kobieta z trądzikiem dorosłych

Przyczyny i leczenie trądziku dorosłych

Przeczytaj nasz przewodnik, aby dowiedzieć się wszystkiego o przyczynach trądziku dorosłych, jak mu zapobiegać, poznaj domowe sposoby na trądzik u dorosłych

Trądzik dorosłych

Trądzik dorosłych jest jednym z najbardziej frustrujących problemów skórnych, z którymi trzeba sobie radzić. Trądzik może obniżyć twoją pewność siebie w każdym wieku, ale szczególnie w wieku dorosłym, kiedy nie spodziewasz się, że nadal będziesz musiał/a sobie z nim radzić.
 
Ważne, aby pamiętać, że krostki i tekstura skóry są naturalne, ale istnieje leczenie trądziku dorosłych, które pomoże Ci w pielęgnacji skóry. Nasi eksperci od pielęgnacji skóry zebrali kilka wskazówek, które pomogą Ci odkryć przyczyny trądziku dorosłych i wdrożyć najlepsze leczenie.


4 główne przyczyny trądziku u dorosłych

Przyczyny trądziku dorosłych mogą się różnić w zależności od osoby, dlatego wymagają różnych metod leczenia.Trądzik jest wynikiem tego, że skóra i pory nie radzą sobie z nadprodukcją sebum.
Nadmiar sebum miesza się z martwymi komórkami skóry i zatyka pory. Procesy te prowadzą do powstawania zaskórników i wyprysków.

Istnieje kilka głównych przyczyn trądziku dorosłych:

1. Podłoże genetyczne

Niektórzy ludzie mają tendencje do powstania trądziku dorosłych. Często obecność trądziku dorosłych wskazuje, że inni bliscy lub nawet dalsi członkowie rodziny cierpieli na ten sam problem skórny.

2. Wahania hormonalne i brak równowagi hormonalnej

Zmiany poziomu hormonów mogą prowadzić do reakcji skóry i ciała poprzez:

- Zmianę równowagi pH
- Zapalenie
- Różnice w krążeniu 
- Nadmierną produkcję oleju (sebum)
- Wzrost poziomu testosteronu

Zmiany te mogą powodować rozwój trądziku dorosłych.

Zmiany hormonalne mogą wystąpić w odpowiedzi na wahania wywołane dojrzewaniem, ciążą, zespołem policystycznych jajników, cyklem miesiączkowym, okresem okołomenopauzalnym i innymi schorzeniami.
Trądzik hormonalny dorosłych charakteryzuje się głębokim i podobnym do torbieli zapaleniem i często jest tkliwy lub bolesny.

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć trądzik dorosłych spowodowany brakiem równowagi hormonalnej, zasięgnij porady lekarza w celu leczenia trądziku dorosłych.

kobieta z trądzikiem dorosłych
śmiejąca się blond kobieta
kobieta unikająca trądziku dorosłych
kobieta obejmująca trądzik dorosłych

3. Zbyt mocna pielęgnacja skóry i inne produkty do pielęgnacji

Silne środki do mycia twarzy, roztwory złuszczające, maszynki do golenia – to wszystko może podrażnić Twoją skórę i pozbawić ją bariery ochronnej, a także wywołać reakcję prowadzącą do stanu zapalnego.

Wypróbuj GLOW RICE SCRUB - PEELING RYŻOWY Z BIO MALINAMI, który wygładza powierzchnię skóry, zapewniając jednolitą cerę bez niszczenia barier ochronnych skóry.Inną, częstą przyczyną trądziku dorosłych są zatkane pory spowodowane pozostałościami produktów do pielęgnacji włosów przetłuszczających się, produktów do stylizacji, makijażu oraz ciężkich kremów do twarzy. Pamiętaj, aby dobrze oczyścić skórę ze wszystkich możliwych pozostałości.

4. Stres

Dorosłość często wiąże się z dużą ilością stresu, mającego zdolność wywoływania zmian biologicznych w ciele, które powodują trądzik u dorosłych.Kiedy czujesz się zestresowany/a, nadnercza wytwarzają hormon stresu zwany kortyzolem. Hormon ten odpowiada za zwiększoną produkcję sebum.Stres powoduje również osłabienie odporności, stany zapalne i prowokuje zmiany białek w skórze, co skutkuje zmniejszeniem elastyczności i spadkiem produkcji kolagenu.

Wszystkie te czynniki wydłużają proces gojenia się trądziku u dorosłych.


Leczenie trądziku dorosłych

Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem leczenia trądziku dorosłych jest współpraca ze specjalistą. Dobry dermatolog zidentyfikuje przyczyny Twojego trądziku i jego rodzaj, pomoże także zaplanować najlepsze leczenie trądziku dorosłych odpowiednie dla Twojej skóry. Istnieje jednak wiele domowych sposobów na trądzik u dorosłych, takich jak produkty i rytuały pielęgnacyjne, które mogą pomóc w leczeniu.

Poznajmy najlepsze domowe sposoby na trądzik u dorosłych.

Domowe środki do leczenia trądziku dorosłych obejmują produkty nakładane zewnętrznie na skórę.Niektóre przykłady obejmują aplikację na skórę:

1.Aloes

2. Ekstrakt z zielonej herbaty (nie nakładaj bezpośrednio na skórę, rozcieńcz w oleju, takim jak olej jojoba)

3.Olejek z drzewa herbacianego (nie nakładaj bezpośrednio na skórę, rozcieńcz w olejku, takim jak olejek jojoba)

4.Cynk

5.Witamina A (Retinol)

Domowe środki zaradcze mogą pomóc, ale nie usuną całkowicie trądziku, szczególnie w przypadku trądziku rozległego lub głębokiego. Niektóre domowe sposoby mogą sprawdzać się u jednych, a u drugich zupełnie nie. Na przykład pasta do zębów i sok z cytryny mogą uszkodzić naturalną barierę skóry, prowadząc do dalszych podrażnień i stanów zapalnych.

Pamiętaj, że każda skóra jest inna i aby uniknąć niepożądanych reakcji, zawsze skonsultuj się z lekarzem.


Najlepsze produkty na trądzik dorosłych

Nawet jeśli masz trądzik dorosłych, nie rezygnuj z uzyskania czystej skóry.Ważne jest, aby zrozumieć, że stare leki na trądzik, które działały w wieku nastoletnim, mogą nie być skuteczne teraz, gdy jesteś dorosły/a i Twoja skóra się zmieniła.

Skóra dorosłych jest często bardziej wrażliwa i podatna na suchość, ponieważ zmniejsza się produkcja kolagenu. Spróbuj przejść na leczenie przeciwtrądzikowe przeznaczone dla skóry dorosłej. Stosuj delikatne, ale odżywcze produkty do mycia twarzy oraz niekomedogenne kremy nawilżające i kremy do opalania.


Najlepszym leczeniem trądziku dorosłych jest profilaktyka

Zapobieganie trądzikowi dorosłych

  1. Zastosuj rutynową pielęgnację skóry ze składnikami odpowiednimi dla twojego rodzaju skóry i bądź sumienny/a. Aby znaleźć bezpieczne składniki, zasięgnij porady specjalisty.

  2. Odpowiednio nawilżaj. Skóra skłonna do trądziku ma tendencję do przesuszania w wyniku wysuszenia wyprysków. Nadmierna suchość może zaostrzyć trądzik i sprawić, że krostki będą pojawiać się częściej. 

  3. Bądź cierpliwy/a. Łatwo jest się sfrustrować i przechodzić z produktu na produkt, gdy nie widzisz natychmiastowych rezultatów. Daj produktowi czas na efektywną pracę i generowanie pożądanych rezultatów. Konsekwencja jest kluczem do schematu leczenia trądziku dorosłych.

  4. Zadbaj o swój ogólny stan zdrowia. Wybierz styl życia, który minimalizuje stres, stosuj zbilansowaną dietę, utrzymuj odpowiednie nawodnienie, zadbaj o regularne ćwiczenia i sen. Są to oczywiste, ale często pomijane rozwiązania dobre dla zdrowej, promiennej skóry.

Trądzik dorosłych jest irytujący, ale nie jesteś w tym osamotniony/a. Dostępne są opcje leczenia trądziku dorosłych – sekretem jest znalezienie odpowiedniego i dostosowanego do własnych potrzeb.