Jakie są przyczyny łupieżu?

Jakie są przyczyny łupieżu?

Łupież suchy to kłopotliwa przypadłość. Powoduje dyskomfort oraz nierzadko bywa widoczny – zwłaszcza na ciemnych ubraniach. Na szczęście istnieją sposoby, aby się go pozbyć. Lecz aby to zrobić, musisz poznać przyczyny łupieżu!

Jak wygląda łupież?

Łupież suchy, znany też jako łupież zwykły, to choroba skóry, którą dość łatwo rozpoznać. Jak wygląda łupież? Ma on postać bardzo małych, białych lub żółtawych łusek pokrywających skórę głowy – także w owłosionych miejscach. Przypominają one puder lub drobne płatki. To tak naprawdę łuszcząca się nadmiernie skóra, która jest przy tym ściągnięta i przesuszona. Takie suche łuski często opadają na ubranie. Poza tym szczególnie dobrze widać je na ciemnych włosach. Z kolei duże płaty łupieżu to objaw łupieżu tłustego, czyli drugiego stadium tego schorzenia. Charakteryzują go pokrywające głowę tłuste łuski oraz świąd.

Jakie są przyczyny łupieżu?

Skąd bierze się łupież suchy?

Bezpośrednią przyczyną łupieżu suchego są drożdżaki, czyli grzyby drożdżopodobne. Aby w pełni zrozumieć, skąd się bierze łupież, trzeba je odrobinę lepiej poznać. Otóż żywią się one łojem wytwarzanym przez skórę. Gdy pojawia się go za dużo, drożdżaki zyskują idealną okazję do rozmnażania. Z kolei produkty ich przemiany materii podrażniają skórę, wywołując przy tym denerwujące swędzenie. Wpływa to również na łuszczenie się skóry. To odpowiedź na pytanie, skąd bierze się łupież w widocznej dla nas postaci.

Sprawdź też: Swędząca skóra głowy – skąd ten problem i jak sobie z nim radzić?

Do powstawania łupieżu, a przede wszystkim przetłuszczającej się skóry głowy, przyczyniają się zmiany hormonalne. Najczęściej towarzyszą one okresowi dojrzewania. Tłusta skóra bywa również wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji. Zbyt agresywne działanie prowadzi do reakcji obronnej skóry w formie nadprodukcji łoju. Za chwilę przekonasz się, skąd się bierze łupież na głowie w dokładniejszym ujęciu.

Jakie są przyczyny łupieżu?

Co jest przyczyną łupieżu? – 14 przyczyn

Przyczyny łupieżu - nieprawidłowa pielęgnacja

Zastanawiasz się, co jest przyczyną łupieżu w Twoim przypadku? Istnieje spore prawdopodobieństwo, że to skutek niewłaściwej pielęgnacji. W takim wypadku eliminacja szkodliwych czynników to najważniejszy krok ku pozbyciu się łupieżu. Zatem dlaczego powstaje łupież?

● Mycie włosów w gorącej wodzie to częsty błąd w pielęgnacji. Za ciepła woda skutecznie podrażnia skórę głowy, przez co zaczyna się ona łuszczyć.

● Kolejna przyczyna również wiąże się z wodą – tym razem chlorowaną. Jeśli regularnie uczęszczasz na basen i nie używasz czepka, po pewnym czasie możesz nabawić się łupieżu.

● Poszukując przyczyny łupieżu na głowie, należy ocenić temperaturę suszenia włosów. Gorące powietrze, podobnie jak woda, działa wysuszająco, przez co podrażnia skórę głowy. Na skórę negatywnie wpływają też gorące wałki, a nawet dłuższy kontakt z prostownicą.

● Używanie zbyt agresywnych lub uczulających środków myjących. Podobnie jak w przypadku produktów do stylizacji to sprawa, do której należy podchodzić indywidualnie.

● Opisując przyczyny powstawania łupieżu, trzeba wspomnieć o nadużywaniu kosmetyków do stylizacji włosów. Środki te pozostają na skórze głowy przez dłuższy czas i mogą ją podrażnić. To kwestia mocno indywidualna, lecz warto zwrócić na nią uwagę.

● Kolejny punkt pielęgnacji, na który powinnaś uważać to spłukiwanie szamponu i odżywki do włosów. Robiąc to niedokładnie, zostawiasz na skórze warstwę kosmetyków, która blokuje przepływ powietrza. Ponadto przy wrażliwej z natury skórze głowy zrezygnuj z odżywek bez spłukiwania, a te do spłukiwania nakładaj tylko na długości włosów.

● Potencjalna przyczyna łupieżu na głowie to zbyt rzadkie mycie głowy. Zalegające na głowie zanieczyszczenia z łojem sprzyjają rozwojowi grzybów.

● Nieprawidłowo przeprowadzona koloryzacja włosów także może wywołać łupież. Nałożenie farby na skórę głowę na zbyt długi czas lub wybór bardzo intensywnego produktu skutecznie ją podrażni. W wielu przypadkach doprowadzi nawet do łuszczenia i łupieżu.

Jakie są przyczyny łupieżu?

Przyczyny łupieżu – chorobowe i genetyczne

Przyczyny łupieżu mogą być także niezależne od Ciebie. To czynniki chorobowe oraz w niektórych przypadkach po prostu naturalne predyspozycje.

● Istotny czynnik to wiek. Łupież zwykle dotyka osoby dorosłe oraz w okresie dojrzewania – właściwie nigdy nie zmagają się z nim dzieci oraz ludzie starsi.

● Częsta przyczyna to przetłuszczająca się skóra głowy. Jak już wspomniano, grzyby odpowiedzialne za łupież żywią się właśnie łojem, który tutaj produkowany jest w nadprogramowej ilości.

● Łupież czasami towarzyszy suchej skórze głowy. U niektórych osób to naturalny stan, u innych wynik działania czynników zewnętrznych. Przesuszeniu sprzyja zwłaszcza przebywanie w ogrzewanych oraz klimatyzowanych pomieszczeniach. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Jak pozbyć się łupieżu i suchej skóry głowy?

● Zdarza się, że łupież wywołują różnego rodzaju choroby czy zaburzenia. Mowa tu o nawet o stanach przewlekłego czy nadmiernego stresu, alergiach czy osłabieniu organizmu. Czasami łupież pojawia się po zawale lub wylewie.

● Nie bez znaczenia okazują się braki w diecie, a przede wszystkim niedobory witamin F i B6 oraz cynku.

● Do powstania łupieżu na głowie przyczynia się bardzo zimny klimat.

Przyczyny łupieżu u mężczyzn

Jeśli chodzi o przyczyny łupieżu u mężczyzn, mogą być to oczywiście wymienione wyżej czynniki. Choć nie da się ukryć, że panowie są bardziej narażeni na łupież ze względów biologicznych. Męska skóra naturalnie wytwarza więcej łoju, którym żywią się grzyby. Co ciekawe, łupież u mężczyzn czasami pojawia się nie tylko na głowie, ale i na brodzie. Z tego względu na rynku znajdują się liczne kosmetyki do włosów dla mężczyzn stworzone właśnie do walki z łupieżem. Najpopularniejsze z nich to oczywiście szampony dla mężczyzn, których można używać na co dzień. Jaki szampon przeciwłupieżowy wybrać? My szczególnie polecamy Szampon przeciwłupieżowy NIVEA Men Power, który niweluje łupież, a przy tym zapobiega jego nawrotom. Przywraca też skórze naturalną równowagę oraz pielęgnuje włosy.

Jakie są przyczyny łupieżu?

Przyczyny łupieżu a leczenie łupieżu

Gdy przyczyny łupieżu na głowie wiążą się z aspektem pielęgnacyjnym, wprowadzenie zmian w nawykach ma kluczowe znaczenie. Zatem podczas mycia głowy gorący strumień wymień na letnią wodę. Zrezygnuj z używania nagrzewających się akcesoriów do stylizacji włosów i zapomnij o gorącym nawiewie. Znacznie lepiej sprawdzi się suszenie chłodnym powietrzem (włosy także Ci za to podziękują). Wybieraj sprawdzone kosmetyki do stylizacji włosów. Zwróć też wyjątkową uwagę na higienę oraz częstotliwość mycia głowy. Myj włosy tak często jak tego potrzebują, aby nie dopuścić do przetłuszczania. Nie musisz jednak robić tego codziennie, gdy nie ma takiej potrzeby. Zbyt częste mycie grozi przesuszeniem skóry głowy, a nie o to chodzi.

Nie zapomnij również, aby zaopatrzyć się w kosmetyki do włosów zwalczające łupież. Wybieraj szampony do włosów o działaniu przeciwgrzybiczym zawierające kwas salicylowy, pirokton olaminy oraz pirytionian cynku. Ponadto możesz włączyć do pielęgnacji preparaty keratolityczne w postaci wcierek, które ułatwiają rozpuszczanie komórek martwego naskórka.

Gdy przyczyna łupieżu to sucha skóra głowy, dbaj o jej regularne oczyszczanie, ale i nawilżanie. Pomogą Ci w tym micelarne szampony do włosów. My polecamy Nawilżający Micelarny Szampon NIVEA. Nie wysusza on włosów ani skóry głowy, a przy tym chroni naturalne pH skóry. Dobry wybór to również Wzmacniający Micelarny Szampon NIVEA odpowiedni dla każdego rodzaju włosów. Polubią go posiadaczki wrażliwej skóry głowy.

A jeśli podejrzewasz, że przyczyną łupieżu może być nieprawidłowa dieta, koniecznie zadbaj o spożywanie pokarmów bogatych w witaminę E i B16 oraz cynk lub sięgnij po bezpieczne suplementy. Gdy źródłem problemu okazują się przyczyny zdrowotne, skorzystaj z porady lekarza.

 

Podsumowując – przyczyny łupieżu okazują się bardzo zróżnicowane. Na szczęście stosując odpowiednią pielęgnację oraz eliminując szkodliwe czynniki, można szybko pożegnać ten denerwujący problem. Zapomnij o białych płatkach na głowie i ubraniach raz na zawsze!

Jakie są przyczyny łupieżu?