dziewczyna czyści twarz

Cera tłusta - pielęgnacja

Wszystko, co musisz wiedzieć o tym, co powoduje tłustą cerę, jak jej zapobiegać oraz o naszej rutynowej pielęgnacji cery tłustej.

Cera tłusta - charakterystyka

Charakterystyczny dla cery tłustej jest połysk, który spowodowany jest nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe – gruczoły w skórze, które produkują olej, aby nadający blask.

Sebum utrzymuje naszą skórę nawilżoną i zdrową, ale jego nadmiar może powodować nadmierne przetłuszczanie się skóry, zatykanie porów i zwiększanie prawdopodobieństwa powstawania plam i wyprysków.

Właściwa pielęgnacja skóry nie tylko pozwoli kontrolować cerę tłustą, ale podkreśli jej atuty. Przyjrzymy się, co powoduje przetłuszczanie się skóry i jak sobie z tym radzić.

kobieta nakłada serum na twarz

Cera tłusta - charakterystyka

Istnieje kilka wartych uwagi oznak, które wskazują, że masz tłustą cerę, w tym:

- Duże widoczne pory
- Błyszcząca skóra
- Częste zaskórniki z białymi główkami
- Trądzik

 

Co powoduje tłustą cerę?

Cera tłusta jest wynikiem pracy gruczołów łojowych, które mogą wytwarzać zbyt dużą ilość sebum.

Sebum to generalnie rzecz biorąc -  dobra rzecz; służy do ochrony naskórka, uelastycznia go i nawilża, w rezultacie dając skórze jędrność i zdrowy wygląd. W efekcie skóra tłusta często starzeje się wolniej niż skóra sucha. Ale jak ze wszystkim, zbyt dużo dobrego, przynosi odwrotne skutki.

Zbyt dużo sebum może sprawić, że twarz będzie błyszczeć, a to da bakteriom żyzny grunt do rozmnażania. Nadmiar sebum miesza się z martwymi komórkami skóry i bakteriami, które zatykają pory. W rezultacie zaskórniki, pryszcze i inne stany zapalne skóry są częstą charakteryzują cerę tłustą.
blondynka z zamkniętymi oczami

Istnieją inne czynniki, które mogą powodować przetłuszczanie się skóry tj.:

- Genetyka
- Wiek
- Pora roku - latem cera tłusta występuję częściej 
- Kosmetyki do cery tłustej, które są zbyt szorstkie lub zbyt ciężkie
- Brak nawilżenia
- Klimat, w którym mieszkasz - znowu, im jest cieplej, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz mieć tłustą cerę


Jak zapobiegać i niwelować przetłuszczanie się skóry?

Nie możesz pozbyć się skóry tłustej? Odżywiając ją i dając jej to, czego potrzebuje, możesz ją kontrolować. Pierwszym krokiem powinna być odpowiednia pielęgnacja cery tłustej.

Dobra pielęgnacja skóry pozwoli również wykorzystać zalety skóry tłustej  – jej sprężystość i miękkość.

Odpowiednia pielęgnacja cery tłustej jest bardzo ważna, dlatego kosmetyki do cery tłustej należy zawsze dobierać z dbałością o szczegóły.

Nalezy wybierać takie, które pozostawiją prawidłowe pH twarzy, nie spowodują nadmiernego nawilżenia – ponieważ mają lekką konsystencję, aż wreszcie zachowają odpowiednią równowagę między głębokim oczyszczeniem a nawilżeniem.

dziewczyna dotyka jej twarzy
Jak zapobiegać i niwelować przetłuszczanie się skóry?

KROK 1 - Mycie twarzy dla skóry tłustej

Zacznijmy od podstawowego etapu pielęgnacji cery tłustej: oczyszczania. Unikaj tłustych lub dwufazowych środków myjących na rzecz żeli do demakijażu lub delikatnych chusteczek do demakijażu.
Wybierz delikatny środek oczyszczający — kusi aby cerę tłustą „wyszorować” z jej oleju, ale ważne jest, aby zachować równowagę pH i zostawić skórę ""w spokoju"". Wybierz płyn do mycia twarzy, który głęboko oczyszcza, odświeża skórę, usuwa nadmiar sebum i bakterie. Odpowiednie mycie twarzy dla cery tłustej powinno pozostawić skórę czystą i nawilżoną. Poznaj gamę produktów do demakijażu twarzy NIVEA, które zapewniają skuteczne i delikatne oczyszczanie.

W nocy możesz zdecydować się na dwukrotne oczyszczenie, na przykład przy użyciu środka czyszczącego na bazie oleju, takiego jak olejek oczyszczający lub woda micelarna, a następnie środka czyszczącego na bazie wody. Możesz również usunąć makijaż delikatnymi chusteczkami do twarzy, tuż przed użyciem wybranego środka czyszczącego.
dziewczyna w żółtej sukiencel
Jak zapobiegać i niwelować przetłuszczanie się skóry?

KROK 2 - Delikatny peeling

Kosmetyki do cery tłustej powinny obejmować peeling Jednak twarzy nie nie należy złuszczać zbyt mocno, ponieważ w reakcji skóra moe zwiększy produkcję sebum.
dziewczyna trzymająca butelkę tonera Nivea
Jak zapobiegać i niwelować przetłuszczanie się skóry?

KROK 3 - Toner

Tonik jest podstawowym krokiem w pielęgnacji cery tłustej i wrażliwej, usuwajacej nadmiar sebum i pozostałości po makijażu 
dziewczyna z maską na twarz
Jak zapobiegać i niwelować przetłuszczanie się skóry?

KROK 4 - Maska na twarz

Zwykła maska do twarzy może pomóc w dogłębnym oczyszczeniu zatkanej skóry i jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, warto wprowadzić ją do rutynowej pielęgnacji skóry.
dziewczyna się uśmiecha
Jak zapobiegać i niwelować przetłuszczanie się skóry?

KROK 5 - Nawilżacz do cery tłustej

Tłusta cera dotyka nie tylko nastolatków. Zwykle wykazuje oznaki starzenia się wolniej niż sucha skóra, ale brak równowagi w produkcji sebum może dotyczyć każdego w każdym wieku.

Chociaż nawet tłusta skóra z wiekiem staje się bardziej sucha, nadal potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji - tak samo w wieku 30 jak i 40 lat (jedynie jej potrzeby mogą się zmienić).

Bez względu na wiek, w przypadku cery tłustej, celem jest przywrócenie równowagi produkcji sebum, tak aby 
w miarę upływu czasu uzyskać widoczny i długotrwały efekt. 

Pielęgnacja młodej skóry ze skłonnością do trądziku powinna skupić się na konkretnych produktach, a także delikatnych i lekkich środkach myjących. Z drugiej strony osoby starsze powinny szukać delikatnej pielęgnacji, która dba o skórę dojrzałą, bez jej obciążania.

Krem na noc dla cery tłustej

Osoby ze skórą skłonną do przetłuszczania się powinny unikać kremów na noc, które tradycyjnie są cięższe i gęstsze niż kremy na dzień. Ale tłusta skóra powinna czerpać z uspokajających, regenerujących korzyści kremów na noc, które działają podczas snu, aby czerpać maksymalne korzyści z wybranego produktu.
kobieta dotyka jej twarzy

Cera tłusta - pielęgnacja w miarę starzenia

Cera tłusta dotyka nie tylko nastolatków. Zwykle wykazuje oznaki starzenia się wolniej niż sucha skóra, ale brak równowagi w produkcji sebum może dotyczyć każdego w każdym wieku.

 

Chociaż nawet tłusta skóra z wiekiem staje się bardziej sucha, nadal potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji - tak samo w wieku 30 jak i 40 lat (jedynie jej potrzeby mogą się zmienić).


Bez względu na wiek, w przypadku cery tłustej, celem jest przywrócenie równowagi produkcji sebum, tak aby w miarę upływu czasu uzyskać widoczny i długotrwały efekt. Pielęgnacja młodej skóry ze skłonnością do trądziku powinna skupić się na konkretnych produktach, a także delikatnych i lekkich środkach myjących. 

 

Z drugiej strony osoby starsze powinny szukać delikatnej pielęgnacji, która dba o skórę dojrzałą, bez jej obciążania. 

uśmiechnięta kobieta