zmarszczki mimiczne pielegnacja

Zmarszczki mimiczne – dowiedz się wszystkiego!

POZNAJ 23 FAKTY O ZMARSZCZKACH MIMICZNYCH

Radość, złość, smutek – twarz każdego dnia wyraża tysiące emocji, powodując powstawanie zmarszczek mimicznych. Co warto wiedzieć o zmarszczkach mimicznych i jak redukować ich widoczność? Odpowiadamy!

Zmarszczki mimiczne – co to takiego?

Zmarszczki mimiczne są zmarszczkami powstającymi z dwóch podstawowych powodów. O pierwszym w dużej mierze już powiedzieliśmy – winowajcą są emocje, które wyrażamy poprzez mimikę twarzy. Drugi powód to procesy starzenia się skóry. Z biegiem czasu nasza skóra produkuje coraz mniej kolagenu i elastyny, substancji odpowiadających za elastyczność i sprężystość skóry. Im jesteśmy starsze, w skórze coraz bardziej obniża się również poziom utrzymującego nawilżenie kwasu hialuronowego. To również pogłębia zmarszczki mimiczne. Kiedy się pojawiają, najlepiej od razu zacząć działać. Z mimiką rzecz jasna nie możemy wiele zrobić, ale dzięki odpowiednim zabiegom możemy zachować piękny wygląd na dłużej.

A zatem: co to są zmarszczki mimiczne? To po prostu widoczne na powierzchni skóry ślady skurczów mięśni twarzy – naszej mimiki. Bruzdy, z którymi naturalne procesy odnowy organizmu w końcu przestają sobie radzić. Brzmi przerażająco? Ale wcale nie musi być straszne! Widoczność zmarszczek możemy znacznie zmniejszyć. Działania należy prowadzić zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, przy pomocy kosmetyków.


Gdzie powstają zmarszczki mimiczne?

Każdy człowiek ma kilkadziesiąt mięśni mimicznych. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że można je ćwiczyć tak samo, jak każde inne mięśnie ciała. Mięśnie nietrenowane ulegają osłabieniu, co na zewnątrz daje się łato zauważyć. Tak jak wisząca skóra ramion spowodowana jest słabymi tricepsami, tak pozbawiona jędrności skóra twarzy związana jest ze słabnącymi mięśniami mimicznymi. Zmarszczki mimiczne powstają więc nie tylko tam, gdzie brakuje włókien kolagenowych czy elastyny, ale też tam, gdzie mięśnie twarzy są zwiotczałe.
zmarszczki

Zmarszczki mimiczne wokół ust

Obszar wokół ust również jest narażony na powstawanie zmarszczek mimicznych. Zmarszczki te mają naturę paradoksalną – są konsekwencją uśmiechów, ale sprawiają, że naznaczona nimi twarz wygląda na… smutną. Zmarszczki mimiczne od uśmiechu pojawiają się po bokach ust, za kącikami.

Zmarszczki mimiczne przy ustach z wiekiem ujawniają się jako bruzdy nosowo-wargowe, przebiegające od płatków nosowych w dół i okalające kąciki ust. To głębokie zmiany, które dodatkowo wzmaga siła grawitacji. Wiotczejąca z wiekiem skóra zaczyna w tym miejscu coraz bardziej opadać.

Zmarszczki mimiczne na czole

Życie zadziwia i zaskakuje, co uwidacznia się na naszych czołach. Głębokie zmarszczki mimiczne na czole pojawiają się stosunkowo szybko i z racji zajmowanej powierzchni – łatwo rzucają się w oczy. Ich powstawanie jest ściśle związane z funkcjonowaniem mięśni mimicznych, więc jeśli mamy bogatą ekspresję, mogą pojawić się jeszcze przed trzydziestką.

Zmarszczki na czole przyjmują dwojaką postać. To poziome linie przebiegające w poprzek czoła oraz dwie podłużne bruzdy wzdłuż nasady nosa. To, czy i w jakiej postaci wykształcą się u nas zmarszczki mimiczne na czole, zależy od naszej indywidualnej mimiki. Bez względu na postać, tego rodzaju zmarszczki nadają twarzy ponury wyraz.

 

Zmarszczki mimiczne pod oczami

 
 
Zmarszczki na tym obszarze to nic dziwnego. Trudno bowiem o delikatniejsze miejsca na twarzy. Wprawdzie skóra wokół oczu nie kurczy się tak intensywnie, jak choćby czoło, jednak jest nad wyraz cienka i wrażliwa. Znajduje się tu bardzo mała ilość tkanki tłuszczowej, która działa ochronnie na zewnętrzne warstwy skóry. Z tych względów na zmarszczki mimiczne pod oczami w młodym wieku narzeka wiele kobiet.

Jakie emocje najbardziej szkodzą skórze wokół oczu? Przede wszystkim szeroki od ucha do ucha, promienny uśmiech. To właśnie wtedy skóra pod oczami intensywnie się marszczy, tworząc tzw. kurze łapki. Dopóki procesy odnowy działają prawidłowo, skóra jest napięta, z czasem jednak ten nieestetyczny znak upływającego czasu zostaje z nami na stałe.

Zmarszczki mimiczne na policzkach

Policzki na szczęście są znacznie mniej podatnym na zmarszczki mimiczne obszarem twarzy. To dlatego, że znajdujące się tu mięśnie – niezależnie od woli – nieustannie ćwiczymy, głównie mówiąc. Jednak zmarszczki mimiczne mogą powstawać także tu. Winowajcą po raz kolejny jest uśmiech, bardzo szeroki i często powtarzany.

Dobra informacja jest taka, że policzki można najskuteczniej ze wszystkich stref twarzy modelować za pomocą ćwiczeń. Mięśnie policzkowe, jako jedyne mięśnie twarzy, pokryte są powięzią, można je więc bezpiecznie trenować, bez obaw o ich skrócenie, pogrubienie, a w efekcie – nieestetyczną zmianę rysów twarzy. Ponieważ zmarszczki mimiczne na policzkach pojawiają się stosunkowo późno, ćwiczenia zapobiegające warto rozpocząć jeszcze zanim jakakolwiek zmiana pojawi się na skórze.

Ćwiczenia mięśni twarzy to bardzo dobry sposób na odmładzanie, ale nie jedyny i – uwaga – nie zawsze bezpieczny. Treningi powinniśmy rozpocząć w młodym wieku, gdy mięśnie twarzy są jeszcze w pełni sprawne, mają prawidłową strukturę i wzorzec ruchu. Z wiekiem mięśnie ulegają deformacji i przykurczają się. Jeśli zaczniemy nagle ćwiczyć właśnie takie, nie do końca sprawne już mięśnie, możemy sobie zaszkodzić. Ćwiczenia bowiem utrwalą nieprawidłowości i pogłębią problem, jakim są zmarszczki.

Czy to oznacza, że twarzy pokrytej zmarszczkami mimicznymi nie wolno trenować? Nie, ale ćwiczenia powinny być poprzedzone sesjami masaży twarzy, które wyprowadzą mięśnie na prostą, zmiękczą je i rozluźnią. Dopiero dobrze rozmasowana twarz jest gotowa do pracy z ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie i ujędrniającymi skórę. A co do tego czasu robić ze zmarszczkami? Atakować je przy pomocy odpowiednich kosmetyków.

jak pielęgnować skórę ze zmarszczkami


Co na zmarszczki mimiczne?

W odpowiedzi na pytanie, co jest dobre na zmarszczki mimiczne, w pierwszej kolejności pojawiają się kremy przeciwzmarszczkowe. Jednak na temat kosmetyków przeciwstarzeniowych przyjdzie jeszcze czas. Na początku powinniśmy raczej pomyśleć całościowo o swoim stylu życia. Jak zlikwidować zmarszczki mimiczne, modyfikując nasze przyzwyczajenia?

Na powstawanie zmarszczek mimicznych wpływ ma nasza codzienna ekspresja. Problem pogłębiają natomiast:

  • zła dieta,
  • niski poziom nawilżenia,
  • używki,
  • stres,
  • promieniowanie słoneczne,
  • niewłaściwy sposób pielęgnacji skóry,
  • agresywny makijaż i demakijaż.

Co robić na zmarszczki mimiczne, zanim jeszcze się pojawią? Zadanie jest ambitne, bo należy się go podjąć w jeszcze bardzo młodym wieku – przynajmniej między 20. a 25. rokiem życia. W naszym życiu jest to zwykle dość beztroski czas, wypełniony raczej zupełnie innymi sprawami niż zamartwianiem się o zmarszczki. Profilaktykę przeciwzmarszczkową warto jednak prowadzić przez całe życie. Przedstawione niżej zalecenia wpłyną bowiem pozytywnie nie tylko na stan skóry, ale właściwie na większość sfer związanych ze zdrowiem.

cera tłusta

Dieta. Na skórę bardzo źle działa żywność wysoko przetworzona, tłuszcze trans, cukier i konserwanty. Powinniśmy spożywać natomiast jak najwięcej produktów o potencjale antyoksydacyjnym. Są to przede wszystkim warzywa i owoce. Im bardziej kolorowa jest nasza dieta, tym więcej przeciwutleniaczy dostarcza. Najważniejszymi antyoksydantami są witaminy A, C i E. Najwięcej znajduje się ich w ciemnych owocach takich jak aronia i porzeczka, ale też w marchwi, burakach, papryce czy… gorzkiej czekoladzie. Antyoksydanty odpowiedzialne są za niszczenie wolnych rodników w organizmie. Wolne rodniki działają bowiem degradacyjnie na komórki, przyspieszając procesy starzenia.

Niski poziom nawilżenia. Jeden z najważniejszych czynników powodujących zmarszczki mimiczne. Nie chodzi tu wyłączenie o nawilżenie skóry twarzy, ale ogólnie o nawilżenie organizmu. Jeśli pijemy za mało wody (i nie dostarczamy sobie pierwiastków utrzymujących nawilżenie), w naszych komórkach nie może prawidłowo przebiegać synteza kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Podstawowe substancje budujące fundamenty dla doskonale napiętej skóry tracą wsparcie i konstrukcja… zaczyna się rozpadać, co objawia się zmarszczkami.

Używki. Znaczenie mają przede wszystkim powszechny alkohol i palenie tytoniu. Używki powodują powstawanie wolnych rodników, a te, jak już wiemy, stopniowo niszczą nasz organizm, w tym skórę.

Stres. Podobnie jak używki i zła dieta, powoduje powstawanie wolnych rodników. Odpowiedzialny jest za to nadmiarowo produkowany kortyzol. Ale nie tylko. Dla zmarszczek mimicznych większe znaczenie ma to, że stres powoduje napięcie mięśni. Objawia się to nieustannie zmarszczonym czołem, w tym u nasady nosa. Długotrwały stres sprawia, że twarz trudno nam rozluźnić nawet w momentach relaksu, np. po pracy. Jeśli często się stresujemy, masaż na zmarszczki mimiczne może być dla nas pierwszą liną obrony.

Promieniowanie słoneczne. Destrukcyjnie na skórę wpływa promieniowanie UVA i UVB, które powodują poparzenia i powstawanie (kolejny raz) wolnych rodników. Najnowsze badania pokazują, że zły wpływ mają także inne rodzaje promieniowania słonecznego – ultrafiolet, podczerwień i światło widzialne. Całościowa ochrona przed działaniem słońca jest bardzo trudna, ale możemy przynajmniej stosować kremy ochronne z filtrami UV. To już bardzo dużo.

jak ukryć zmarszczki pod oczami

Niewłaściwy sposób pielęgnacji skóry. Tak często zadajemy sobie pytanie, jak usunąć zmarszczki mimiczne, równocześnie samemu przyczyniając się do ich powstawania. Ma to bardzo bliski związek także ze sposobem wykonywania makijażu i demakijażu. Kosmetyki źle dobrane do wieku i typu cery, z kiepskim składem, ciężkie podkłady, które trudno się zmywa i co najważniejsze – traktowanie demakijażu po macoszemu. Nadmiernie pocierając twarz, zwłaszcza w okolicach oczu, zmniejszamy napięcie skóry. Najgorszym, co możemy jej zrobić, jest natomiast noc przespana w pełnym makijażu!

Wiemy już, co nasila problem zmarszczek. Kolejne pytanie brzmi: jak zlikwidować zmarszczki mimiczne? Te, które powstały niezależnie od naszej woli, a także te, które same pogłębiłyśmy? Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami, a jak wokół ust? Na pewno nie poprzez rezygnację z uśmiechu – optymizm i pogoda ducha nawet się tu przydadzą. Odpowiedzią na wszystkie pytania są właściwe kosmetyki i kremy do twarzy. Podstawa to kremy przeciwzmarszczkowe, ale nie tylko one. Jak już wiemy, cera bez zmarszczek to cera dobrze nawilżona, a więc nawilżające kremy do twarzy też są w cenie w wśród nich kremy nawilżające na dzień i wzmacniające ich działanie kremy nawilżające na noc. Równolegle z kremem warto stosować  inne kosmetyki z tej samej serii – preparat do oczyszczania twarzy, tonik czy serum. Zwróćmy też uwagę na to, że skóra pod oczami czy na szyi wymaga nieco innej pielęgnacji, niż reszta twarzy. Przy wyborze linii produktów dla siebie należy wziąć pod uwagę:

  • swój wiek,
  • typ cery,
  • inne problemy skórne, z którymi się borykamy.

Co na zmarszczki pod oczami?

Co najlepsze na zmarszczki pod oczami? Godnym polecenia jest krem pod oczy NIVEA z linii Q10. To produkt, którego siła opiera się na dwóch podstawowych składnikach: Koenzymie Q10 i Kreatynie. Połączenie tych substancji ma za zadanie pobudzać skórę do produkcji kolagenu. NIVEA Q10 POWER działa przeciwzmarszczkowo, ale też ujędrniająco.

A jak spłycić zmarszczki pod oczami, dostarczając skórze kwasu hialuronowego z zewnątrz? Odpowiedź brzmi: NIVEA Hyaluron Cellular Filler. Kremy przeciwzmarszczkowe pod oczy z tej serii oprócz kwasu hialuronowego zawierają także Booster Kolagenu, substancję reaktywującą komórki skóry do produkcji kolagenu.

W walce ze zmarszczkami pod oczami trzeba uzbroić się w cierpliwość. Wiele z nas jednak szuka sposobów, jak ukryć zmarszczki pod oczami, zanim jeszcze kremy przeciwzmarszczkowe pod oczy zaczną działać. Jak zatuszować zmarszczki pod oczami natychmiastowo? Tu najlepiej sprawdzają się kremy przeciwzmarszczkowo-ujędrniające z dodatkiem kolorowego pigmentu. Głębsze zmarszczki najlepiej jednak ukrywać makijażem. Istnieją korektory pod oczy, których cząsteczki idealnie wypełniają bruzdy w skórze i ich nie podkreślają.

 

jak zatuszować zmarszczki pod oczami

jak pielęgnować zmarszczki

Jak usunąć zmarszczki mimiczne na czole?

Jak zlikwidować zmarszczki mimiczne na czole? W tym przypadku przydatne okażą się kremy na dzień i na noc. Może to być np. zestaw kremów NIVEA z olejkami młodości o działaniu przeciwzmarszczkowym i nawilżającym. Co ważne, kremy przeciwzmarszczkowe na dzień zawierają filtry UVA/UVB, więc chronią skórę przed działaniem słońca. Kremy przeciwzmarszczkowe na noc uzupełnione zostały o pantenol, który łagodzi podrażnienia i regeneruje skórę.

Ze zmarszczkami na czole w dojrzałym wieku możemy walczyć produktami z kategorii kremy przeciwzmarszczkowe 50+ i kremy przeciwzmarszczkowe 60+ np. z dodatkiem ekstraktu z soi. Warto pamiętać, że dla skóry dojrzałej zmarszczki mimiczne nie są jedynym problemem. Na dojrzałej skórze często pojawiają się np. przebarwienia. Dobre kremy przeciwzmarszczkowe powinny zatem zwalczać także takie niekorzystne zmiany. Z przebarwieniami można skutecznie walczyć przy pomocy serum z Inhibitorem Melaniny, który ogranicza produkcję melaniny w komórkach skóry. Kurację przeciwzmarszczkową można też wzmocnić o kremy do cery dojrzałej na zmarszczki mimiczne wokół ust, które szczególnie mocno uwidaczniają się po 50. i 60. roku życia.

 

 

 


Jaki krem na zmarszczki mimiczne? Kompleksowa linia obrony


Jakie kremy na zmarszczki mimiczne wybierać, jeśli chcemy podziałać na całą twarz? Podstawową pielęgnację kremami na dzień i na noc i produktami z kategorii kremy przeciwzmarszczkowe 35+ i kremy przeciwzmarszczkowe 40+, warto uzupełnić o kosmetyki specjalne, takie jak Perły Młodości NIVEA Q10 POWER – serum na twarz, szyję i dekolt do nakładania pod krem na dzień i na noc. To kosmetyk o najwyższej dawce koenzymu Q10. Zadba całościowo o wygładzanie zmarszczek mimicznych na całej twarzy.

Co na pierwsze zmarszczki mimiczne? Gdy zmiany są dopiero delikatnie zauważalne, warto postarać się o lepsze nawilżenie skóry i jej odżywienie. Taki efekt można osiągnąć  za pomocą kremu przeciwzmarszczkowego z dodatkiem np. pobudzającego i dodającego blasku ekstraktu z jagód goji. Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia, krem znoszący odznaki zmęczenia będzie dla nas jak znalazł.


 

Czym smarować twarz w późniejszym wieku? W czwartej dekadzie życia przychodzi czas na krem na zmarszczki mimiczne 30+ i krem na zmarszczki mimiczne 35+. Te kremy mają już sporo do zrobienia, bo po trzydziestce zmarszczki mimiczne są widoczne u większości kobiet. Warto wówczas postawić na kremy na zmarszczki mimiczne zawierające nawilżające olejki przeciwzmarszczkowe, np. z pestek winogron i witaminy E, zwanej witaminą młodości. Oba te składniki znajdziemy w kremie NIVEA Przeciwzmarszczkowym + Nawilżającym na noc 35+.

Choć z powstawaniem zmarszczek mimicznych nie sposób walczyć, to już z ich pogłębianiem się i widocznością jak najbardziej można. Głównymi obszarami powstawania zmarszczek mimicznych są okolice oczu i ust, czoło oraz policzki. Ze zmarszczkami mimicznymi możemy rozprawić się na wiele sposobów, modyfikując styl życia, wykonując masaże i treningi twarzy, ale przede wszystkim – stosując dobrane do wieku, typu cery i specyficznych potrzeb kosmetyków. Dzięki nim możemy bez strachu przed zmarszczkami wyrażać każdą emocję, jaka towarzyszy nam na co dzień!