jak malować oczy kredką

Wysokie czoło – fryzury, które warto nosić!

Choć wysokie czoło może być naprawdę urocze, nie każda z nas czuje się komfortowo eksponując tę część twarzy. Dla odwrócenia uwagi od wysokiego czoła świetnie zadziała odpowiednia fryzura. W tym artykule przyjrzymy się fryzurom dla wysokiego czoła – sprawdź, która z nich pasuje do Ciebie!

Wysokie czoło – co to takiego?

Aby zrozumieć, czym jest wysokie czoło, należy odnieść się do tzw. matematycznie idealnych proporcji twarzy. To nieco skomplikowana sieć zależności pomiędzy odległościami poszczególnych punktów na twarzy: odległością od czubka głowy do brody, odległością od ucha do ucha, od środka źrenicy do środka ust czy od źrenicy do czubka głowy. Poszczególne wyniki należy przez siebie podzielić według ściśle określonych zasad – np. długość twarzy dzieli się przez jej szerokość. Za każdym razem idealnym wynikiem dzielenia jest 1,62. Im bliżej tego wyniku są Twoje pomiary, tym bliższa matematycznego ideału jest Twoja twarz.

Istnieje też prostszy sposób na sprawdzenie proporcji twarzy. W tej metodzie istotne są pomiary odległości między linią włosów a łukiem brwiowym, między brwiami a dolną granicą nosa oraz między nosem a czubkiem brody. Sprawdza się tu wyłącznie wysokość twarzy i proporcje pomiędzy trzema jej odcinkami. Dużo łatwiej pozwala sprawdzić, czy Twoje czoło jest wysokie, niskie czy standardowe. Ideał zakłada, że wszystkie trzy pomiary są takie same. Jeśli więc pierwszy z nich, ten dotyczący czoła, jest w Twoim przypadku znacznie większy niż pozostałe dwa, masz wysokie czoło.

Czy wysokie czoło to jednocześnie duże czoło? Niekoniecznie. Może tak być, np. jeśli jesteś posiadaczką twarzy o kształcie serca. Ten kształt charakteryzuje się wąską, trójkątną brodą i czołem, które jest zarówno wysokie, jak i szerokie. Jest wtedy dominującym elementem twarzy. Możesz mieć też szerokie czoło, ale przy tym niekoniecznie ponadstandardowo wysokie. Tak najczęściej wygląda to u posiadaczek twarzy kwadratowej.

A z czego właściwie wynika wysokie czoło? Najczęściej jest to po prostu kwestia genetyki, tak samo jak u innych np. pełne policzki czy wystający podbródek. Może być też tak, że nadmiernie wypadają Ci włosy. Przerzedzenie włosów z przodu głowy przyczynia się do podwyższania się górnej linii czoła. Czasami za efekt wysokiego czoła odpowiadają też cienkie i jasne włosy, spod których prześwituje skóra na granicy czoła i głowy. Jeśli masz problem z cienkimi bądź wypadającymi włosami, przeczytaj te artykuły: Cienkie włosy: pielęgnacja i fryzury oraz Jak powstrzymać wypadanie włosów?.

W porządku, wiesz już, że masz wysokie czoło. Jaka fryzura do Ciebie pasuje? Najprostszym sposobem na zamaskowanie wysokiego czoła jest noszenie grzywki. Sprawdzają się też różne fryzury, w których spora część włosów zachodzi na czoło, np. pixie cut. Metodą na odwrócenie uwagi od wysokiego czoła jest też stylizowanie fryzur o dużej objętości. Jest to sposób dla zwolenniczek długich włosów, które nie chcą ze względu na wysokie czoło ścinać się na krótko. Długie włosy możesz kręcić i podkręcać, zwiększając ich objętość na wysokości policzków i żuchwy. Unikaj natomiast prostych i gładko spływających wzdłuż twarzy kosmyków – taka fryzura ma właściwości wysmuklające rysy twarzy, więc Twoje czoło może wydawać się przez nią jeszcze wyższe.

idealna kreska

Wysokie czoło – jaka grzywka?

Fryzury dla wysokiego czoło wprost idealnie prezentują się wraz z grzywką. Mało tego, do wysokiego czoła pasuje wiele rodzajów grzywki. Właściwie to powinnaś uważać tylko na grzywkę z przedziałkiem na środku głowy. Wysoko osadzony początek przedziałka i grzywka układająca się na czole w taki sposób, że widoczna część czoła przyjmuje kształt trójkąta ostrokątnego, to gwarantowany efekt jeszcze wyższego czoła niż w rzeczywistości.

Jeśli masz wysokie czoło, ale Twoja twarz nie przypomina serca ani nie jest wyraźnie trójkątna, możesz pozwolić sobie na gęstą, prostą grzywkę zasłaniającą całe czoło. Ten rodzaj grzywki skraca optycznie czoło. Świetnie będziesz też prezentować się w grzywce-kurtynie.

kreski eyelinerem

Długa grzywka na boki

Najmodniejsze obecnie wydanie długiej grzywki na dwa boki to tzw. curtain bangs. Wprawdzie curtain bangs też jest przedzielona środkowym przedziałkiem, jednak przedziałek ten kończy się wraz z grzywką. Resztę włosów powinnaś po prostu zaczesywać do tyłu. Nie myśl, że grzywka-firanka to po prostu grzywka rozdzielona na dwa boki. Ten rodzaj grzywki ścina się w specjalny sposób, nieco ukośnie i z cieniowaniem, by zewnętrzne, dłuższe kosmyki wywijały się lekko na zewnątrz i uciekały do tyłu, a najbardziej wewnętrzne kosmyki zachodziły na czoło i lekko je przysłaniały. Dzięki temu widoczny trójkąt czoła nie ma aż tak wysoko osadzonego wierzchołka. Grzywka nie ukazuje zatem, jak wysoko znajduje się granica między włosami a czołem. Poza tym grzywka układa się na półokrągło – tak jak upięte na dwa boki firany w oknie – dzięki czemu czoło nabiera łagodniejszego kształtu, a Ty wyglądasz bardzo dziewczęco. Dłuższa grzywka na dwa boki jest dobrym rozwiązaniem, gdy chcesz zamaskować wysokie czoło, jednak nie czujesz się dobrze w gęstych grzywkach aż do samych brwi.

Fryzury krótkie z grzywką na skos

Na czele fryzur krótkich z grzywką na bok stoi pixie cut. Dla wysokiego czoła nadaje się zarówno bardzo krótkie cięcie w chłopięcym stylu (poszukaj starych zdjęć aktorki Mii Farrow z lat 60. XX wieku, a zobaczysz, o czym mowa), albo współczesne odsłony tej fryzury z dużo dłuższymi włosami na czubku głowy, które stylizuje się jak długą, nachodzącą na twarz grzywkę.

Jak zmniejszyć czoło za pomocą fryzury pixie cut? Bardzo prosto, bo choć postaci pixie jest wiele, to wszystkie łączy jedna kluczowa cecha – w każdej obecna jest grzywka bądź włosy zaczesywane są w taki sposób, by przykrywały czoło.

Najkrótszą wersję pixie – tę noszoną przez Mię Farrow – podpatrzysz też u Audrey Hepburn i Anne Hathaway (sprzed kilku lat). Obie aktorki nosiły gęste i obszerne, wielowarstwowe grzywki, które zachodziły głęboko na czoło aż z czubka głowy. Taka grzywka ma się układać lekko na skos, a przedziałek powinien być wyznaczony na boku. 

Jeśli chodzi o pixie z dłuższymi włosami, jednym z jej pierwowzorów była np. fryzura Goldie Hawn z lat jej młodości. Aktorka nosiła dłuższe włosy, najdłuższe pasma sięgały lekko poniżej uszu. Włosy w koronie były obcięte krócej i stylizowane (wręcz tapirowane) tak, by miały więcej objętości. Grzywka Goldie Hawn układała się w charakterystyczne pazurki i z reguły przykrywała większą część twarzy. Nie była to jednak grzywka prosto opadająca na czoło. Wystarczy szybko przejrzeć dostępne w internecie zdjęcia z filmów z jej udziałem, by przekonać się, że za każdym razem pasma jej grzywki układały się mniej bądź bardziej różnie. To typowe dla fryzur pixie – można je fantazyjnie układać i dzięki temu nigdy nie są nudne! Współczesne pixie cut układa się jeszcze inaczej, tzw. tworząc misterną konstrukcję z pojedynczo stylizowanych pasm. Włosy powinny być bardziej odbite od skóry głowy, a grzywka odstawać od czoła. Włosy wyglądają wielowymiarowo, pasma przeplatają się i sprawiają wrażenie, że czesał je wiatr. Zanim jednak zdecydujesz się na tę fryzurę, uprzedzamy – lekko niedbały efekt jest w stu procentach zamierzony i trzeba mu poświęcić trochę uwagi! Aby pixie na co dzień prezentowała się przynajmniej poprawnie, będziesz potrzebowała sporo kosmetyków do stylizacji włosów. Niezbędne będą pianki, spraye do włosów oraz primery do nakładania po myciu, a jeszcze przed suszeniem. Przy pixie włosy najlepiej jest suszyć suszarką i jednocześnie stylizować je szczotką. Niekiedy potrzebne jest wsparcie lokówki, która pomoże nadać falisty kształt poszczególnym pasemkom włosów. Ostateczny kształt fryzury najlepiej jest nadawać przy pomocy żelu lub wosku, my jednak polecamy Ci kremy do włosów bądź spraye do włosów o modelująco-utrwalającym charakterze. Takie kosmetyki pozwolą Ci osiągnąć maksymalnie naturalny efekt, bez sklejenia kosmyków i efektu mokrych włosów. Jeśli lubisz mocno falującą wersję swojej fryzury pixie, możesz też stylizować ją przy pomocy kosmetyków do stylizacji włosów kręconych.

rodzaje kresek na oku

Wysokie czoło – fryzura z cienką grzywką

ukryciu wysoko osadzonej górnej linii czoła, a nie czoła samego w sobie! Od gęstości grzywki większe znaczenie ma zatem jej punkt początkowy. Im wyżej wyznaczona sekcja włosów, która będzie tworzyła grzywkę, tym czoło (i ogólnie cała twarz) wydaje się bardziej pociągła. Przy wysokim czole granicę między grzywką a resztą włosów powinno się więc wyznaczać niżej, niż sugeruje linia włosów. Cienka postrzępiona grzywka powinna układać się na jeden bok – wówczas nie tylko faktycznie nieco przysłoni czoło, ale też optycznie je skróci.

idealne kreski

Jak upiąć grzywkę przy wysokim czole?

Całe życie zasłaniasz wysokie czoło grzywką, więc od czasu do czas masz ochotę ją po prostu podpiąć i mieć więcej wygody? Nie ma problemu, zobaczy tylko, jak możesz to zrobić bez szkody dla Twojego wyglądu.

Grzywkę upina się najłatwiej, gdy jest długa i skośna. Wówczas można ją wręcz całkowicie ukryć w upięciu! Niestety, przy wysokim czole nie są polecane takie rozwiązania, jak zaplatanie z grzywki dobieranego warkocza na czubku głowy ani żadne inne uczesania, w których grzywka kierowana jest na czubek. Wysokie zaczesywanie włosów i wysokie upięcia są bardzo niewskazane u posiadaczek wysokiego czoła, bo wizualnie jeszcze bardziej te czoło podwyższają. Dlatego jeśli chcesz ujarzmić na jakiś czas swoją grzywkę, podpinaj ją z boku, nad lub za uchem. Układaj ją na czole zgodnie ze sposobem, w jaki jest obcięta (na jeden bok, na dwa, z przedziałkiem). Aby grzywka leżąca na czole dobrze się trzymała i żebyś już po godzinie nie musiała jej ponownie odgarniać rękami, będziesz potrzebować dobrego utrwalenia. Wygładź pasma Wygładzającym kremem do włosów NIVEA Straight, zaczesz szeroką szczotką, nadając włosom pożądany kształt i kierunek, następnie podepnij je z boku (lub po obu stronach głowy) szerokimi, stabilnymi spinkami. Zwykłe wsuwki nie wchodzą w grę! Całość obficie spryskaj mocnym lakierem, np. Lakierem do włosów NIVEA Ultra Strong. Ten sposób to najlepsza odpowiedź na pytania, jak upiąć grzywkę do rozpuszczonych włosów oraz jak upiąć grzywkę do wieczorowych fryzur.

Fryzury bez grzywki

Z grzywką czy bez? Odpowiedź wydaje się oczywista, bo jak już ustaliliśmy, grzywka maskuje wysokie czoło w najlepszy możliwy sposób. Jednak co w sytuacji, gdy nie lubisz nosić grzywki? Pozostaje Ci… polubić swoje czoło i przestać myśleć, że powinnaś je ukrywać. Musisz wiedzieć, że wszystko w Twoim ciele jest piękne, dopóki Ci się podoba i czujesz się z tym dobrze. Jak zatem dobierać fryzury dla wysokiego czoła, które niekoniecznie mają za zadanie ukrywanie tej partii twarzy?
Oswajaj się ze swoim czołem stopniowo. Najpierw upinaj włosy tylko w domu, dzięki czemu odsłonięte czoło w końcu Ci się opatrzy. Nie musisz od razu czesać ciasnych, wysokich koków, bo pionowo układające się pasma włosów wydłużają optycznie twarz. Możesz za to wyznaczyć przedziałek na środku głowy i wygładzać włosy do boków. Poziomy kierunek układania się pasm złagodzi wrażenie wysokiego czoła.
Dodatkowo naucz się technik konturowania twarzy. Dzięki bronzerowi nałożonemu wzdłuż linii włosów możesz bardzo prosto i skutecznie sprawić, że czoło będzie wydawało się niższe. Działaj też długoterminowo, tzn. zadbaj o wzmocnienie i zagęszczenie włosów. Regularnie stosuj kosmetyki do pielęgnacji włosów o właściwościach głęboko oczyszczających i wzmacniających włosy od wewnątrz. Dzięki temu włosy się zagęszczą, co zaobserwujesz pod postacią tzw. baby hair wzdłuż linii włosów. Baby hair przysłonią nieco granicę między skórą głowy a czołem.

kreski na oku

Fryzury dla okrągłej twarzy z wysokim czołem

Jak ukryć wysokie czoło, gdy masz okrągłą twarz? To może wyglądać jak niemałe wyzwanie, bo twarzy okrągłej potrzeba nieco wydłużenia, natomiast wysokiemu czołu skrócenia. Jak pogodzić te sprzeczne ze sobą potrzeby? Postaw na grzywkę, jednak nie prostą, zasłaniającą całe czoło, ale skośną, rozchodzącą się na boki. Taka grzywka przysłoni czoło, a jej skośne linie nadadzą twarzy więcej pociągłości.

Jeśli chodzi o optyczne wyszczuplanie okrągłej twarzy, możesz zastosować dwa rozwiązania. Albo nosić rozpuszczone, falujące wokół twarzy włosy, albo wysokie upięcia. To drugie rozwiązanie jest u Ciebie dozwolone tylko z grzywką, bo jak już wiesz, wysokie czoło nie wygląda dobrze z wysoko upiętymi kokami i kucykami.

Fryzury dla kwadratowej twarzy i wysokiego czoła

Fryzury do wysokiego czoła przy kwadratowym kształcie twarzy muszą układać się maksymalnie miękko, by złagodzić ostre rysy twarzy. Wskazana jest szeroko pojęta asymetria, grzywka na skos, grzywka-firanka i cieniowanie. Dobrze, jeśli Twoja fryzura do wysokiego czoła sięga za linię żuchwy, wówczas włosy przysłonią kanciastą brodę.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak czesać się przy kwadratowej twarzy? Przeczytaj

Fryzury dla twarzy pociągłej szczupłej z wysokim czołem

kreska na oku

Jeśli masz podłużną (zwaną też prostokątną) twarz, ze wszystkich sił unikaj wysokich upięć włosów. Wszelkie wysokie kucyki, pionowe warkocze przy głowie i koki sprawią, że Twoja twarz będzie się wydawała jeszcze dłuższa, a czoło wyższe. Uważaj również na zaczesywanie wszystkich włosów na jedną stronę/ramię. Ten trik często jest polecany paniom z wysokim czołem, ale jest to fryzura dla szczupłej twarzy. Spływające z ramienia niczym strumień wody włosy dodają twarzy jeszcze więcej pociągłości, a Ty potrzebujesz zaokrąglenia. Staraj się zatem o objętość wokół buzi!

Wysokie czoło – jaka fryzura przy cienkich włosach?

Przy fryzurach dla wysokiego czoła i cienkich włosów trzeba poświęcić trochę czasu na stylizację dodającą objętości. Cieniowanie nie jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, podobnie noszenie długich włosów. Najlepiej, gdybyś obcięła je w stylu pixie cut. Nie lubisz bardzo krótkich, chłopięcych włosów? Zetnij włosy na długość do płatków uszu w stylu wielowarstwowego, puszystego pixie. To najdłuższy wariant pixie, a przy okazji na tyle krótkie i tym samym lekkie włosy, że z łatwością odbijesz je od skóry głowy. Pożegnasz przyklapnięty efekt!

Fryzura damska bob – wariant dla wysokiego czoła

O bobie mowa jest właściwie przy każdym temacie związanym z włosami i fryzurami. Nic dziwnego – nie dość, że jest modny, to do tego występuje w różnych postaciach, dzięki czemu pasuje różnym typom urody. Bob dla wysokiego czoła to blunt bob, cool girl bob i beach waves bob. Dlaczego? Bo wszystkie te fryzury łączy spora objętość – dzięki temu, że włosy falują. Oczywiście polecamy do tego grzywkę – włosy na czole mogą być zupełnie proste (pod warunkiem, że nie masz bardzo gęstych włosów), ale najlepiej, jeśli wybierzesz lekką, cieniowaną grzywkę na dwa boki.

Z grzywką, z podpiętą grzywką, bez grzywki, rozpuszczone, upięte – przy wysokim czole włosy możesz układać na przeróżne sposoby i wcale nie jesteś skazana na ciężką, zasłaniającą całe czoło grzywkę. A jeśli tylko zaakceptujesz i polubisz swoje wysokie czoło, możesz uczynić z niego swój atut!

kreski na oczach

Porady dla Ciebie