kobieta patrząca w lustro

Czym jest pryszcz podskórny?

Dowiedz się, czym jest pryszcz podskórny i jak się go pozbyć z NIVEA

Czym jest pryszcz podskórny?

Wiele osób nigdy nie słyszało terminu „podskórny pryszcz”, więc… czym właściwie jest pryszcz podskórny? Podskórny pryszcz jest również znany jako trądzik torbielowaty, który tworzy się pod powierzchnią skóry i może być trudny do zauważenia. Ponieważ podskórne pryszcze rozwijają się pod skórą, określa się je medycznie jako pryszcze z obrzękiem podskórnym. Możesz zauważyć je pod postacią małych guzków, które mogą być bolesne, zaognione i mieć czerwonawy kolor.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co powoduje podskórne pryszcze i jak pozbyć się pryszcza podskórnego.


Podskórny pryszcz na brodzie i czole

Podskórne pryszcze najczęściej tworzą się na twarzy, w szczególności w okolicy podbródka i czoła; mogą również tworzyć się na górnej części pleców lub klatce piersiowej. Aby je znaleźć, możesz przesunąć palcem po powierzchni skóry i poczujesz guzek, jednak nie zawsze tak jest. Powinieneś/aś unikać prób wyciskania tego rodzaju wyprysków. To nie jest dobry sposób na pozbycie się pryszcza podskórnego. Dotyczy to zwłaszcza tych na brodzie i czole, ponieważ wpychanie pryszcza głębiej w skórę może prowadzić do blizn lub infekcji i stanu zapalnego. Możesz zauważyć także, że pryszcze podskórne tworzą się częściej na brodzie i czole. Makijaż i częsty dotyk są jednymi z głównych czynników powodujących tego rodzaju wypryski.

Co powoduje podskórne pryszcze?

Podskórne pryszcze są podobne do zwykłych, ponieważ powstają, gdy pory na skórze zostają zablokowane przez sebum (olej wytwarzany przez organizm), brud, bakterie, martwy naskórek i włosy. Istnieje wiele powodów, dla których Twoje ciało może zmagać się z regulacją tych czynników; obejmują one:

Zmiany hormonalne

Kiedy nastolatkowie doświadczają dojrzewania, mają skłonność do wyprysków trądzikowych, gdy zmieniają się poziomy hormonów. Można to również zaobserwować u kobiet w trakcie cyklu miesiączkowego lub ciąży.

Pot

Czynności, które sprawiają, że się pocisz, mogą pogorszyć trądzik i powodować powstawanie podskórnych pryszczy, zwłaszcza jeśli nosisz obcisłe ubranie lub kapelusz/kask.

Zła higiena

Jeśli nie bierzesz prysznica ani nie myjesz skóry regularnie, zauważysz, że na skórze gromadzi się tłuszcz i brud, co sprzyja powstawaniu trądziku i podskórnych wyprysków.

Lek

Powstawanie podskórnych pryszczy i trądziku może być spowodowane przez leki zawierające kortykosteroidy, testosteron lub lit.

Historia rodzinna

Trądzik może być uwarunkowany genetycznie.

Produkty do pielęgnacji skóry

Noszenie ciężkiego makijażu lub używanie silnych środków nawilżających może zatykać pory, powodując powstawanie wyprysków i podskórnych pryszczy.

Jak pozbyć się pryszcza podskórnego

Jeśli stale walczysz z podskórnymi pryszczami, oto nasze zalecenia, jak zapobiegać tworzeniu się dalszych krost:
uśmiechnięta kobieta

- Regularnie czyścić skórę
Niezbędne jest regularne czyszczenie skóry i utrzymywanie odpowiedniej higieny. Jeśli chcesz zapobiec występowaniu kolejnych podskórnych pryszczy, zalecamy mycie twarzy produktem oczyszczającym rano, przed snem i wtedy, gdy się pocimy.
 
- Stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji/makijażu
Zalecamy trzymanie się z dala od wszelkich produktów tłustych, tłusta skóra jest krytycznym czynnikiem, który prowadzi do występowania trądziku i podskórnych pryszczy, zalecamy zmianę kremu do twarzy na beztłuszczowy krem do twarzy lub lekki krem na dzień, taki jak CARE 5W1 ŁAGODZĄCY LEKKI KREM DO TWARZY Jeśli nosisz make-up, staraj się ograniczyć go do minimum, duże ilości makijażu mogą prowadzić do zabrudzenia skóry i zatykania porów.
 
- Pozwól im być
Jedną z najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest próba wyciśnięcia i dotykanie pryszcza podskórnego. Takie działania tylko spowodują, że skóra będzie bardziej podrażniona. Może to także prowadzić do infekcji lub blizn. Po oczyszczeniu i nałożeniu produktów upewnij się, że zostawiasz pryszcza podskórnego w spokoju.


Podskórne pryszcze trudne do usunięcia

Jeśli przez kilka miesięcy po wypróbowaniu tych wskazówek i wiedzy na temat tego, czym jest pryszcz podskórny, co go powoduje i jak wygląda leczenie pryszcza podskórnego, nadal masz z nimi problem, zalecamy skorzystanie z osobistego specjalisty, który pomoże Ci znaleźć indywidualne, spersonalizowane leczenie. Powinieneś/powinnaś zasięgnąć porady lekarza, jeśli pryszcz podskórny jest poważnie zaogniony lub jeśli obserwujesz oznaki infekcji, takie jak pocenie się lub gorączka.
blond kobieta uśmiechnięta