Kobieta uśmiecha się

Co to jest kwas AHA czy BHA?

Kwasy AHA i BHA - wszystko, co musisz wiedzieć o ich właściwościach i stosowaniu na Twojej skórze

KWAS AHA CZY BHA

AHA i BHA to kwasy, które złuszczają skórę, aby poprawić jej wygląd. Działają one jednak w różny sposób - AHA powoduje rozpad substancji spajających martwe komórki skóry, natomiast BHA wnika w pory, aby usunąć brud i olej. Poznaj różnice, zalety i najlepsze sposoby zastosowania tych kwasów na Twojej skórze.
Kobieta patrząca na swoją lewą stronę

Kwasy AHA - co to?

AHA to skrót od alfa-hydroksykwasów - to rozpuszczalne w wodzie kwasy pochodzące z trzciny cukrowej lub innych słodkich owoców, używane do złuszczania skóry. Znane są również jako kwasy owocowe. Przykładem kwasów AHA są kwasy: glikolowy, mlekowy i cytrynowy. 

Kwasy AHA stosowane są głównie na:

- Nierównomierny koloryt skóry i rozszerzone pory
- Oznaki starzenia się skóry, takie jak drobne linie i zmarszczki powierzchniowe
- Łagodne przebarwienia, jak plamy starcze, melasma i blizny.
- Ze względu na swoje właściwości regeneracyjne kwasy AHA są odpowiednie dla skóry suchej i dojrzałej, ponieważ delikatnie złuszczają wierzchnią warstwę skóry. Niemniej jednak, kwasy AHA są korzystne także dla innych rodzajów skóry.

Ze względu na to, że tak jak każdy inny kwas, AHA może zwiększać wrażliwość skóry szczególnie na promieniowanie UV, aby zapobiec uszkodzeniom słonecznym zawsze zaleca się jednoczesne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych do twarzy.

Kwasy BHA - co to?

BHA to skrót od beta-hydroksykwasu - to rozpuszczalne w oleju kwasy, które pobudzają wzrost nowych komórek skóry poprzez złuszczanie jej wierzchniej warstwy. BHA może być również stosowany na skórę głowy - głęboko wnika w mieszki włosowe, aby rozpuścić nadmiar tłuszczu i sebum, czyli tłustego wosku znajdującego się w zatkanych porach. Najpopularniejszym BHA jest kwas salicylowy.

Kwasy BHA stosowane są głównie na:

- Uspokojenie skóry wrażliwej
- Wyrównanie kolorytu skóry
- Odblokowanie porów
- Zmniejszenie zaczerwienienia związanego z trądzikiem różowatym
- Zmniejszenie stanów zapalnych związanych z trądzikiem

Ze względu na swój przeciwzapalny charakter, kwasy BHA są najbardziej odpowiednie dla osób o skórze mieszanej, tłustej lub trądzikowej, ale mogą być też stosowane do innych typów skóry.

Kobieta trzymająca dwa serum Nivea

Kwas AHA czy BHA

Podobieństwa

Zarówno kwasy AHA jak i BHA działają na skórę złuszczająco, co przynosi następujące korzyści:

- Usuwają martwe komórki skóry
- Zmniejszają stany zapalne, które są głównym czynnikiem powodującym trądzik, trądzik różowaty i inne problemy skórne
- Zmniejszają widoczność rozszerzonych porów 
- Zapobiegają i redukują oznaki starzenia, takie jak zmarszczki powierzchniowe
- Wyrównują koloryt skóry
- Poprawiają ogólną teksturę skóry
- Odblokowują pory, co zapobiega trądzikowi

Różnice

Kwasy AHA, takie jak kwas glikolowy, pomagają złuszczać powierzchnię skóry, stymulując metabolizm komórek, aby na ich miejsce mogły powstać nowe, o bardziej równomiernej pigmentacji. Dzięki tym właściwościom kwasy AHA świetnie sprawdzają się w przypadku skóry suchej i dojrzałej.

Kwasy BHA, jako rozpuszczalne w tłuszczach, działają na powierzchni skóry i w przeciwieństwie do kwasów AHA, mogą wnikać głębiej w pory, aby usuwać nadmiar sebum i martwe komórki. Jednym z najbardziej znanych kwasów z rodziny beta-hydroksykwasów jest kwas salicylowy, który doskonale sprawdza się w przypadku skóry tłustej i trądzikowej.

AHA I BHA W KOSMETYKACH PIELĘGNACYJNYCH

Kwasy AHA i BHA weszły w skład kosmetyków do pielęgnacji skóry i każdy może je stosować w warunkach domowych. Dzięki temu możesz uzyskać imponujące rezultaty w usuwaniu martwych komórek, zmniejszaniu oznak starzenia się skóry i poprawie jej ogólnej struktury.

Kwasy są dostępne w formie serum, toników, płynów do mycia twarzy, peelingów i kremów.
Stojąc przed wyborem - kwas AHA czy BHA - zastanów się nad problemem skóry, który chciałabyś rozwiązać, gdyż oba mają nieco inne działanie na skórę.

Kobieta w maseczce Nivea

Który z nich stosować na trądzik?

Kwasy BHA - jako rozpuszczalne w tłuszczach -  głębiej penetrują Twoją skórę, przez co zmniejszają nadmierną produkcję sebum, prowadzącą do powstawania trądziku.
BHA mają również właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu przynoszą ulgę w bólu, który mógłby towarzyszyć wewnętrznemu lub uporczywemu pryszczowi, zmniejszając jednocześnie zaczerwienienie i obrzęk.

Który stosować na zmarszczki?

Kwasy AHA, dzięki właściwościom regenerującym komórki skóry, pomagają stymulować produkcję kolagenu, przez co idealnie nadają się do spłycania drobnych zmarszczek i redukcji widocznych uszkodzeń posłonecznych. AHA są również bardzo skuteczne w delikatnym złuszczaniu skóry, ponieważ usuwają jej wierzchnią warstwę, odsłaniając bardziej równomierny koloryt i strukturę skóry.

Kwasy a ochrona przeciwsłoneczna

Niezależnie od tego, na jaki kwas się zdecydujesz, pamiętaj, że może on zwiększyć wrażliwość Twojej skóry, zwłaszcza na światło słoneczne. Zaleca się więc stopniowe wprowadzanie tych kwasów do codziennej pielęgnacji przy jednoczesnym stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych, aby uniknąć podrażnień skóry.


CZY KWASY AHA I BHA MOŻNA ZE SOBĄ ŁĄCZYĆ?

Kobieta nakładająca serum Nivea

Kwasy AHA i BHA już same w sobie mają szereg zalet dla skóry; jednak kiedy je odpowiednio połączymy, możemy zyskać jeszcze więcej.

Bezpiecznym sposobem łączenia kwasów AHA i BHA jest stosowanie jednego produktu, który zawiera obydwa kwasy - taka formuła będzie miała odpowiednią proporcję przy niskim ryzyku nadmiernego złuszczania lub podrażnienia.

Jeśli stosujesz w domu peelingi chemiczne, będące dwoma oddzielnymi produktami, jeden z AHA, a drugi z BHA, staraj się nie nakładać jednego na drugi. Oba są środkami złuszczającymi, więc stosowanie ich jednocześnie może powodować podrażnienia.
Możesz natomiast stosować te kwasy naprzemiennie w różne dni lub spróbować użyć jednego podczas porannej pielęgnacji skóry, a drugiego wieczorem.

 

Bezpiecznym sposobem łączenia kwasów AHA i BHA jest stosowanie jednego produktu, który zawiera obydwa kwasy - taka formuła będzie miała odpowiednią proporcję przy niskim ryzyku nadmiernego złuszczania lub podrażnienia.


JAK STOSOWAĆ KWASY AHA I BHA?

Sposób aplikacji kwasów AHA i BHA zależy od stosowanego przez Ciebie kosmetyku.
 

Produkty na bazie kwasów, takie jak serum, powinny być nakładane na skórę przed kremem nawilżającym - pozostaw je na 15 minut, aby zadziałały, a następnie kontynuuj swoje czynności pielęgnacyjne. Pamiętaj, aby wprowadzać kwasy powoli, ponieważ zbyt duża ich ilość może spowodować podrażnienie skóry. Zacznij od stosowania ich dwa razy w tygodniu, sprawdź jak reaguje Twoja skóra, a dopiero potem przejdź do codziennego stosowania. 

Jeśli stosujesz serum po kwasach AHA i BHA, najpierw nakładaj wybrany kwas, po czym odczekaj kilka minut przed nałożeniem serum. Pozwoli to kwasom wniknąć w skórę i rozpocząć proces jej złuszczania oraz umożliwi głębszą penetrację wybranego serum.

Kwasy AHA i BHA mogą zwiększyć wrażliwość skóry na słońce, dlatego ważne jest, aby chronić ją przed promieniowaniem UV za pomocą filtrów przeciwsłonecznych - nawet jeśli eksfoliantu używasz tylko wieczorem! 

Duża część kosmetyków ma w swoim składzie zarówno kwasy AHA, jak i BHA, co pozwala połączyć zalety obu tych kwasów w jednym produkcie.

Kobieta nakładająca serum Nivea na dłoń

POZNAJ PRODUKTY NIVEA Z KWASAMI AHA I BHA

Poznaj kosmetyki NIVEA Derma Skin Clear, bazujące na innowacyjnej formule łączącej kwas glikolowy, kwas salicylowy i niacynamid, która pozwala stworzyć produkty skuteczne, a jednocześnie delikatne. 
Usuwaj i odnawiaj stare i uszkodzone komórki skóry, oczyszczaj pory i przywracaj skórze równowagę, a efekty będą widoczne już po 7 dniach.