młoda kobieta używająca toniku Nivea

Kwas mlekowy - 6 zalet w pielęgnacji skóry

Odkryj, jak kwas mlekowy, naturalnie występujący składnik do pielęgnacji skóry może ulepszyć Twoją codzienną pielęgnację skóry.

Kwas mlekowy to naturalnie występujący, rozpuszczalny w wodzie alfa-hydroksykwas (AHA), który organizm wytwarza podczas rozkładu glukozy na źródło paliwa, gdy tkanki nie są dostatecznie utlenione. Występuje także w wielu sfermentowanych produktach spożywczych, takich jak produkty mleczne, marynowane warzywa i chleb itp. W pielęgnacji skóry kwas mlekowy jest znany ze swojej zdolności do usuwania martwych komórek naskórka i poprawy tekstury skóry.

Z tego powodu zwykle występuje w środkach oczyszczających, złuszczających i serum, które wykorzystują jego właściwości złuszczające, nawilżające i przeciwstarzeniowe. Kwas mlekowy pomaga również w utrzymaniu lekko kwaśnego pH skóry, utrzymując naturalną barierę hydrolipidową.


Kwas mlekowy zastosowanie

młoda kobieta dotyka jej twarzy
Kwas mlekowy właściwości

1. Złuszczanie i wymiana komórkowa

Kwas mlekowy odgrywa rolę w usuwaniu martwych komórek skóry z najbardziej zewnętrznej powierzchni poprzez rozbijanie wiązań spajających martwe komórki skóry. Prowadzi to do ich złuszczania, odsłaniając pod spodem świeższe, nowe komórki skóry. Z biegiem czasu regularne złuszczanie kwasem mlekowym może zapewnić gładszą cerę i lepszą teksturę skóry.

2. Nawodnienie i zatrzymywanie wilgoci

Kwas mlekowy, dzięki swoim właściwościom nawilżającym, wchłania i zatrzymuje wilgoć, co poprawia elastyczność skóry. Może również pomóc w utrzymaniu naturalnej bariery nawilżającej skóry za pomocą ceramidów, co dodatkowo poprawia zatrzymywanie wilgoci, dzięki czemu jest odpowiedni dla osób o skórze odwodnionej.

3. Wyrównanie kolorytu skóry

Nierówny koloryt skóry występuje wtedy, kiedy występują przebarwienia lub zaczerwienienia. Chociaż objawy te są całkowicie naturalne i nie trzeba się nimi martwić (w razie wątpliwości nie wahaj się skonsultować z lekarzem), ich występowanie może zostać zmniejszone poprzez regularne stosowanie kwasu mlekowego. Dzieje się tak częściowo ze względu na właściwości złuszczające kwasu mlekowego. Kwas mlekowy zmniejsza również produkcję odpowiedzialnej za pigmentację skóry.

4. Stymulacja kolagenu

Kolagen jest ważnym składnikiem skóry, pomagającym zachować elastyczność i jędrność. Wraz z wiekiem produkcja kolagenu zwykle spowalnia, co prowadzi do naturalnego powstawania drobnych linii i zmarszczek. Kwas mlekowy, dzięki swoim złuszczającym właściwościom, może pomóc w regeneracji nowych komórek skóry i zwiększyć produkcję kolagenu i elastyny, co może prowadzić do pełniejszej, gładszej skóry.

 Produkty Nivea Derma Skin Clear

5. Lepsze wchłanianie produktu

Kwas mlekowy pozwala na lepsze wchłanie innych produktów do pielęgnacji skóry. Dzieje się tak, ponieważ nagromadzenie martwych komórek skóry może stanowić barierę dla produktów, więc ich usunięcie prowadzi do głębszej penetracji i bardziej skutecznych rezultatów.

6. Zmniejszenie objawów trądziku

Kwas mlekowy może pomóc złagodzić objawy trądziku. Jego właściwości złuszczające mogą pomóc w usunięciu martwych komórek skóry, które mogłyby zatykać pory i powodować wypryski, a jego właściwości przeciwzapalne mogą pomóc w zmniejszeniu istniejącego zaczerwienienia.

Kwas mlekowy na twarz efekty i właściwości

Kwas mlekowy ma bardzo szerokie zastosowania, które wykorzystują jego różnorodne zalety. W niższych stężeniach można go znaleźć w środkach oczyszcząjących, tonerach i produktach nawilżających, natomiast wyższe stężenia można stosować w ukierunkowanych produktach aktywnych, takich jak serum.

Wskazane jest, aby nie stosować zbyt często wysokich stężeń kwasu mlekowego. Nadmierne użycie może prowadzić do nadmiernego złuszczania naskórka, co może zakłócić naturalną barierę ochronną skóry. Zawsze sprawdzaj etykietę produktu, aby poznać zalecaną częstotliwość stosowania. Na przykład NIVEA Derma Skin Clear Peeling, który został przetestowany dermatologicznie, zaleca się stosować 2–3 razy w tygodniu.

Za każdym razem, gdy używasz kwasu mlekowego o wysokim stężeniu, pamiętaj o nałożeniu kremu z SPF. To samo dotyczy wszelkich środków złuszczających, które zazwyczaj zwiększają wrażliwość skóry na słońce. Dobrym pomysłem jest wyrobienie w sobie codziennego nawyku stosowania filtrów SPF po zakończeniu porannej pielęgnacji skóry.

NIVEA Shine Control Matujący krem do twarzy SPF 30 jest idealny dla osób, które chcą dodać skuteczny filtr SPF do swojej codziennej pielęgnacji. Jego lekka, nietłusta formuła jest odpowiednia dla skóry normalnej, mieszanej i tłustej i zapewnia matowy wygląd skóry.

kobieta dotyka jej twarzy

Kwas mlekowy na twarz - do rozważenia

 1. Ciąża:
  Skóra kobiety może być bardziej wrażliwa i reaktywna w czasie ciąży ze względu na zmiany hormonalne. Kwas mlekowy w ciąży jest ogólnie uważany za bezpieczny do stosowania miejscowego, jednak kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność i skonsultować się z dermatologiem przed użyciem produktów zawierających wyższe stężenia kwasu mlekowego. W każdym razie przed użyciem zawsze sprawdź instrukcję opakowania.

 2. Weganizm:
  Kwas mlekowy można pozyskać z różnych źródeł, w tym roślin i zwierząt. Wegańskie alternatywy dla konwencjonalnych produktów do pielęgnacji skóry często wykorzystują kwas mlekowy pochodzenia roślinnego, co zapewnia uwzględnienie względów etycznych i środowiskowych. Jeśli nie masz pewności, czy dany składnik wybranego produktu jest pochodzenia roślinnego, czy nie, skontaktuj się z producentem. Peeling z kwasem mlekowym NIVEA Derma Skin Clear – podobnie jak wszystkie inne produkty z serii Derma Skin Clear – jest odpowiedni dla wegan.

 3. Nadważliwość:
  Chociaż kwas mlekowy jest uważany za jeden z łagodniejszych AHA, stosowanie większych ilości może powodować nadwrażliwość skóry u osób podatnych na jej występowanie. Możesz mieć pewność, że produkty NIVEA przechodzą rygorystyczne testy dermatologiczne i są bezpieczne dla Twojej skóry.
Przegląd faktów

Kwas mlekowy zastosowanie w pielęgnacji skóry

Kwas mlekowy to naturalnie występujący, rozpuszczalny w wodzie alfa-hydroksykwas (AHA) występujący w sfermentowanej żywności. Jest również wytwarzany przez organizm, któremu brakuje tlenu, w celu wytworzenia większej ilości energii poprzez rozkład glukozy.

W pielęgnacji skóry kwas mlekowy jest znany ze swojej zdolności do usuwania martwych komórek skóry, poprawiania tekstury skóry i utrzymywania naturalnej bariery wilgoci skóry. Kwas mlekowy jest powszechnie stosowany w środkach oczyszczających, złuszczających i serum, gdzie działa na powierzchni skóry, złuszczając martwe komórki naskórka, jednocześnie pomagając skórze zachować równowagę pH.

Linia NIVEA Derma Skin Clear obejmuje skuteczne produkty oczyszczające – w szczególności peeling z kwasem mlekowym przeciw niedoskonałościom.

Skuteczne oczyszczanie

Kwas mlekowy często występuje w środkach oczyszczających, tonikach i serum, które wykorzystują jego właściwości nawilżające i złuszczające. Ale jeśli chodzi o budowanie skutecznej rutyny, od czego zacząć? Poniżej znajduje się nasza zalecana rutyna, która obejmuje produkty z gamy NIVEA Derma Skin Clear opracowane specjalnie dla skóry skłonnej do wyprysków.

 1. Oczyszczanie: rozpocznij pielęgnację skutecznym środkiem oczyszczającym. NIVEA Derma Skin Clear Żel Oczyszczający delikatnie usuwa makijaż i zanieczyszczenia oraz oczyszcza głęboko pory, zapobiegając pojawianiu się wyprysków. Po zwilżeniu twarzy delikatnie wmasuj produkt oczyszczający, omijając okolice oczu, a następnie spłucz ciepłą wodą.

  1a. Peeling: aby wyjść o krok poza zwykłe oczyszczanie i jeszcze bardziej udoskonalić skórę, od czasu do czasu zmień produkt oczyszczający na peeling, taki jak NIVEA Derma Skin Clear Peeling przeciw niedoskonałościom. Zawiera kwas salicylowy i niacynamid, a także kwas mlekowy. Stosowanie tego peelingu pomoże zredukować zaskórniki i pryszcze bez wysuszania skóry.

 2. Złuszczaj: podczas wieczornej rutyny stosuj skoncentrowany środek złuszczający, aby pobudzić odnowę starych, uszkodzonych komórek skóry i jeszcze bardziej oczyścić pory. NIVEA Derma Skin Clear Peeling złuszczający na noc zawiera kwas salicylowy, niacynamid i kwas glikolowy, które widocznie redukują przebarwienia. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, pozostaw go na skórze na noc.

Przestrzeganie tej procedury może pomóc w widocznej poprawie wyglądu zanieczyszczonej skóry w ciągu zaledwie siedmiu dni.


Kwas mlekowy zastosowanie - podsumowanie

Kwas mlekowy to naturalnie występujący alfa-hydroksykwas (AHA), który jest wytwarzany przez organizm podczas rozkładu cząsteczek glukozy. Regularne stosowanie kwasu mlekowego wspomaga złuszczanie i odnowę komórkową, nawilżenie i zatrzymywanie wilgoci, jednocześnie wyrównując koloryt skóry i stymulując produkcję kolagenu. Dla osób prowadzących wegański tryb życia dostępne są alternatywy kwasu mlekowego pochodzenia niezwierzęcego. Włączenie kwasu mlekowego do wszechstronnej pielęgnacji skóry może prowadzić do widocznej poprawy tekstury i kolorytu skóry.

Kwas mlekowy w pielęgnacji skóry – często zadawane pytania

Co to jest kwas mlekowy i jakie korzyści przynosi skórze?

Kwas mlekowy to alfa-hydroksykwas (AHA) pochodzący z naturalnych źródeł, takich jak mleko, owoce i warzywa. Korzystnie wpływa na skórę, delikatnie złuszczając martwe komórki naskórka, poprawiając nawilżenie, zwiększając produkcję kolagenu i likwidując  problemy skórne, takie jak przebarwienia i trądzik.

Czy kwas mlekowy jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry?

Kwas mlekowy jest odpowiedni dla większości rodzajów skóry, w tym skóry normalnej, suchej i mieszanej. Jednakże osoby o skórze wrażliwej lub reaktywnej powinny zachować ostrożność stosując wyższe stężenia i przed regularną aplikacją wykonać próbę uczuleniową.

W jaki sposób kwas mlekowy złuszcza skórę i jakie są jego właściwości złuszczające?

Kwas mlekowy złuszcza skórę, rozrywając wiązania między martwymi komórkami skóry, co prowadzi do ich złuszczania. Jego właściwości złuszczające obejmują poprawę tekstury skóry, gładszą cerę i bardziej równomierny koloryt skóry.

Czy kwas mlekowy może pomóc przy przebarwieniach i nierównym kolorycie skóry?

Tak, kwas mlekowy może pomóc w przypadku przebarwień i nierównego kolorytu skóry. Kwas mlekowy może pomóc w blaknięciu ciemnych plam i nadać jaśniejszy i jednolity koloryt, nie tylko poprzez wspomaganie złuszczania, ale może również odgrywać rolę w produkcji melaniny.

Czy kwas mlekowy pomaga na skórę skłonną do trądziku i jak działa na trądzik?

Kwas mlekowy może korzystnie wpływać na skórę skłonną do trądziku, odblokowując pory i zmniejszając występowanie wyprysków. Ma również właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc złagodzić zaczerwienienia i podrażnienia związane z trądzikiem.

Czy stosować kwas mlekowy na dzień czy na noc?

Kwas mlekowy w wyższym stężeniu może sprawić, że Twoja skóra będzie bardziej wrażliwa na słońce, dlatego najlepiej stosować go w nocy, a w ciągu dnia stosować filtry przeciwsłoneczne, aby chronić skórę.

Jakie działanie przeciwstarzeniowe na skórę ma kwas mlekowy?

Kwas mlekowy może stymulować produkcję kolagenu, który jest niezbędny do utrzymania elastyczności skóry i zmniejszenia widoczności drobnych linii i zmarszczek. To sprawia, że jest to potencjalna opcja w walce z wczesnymi oznakami starzenia.

Czy są jakieś skutki uboczne lub potencjalne reakcje skórne na kwas mlekowy?

Niektóre osoby mogą odczuwać łagodne mrowienie, zaczerwienienie lub podrażnienie podczas stosowania wyższych stężeń kwasu mlekowego, szczególnie jeśli mają wrażliwą skórę. Wykonanie testu płatkowego i rozpoczęcie od niższych stężeń może pomóc zminimalizować potencjalne reakcje na kwas mlekowy. Produkty NIVEA są jednak testowane dermatologicznie i są bezpieczne dla Twojej skóry.

Czy kwas mlekowy można stosować na wrażliwe miejsca, np. wokół oczu?

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej unikać stosowania składników takich jak kwas mlekowy bezpośrednio na wrażliwe obszary, takie jak oczy. Zamiast tego użyj delikatnego kremu pod oczy.

Jak często powinienem stosować kwas mlekowy w codziennej pielęgnacji skóry?

Częstotliwość stosowania kwasu mlekowego będzie zależeć od tolerancji Twojej skóry i stężenia produktu. Początkującym zaleca się zacząć od produktów zawierających kwas mlekowy w małych dawkach, na przykład raz w tygodniu, przed częstszym stosowaniem, stosując kilka razy w tygodniu, jeśli nie raz w tygodniu, w zależności od rekomendacji produktów i docelowej lokalizacji twarzy . NIVEA Derma Skin Clear Peeling przeciw niedoskonałościom zawierający kwas mlekowy można stosować 2-3 razy w tygodniu.

Czy mogę używać produkty zawierające kwas mlekowy z innymi produktami lub składnikami do pielęgnacji skóry?

Zawsze najlepiej jest unikać mieszania produktów i składników, nie wiedząc, czy mogą ze sobą zareagować. Kwas mlekowy w wysokim stężeniu stosowany w połączeniu z innymi składnikami odnawiającymi powierzchnię skóry, takimi jak Retinol może prowadzić do nadmiernego złuszczania.
Zamiast tego stosuj formułę zawierającą wiele wymieszanych składników, których tolerancja i stabilność jest tolerowana przez twoją skórę. Jeśli w swojej codziennej pielęgnacji używasz różnych produktów pielęgnacyjnych, zachowaj kilkuminutową przerwę pomiędzy każdą aplikacją, aby uniknąć ewentualnej interakcji.

Kwas mlekowy w ciąży i podczas karmienia piersią - czy jest bezpieczny?

Jeśli jesteś w ciąży lub karmiesz piersią, zanim włączysz do pielęgnacji kwas mlekowy lub inny składnik przy pierwszym użyciu zaleca się skonsultowanie się z lekarzem,

Czy kwas mlekowy jest odpowiedni dla wegan?

To, czy kwas mlekowy jest odpowiedni dla wegan, zależy od źródła jego pochodznia. Tradycyjny kwas mlekowy otrzymywany jest z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, takich jak mleko. Jednak wiele nowoczesnych produktów do pielęgnacji skóry wykorzystuje kwas mlekowy pozyskiwany z materiałów roślinnych, dzięki czemu jest przyjazny dla wegan. Zawsze sprawdzaj etykiety produktów lub skontaktuj się z producentem, aby upewnić się, że kwas mlekowy zastosowany w Twoim produkcie do pielęgnacji skóry jest zgodny z Twoim wegańskim stylem życia. NIVEA Derma Skin Clear Peeling przeciw niedoskonałościom jest odpowiedni dla wegan.

Czy kwas mlekowy zwiększa wrażliwość na słońce i czy muszę stosować filtry przeciwsłoneczne?

Tak, podobnie jak inne składniki regenerujące skórę, kwas mlekowy może zwiększać wrażliwość skóry na słońce. Niezbędne jest codzienne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania i wysokim SPF, zwłaszcza podczas stosowania produktów z kwasem mlekowym, aby chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV i zapobiegać reakcjom słonecznym.