co na krostki na twarzy

Krostki podskórne – jak sobie z nimi radzić?

Krostki pod skórą to nie tylko nieestetyczny, ale niekiedy i bolesny problem. Niektóre szybko znikają, inne rosną, powodując tym samym przykre dolegliwości. Jak powstają podskórne pryszcze, w jaki sposób można się ich skutecznie pozbyć, a kiedy mogą świadczyć o innym schorzeniu? Rozwiewamy wątpliwości.

Pryszcze pod skórą – czym są?

Pryszcze podskórne to ropne zmiany znajdujące się w głębokiej warstwie skóry, wyglądające jak wybrzuszenia o różnym kształcie i kolorze. Mogą być drobne, ale częściej przybierają postać cyst lub twardych guzków. Cysty z reguły są bardziej miękkie i czasem widocznie nabrzmiałe ropą, natomiast guzki podskórne znajdują się głębiej i są twardsze.

 

Podskórne krosty na twarzy mogą mieć czerwonawy lub lekko siny odcień, ale niekiedy posiadają tylko czerwoną obwódkę. Przy dotknięciu zazwyczaj bolą, ale przy mniejszych zmianach na ogół jest to mniej dokuczliwe.

 

Podskórne pryszcze mogą występować w wielu częściach twarzy czy ciała. Choć powszechnie uważa się, że najczęściej pojawiają się w tak zwanej strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie, nierzadko bolesne krostki na twarzy powstają również na policzkach, przy linii włosów i na skroniach, a ponadto na szyi, w okolicach uszu, na plecach czy dekolcie.

krostki podskórne

Krosty podskórne na twarzy – przyczyny

krostki pod skórą

Podskórne pryszcze na czole, nosie czy brodzie mogą mieć różne przyczyny. Zwykle jednak są one objawem trądziku grudkowo-zaskórnikowego, kiedy to są spowodowane wahaniami w gospodarce hormonalnej. Trądzik grudkowo-zaskórnikowy można dość łatwo rozpoznać – cechuje się on występowaniem łatwo wyczuwalnych pod palcami drobnych zgrubień. Zmiany najczęściej zlokalizowane są w strefie T, gdzie gruczoły łojowe pracują najintensywniej.

 

Nadmierna ilość wytworzonego sebum w połączeniu z gromadzącymi się na skórze w ciągu dnia zanieczyszczeniami przyczynia się do powstania wykwitów. Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych sprawia, że zapychają się one pod wpływem sebum. Na skutek odkładania się zabrudzeń dochodzi do otorbienia gruczołów łojowych, zwiększenia objętości komórek lub magazynowania substancji stałych pod skórą, a w konsekwencji – do rozwoju zmian w warstwie rogowej skóry.

 

Podskórne pryszcze na twarzy miewają też inne podłoże. Mogą być spowodowane przez:

  • predyspozycje genetyczne,
  • stosowanie kosmetyków, które zapychają pory,
  • choroby o podłożu metabolicznym,
  • długotrwały stres.


Jak usunąć podskórne grudki na twarzy?

By skutecznie zwalczyć podskórne wypryski na twarzy, które są przejawem trądziku, należy przede wszystkim jak najlepiej dbać o skórę. W pielęgnacji cery trądzikowej niezwykle istotne jest dokładne oczyszczanie twarzy – wskazane jest stosowanie delikatnych kosmetyków, stworzonych z myślą o wyjątkowych potrzebach skóry z trądzikiem.

 

Nieodłącznym elementem codziennych zabiegów powinno być również używanie kremu do twarzy, np. uniwersalny krem do cery mieszanej i tłustej, który pozwoli ograniczyć produkcję sebum i zredukować istniejące wykwity, a także zapewni cerze niezbędne nawilżenie i wyrówna jej koloryt. Gdy mamy problem z krostkami i z przetłuszczoną skórą możemy również sięgnąć po kremy nawilżające do cery tłustej lub kremy nawilżające do cery mieszanej. Pielęgnacja twarzy, na której występują podskórne krosty na czole, nosie czy brodzie, powinna obejmować też regularne złuszczanie w czym pomoże peeling do twarzy, na szczególną uwagę zasługuje tutaj peeling ryżowy do twarzy.

 

Co bardzo ważne, tego typu krostek nie powinno się wyciskać, gdyż mogą zostawiać trwałe, ciemne blizny. W razie potrzeby lub w przypadku nasilonych zmian, warto skonsultować się z dermatologiem, który przepisze odpowiednie leki. Skuteczne są również profesjonalne zabiegi w zabiegach kosmetycznych. Pomocna może okazać się także zmiana diety i ograniczenie słodyczy, słodzonych napojów, tłustych dań i przetworzonych potraw.

podskórne krostki


Grudki pod skórą – nie tylko objaw trądziku

krostki na twarzy

Należy jednak mieć świadomość, że niekiedy krostki podskórne nie są objawem trądziku. Wykwity te można bowiem dość łatwo pomylić ze zmianami skórnymi, zwiastującymi inne problemy. Mogą to być:

  • kaszaki – torbiele zastoinowe, będące zaczopowanymi ujściami gruczołów łojowych. Zazwyczaj są mniejsze niż pryszcze podskórne, mają żółte zabarwienie, a w ich wnętrzu widać małą ciemną kropkę;
  • włókniaki – niegroźne twarde guzki lub zwisające zmiany skórne, które przypominają brodawki;
  • tłuszczaki – łagodne zmiany nowotworowe, które przybierają postać twardych guzków. W przeciwieństwie do pryszczy nie mają koloru i powstają głównie na plecach oraz barkach.

 

Krostki podskórne to problem nie tylko natury estetycznej. Pryszcze pod skórą często są bolesne, przez co ich pojawienie się powoduje przykre dolegliwości. Jednak ich właściwe rozpoznanie i odpowiednia pielęgnacja pomogą Ci cieszyć się czystą, zdrową i pozbawioną niedoskonałości cerą.