kobieta o rudych włosach trzymająca krem ​​do twarzy Nivea Q10

Co na bruzdy nosowo-wargowe? Odkryj 10 przyczyn ich powstawania i 6 sposobów pielęgnacji

Bruzdy nosowo-wargowe, znane również jako zmarszczki uśmiechu lub zmarszczki od śmiechu, naturalnie pojawiają się wraz z wiekiem. Dowiedz się, co je powoduje i jak możesz zmniejszyć ich widoczność.

CO NA BRUZDY NOSOWO-WARGOWE? CZYM W OGÓLE SĄ TE ZMARSZCZKI?

Znane również jako zmarszczki uśmiechu lub zmarszczki od uśmiechu, bruzdy nosowo-wargowe to bruzdy, które biegną od boków nosa ukośnie w dół do kącików ust. Te zmarszczki nosowo-wargowe są rodzajem dynamicznych zmarszczek, co oznacza, że wydają się bardziej widoczne podczas mimiki twarzy. Pojawiają się wraz z wiekiem, gdy produkcja kolagenu spowalnia, ale mogą być również pogłębione przez uszkodzenia wywołane słońcem i inne czynniki stresogenne.

Jak sama nazwa wskazuje, zmarszczki uśmiechu czy też zmarszczki od śmiechu oznaczają życie pełne radości, dlatego są powody, by je celebrować. Jeśli chcesz, by Twoja skóra miała bardziej młodzieńczy wygląd, istnieje wiele metod, które pozwolą Ci zredukować bruzdy nosowo-wargowe. Zabiegi kosmetyczne, masaże i kremy do stosowania miejscowego to skuteczne sposoby na to, jak spłycić bruzdy nosowo-wargowe.

CO NA BRUZDY NOSOWO-WARGOWE? JAKIE SĄ ICH PRZYCZYNY?

Podstawową przyczyną pojawiania się zmarszczek uśmiechu jest spadek ilości kolagenu i elastyny obecnych w skórze, co prowadzi do jej marszczenia i fałdowania. Chociaż dzieje się to naturalnie z wiekiem, głębsze bruzdy nosowo-wargowe mogą być spowodowane przez uszkodzenia promieniami UV, palenie tytoniu i wahania wagi.

Podsumowanie: Dlaczego kolagen jest ważny dla skóry?

Kolagen jest białkiem, które jest naturalnie wytwarzane przez nasz organizm. Wzmacnia strukturę skóry i mięśni, dając siłę i wsparcie całemu organizmowi. Wysoki poziom kolagenu utrzymuje skórę jędrną, młodą i elastyczną.

Poniżej przedstawiamy przyczyny lub czynniki przyczyniające się do pojawienia się zmarszczek śmiechu:
kobieta uśmiecha się

1) Wiek
Już w wieku 20 lat poziom kolagenu może spadać o 1% każdego roku. Niższy poziom kolagenu prowadzi do powstawania zmarszczek i wiotczenia skóry. Struktura naszej twarzy również zmienia się wraz z wiekiem, ponieważ kości policzkowe zaczynają się spłaszczać, co prowadzi do powstawania bruzd nosowo-wargowych.

2) Uszkodzenia słoneczne (fotostarzenie)
Promienie UV wnikając w skórę zaburzają procesy ważne dla jej regeneracji i naprawy. W krótkim okresie uszkodzenia słoneczne mogą powodować poparzenia promieniami UV, w dłuższej perspektywie osłabiają tkankę łączną, prowadząc do pojawienia się zmarszczek, bruzd i przebarwień.

3) Palenie 
Zarówno nikotyna, jak i tysiące innych szkodliwych substancji w dymie mogą szkodzić skórze ze względu na stres oksydacyjny, który szkodzi tworzeniu kolagenu. Badania wykazały ponadto, że skóra w bruzdach nosowo-wargowych jest grubsza u palaczy niż u osób niepalących. Układ ust podczas zaciagania się dymem papierosowym może również przyczynić się do powstawania zmarszczek uśmiechu.

4) Zmiany wagi
Nadmiar skóry po utracie wagi jest częstym zjawiskiem – skóra może obwisać i podkreślać wygląd zmarszczek na twarzy. Z kolei przybieranie na wadze może powodować powiększanie się policzków, a także zwiększać widoczność zmarszczek mimicznych.

5) Skóra odwodniona
Skóra odwodniona różni się od skóry suchej: przyczyną skóry odwodnionej jest brak wody, w przeciwieństwie do braku naturalnych olejków w przypadku skóry suchej. Jedną z cech skóry odwodnionej jest zapadnięta lub poszarzała cera, przez co zmarszczki stają się bardziej wyraziste.

6) Genetyka
Ilość produkowanego kolagenu i elastyny zależy od twojego materiału genetycznego. Jeśli Twoi rodzice mieli wydatne bruzdy nosowo-wargowe, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty też będziesz mieć podobne.

7) Dieta bogata w cukier
Czasem ciężko sobie odmówić czegoś słodkiego, ale niestety cukier rozkłada zarówno kolagen, jak i elastynę, co prowadzi do bardziej widocznych zmarszczek śmiechu. Nie oznacza to, że zjedzenie pysznego ciasta od czasu do czasu jest czymś zakazanym, ale ogólnie dobrze jest ograniczyć ilość cukru w diecie.

8) Powtarzające się wyrazy twarzy
Na początek bruzdy nosowo-wargowe mogą pojawiać się jako dynamiczne zmarszczki tylko wtedy, gdy się śmiejesz lub uśmiechasz. Z biegiem czasu te powtarzające się miny mogą powodować, że dynamiczne zmarszczki stają się statyczne, ponieważ skóra traci zdolność do powrotu do swojej pozycji wyjściowej. Dobra rada od nas – traktuj te zmarszczki śmiechu jako miłe wspomnienie po pięknych chwilach.

9) Zanieczyszczone powietrze
Zanieczyszczenia powietrza, takie jak smog i spaliny samochodowe, mogą prowadzić do uszkodzenia skóry spowodowanego przez wolne rodniki, które zaburzają jej barierę ochronną. Jednym ze skutków tego jest przyspieszone starzenie się skóry, prowadzące do powstawania bruzd nosowo-wargowych.

10) Brak snu
Skóra wchodzi w naturalny proces regeneracji i naprawy podczas snu, odbudowując barierę ochronną i produkując kolagen. Dlatego bez wystarczającej ilości snu Twojej skórze trudniej jest pozostać sprężystą i jędrną. Dobrze jest więc się wysypiać – dla zdrowia i urody.

kobieta uśmiecha się

JAK ZREDUKOWAĆ BRUZDY NOSOWO-WARGOWE

Bez poddania się potencjalnie kosztownym i inwazyjnym zabiegom nie ma sposobu, aby całkowicie pozbyć się bruzd nosowo-wargowych. Istnieje jednak wiele sposobów na zmniejszenie ich widoczności, w tym kremy do stosowania miejscowego, masaże twarzy i terapia światłem.

Oto jak zredukować zmarszczki śmiechu:
JAK ZREDUKOWAĆ BRUZDY NOSOWO-WARGOWE

1) MASAŻE TWARZY

Istnieje wiele teorii mówiących o tym, że masaże twarzy mogą niwelować oznaki starzenia, wypełniając skórę i stymulując produkcję kolagenu. Chociaż jednoznaczne dowody na prawdziwość tych teorii są ograniczone, regularny masaż twarzy w celu próby zmniejszenia zmarszczek na pewno wyjdzie Ci na zdrowie.

JAK ZREDUKOWAĆ BRUZDY NOSOWO-WARGOWE

2) KREMY DO STOSOWANIA MIEJSCOWEGO NA DZIEŃ

Kremy takie jak NIVEA Cellular Expert Lift Krem Anti-Age na dzień SPF 30 zawierają skuteczne składniki, które odżywiają skórę i wspomagają produkcję kolagenu. Taki krem stosowany codziennie pomoże Ci wygładzić zmarszczki i na nowo zdefiniować kontury twarzy.

JAK ZREDUKOWAĆ BRUZDY NOSOWO-WARGOWE

3) KREMY DO STOSOWANIA MIEJSCOWEGO NA NOC

Wraz ze skutecznym kremem na dzień dobrym pomysłem jest stosowanie odpowiedniego kremu na noc. Taki krem wspomaga naturalną regenerację i proces naprawy skóry podczas snu oraz może pomóc w redefiniowaniu konturów twarzy. Składniki takie jak koenzym Q10, bakuchiol i kwas foliowy mają udowodnione działanie przeciwstarzeniowe.

JAK ZREDUKOWAĆ BRUZDY NOSOWO-WARGOWE

4) ĆWICZENIA TWARZY

To jest coś, co możesz robić każdego dnia. Ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie twarzy i mogą sprawić, że zmarszczki uśmiechu będą mniej widoczne. Dowody potwierdzające skuteczność ćwiczeń są ograniczone, ale są one bezpieczne i w dodatku oprócz poświęcenia na nie kilku minut nic Cię nie kosztują.

JAK ZREDUKOWAĆ BRUZDY NOSOWO-WARGOWE

5) TERAPIA ŚWIATŁEM

Terapia światłem LED jest stosowana w leczeniu wielu problemów i schorzeń skóry. Podczas zabiegu światło LED wnika w skórę, próbując przyspieszać jej regenerację i zmniejszać oznaki starzenia. Ogólnie jednak rzecz biorąc jedna sesja światłem nie wystarczy, potrzebne są regularne sesje terapeutyczne wraz z rutynową pielęgnacją skóry, aby zobaczyć efekty.

JAK ZREDUKOWAĆ BRUZDY NOSOWO-WARGOWE

6) ROZWIĄZANIA CHIRURGICZNE LUB KOSMETYCZNE

Prawdopodobnie najskuteczniejszym, a jednocześnie najmniej naturalnym sposobem na pozbycie się bruzd nosowo-wargowych są zabiegi kosmetyczne. Obejmują one zarówno wypełniacze i mikronakłucia, jak i pełne liftingi. Zanim się zdecydujesz na takie rozwiązanie, warto sprawdzić najpierw naturalne sposoby i wypróbować dopasowaną do Twojej skóry rutynę pielęgnacyjną. Jeśli jednak jesteś już na etapie rozważania czegoś bardziej inwazyjnego, skonsultuj się ze specjalistą w celu uzyskania dalszych porad.


NIVEA Q10 SERUM PRECYZYJNY WYPEŁNIACZ ZMARSZCZEK REDUKUJĄCY BRUZDY NOSOWO-WARGOWE

kobieta stosująca krem ​​do twarzy Nivea Q10

NIVEA Q10 Serum Precyzyjny wypełniacz zmarszczek to zaawansowane rozwiązanie przeciw zmarszczkom. Łączy czysty koenzym Q10 z peptydami bioxifill, aby wniknąć w skórę na głębokość 10 warstw, pomagając stymulować produkcję kolagenu i dając niemal natychmiastowe rezultaty wypełniania zmarszczek.

Stosuj to rozwiązanie po oczyszczeniu twarzy i przed nałożeniem kremu nawilżającego jako część swojej przeciwstarzeniowej rutyny pielęgnacyjnej, aby dać sobie szansę na zredukowanie zmarszczek uśmiechu.

Koenzym Q10 jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga odmłodzić skórę i dodać jej energii. Linia NIVEA Q10 została starannie stworzona, aby sprostać potrzebom różnych typów skóry, chronić komórki przed uszkodzeniami i spowolnić proces starzenia. Włączenie tych kosmetyków do codziennej rutyny pielęgnacyjnej może przyczynić się do zmniejszenia widoczności drobnych linii i zmarszczek.


CZY MOŻNA ZAPOBIEGAĆ TWORZENIU SIĘ BRUZD NOSOWO-WARGOWYCH?

Niestety odpowiedź tutaj brzmi: nie, są one naturalną częścią procesu starzenia się i nawet dzieci je mają, kiedy się śmieją lub uśmiechają. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiegać ich pogłębianiu się – generalnie oznacza to unikanie przyczyn, o których dobrze wiedzieć.

Aby spróbować zmniejszyć pogłębianie się zmarszczek uśmiechu, możesz:
1) Unikać palenia
2) Codziennie stosować SPF
3) Jeść zdrowo
4) Dużo się ruszać
5) Mieć spersonalizowaną rutynę pielęgnacyjną, której się trzymasz
6) Spać 7-9 godzin każdej nocy
7) Utrzymywać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu
ciemnowłosa dziewczyna patrząca na jej lewą stronę

BRUZDY NOSOWO-WARGOWE – ZABIEG UJĘDRNIAJĄCY W POSTACI MASAŻU

Aby w naturalny sposób zredukować bruzdy nosowo-wargowe, można je codziennie masować. Masaż ma na celu poprawę struktury skóry i zapobieganie jej wiotczeniu. Oto kilka wskazówek, jak przeprowadzić masaż:

- Kostki palców przytknij do twarzy i przesuń dłonie w dół od kości policzkowych do brody i w kierunku stawu żuchwowego
- Powtórz ten proces około 20 razy z każdej strony twarzy
- Zastosuj lekki nacisk
- Powtarzaj masaż codziennie w ramach rutynowej pielęgnacji skóry

ĆWICZENIA TWARZY, KTÓRE MOGĄ POMÓC NATURALNIE ZMNIEJSZYĆ BRUZDY NOSOWO-WARGOWE

Mięśnie twarzy można próbować ujędrnić, podobnie jak inne części ciała, co z pewnością pomaga lepiej kontrolować mimikę. Ćwiczenia powtarzane regularnie mogą sprawić, że po jakimś czasie rzeczywiście zauważysz spłycenie zmarszczek uśmiechu. Możesz codziennie wypróbować następujące metody w domowym zaciszu:

- Podnieś usta do góry, by ""pocałować niebo"" i przytrzymaj je w takiej pozycji przez 15-20 sekund. Powtórz 5 razy.
- Rozsuń kąciki ust palcami wskazującymi, jednocześnie napinając mięśnie twarzy z delikatnym oporem. Przytrzymaj przez 2-3 sekundy i powtórz 30 razy.
- Wydymaj usta, jednocześnie odciągając kąciki ust. Przytrzymaj przez 15 sekund i powtórz 5 razy.
- Delikatnie unieś kości policzkowe dłońmi, jednocześnie wydymając usta w ruchu pocałunku. Przytrzymaj przez 20 sekund i powtórz 5 razy.


JAK ZMNIEJSZYĆ BRUZDY NOSOWO-WARGOWE U MĘŻCZYZN

Na szczęście dla mężczyzn, ich skóra jest bogatsza w kolagenie, więc zwykle wygląda młodziej niż skóra kobiet w tym samym wieku. Struktura skóry mężczyzn jest nieco inna niż u kobiet, dlatego wymaga innej pielęgnacji. Większość ogólnych zaleceń dotyczących pielęgnacji skóry może być podobna, ale kosmetyki nakładane na męskie twarze powinny być dopasowane do potrzeb ich skóry.

Kosmetyki NIVEA MEN Anti-Age Hyaluron zostały opracowane na bazie kwasu hialuronowego, aby utrzymać odpowiednie nawilżenie męskiej skóry, jednocześnie zmniejszając oznaki starzenia. Regularne stosowanie tych kosmetyków w miarę upływu czasu przyczyni się do ujędrnienia, uelastycznienia i wygładzenia skóry, może też widocznie spłycić głębsze zmarszczki i wzmocnić sprężystość skóry.

JAK USUNĄĆ BRUZDY NOSOWO-WARGOWE – POZNAJ WIĘCEJ CZĘSTO ZADAWANYCH PYTAŃ

Jeśli nadal masz pytania dotyczące linii uśmiechu, oto kilka typowych pytań i odpowiedzi na ten temat:
dziewczyna z ciemnymi włosami uśmiecha się

Zmarszczki uśmiechu pojawiają się w każdym wieku jako dynamiczne zmarszczki, jednak między 25 a 30 rokiem życia stają się bardziej statyczne.

 

W jakim wieku pojawiają się bruzdy nosowo-wargowe?
Zmarszczki uśmiechu pojawiają się w każdym wieku jako dynamiczne zmarszczki, jednak między 25 a 30 rokiem życia stają się bardziej statyczne. Gdy produkcja kolagenu spowalnia, zaczynają się one pogłębiać: w wieku 40 lat będą na ogół widoczne na twarzy w spoczynku u większości ludzi, a w wieku 50 lat będą wyraźnie zaznaczone.

Kto jest bardziej narażony na fałdy nosowo-wargowe?
Krótko mówiąc, wszyscy. Ci, którzy lepiej dbają o swoją skórę i prowadzą zdrowszy tryb życia, mogą zauważyć, że bruzdy pojawiają się słabiej lub później; natomiast osoby zaniedbujące swoją skórę i prowadzące niezdrowy tryb życia mogą dostrzec je wcześniej i będą one głębsze. Również uwarunkowania genetyczne mają wpływ na to, kto ma wyraźniejsze linie uśmiechu.

Czy bruzdy nosowo-wargowe są atrakcyjne?
Tak! Zdecydowanie mogą być, ponieważ są oznaką życia pełnego śmiechu i radości.

Czy utrata wagi zmniejsza bruzdy nosowo-wargowe?
Stopniowa utrata wagi może zmniejszyć widoczność linii uśmiechu, ponieważ policzki nie będą tak pełne. Szybka utrata masy ciała może sprawić, że będą one bardziej widoczne z powodu nadmiaru skóry.

Jak spać, aby uniknąć bruzd nosowo-wargowych?
Staraj się spać na plecach lub tak, aby dolna połowa twarzy nie dotykała poduszki. Pamiętaj też o nałożeniu kremu na noc, zanim pójdziesz spać.

Czy stres powoduje bruzdy nosowo-wargowe?
Tak, może być jedną z przyczyn. Stres powoduje wiele negatywnych skutków dla skóry, a jednym z nich są przyspieszone oznaki starzenia. Wysoki poziom stresu może prowadzić do przedwczesnych oznak starzenia, takich jak drobne linie i zmarszczki.

Czy alkohol wpływa na bruzdy nosowo-wargowe?
Spożywanie alkoholu prawdopodobnie przyczynia się do powstawania głębszych bruzd nosowo-wargowych. Jednym ze skutków spożywania alkoholu jest odwodnienie, które może powodować utratę elastyczności i wiotkość skóry. Innym jest to, że przyspiesza wyczerpywanie się kolagenu, dodatkowo przyczyniając się do niekorzystnego wyglądu skóry.

Czy kwas hialuronowy pomaga na bruzdy nosowo-wargowe?
Z pewnością tak. Najpopularniejsze wypełniacze zawierają kwas hialuronowy, który pomaga je wypełnić i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Kosmetyki zawierające kwas hialuronowy mogą również pomóc w nawilżeniu, ujędrnieniu i uelastycznieniu skóry, zmniejszając widoczność zmarszczek.

Linie Cellular Expert Lift i Cellular Expert Filler oferują jedne z najskuteczniejszych produktów NIVEA do pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Łącząc kwas hialuronowy z innymi doskonałymi składnikami przeciwstarzeniowymi, kosmetyki te mogą pomóc poprawić jędrność skóry, zmniejszając widoczność drobnych linii i zmarszczek.

dziewczyna z ciemnymi włosami uśmiecha się

Porady dla Ciebie