Skin

Jaki masz typ cery?

Mój typ cery – jaki jest?
Wyróżniamy 4 podstawowe typy cery: cerę normalną, cerę mieszaną, cerę tłustą i cerę suchą. Jednak istnieją także stany skóry, takie jak cera wrażliwa, cera dojrzała, cera naczynkowa czy też trądzikowa! Brzmi skomplikowanie? W artykułach w tej sekcji znajdziesz informacje, jaka jest ich charakterystyka, jak rozpoznać typ cery oraz jak wybrać kosmetyki idealne dla naszej twarzy. Wszystkie porady i wskazówki mają Ci pomóc odpowiednio pielęgnować twarz.

Cera normalna
Jeśli masz gładką, drobnoporowatą skórę i różową cerę, masz cerę normalną. Możesz nawet od czasu do czasu uciec popełniać pielęgnacyjne grzeszki – ta cera normalna wiele wybacza! Jednak aby zachować zdrowy wygląd, nawet normalna skóra potrzebuje spersonalizowanej pielęgnacji, odpowiedniego nawilżenia i ochrony. Nasza rada: Regularna pielęgnacja skóry normalnej na dzień i na noc zapewnia jej piękny i zdrowy wygląd.

Cera sucha czy wrażliwa?
Czy Twoja skóra jest szorstka i łuszcząca się? Cera sucha skóra pozbawiona jest wilgoci i lipidów - czyli tłuszczów. Jest zatem napięta, mało elastyczna i podatna na swędzenie. Często, sucha cera jest także wrażliwa i reaguje podrażnieniami, zwłaszcza gdy jest wystawiona na działanie czynników środowiskowych, takich jak światło słoneczne, wiatr czy suche, ogrzane powietrze. Specjalne kremy pomagają suchej i wrażliwej cerze zachować wilgoć i wzmacniają jej barierę ochronną. 
Oczywiście, cera wrażliwa nie musi być sucha! Można mieć cerę wrażliwą tłustą, mieszaną i normalną – każda z nich może tymczasowo być uwrażliwiona i wykazywać się objawami cery wrażliwej. Skóra wrażliwa jest bardziej stanem niż typem skóry, dlatego zarówno skóra sucha, jak i mieszana mogą być wrażliwe. Wrażliwa cera zwykle silnie reaguje na wpływy wewnętrzne i zewnętrzne, takie jak stres, zła dieta, promienie UV i suche, ogrzane powietrze. Kiedy skóra traci równowagę, staje się czerwona i sucha, swędzi i jest napięta. Dlatego wrażliwa skóra potrzebuje specjalnego programu pielęgnacji, aby ją ukoić i wzmocnić. Nasza wskazówka: używaj produktów do pielęgnacji skóry specjalnie opracowanych dla skóry wrażliwej.

Cera mieszana czy z trądzikowa?
Cera mieszana nazywana jest tak, ponieważ składa się z dwóch rodzajów skóry jednocześnie - suchej i tłustej. Mieszana cera jest błyszcząca i skłonna do wyprysków, szczególnie w strefie T między czołem, nosem i brodą. Z drugiej strony, skóra na policzkach jest normalna lub sucha. Zawsze wybieraj produkt do pielęgnacji skóry, który został specjalnie opracowany dla cery  mieszanej, aby pomóc przywrócić naturalną równowagę nawilżenia skóry.
Cera trądzikowa ma tendencję do wytwarzania większej ilości sebum niż to konieczne. Rezultat: zaskórniki i pryszcze. Za ten typ skóry mogą odpowiadać predyspozycje genetyczne, stres, a także zmiany hormonalne. Dzięki specjalnym antybakteryjnym produktom do mycia i pielęgnacji możesz przywrócić skórze naturalną równowagę i zapobiegać powstawaniu wyprysków. Nasza rada: Oczyść twarz rano i wieczorem łagodnym peelingiem oczyszczającym.

Cera dojrzała? Zachowaj swój młodzieńczy wygląd!
Kiedy się starzejemy, skóra podlega różnym procesom, które zmieniają jej wygląd i strukturę. Należą do nich zmniejszona aktywność komórek, wolniejsza regeneracja, mniejsza produkcja kolagenu i uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV. Często zmienia się też rodzaj naszej skóry – cera skóra dojrzała często ma skłonność do przesuszania. Dzięki odpowiednim produktom do pielęgnacji skóry przeciwstarzeniowej możemy zapobiegać i redukować linie, zmarszczki i przebarwienia.