Pępek noworodka krwawi
To akurat całkowicie zwyczajny objaw gojenia się pępka. Pępowina była żywą, bardzo aktywną strukturą organizmu mamy i dziecka w życiu płodowym, obecność krwi w kikucie jest więc zupełnie normalna. W czasie leczenia rany pod kikutem ma prawo pojawiać się niewielka ilość krwi.
Pępek noworodka brzydko pachnie
Za przykry zapach również odpowiedzialne są bakterie i obecność ropy. To sygnał zakażenia.
Pępek u noworodka wypukły
Wypukłość świadczy o przepuklinie pępkowej, drobnej wadzie o charakterze wrodzonym. To "otworek" pod skórą, za który odpowiada tzw. pierścień pępkowy, struktura, która w życiu płodowym powinna była się domknąć. Jeśli przepuklina jest mała, ma mniej niż 2,5 cm, prawdopodobnie ustąpi sama, wizyty u lekarza nie będą konieczne. Większe przepukliny leczy się operacyjnie, jednak są to bardzo rzadkie przypadki. Rodziców dzieci z przepukliną możemy dodatkowo uspokoić tym, że ewentualna operacja jest drobnym zabiegiem, który nie powinien trwać dłużej niż pół godziny, a powrót do domu powinien mieć miejsce jeszcze tego samego dnia.
Istnieje też coś takiego, jak plaster na pępek dla noworodka, który ściąga i uciska skórę, przyspieszając proces zamykania się pierścienia pępkowego. Nie każdy lekarz jest jednak zwolennikiem tego rozwiązania. Najlepiej postępuj tak, jak zaleci Ci ten specjalista, który Was prowadzi.
Pępek noworodka nie odpada
Zdarza się to bardzo rzadko, ale sytuacja ta jest jak najbardziej możliwa. Czasami mijają książkowe 3-4 tygodnie życia dziecka, kiedy odpada pępek u niemowlaka, ale u Twojego dziecka kikut nadal tkwi w pępku. Co wtedy? Rodziców wówczas odsyła się do lekarza, który wykona zabieg usunięcia kikuta.
Jak usuwa się kikut pępowiny? Do miejsc wokół pępka, które zrośnięte są z kikutem, przykłada się wąski wacik nasączony w preparacie, który rozpuszcza martwe komórki scalające kikut z brzuszkiem. Zabieg jest bezbolesny, później jeszcze przez kilka dni należy obserwować gojenie rany, z której ma prawo wydostawać się brązowa wydzielina.
A co jeśli pępowina zostaje w pępuszku po ok. dwóch tygodniach od narodzin? Odpowiedź może by tylko jedna: rób dalej swoje w zakresie pielęgnacji okolicy pępka i spokojnie czekaj na odpadnięcie kikuta. Gojenie pępowiny ma bowiem prawo trwać jeszcze 1-2 tygodnie.