Noworodek ciągle śpi i mało je? Sprawdź, co może to oznaczać!

Noworodek ciągle śpi i mało je – co to może oznaczać?

Dzieci budzą się tylko na karmienie, po którym następuje krótki okres czuwania i następna drzemka. Niekiedy niemowlaki zasypiają już podczas przyjmowania mleka. Czasami jednak noworodek mało je i ciągle śpi. Czy taka sytuacja powinna zaniepokoić świeżo upieczoną mamę?

Dlaczego niemowlę dużo śpi?

Noworodek ciągle śpi i mało je? Sprawdź, co może to oznaczać!

Mimo, że sen jest niemowlakowi bardzo potrzebny, nie powinien on trwać zbyt długo jednym ciągiem. Ile śpi noworodek w pierwszych dniach życia? Zwykle są to nawet 22 godziny na dobę! Ospałe niemowlę sprawia, że rodzice często czują się nieswojo, zwłaszcza, jeśli jest to ich pierwsze dziecko i jeszcze nie wiedzą, ile powinno spać niemowlę. Podczas snu maluchy regenerują siły, wspomagając jednocześnie intensywnie rozwijający się układ nerwowy. Optymalny czas od jednego karmienia do drugiego to 3 godziny (zaczynamy liczyć czas od początku jednego karmienia do początku kolejnego; kiedy maluch spędza przy piersi pół godziny i dłużej, może Ci się wydawać, że Twój noworodek cały czas je, niemal bez przerw).


Budzenie noworodka na karmienie. Czy jest konieczne?

Nowonarodzone dziecko ma jednak mikroskopijny żołądek i nie jest w stanie najeść się na zapas. Po 3-4 godzinach wypoczynku malec powinien przyjąć kolejną porcję mleka. Noworodki rosną w błyskawicznym tempie, a najszybciej rozwijające się narządy, takie jak chociażby mózg, potrzebują dużych ilości białka, tłuszczu oraz węglowodanów. Jeżeli dziecko dużo śpi, przesypiając porę karmienia, a jednocześnie zbyt mało przybiera na wadze, powinnaś go obudzić i nakarmić piersią. Co ciekawe, maluch karmiony w ten sposób przeważnie budzi się szybciej niż ten, który dostaje mleko z butelki. Związane jest to z faktem, iż mleko modyfikowane jest znacznie dłużej trawione przez organizm dziecka.

Budzenie noworodka w nocy na karmienie

Budzenie na karmienie noworodka nie jest idealne, bo jest oczywiście wyczerpujące dla mamy. W dzień to nie tak duży problem, najwięcej problemu jest z budzeniem noworodka w nocy na karmienie. W końcu kiedy dziecko śpi, mama także ma okazję, by spać. Niektórzy twierdzą, że skoro niemowlę śpi, należy mu na to pozwolić, bo niejako „wie, co robi”. Owszem, można tak założyć w przypadku dziecka 2- czy 4-miesięcznego. Jednak noworodek nie budzi się na karmienie nie dlatego, że bardziej potrzebuje snu, tylko dlatego, że jeszcze nie jest przyzwyczajone do samodzielnego jedzenia. W brzuchu mamy nie musiało zabiegać o składniki odżywcze, minie więc trochę czasu zanim się tego nauczy.

Kolejny powód, dla którego należy wybudzać dziecko do karmienia, to żółtaczka. Wiele noworodków przechodzi przez żółtaczkę dłużej niż kilka dni i w tym czasie jest zdecydowanie bardziej ospała. Zbyt długo śpiące niemowlę może się odwodnić, a im mniej płynów dostarczanych o jego organizmu, tym dłuższe zwalczanie żółtaczki.

Ważne jest także to, że kiedy dziecko dużo śpi i mało je, to nie ma okazji do nakręcania Twojej laktacji. Jeśli zależy Ci na długiej i bezproblemowej przygodzie z karmieniem piersią, powinnaś rozbudzać noworodka na karmienie.


Śpiący noworodek. Jak wybudzić noworodka?

Jeżeli często nie możesz obudzić noworodka do karmienia, warto wprowadzić w życie poniższe zasady:

  • rób to bardzo delikatne – małe dzieci nie lubią gwałtownych pobudek.
  • Zapal światło, pogłaszcz malucha i powiedz coś do niego. Gdy wciąż śpi, weź go na ręce. Często się jednak zdarza, że dziecko zasypia tuż po przystawieniu do piersi. Jak obudzić noworodka podczas karmienia? Połaskocz go po policzku albo uchu – powinno to pobudzić odruch ssania.
  • Włącz cicho rytmiczną, skoczną muzykę. Nie powinna być to jednak melodia z pozytywki, która, zamiast pobudzić, uśpi dziecko.
  • Jak rozbudzić noworodka, który chwilę po przebudzeniu zasypia ponownie? Zaserwuj mu intensywniejsze doznania, zmieniając mu pieluszkę. Gdy dziecko poczuje chłód, na pewno rozbudzi się na nieco dłużej.
Noworodek ciągle śpi i mało je? Sprawdź, co może to oznaczać!

Jak nie budzić noworodka - Tego nie rób!

Pewnie dobrze wiesz, że rutyna w ciągu dnia pomaga dziecku nauczyć się rytmu dobowego i przesypiania jednym ciągiem dłuższych odcinków czasu w ciągu nocy. Wyciszające aktywności wieczorem, przyjemna kąpiel z dodatkiem pielęgnujących żeli do kąpieli dla niemowląt służą lepszemu zasypianiu dziecka.

Jeśli masz odwrotny problem i maluch śpi w nocy za długo, a przecież powinien budzić się na karmienie, obudź to delikatnie i rozważnie. Nie próbuj burzyć Waszego rytmu dnia ani nie wprowadzaj aktywizujących zabaw wieczorem. Nie tędy droga! Pobudki na karmienie w nocy są ważne przede wszystkim w pierwszym miesiącu życia dziecka, natomiast odwracanie porządku dnia będzie miało konsekwencje jeszcze długo potem, kiedy będzie Ci już zależało, by dziecko przesypiało noc!

Dlaczego niemowlę tak dużo śpi? Powody nadmiernej senności u niemowlaka

Niemowlę śpi więcej niż zwykle? Z problemem tym możemy mieć do czynienia w następujących sytuacjach:

  • gdy po cesarskim cięciu dziecko jest odurzone podanymi Ci środkami znieczulającymi. Zażywane przez mamę leki związane z przebytymi zakażeniami okołoporodowymi również mogą przyczyniać się do nadmiernej senności noworodka.
  • Za długo często śpią noworodki, u których przedłuża się żółtaczka i stwierdzony został podwyższony poziom bilirubiny. By wyeliminować ją z organizmu, niezbędne będzie budzenie malca na karmienie co około 3-4 godziny.
  • Niekiedy cały dzień śpi niemowlę z obniżonym napięciem mięśniowym. Takie dzieci są mało ruchliwe i śpią w pozycji wyprostowanej.
  • Niemowlę mało je i dużo śpi? Może być to objaw rozmaitych chorób takich, jak cukrzyca czy problemy z tarczycą.
  • Nadmierna senność najczęściej pojawia się jednak na początku infekcji – zakażenia układu moczowego czy zapalenia ucha. Noworodek jest wówczas ospały i traci apetyt.
Noworodek ciągle śpi i mało je? Sprawdź, co może to oznaczać!

Niemowlę nie je – kiedy udać się do lekarza?


Niemowlę mało je, lecz jest pogodne, wesołe, prawidłowo przybiera na wadze i spokojnie śpi w nocy? W tej sytuacji nie powinnaś mieć powodów do obaw. Do lekarza należy udać się natomiast wówczas, gdy noworodek za mało je przez ponad tydzień, przestaje przybierać na wadze i nie rośnie. Do wizyty u pediatry skłonić powinien Cię również spadek masy ciała malca, złe samopoczucie oraz wzdęty brzuszek. Świadczyć może to o alergii pokarmowej lub celiakii (o alergiach pokarmowych możesz poczytać więcej w naszym artykule: Alergia u niemowlaka – co warto wiedzieć?). Niepokojące jest także to, że noworodek nie chce jeść, mimo, że budzi się dość regularnie i pozostaje aktywne na jakiś czas. W większości przypadków fakt, że niemowlę dużo śpi i mało je, nie powinien budzić Twoich obaw, a niewielkie modyfikacje codziennych rytuałów lub wizyta u pediatry pomogą uporać się z ewentualnymi problemami.

Noworodek ciągle śpi i mało je? Sprawdź, co może to oznaczać!

Pamiętaj, że to, ile powinny spać dzieci, zmienia się bardzo szybko. Może to, ile śpi 2-miesięczne dziecko, nie zmienia się bardzo w stosunku do stanu z pierwszego miesiąca życia, zmienia się za to inna ważna rzecz: jeśli niemowlak nie chce jeść w nocy, bo woli spać, nie musisz go już wybudzać! Jeśli niemowlę nie chce jeść i jest ospałe, nie trzeba od razu panikować – dużo lepiej jest na spokojnie poszukać przyczyny. Może brzdąc jest po szczepieniu i potrzebuje odpocząć? A może rozpoczęło się już ząbkowanie, które odbiera apetyt i siły do zabawy? To, czy masz do czynienia z poważniejszym problemem, zawsze wskaże Ci waga malucha. Jeśli stanie w miejscu albo zacznie spadać, warto odwiedzić pediatrę.