dwie dziewczyny stosujące produkty Nivea

Odkryj działanie kwasu glikolowego na skórę

Odkryj wszystko, co musisz wiedzieć o kwasie glikolowym i jego korzyściach dla skóry. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak najlepiej włączyć kwas glikolowy do swojej pielęgnacji skóry.

CZYM JEST KWAS GLIKOLOWY?

Kwas glikolowy to kwas alfa-hydroksylowy (lub AHA), który jest rozpuszczalny w wodzie i pochodzi z roślin i innych surowców naturalnych, takich jak owoce, trzcina cukrowa i mleko. Kwasy AHA są stosowane we wszystkich rodzajach produktów kosmetycznych, takich jak środki oczyszczające, toniki czy produkty złuszczające. Jedną z zalet kwasu glikolowego jest to, że ma on najmniejszą wielkość cząsteczek spośród wszystkich innych kwasów AHA, co oznacza, że jest łatwy do wchłonięcia przez skórę. W czystej postaci kwas glikolowy jest bezwonny i bezbarwny.

KWAS GLIKOLOWY DZIAŁANIE

Kwas glikolowy może pomóc w wielu problemach skórnych i jest bardzo skuteczny dzięki swojej małej cząsteczce. Jest najmocniejszy ze wszystkich kwasów AHA, dlatego należy go stosować ostrożnie, ponieważ może podrażniać skórę, jeśli jest używany nieprawidłowo.
Kwas glikolowy efekty

Kwas glikolowy na twarz

Kwas glikolowy jest najczęściej stosowany jako środek złuszczający w pielęgnacji skóry. Pomaga on usunąć martwe komórki naskórka, aby wydobyć jaśniejsze warstwy skóry znajdujące się pod nim. W odróżnieniu od innych środków złuszczających, takich jak peelingi do twarzy, kwas glikolowy nie wymaga ostrego szorowania, dzięki swojej zdolności do wnikania w skórę.

Jest on również humektantem, co oznacza, że przyciąga i wiąże wodę z komórkami skóry; może to pomóc w zapobieganiu starzeniu się skóry i powstawaniu zmarszczek, ponieważ ujędrnia skórę. Kwas glikolowy może również zwiększyć produkcję kolagenu oraz kwasu hialuronowego w skórze.

Kwas glikolowy efekty

Czy kwas glikolowy jest odpowiedni dla wszystkich typów skóry?

Czy kwas glikolowy jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry? Glikol na twarz jest najbardziej skuteczny w przypadku skóry normalnej, mieszanej i tłustej, jednak jeśli Twoja skóra jest uważana za bardziej wrażliwą lub suchą, zaleca się zachowanie większej ostrożności podczas stosowania tego produktu. 

Należy również pamiętać, że kwas glikolowy skutecznie złuszcza wierzchnie warstwy starego naskórka, pozostawiając skórę bardziej podatną na działanie czynników zewnętrznych, takich jak pogoda. W przypadku silnych promieni UV należy uważać na młode warstwy skóry na słońcu, podobnie jak w przypadku wszelkich trudnych warunków pogodowych. 

Kwas glikolowy jak stosować

KWAS GLIKOLOWY EFEKTY

 Istnieje wiele korzyści kwasu glikolowego dla skóry, jeśli jest stosowany skutecznie:
 

1. Trądzik

Ze względu na złuszczające działanie kwasu glikolowego, może on pomóc w zmniejszeniu ilości wyprysków trądzikowych. Złuszczanie skóry prowadzi do mniejszego nagromadzenia się złogów, ponieważ oczyszcza pory poprzez proces złuszczania, co prowadzi do mniejszej ilości wyprysków. Kwas glikolowy może również pomóc skórze trądzikowej poprzez stworzenie bariery skórnej, która blokuje wilgoć, a nie wysusza skórę, co jest bardzo powszechne w przypadku produktów przeciwtrądzikowych. 

 

2. Hiperpigmentacja i uszkodzenia słoneczne

Kwas glikolowy jest skutecznym rozwiązaniem w przypadku przebarwień, oparzeń słonecznych i melasmy, które są spowodowane szkodliwą ekspozycją na promienie UV. Kwas glikolowy jest bogaty w antyoksydanty, które pomagają w leczeniu uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem UV i rozjaśniają ciemne plamy. Dzieje się tak dzięki jego właściwością złuszczającym, redukuje stare uszkodzone komórki skóry, aby odsłonić młodzieńczą skórę pod spodem. 

 

3. Zmniejszanie zmarszczek

Te imponujące właściwości złuszczające pomagają zmniejszyć wygląd drobnych linii i zmarszczek, ważne jest, aby pamiętać, że nie pomoże nam to pozbyć się ich całkowicie. Kwas glikolowy zwiększa również produkcję kolagenu, co pomaga w zmniejszeniu widoczności drobnych linii i zmarszczek. 

 

4. Wrastające włoski

Wrastające włoski powstają w wyniku tego, że włos nie jest w stanie przeniknąć na powierzchnię skóry, złuszczanie skóry pomaga pozwolić im wyjść na powierzchnię, ponieważ usuwa wierzchnią warstwę martwego naskórka. Może to być dodatkowo wspomagane przez spłukiwanie skóry z pozostałości i oleju.


Kwas glikolowy i Retinol

Zarówno kwas glikolowy, jak i retinol są uważane za dwa najważniejsze składniki, jeśli chodzi o spowalnianie oznak starzenia się skóry, dlatego często zadaje się pytanie, czy można stosować kwas glikolowy z retinolem, aby uzyskać wszystkie efekty. W skrócie, tak można, jednak nie jednocześnie, jest to dość ekstremalne rozwiązanie w pielęgnacji skóry, które może prowadzić do jej podrażnienia. Powinnaś zacząć od stosowania kwasu glikolowego raz w tygodniu.

Jako że NIVEA dba o Twoją skórę, należy ponownie zaznaczyć, że kwas glikolowy do skóry nie powinien być stosowany jednocześnie z innymi rozwiązaniami, takimi jak Retinol czy Witamina A. Jeśli planujesz stosować oba te produkty, rób to na zmianę, a także skonsultuj się przed tym ze swoim dermatologiem. 

kobieta sprawdza jej skórę

JAK STOSOWAĆ KWAS GLIKOLOWY I DODAĆ GO DO SWOJEJ PIELĘGNACJI SKÓRY:

Należy zacząć od produktu z kwasem glikolowym o stężeniu 10% lub mniejszym. Wszystko powyżej może spowodować poważne podrażnienie skóry; stężenie powyżej 20% nie jest zalecane do stosowania w domu. 
Jak stosować kwas glikolowy i dodać go do swojej pielęgnacji skóry

Jak stosować kwas glikolowy

Przed zastosowaniem kwasu glikolowego należy upewnić się, że skóra jest wolna od wszelkich otwartych skaleczeń lub owrzodzeń. Zacznij od umycia twarzy łagodnym środkiem oczyszczającym lub tonikiem, aby usunąć wszelkie tłuszcze i oleje, a następnie nałóż roztwór kwasu glikolowego na płatek kosmetyczny. Nałóż roztwór delikatnie na twarz i unikaj wrażliwych miejsc, takich jak oczy, nozdrza czy usta. Jeśli okaże się, że kwas glikolowy źle reaguje z Twoją skórą lub rozlewa się na jeden z wymienionych wrażliwych obszarów, należy zaaplikować dotknięte miejsce zwykłym roztworem soli fizjologicznej. Spodziewana reakcja polega na tym, że po 3-5 minutach nałożony obszar zacznie się czerwienić. Należy spłukać leczony obszar wodą lub roztworem neutralizującym na szmatce.

Jak stosować kwas glikolowy i dodać go do swojej pielęgnacji skóry

Kiedy stosować kwas glikolowy

Najlepiej aplikować kwas glikolowy przed pójściem spać, jeśli to możliwe, ponieważ zwiększa on wrażliwość skóry na światło słoneczne. Nocna aplikacja da Ci czas, aby Twoja skóra mogła się zagoić przez noc. Jeśli nie jest to możliwe, należy podjąć środki ostrożności z kremem nawilżającym SPF, jeśli zamierzasz przebywać na zewnątrz, niezależnie od pogody.

Jak stosować kwas glikolowy i dodać go do swojej pielęgnacji skóry

Jak często stosować kwas glikolowy

NIVEA oferuje produkt, który czerpie z kwasu glikolowego, a jest nim Derma Skin Clear Peeling, który wykorzystuje zalety kwasu glikolowego, kwasu salicylowego i niacynamidu.

Jako że NIVEA dba o Twoją skórę, należy pamiętać, że kwas glikolowy nie powinien być stosowany jednocześnie z innymi rozwiązaniami, takimi jak retinol czy witamina A. Jeśli planujesz stosować oba te produkty, rób to naprzemiennie, a przedtem skonsultuj się z dermatologiem.