięta na równo nie będzie wyglądać atrakcyjnie. Lepszą stylizacją dla Twoich włosów cienkich będzie lekka grzywka o niedbałym charakterze. Postaw na taką także wtedy, gdy masz kwadratową twarz (geometryczny kształt grzywki niepotrzebnie uwypukliłby ostre rysy Twojej twarzy).

 

Grzywka – jak obciąć ją samodzielnie w domu
Cieniowana grzywka pasuje do stylu curtain bang i do falowanych, długich bądź średnich włosów. Idealnie prosta i równo jak od linijki ścięta grzywka jest natomiast zarezerwowana dla posiadaczek włosów niskoporowatych i gładkich. Jeśli Twoja czupryna łatwo się puszy, nie uzyskasz pożądanego efektu gładkości i lśnienia grzywki!
Grzywka – jak obciąć ją samodzielnie w domu

Jak obciąć grzywkę krok po kroku?

Jak samemu obciąć włosy z grzywką? Każdy typ grzywki wymaga nieco innego podejścia i techniki, jednak do wszystkich zastosowanie znajduje kilka ogólnych zasad. To nic dziwnego, jeśli pierwsze w życiu obcinanie grzywki w domu Cię stresuje. Grunt, to zacząć od porządnego przygotowania merytorycznego. Oto, jak obciąć grzywkę krok po kroku.

Na początku oceń wysokość swojego czoła. Jeśli masz je za niskie lub na wysokie, rodzaj grzywki powinnaś dobrać tak, by optycznie wyrównać tę dysproporcję. Jeśli jednak Twoje czoło jest odpowiednio wysokie, grzywkę możesz dobrać pod innym kątem, np. kształtu twarzy i typu włosów. Jak sprawdzić wysokość czoła? Przyłóż do niego poziomo cztery złączone palce. Jeśli udało Ci się w ten sposób zakryć czoło od linii włosów do brwi, to masz proporcjonalne czoło. Jeśli palce zasłaniają też częściowo włosy albo pomiędzy palcami a linią włosów jest jeszcze wolna przestrzeń, masz kolejno niskie lub wysokie czoło.

Jak obciąć włosy przy niskim czole? Postaraj się obciąć grzywkę w taki sposób, by rozpoczynała się dość wysoko. Wysoko zaczynająca się grzywka optycznie wydłuża czoło, a tym samym wysmukla twarz. Analogicznie, dla wysokiego czoła grzywka powinna zaczynać się niżej niż standardowo.

Jakie jeszcze zasady mieć na uwadze? Jeśli masz małe lub blisko siebie osadzone oczy, unikaj grzywek, które mocno zachodzą na twarz i oczy. Taka grzywka jeszcze bardziej przysłoni i tak słabo widoczne oczy! Jeśli Twoja twarz jest zbyt pociągła, postaw na szeroką grzywkę zachodzącą głęboko za skronie. Przy szerokiej twarzy odwrotnie – unikaj cięcia na okrągło i puszystej grzywki tworzącej wraz z resztą włosów zwartą kopułę.

Jak samemu obciąć grzywkę na prosto?

Jak obciąć grzywkę na prosto – krok po kroku!

1. Ustal, na jakiej wysokości ma zaczynać się Twoja grzywka. 

2. Zrób równy przedziałek na środku głowy i dobrze rozczesz włosy. 

3. Weź grzebień z ostrą końcówką do wydzielania pasm włosów i wyznacz dwa odcinki – na prawo od przedziałka i drugi na lewo od niego. Powinny to być ok. 5-centymetrowe odcinki kończące się mniej więcej na 2/3 długości brwi. 

4. Zaczesz wyznaczoną w ten sposób partię włosów na twarz. Powinnaś uzyskać na głowie kształt trójkąta równobocznego. Uzyskane w ten sposób pasmo jest Twoim zdaniem za wąskie? Dołóż zatem po obu stronach jeszcze trochę włosów. Powtarzaj tę czynność, aż uzyskasz właściwą szerokość. Zawsze lepiej jest zacząć od węższej grzywki i potem ją poszerzyć, niż odejmować włosy od wstępnie wydzielonego szerokiego pasma. 

5. Zebraną na twarzy część włosów chwyć pomiędzy dwa palce tak, jakby była to prostownica. Ustaw palce na takiej wysokości, by cięcie przeprowadzić bezpośrednio pod nimi. Kiedy już ustalisz właściwą długość, nie poruszaj już palcami trzymającymi pasmo włosów.

6. Zetnij pożądaną długość włosów zdecydowanymi ruchami. Nie ma znaczenia, czy zrobisz to z prawej do lewej czy odwrotnie. Pamiętaj tylko, że włosy będą się potem układały w kierunku cięcia. Jak samemu obciąć grzywkę na prosto, by uniknąć tego efektu? Na koniec bardzo delikatnie pocieniuj końcówki grzywki, ustawiając czubek nożyczek pionowo. Możesz też od początku ciąć włosy pionowymi ruchami. 

Grzywka – jak obciąć ją samodzielnie w domu

Jak obciąć grzywkę na bok?

To znacznie prostsze niż obcinanie grzywki na prosto. Dlaczego? Bo nie musisz już martwić się efektem układania się włosów zgodnie z kierunkiem cięcia. Jak obciąć grzywkę na skos?

1. Zrób równy przedziałek w miejscu, w którym ma zaczynać się Twoja grzywka.

2. Po obu stronach przedziałka wyznacz ramiona trójkąta, tak, jak robi się to przy grzywce na prosto. Tym razem jednak ramiona trójkąta będą różnej długości. Wierzchołek trójkąta to miejsce, w którym będzie zaczynać się Twoja grzywka. Dłuższe ramię trójkąta wyznacza stronę opadania grzywki.

3. Włosy obcinaj od środka na zewnątrz. Jak obciąć grzywkę na ukos? Prowadź nożyczki skośnie, płynnym ruchem, tzw. ślizgiem. 

4. Przejdź do partii włosów opadającej na drugi bok. To znacznie mniejsza część, ale równie ważna, bo nadaje Twojej grzywce pełni. Ponownie zacznij obcinać ją od środka i kieruj się na zewnątrz. Najbardziej zewnętrzne pasma pozostaw dłuższe, by móc je zakładać za ucho i podpinać. Zewnętrzne granice grzywki na bok klasycznie wypadają na wysokości końca brwi, ale w niektórych stylizacjach kolejne, już znacznie dłuższe pasma, podcina się także nad skroniami i przy uszach.

Jak obciąć grzywkę na boki?

Jak obciąć grzywkę na dwa boki to w praktyce pytanie o to, jak obciąć grzywkę curtain bangs. To, jak obciąć grzywkę na boki, uzależnione jest od stylu grzywki, który wybierzesz. Czy ma to być delikatna grzywka i w razie potrzeby łatwa do ukrycia, czy wyraźna i mocno opadająca na twarz? My pokażemy Ci, jak zrobić dłuższą grzywkę-firankę opadającą dziewczęco na boki.

1. Wyznacz pasmo na grzywkę jak przy ścinaniu grzywki na prosto.

2. Oddziel cienką poziomą, najbardziej wewnętrzną warstwę włosów, resztę podepnij z tyłu. 

3. Wydziel środkowe pasmo nad nosem, naciągnij je w palcach i podetnij tę partię nożyczkami ustawionymi pionowo na pożądaną długość (po ścięciu powinna kończyć się miedzy czubkiem nosa a górną wargą).

4. Chwyć pozostałe pasmo z prawej strony i podetnij je lekko pod skosem tak, by płynnie łączyło się z pasmem środkowym.

5. Tak samo postąp z pasmem po lewej stronie. Na tym etapie cała sekcja włosów powinna mieć kształt półokrągły. 

6. Czas na kolejną sekcję włosów. Wydziel ją z podpiętych z tyłu włosów. Powinna pokryć poprzednio podcinaną sekcję włosów. Tę część obcinamy tak samo, z tym że ma ona być nieco dłuższa niż warstwa włosów pod spodem. 

7. Na koniec oddziel partie grzywki środkowym przedziałkiem i pocieniuj każdą z nich, odwijając końcówki włosów spodem do góry. 

Jak obciąć grzywkę na półokrągło?

Jak obciąć sobie grzywkę, by tworzyła nad czołem płynną i regularną linię półokręgu? Zacznij od tego, co już znasz – wydzielenia trójkątnej partii włosów nad czołem jak do obcinania na prosto. Naciągnij włosy w palcach i zetnij je ruchem poziomym z prawej do lewej bądź odwrotnie (w tym momencie kierunek nie ma znaczenia). Po tym zabiegu włosy będą lekko dłuższe po bokach. Sprawdź, czy odpowiada Ci długość i w razie potrzeby powtórz podcięcie.

Jak obciąć grzywkę na półokrągło? Podziel grzywkę równolegle na dwie partie, spodnią i wierzchnią. Górną podepnij do góry. Chwyć opadające wolno włosy między palce i podetnij je nożyczkami trzymanymi prostopadle do grzywki. Teraz rozpuść podpiętą wcześniej wierzchnią partię i również ją pocieniuj. Popraw boki – podetnij je skośnie, prowadząc nożyczki poziomo. Dzięki temu brzegi grzywki będą układać się odpowiednio na prawo i na lewo. Na koniec skontroluj, czy środek wymaga wyraźniejszego zaakcentowania. Jeśli tak, wydziel pasmo grzywki na samym środku i pocieniuj je jeszcze trochę pionowo ustawionymi nożyczkami.

Zanim przejdziesz do cięcia zgodnie z wybranym stylem, przygotuj naprawdę ostre, profesjonalne nożyczki fryzjerskie. Bez nich nawet wyćwiczone triki nie dadzą Ci właściwego efektu. Potrzebny będzie Ci także cienki grzebień z gęstymi zębami, duże lustro i dużo dobrego, najlepiej dziennego światła. Jeśli nie masz przygotowania fryzjerskiego, potrzebujesz prostych i jak najmniej ryzykownych metod. Choć obcinanie włosów na mokro jest łatwiejsze, to w przypadku grzywki nie polecamy tej metody. Po wysuszeniu włosów grzywka unosi się do góry i całość okazuje się znacznie krótsza niż przy cięciu. Jeśli nie chcesz przeżyć zawodu, do ustalonej wstępnie długości grzywki dodaj jeszcze centymetr zapasu i tnij ją na sucho. Za długą grzywkę zawsze możesz jeszcze skrócić, a zbyt krótko ściętej już nie wydłużysz…

Jak obciąć włosy w domu 7

Jak zrobić rzadką grzywkę?

Cienka grzywka pozbawiona objętości to zmora wielu kobiet, które nie mogą poszczycić się gęstymi włosami. Są jednak panie, dla których rzadka grzywka jest... celem! Jest to bowiem jeden z rodzajów grzywki i nosi nazwę koreańskiej see-through bangs. Jej istotą jest to, by prześwitywało przez nią czoło. Jak zrobić rzadką grzywkę? Postaw na cięcie do dolnej granicy rzęs - ma to być rzadka grzywka, ale absolutnie nie krótka. Najważniejsze, to wydzielić odpowiednio cienką partię włosów z nad linii czoła. Podziel ją na trzy, najpierw zetnij prosto środek, potem połącz z nim pasma z boków twarzy i obetnij je lekko pod skosem. Jeśli chcesz, by była to dodatkowo postrzępiona grzywka, podcieniuj końcówki. Jednak musisz być przy tym bardzo ostrożna! Na tak cienkiej grzywce łatwo o efekt "dziurawej grzywki".

Komu pasują takie rodzaje grzywki? Przede wszystkim kobietom o ciemnych włosach i pociągłej twarzy. Bardzo ważne jest także to, by były to włosy proste. Jeśli Twoje kosmyki mają tendencję do falowania albo są kręcone, zrezygnuj z tego typu cięcia - inaczej osiągniesz raczej ubogi, a nie modny efekt.

Grzywka postrzępiona – jak ją zrobić?

Dla grzywki postrzępionej nie potrzeba podawania całej, rozbudowanej instrukcji. Grzywką postrzępioną może być bowiem każdy rodzaj grzywki - prostej, skośnej, na dwa boki - strzępienie jest tylko zabiegiem "wykończeniowym". Marzy Ci się grzywka prosta postrzępiona? Skorzystaj zatem z naszej instrukcji, którą znajdziesz kilka akapitów wyżej, a następnie przejdź do precyzyjnego strzępienia. Nie chodzi oczywiście o podcinanie tępymi nożyczkami, tylko o cieniowanie dosłownie ostatniego centymetra grzywki za pomocą pionowo ustawionych i tak samo ostrych, jak zawsze, nożyczek. Nie ulegaj pokusie, by cieniować wyżej. Wystarczy niewiele, by grzywka układała się w charakterystyczne ząbki, zbyt głębokie cieniowanie sprawi natomiast, że Twoja grzywka prosta postrzępiona zacznie dzielić się w nieestetyczne strąki.

Podcinanie grzywki

Zadania zapuszczania grzywki i obcinania włosów od podstaw są zdecydowanie najtrudniejsze. Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką grzywki i potrzebujesz ją tylko podciąć, mamy dla Ciebie dobre wieści. Podcinanie jest znacznie łatwiejsze! Jak samodzielnie podciąć grzywkę?

Zacznij od związania włosów. W gumce powinny znaleźć się wszystkie pasma, których nie zamierzasz podcinać. Nie zwilżaj włosów – podcinanie jest na tyle prostym zabiegiem, że poradzisz z nim sobie na sucho. Podziel grzywkę poziomym przedziałkiem na dwie partie, wierzchnią warstwę podepnij. Pozostałe kosmyki dokładnie rozczesz i wyznacz grzebieniem długość, jaką chcesz ściąć (przeczesując włosy grzebieniem z zębami skierowanymi ku dołowi). Chwyć grzywkę między palce powyżej wyznaczonego miejsca i podcinaj włosy prostopadle trzymanymi nożyczkami. Po sprawdzeniu długości i ewentualnych poprawkach uwolnij pozostałą część grzywki i podetnij ją w ten sam sposób, bazując na ustalonej już długości.

Grzywka – jak obciąć ją samodzielnie w domu

Włosy z grzywką – poznaj najmodniejsze fryzury

Wiesz już, jak zrobić grzywkę. Ale czy wiesz, jak nosić modnie włosy z grzywką? Oprócz samego cięcia ważna jest przecież także stylizacja!

Jeśli chodzi o skośną grzywkę, to świetnie komponuje się ona z krótkimi włosami. krótkie obcięcia z grzywką to np. zadziorne pixie cut. Grzywka do tej fryzury powinna być wyraźnie postrzępiona. Może być długa i ścięta partiami na różne długości, dzięki czemu można ją finezyjnie stylizować na wzór „czesania wiatrem”. Krótka grzywka w pixie świetnie nadaje się za to do drapowania i zaczesywania do góry. Lekki irokez? Skojarzenie jak najbardziej na miejscu! Jeśli chodzi o najlepiej pasujące rodzaje grzywki do fryzury pixie cut to jest to zdecydowane długa grzywka na bok. Pixie uwielbia mocny skos z przedziałkiem niemalże na wysokości skroni!

Długa grzywka na jeden bok może mieć jednak zupełnie inny charakter. Taka grzywka świetnie nadaje się do zaplatania warkocza. Warkocz dobierany z grzywki możesz zaplatać na samej linii włosów bądź kilka centymetrów powyżej, stylizując go na wzór opaski do włosów. Fryzura o mocno słowiańskim charakterze.

Jeśli chodzi o grzywkę na 2 boki, to fryzury ją wykorzystujące są chyba najbardziej dziewczęce ze wszystkich. Grzywka firanka uwielbia wszelkie upięcia, np. wysokie koki i kucyki. Do gładkich upięć prostuj grzywkę, natomiast do mniej zobowiązujących fryzur stylizuj ją tak, by uciekała i wywijała się do tyłu. W takim stylu najlepiej sprawdza się długa grzywka na boki, którą lekko podkręcisz prostownicą lub lokówką. A co, jeśli masz włosy do ramion i grzywkę na 2 boki? To najlepsza baza do super modnego long boba! Przy tej fryzurze zapomnij o prostownicy. Rozpuszczone włosy powinny lekko falować, a grzywka ma sprawiać wrażenie, że nie układałaś jej dłużej niż 5 minut!

A jakie proste uczesanie włosów w domu polecamy przy średnich włosach z grzywką na bok? Wykorzystaj modne obecnie akcesoria. Świetnie sprawdzi się szeroka opaska z węzłem albo apaszka, którą zawiążesz na kokardę na linii oddzielającej grzywkę od reszty włosów.

Chcesz więcej inspiracji w temacie fryzur? Przeczytaj artykuł Najmodniejsze fryzury w 2021!
Grzywka – jak obciąć ją samodzielnie w domu

Jak stylizować fryzury z grzywką?

Aby grzywka miała zawsze dokładnie taki charakter, jakiego oczekujesz, będą Ci potrzebne kosmetyki do stylizacji włosów. W zależności od tego, na jak mocną stylizację postawisz, powinnaś sięgnąć po cały zestaw produktów do stylizacji włosów bądź tylko utrwalający lakier. Spośród produktów do stylizacji włosówpolecamy Ci szczególnie linie NIVEA Straight i Volume. Dla idealnej gładkości grzywki wykorzystaj Wygładzający primer do włosówWygładzający krem do włosów. Aby grzywka miała objętość i nie opadała na czoło, wykorzystaj Piankę dodającą objętości Modelujący spray do włosów dodający objętości. A jak układać grzywkę do bardziej ekstrawaganckich fryzur typu pixie? Fale, artystyczny nieład i drapieżny tapir wykonasz przy pomocy Kremu podkreślającego skręt loków NIVEA Curl bądź mocnych kosmetyków, jak pasta czy guma do stylizacji włosów. Jeśli chcesz uniknąć ciągłej potrzeby odgarniania grzywki z czoła, po zakończonej stylizacji zawsze spryskuj ją silnie utrwalającym Lakierem do włosów NIVE Ultra Strong.

Dla posiadaczek grzywki bardzo ważne jest także jak najdłuższe utrzymanie jej świeżości. Częste odgarnianie grzywki palcami i jej kontakt ze skórą twarzy sprawiają, że grzywka przetłuszcza się znacznie szybciej niż reszta włosów. Aby uniknąć częstego mycia całej głowy, na co dzień stosuj suchy szampon. Jak przedłużyć świeżość włosów za jego pomocą? Wystarczy, gdy przy porannej stylizacji spryskasz nim grzywkę i rozetrzeszesz szampon ręcznikiem. Grzywka nie tylko przestanie wyglądać na przetłuszczoną, ale też odzyska objętość! Wśród suchych szamponów NIVEA znajdziesz wariant dla blondynek, brunetek i szatynek. Szczegóły odnośnie ich stosowania znajdziesz w artykule Suchy szampon – jak go używać?.

Poza tym, jeśli chcesz mieć zawsze fryzurę pełną objętości, myj głowę szamponem do włosów dodającym objętości, np. Łagodnym szamponem pielęgnującym NIVEA Volume & Strength. Po więcej porad odnośnie przetłuszczania się włosów odsyłamy także do artykułu Co na przetłuszczające się włosy?.

Grzywka – jak obciąć ją samodzielnie w domu

Czy teraz już wiesz, jak samemu obciąć grzywkę według różnych stylów? Czy dobrałaś już ten, który najbardziej pasuje do Twojej twarzy i rodzaju włosów? Samodzielne obcinanie włosów w domu i podcinanie grzywki to cenne umiejętności, bo pozwolą Ci na odświeżenie, a nawet metamorfozę wizerunku bez czekania na wizytę u fryzjera!