wypryski na twarzy - jak sprawić żeby było ich mniej

Wypryski na twarzy - jak sprawić, by było ich mniej?

Randka, rozmowa o pracę lub inny ważny dla Ciebie dzień, a na twarzy pojawił się nieproszony gość? Wypryski na twarzy często uprzykrzają codzienne życie, przez co możesz czuć się mniej pewna siebie. Na szczęście mamy rozwiązania, by nieestetycznych krostek było jak najmniej, a te które się pojawią, szybko znikały!

Jak pozbyć się pryszczy?

Przynajmniej raz w życiu każda z nas zadaje sobie te pytania przed lustrem: jak pozbyć się pryszczy? Co na pryszcze podziała najszybciej? Typowe odpowiedzi nie zawsze zadowalają. Wykwity skórne mogą mieć łagodniejszą i ostrzejszą postać - tak jak w przypadku cery trądzikowej. Dlatego przy tej drugiej formie wyprysków warto skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem, aby upewnić się, czy Twoja skóra nie potrzebuje bardziej spersonalizowanej pielęgnacji. Zależnie od tego, czy problem jest sporadyczny, czy jednak poważniejszy, najważniejsze jest to, aby zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry.

Najważniejsze jest oczyszczanie twarzy

Podstawowym etapem w każdej pielęgnacji twarzy jest jej oczyszczanie. Często zapominamy, jak jest ono istotne, przez co poświęcamy mu należytej uwagi. Po całym dniu w pełnym makijażu zwykłe domowe oczyszczanie twarzy czasem może nie być wystarczające, a tym bardziej, gdy nosisz makijaż wodoodporny. Z pomocą może przyjść dwuetapowe oczyszczanie. W pierwszej fazie polega ono na zmyciu makijażu przy użyciu olejku lub mleczka do demakijażu (to pierwszy etap), a następnie na doczyszczeniu skóry z resztek makijażu przy pomocy pianki bądź żelu do twarzy (etap drugi). Takie postępowanie pozostawia twarz czystą i promienną. Jeśli na skórze nie ma zanieczyszczeń, to obecnym na niej bakteriom brakuje pożywki. Nie mogąc się namnażać, nie powodują wyprysków.

Warto również wspomnieć o metodzie oczyszczania twarzy olejami. Ten zabieg możesz przeprowadzać z wykorzystaniem różnego rodzaju olejów, takich jak arganowy, jojoba czy migdałowy, jednak zdecydowanie łatwiej jest sięgnąć po gotowy produkt z kategorii olejków do demakijażu. Zwłaszcza, że naturalne oleje należy dobierać umiejętnie, w przeciwnym razie mogą one działać na skórę komadogennie, czyli zapychająco. Efekt? Odwrotny do zamierzonego, bo w dokładnym oczyszczaniu twarzy chodzi nam przecież o idealną czystość porów, a tym samym cerę wolną od wyprysków!

Po jakie olejki do demakijażu sięgnąć? W ofercie NIVEA znajdziesz:

wypryski na twarzy - jak sprawić żeby było ich mniej

Oczyszczanie twarzy z wągrów - peeling

Nie od dziś wiadomo, że jednym z podstawowych etapów pielęgnacji dla gładkiej i promiennej skóry są peelingi do twarzy. Peelingi poprzez złuszczanie pozwalają na usunięcie zanieczyszczonej warstwy martwego naskórka, dlatego są tak ważne w pielęgnacji skóry. Przy rzadkim stosowaniu peelingów skóra może się znacznie zanieczyścić. Może w związku z tym zacząć wydzielać więcej łoju, doprowadzając do niechcianych wągrów i zapchania porów. Jak poradzić sobie z wągrami? Oto nasz sposób na oczyszczanie twarzy z wągrów!

Etap I: Dokładnie oczyść twarz swoim ulubionym kosmetykiem do demakijażu (gdy jesteś w podróży, mogą to być także chusteczki do demakijażu) następnie użyj kosmetyku przeznaczonego do oczyszczania twarzy (pianka/żel).

wypryski na twarzy - jak sprawić żeby było ich mniej

Etap II: Zastosuj peeling, w zależności od rodzaju swojej skóry użyj peelingu mechanicznego bądź enzymatycznego i postępuj zgodnie ze sposobem użycia.

Etap III: Odśwież twarz tonikiem, który przywróci skórze właściwy odczyn. Dzięki niemu składniki kremu lepiej przenikną w głąb skóry.

Etap IV: Na koniec nałóż swój ulubiony krem do twarzy i ciesz się piękną promienną skórą!

W ofercie NIVEA znajdziesz peelingi ryżowe do twarzy o różnym stopniu złuszczania naskórka. Ważne jest, by dobrać peeling dopasowany do potrzeb Twojej skóry. Jeśli masz sporo zaskórników, ale bez zmian ropnych, możesz sięgnąć po peeling o najwyższym stopniu złuszczania. Wśród peelingów ryżowych jest to Peeling ryżowy z bio aloesem NIVEA Purify Rice Scrub. Przy bardziej wrażliwej cerze wybierz raczej Peeling ryżowy z bio malinami NIVEA Glow Rice Scrub, który ma najmniejszą intensywność złuszczania.

Krosty na twarzy? Przyjrzyj się swojemu demakijażowi

Demakijaż twarzy płynem micelarnym czy też żelem może nie wystarczyć, aby skóra była odpowiednio doczyszczona – zwłaszcza przy mocnym lub wodoodpornym makijażu. Wodoodporny make-up nie tylko nie daje się tak łatwo zmyć ale sprawia też, że pozostawione resztki zapychają Twoją skórę. Resztki makijażu nie pozwalają Twojej cerze właściwie się regenerować, zwłaszcza nocą. Nakładany na twarz krem również nie jest w stanie podziałać z pełnią potencjału, bo pory są zablokowane przez niepożądane substancje. Jak już wiesz, zapchana skóra równa się krostom na twarzy i wypryskom. Rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednio dobrany olejek do demakijażu. Olejek oczyszczający idealnie wiąże się z cząsteczkami kosmetyków do makijażu i w połączeniu z wodą daje się bardzo łatwo usunąć z twarzy. Oczywiście wraz z całym makijażem! 

Sposoby na trądzik - ogranicz kontakt z toksynami

Okazuje się, że często nawet przy dokładnym oczyszczaniu twarzy pojawiają się krostki na twarzy. Obecnie, gdy coraz częściej mamy styczność z zanieczyszczonym powietrzem i mocnym promieniowaniem UV, trzeba zadbać również o odpowiednią ochronę skóry, dlatego koniecznością jest stosowanie kremu na dzień, także pod makijaż, który zawiera ochronę UV np.: NIVEA SUN Matującego kremu do twarzy SPF 30 lub NIVEA SUN Przeciwzmarszczkowego kremu do twarzy  SPF 50. Jeśli chcesz mieć piękną cerę mimo życia w zanieczyszczonym środowisku, używaj kremów, które zawierają antyoksydanty, czyli koenzym Q10, witaminy E i C – są to substancje mające zdolność zwalczania wolnych rodników.

Co natomiast możesz zrobić nocą, by wesprzeć swoją skórę? W nocy ma miejsce regeneracja zewnętrznej warstwy skóry. Dzięki temu, że naskórek staje się mocniejszy, jest w stanie lepiej chronić głębsze warstwy skóry. Wykorzystuj zatem fakt, że nocą skóra intensywnie się regeneruje i zawsze wieczorem nakładaj na nią właściwy krem na noc. Spróbuj połączyć właściwości regeneracyjne z nawilżaniem i ochroną przed pojawianiem się wyprysków. Jak? Wybierając np. Nawilżający krem na noc do cery normalnej NIVEA 24H Nawilżenia + Regeneracja. Jest to krem przeznaczony dla cery normalnej i mieszanej, zatem jego formuła z pewnością nie obciąży cery ze skłonnościami do wyprysków.

wypryski na twarzy - jak sprawić żeby było ich mniej

Kiedy mowa o codziennej pielęgnacji skóry, warto pomyśleć także o innych działaniach, niż tylko te związane z kosmetykami. Zastanów się, jak wygląda Twoja higiena snu. Warto wspomnieć o tym, że aby ograniczyć zanieczyszczenia, powinno się zmieniać pościel przynajmniej co 2 tygodnie. Toksyny, produkowane także przez różnego rodzaju drobnoustroje, mogą zanieczyścić nasza skórę. Czy wystarczająco często zmieniasz pościel, w której śpisz? Poduszka to prawdziwe siedlisko bakterii, zwłaszcza, jeśli Twoja pościel pozostaje stale rozłożona na łóżku i nie przykrywasz jej nawet narzutą. Jeśli sypiasz na brzuchu i zauważasz u siebie wypryski na zewnętrznych stronach policzków, mogą mieć one związek z czystością pościeli. Przyjrzyj się temu! Poza tym warto regularnie wietrzyć sypialnię, co również przełoży się na zmniejszenie roztoczy i innych drobnoustrojów w Twoim otoczeniu. 

W ciągu dnia nasze dłonie dotykają wielu różnych powierzchni, które często są pełne wirusów i drobnoustrojów. Aby chronić siebie przed tymi bakteriami, powinniśmy pamiętać o częstym myciu rąk oraz ich dezynfekcji. Istotnym aspektem jest tutaj także to, by nie dotykać twarzy brudnymi dłońmi. Unikajmy kontaktu z oczami, jamą ustną i nosem, a nie tylko zwiększy to naszą ochronę, lecz sprawi też, że skóra nie będzie produkowała nadmiernej ilości łoju.

Sposób na pryszcze - stosuj właściwy krem na dzień

wypryski na twarzy - jak sprawić żeby było ich mniej

Poza dogłębnym oczyszczeniem skóry warto zadbać o  jej odpowiednie nawilżenie. Kiedy nie dostarczamy suchej skórze odpowiedniego nawilżenia, może ona ulec przesuszeniu. Wynikiem tego bywa łuszczenie się naskórka, nierzadko powodujące  pojawianie się pryszczy na twarzy. Dlaczego? Otóż, kiedy skóra jest przesuszona, próbuje jakoś sobie z tym problemem poradzić, zwykle poprzez zwiększenie wydzielania sebum. Łatwo wówczas popaść w błędne koło i na zwiększone przetłuszczanie zareagować silniejszym oczyszczaniem i matowieniem. Niestety, skóra będzie się bronić przed takimi działaniami i wydzielać jeszcze więcej łoju. W takiej sytuacji możesz błędnie uznać, że masz cerę tłustą, podczas gdy przetłuszczanie jest jedynie efektem błędów pielęgnacyjnych. Nawilżenie skóry to nieodłączny element odpowiedniej pielęgnacji twarzy. W ofercie NIVEA znajdziesz kremy na dzień i na noc, a wśród nich także odpowiednie kremy do cery mieszanej i tłustej.

Zapomnij o wyciskaniu pryszczy

Wyciskanie pryszczy to naszym zdaniem chyba największy grzech, jaki można popełnić przy pielęgnacji twarzy. Każda krostka i każdy pryszcz to siedlisko bakterii i ognisko stanu zapalnego. Kiedy je uszkadzasz, ognisko to otrzymuje wolną drogę, by rozprzestrzeniać się na inne obszary twarzy. Oczywiście trudno ustrzec się np. przypadkowego uszkodzenia pryszcza np. podczas wycierania twarzy ręcznikiem, jednak jeśli będziesz w takich sytuacjach właściwie się zachowywać, nie nabawisz się nowych pryszczy na brodzie czy nawet zaskórników na twarzy. Zawsze, gdy zauważysz uszkodzony wykwit, umyj dokładnie ręce i zdezynfekuj skórę wokół pryszcza. Dzięki temu pryszcz nie zainfekuje zdrowej skóry!

Jeśli Twoja skóra potrzebuje jednak profesjonalnego oczyszczenia, najlepiej byłoby skonsultować się z kosmetologiem lub dermatologiem na odpowiedni zabieg. Następnie po zabiegu możesz profilaktycznie używać nawilżającej linii kosmetyków do skóry mieszanej i tłustej.

Domowe sposoby na trądzik

Sposobów na trądzik jest wiele. Spośród nich możemy wyróżnić te gotowe, w postaci np. maseczek oczyszczających lub peelingów i te domowe sposoby na trądzik. Jednak w przypadku domowych sposobów na pryszcze trzeba uważać, by nie zrobić sobie dodatkowego bałaganu na twarzy.

Istotne jest to, aby przygotowywana przez nas receptura była dopasowana do potrzeb naszej skóry. Możesz korzystać z ogólnie dostępnych substancji łagodzących zmiany trądzikowe, np. świeżych drożdży, naparu z bratka, żelu aloesowego, cynamonu, miodu czy octu jabłkowego, jednak musisz uważać, czy są one dla Twojej skóry wystarczająco łagodne. Chodzi o to, że nawet te same substancje użyte w formule kosmetycznej i w czystej postaci mogą działać zupełnie inaczej. W formie naturalnej bywają zbyt mocne i drażniące dla skóry. Zanim więc swoją domową recepturę na pryszcze wykorzystasz w praktyce, nałóż ją na niewielki fragment skóry (najlepiej w niewidocznym miejscu) i obserwuj, czy nie wystąpi czasem reakcja alergiczna. 

wypryski na twarzy - jak sprawić żeby było ich mniej

Alarm! Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pielęgnowałaś swoją cerę zgodnie ze wszystkimi wskazówkami, a jednak rano pojawił się niechciany pryszcz? Jak szybko pozbyć się pryszcza w takiej sytuacji? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, wypryski nie zawsze są wynikiem działania tylko jednego czynnika. Mamy więc dla Ciebie rady związane z długoterminowymi działaniami, dzięki którym możesz zmniejszyć częstotliwość pojawiania się niespodzianek na twarzy.

Rada nr 1

Odżywiaj się zdrowo! To oczywiste, że pielęgnacja działa tylko na powierzchni naszej skóry.  Pryszcze czy inne wypryski miewają o wiele głębsze podłoże. Aby skóra funkcjonowała prawidłowo, musi być odżywiana od środka. Radzimy, aby zadbać o dietę bogatą w warzywa i owoce, a ograniczyć czekoladę oraz ostre jedzenie. Twoja skóra odwdzięczy Ci się gładkością i mniejszą podatnością na nieestetyczne zmiany.

wypryski na twarzy - jak sprawić żeby było ich mniej

Rada nr 2

Pamiętaj o oczyszczaniu skóry rano i wieczorem! Nie zapominaj, że stosowane na  noc maski i kremy pozostawiają pewne resztki i rano powinnaś oczyścić z nich skórę. Z racji tego, że skóra rano nie potrzebuje aż tak dogłębnego oczyszczania, wystarczy, że zastosujesz samą piankę oczyszczającą lub żel do mycia twarzy. Oczywiście pod warunkiem, że wieczorem wykonałaś dokładny demakijaż!

Rada nr 3

Ostatnim krokiem jest zapewnienie swojej skórze ochrony przed toksynami i promieniowaniem UV. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry i wybierz krem lub bazę nawilżającą pod makijaż. W ciągu dnia skóra jest bowiem najbardziej narażona na przesuszenie.

A jak szybko zmniejszyć widoczność pryszcza, który pojawił się niespodziewanie na Twojej skórze? Jeśli masz pół godziny, możesz spróbować maski z sody oczyszczonej, którą nałożysz grubą warstwą wyłącznie na zmianę. Maskę uzyskasz poprzez zmieszanie sody z odrobiną wody do uzyskania konsystencji pasty. Możesz też zmieszać gęsty miód z cynamonem i w taki sam sposób nałożyć na wyprysk. Po zmyciu preparatu zrób maskujący makijaż, np. z wykorzystaniem korektora antybakteryjnego. Wieczorem, gdy usuniesz makijaż, możesz ponownie nałożyć wybraną maskę i pozostawić ją na noc.

Sposoby na pryszcze - kosmetyki do cery tłustej i skłonnej do niedoskonałości

Kiedy Twoja skóra jest tłusta lub mieszana oraz skłonna do niedoskonałości, powinnaś stosować rozszerzoną pielęgnację. Taka skóra wymaga często stosowania dodatkowo suplementów diety bądź robienia zabiegów kosmetycznych. Na szczęście w większości przypadków aby usunąć pryszcze, w zupełności wystarcza odpowiednia pielęgnacja. Dzieli się ona zarówno na odpowiednie oczyszczanie, jak i nawilżenie skóry. W ofercie NIVEA znajdziesz kremy do cery tłustej i mieszanej skłonnej do niedoskonałości:

wypryski na twarzy - jak sprawić żeby było ich mniej

Wypryski zdarzają się każdemu, niezależnie od typu cery, ale każda z nas mimo wszystko może dbać o swoją skórę na co dzień, by takie niespodzianki zdarzały się jak najrzadziej. Sposoby i kosmetyki są oczywiście różne, każda z nas ma przecież inny typ cery, dlatego istotna w tym wszystkim jest pewna rutyna. Oto najważniejsze wnioski, które powinnaś zapamiętać z tego artykułu, by mieć czystą, piękną i promienną skórę bez wyprysków:

  1. Pamiętaj o oczyszczaniu skóry rano. Używaj do tego np. żelu do mycia twarzy.
  2. Punkt za odpowiednie nawilżenie! Stosuj kremy nawilżające na dzień i na noc.
  3. Newralgiczny punkt dotyczy pielęgnacji wieczorem: dokładny demakijaż twarzy odpowiednim olejkiem/płynem micelarnym/mleczkiem a następnie pianką lub żelem do twarzy (jeśli danego dnia się nie malowałaś, powinien wystarczyć tylko drugi etap).
  4. Nie zapominaj o stosowaniu peelingów 2-3 razy w tygodniu w zależności od potrzeb skóry.
  5. Zapomnij o wyciskaniu pryszczy i dotykaniu twarzy brudnymi dłońmi.
  6. Odżywiaj się zdrowo i odpowiednio nawadniaj swój organizm!
  7. Na koniec zadbaj o dobry sen w czystej pościeli.

Porady dla Ciebie