kobieta stojąca w słońcu

INDEX UV – INFORMACJA I KALKULATOR

Wszystko, co musisz wiedzieć o tym, czym jest indeks UV, jaki indeks UV jest dziś i jaką ma skalę.

KALKULATOR INDEKSU UV: OBLICZ INDEKS UV W SWOIM REGIONIE

Znajomość indeksu UV w Twoim regionie ma duże znaczenie – dzięki temu możesz podjąć odpowiednie środki ostrożności, aby chronić się przed promieniowaniem słonecznym, gdy jesteś na zewnątrz. Czym więc jest indeks UV? Co oznacza i jak wysoki jest dzisiaj? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o skali indeksu UV, aby móc się skutecznie ochronić przed słońcem.
SZUKAJ LOKALNEGO INDEKSU UV

ŚLEDZENIE INDEKSU UV

kobieta na balkonie

Indeks UV jest publikowany codziennie i mówi o tym, jaka jest siła promieni słonecznych UV w Twoim regionie. Skala indeksu UV jest podzielona na 5 poziomów i waha się od niskiego (1-2) do ekstremalnie wysokiego (11+). 

Na każdym poziomie zalecamy stosowanie filtrów SPF dostosowanych do potrzeb Twojej skóry. Pamiętaj, że im wyższa liczba w skali indeksu UV, tym silniejsze promieniowanie. Indeks UV to bezcenny wskaźnik, a jego klasyfikacja UV dotyczy wszystkich rodzajów skóry i każdego miejsca na świecie.

Sprawdź poniżej wskaźnik UV swojego regionu i podejmij odpowiednie środki ostrożności, by skutecznie chronić się przed słońcem.


Jaki jest dziś indeks UV?

Co to jest indeks UV? Wpisz nazwę swojego miasta, a przedstawimy Ci dzisiejszy indeks UV.

YOUR UV INDEX IS [uvIndex]

It’s a low uv index for [city]

YOUR UV INDEX IS [uvIndex]

It's an average uv index for [city]

YOUR UV INDEX IS [uvIndex]

It's a high uv index for [city]

YOUR UV INDEX IS [uvIndex]

It's a very high uv index for [city]

YOUR UV INDEX IS [uvIndex]

It's a very high uv index for [city]

CO TO JEST INDEKS UV

Indeks UV mierzy siłę szkodliwych promieni słonecznych.

Jest często używany w codziennych prognozach – możesz od czasu do czasu usłyszeć, jak Twój ulubiony prezenter pogody odwołuje się do indeksu UV. Wskaźnik ten jest używany, by pomóc ludziom zrozumieć, jak silne będą promienie słoneczne w określonym dniu. Podawana wartość zwykle dotyczy samego południa, czylli momentu, kiedy słońce znajduje się w najwyższym punkcie.

CO OZNACZA INDEKS UV?

Indeks UV mierzony jest w określonej skali. Liczby odzwierciedlają siłę promieniowania słonecznego – im jest wyższa, tym promieniowanie jest szkodliwsze dla skóry.

Poniżej przedstawiamy szczegółowo cała skalę, wskazując skuteczną ochronę skóry adekwatną do każdej sytuacji.

Pamiętaj, że kremy z filtrem dobrze jest stosować na co dzień, niezależnie od indeksu UV. Pozwoli Ci to zachować młodość skóry na dłużej.

kobieta w czarnym kostiumie kąpielowym
SKALA INDEKSU UV

ODCZYTANIE LOKALNEGO INDEKSU UV

 IINDEKS UV: 0–2 Co oznacza indeks UV na tym poziomie? Przy niskim indeksie UV od 0 do 2 nie ma prawie żadnego ryzyka oparzenia słonecznego, niezależnie jednak od tego dobrze jest używać produktów z filtrem SPF, by chronić skórę. Nie wiesz, jak wybrać filtr przeciwsłoneczny? Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (Sun Protection Factor – SPF) powinien być co najmniej dwa razy wyższy niż podany indeks UV. To jednak zalecenie ogólne, gdyż zawsze należy pamiętać o tym, by używać produktów odpowiednich do rodzaju skóry.
 IINDEKS UV: 3–5 Co oznacza indeks UV na tym poziomie? Przy średnim indeksie UV od 3 do 5 zalecamy noszenie odzieży ochronnej, takiej jak T-Shirt czy bluzka. Okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy także pomogą chronić Cię przed promieniowaniem UV. 
Ponadto dobrze jest dodatkowo chronić się przed promieniowaniem stosując krem przeciwsłoneczny odpowiedni do rodzaju skóry.
Należy dobrać współczynnik SPF co najmniej dwukrotnie taki jak podany indeks UV.
 
 INDEKS UV: 6–7 Przy wysokim indeksie UV od 6 do 7 ważne jest, aby fizycznie zakryć górną część ciała. Okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy będą dodatkową ochroną przed promieniowaniem słonecznym. Polecamy również balsam do ust z filtrem SPF – taki jak nasz Sun Protect Caring Lip Balm.

Coraz wyższa wartość w skali indeksu UV to coraz większa siła priomieniowania słonecznego, dlatego zalecamy także dodatkowo stosowanie kremu przeciwsłonecznego odpowiedniego do rodzaju skóry. Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) powinien być co najmniej dwa razy wyższy niż podany indeks UV. Przykładowo gdy indeks UV wynosi 6–7, potrzebujesz współczynnika SPF co najmniej 14 – ale ważne jest również, by wziąć pod uwagę swój własny typ skóry. Jeśli więc masz bardzo jasną karnację, wyższy SPF to całkiem dobry pomysł. Sprawdź naszą gamę Protect & Moisture i znajdź produkt idealny dla siebie. Upewnij się też, że nie spędzasz całego dnia na słońcu – zwłaszcza około południa, kiedy słońce jest najwyżej. To czas, który dobrze jest spędzić gdzieś w cieniu. 
 
INDEKS UV: 8–10 Co oznacza indeks UV między 8 a 10? To już bardzo wysoka ocena na skali indeksu UV. Zaleca się przebywanie w cieniu lub w pomieszczeniu między godziną 11:00 a 15:00, ponieważ słońce jest wtedy najsilniejsze. Pamiętaj, że nawet pozostając w cieniu powinieneś chronić skórę, nosząc odzież z długim rękawem i chroniącą przed słońcem. Zakryj również nogi, załóż okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i nakrycie głowy, które pomoże ochronić również delikatną okolicę szyi. Jeśli chodzi o filtry przeciwsłoneczne, upewnij się, że stosujesz odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną o bardzo wysokim współczynniku SPF.
 INDEKS UV: 11 I WYŻSZY Kiedy pytasz „Jaki jest dzisiaj indeks UV?” i stwierdzasz, że wynosi on 11 lub nawet więcej, powinieneś unikać słońca w porze lunchu i przebywać wtedy w pomieszczeniach. Podczas przebywania na zewnątrz staraj się jak najczęściej być w cieniu. Jest to najwyższa ocena w skali indeksu UV, dlatego warto wziąć pod uwagę długie spodnie i chroniącą przed słońcem odzież z długim rękawem, okulary przeciwsłoneczne z odpowiednią ochroną UV oraz nakrycie głowy, które chroni również kark. A nawet jeśli przebywasz w cieniu, koniecznie używaj kremu przeciwsłonecznego o bardzo wysokim współczynniku SPF, który jest odpowiedni dla Twojego rodzaju skóry.


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PROMIENIOWANIU UV

CO TO JEST PROMIENIOWANIE UV?

Oprócz pytań typu „co oznacza indeks UV ”, ludzie pytają również o to, czym jest promieniowanie UV. Jego są początkowo niewidoczne i niezauważalne. Chociaż niewielkie ilości promieniowania UV pomagają nam wytwarzać witaminę D, nadmierna ekspozycja na słońce może już być bardzo szkodliwa.

Promienie UV – UVA i UVB – są często wymieniane na kosmetykach do opalania z filtrem przeciwsłonecznym i mogą być szkodliwe dla naszej skóry.

Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego.

Promienie UVB nie tylko stymulują produkcję melaniny w skórze i sprawiają, że ta staje się opalona, ale odpowiadają też za oparzenia słoneczne. Z kolei promienie UVA odgrywają w oparzeniach słonecznych niewielką rolę. Mogą za to wywoływać alergie słoneczne oraz prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry. W NIVEA SUN łączymy różne filtry UV, by zapewnić niezawodną, wysoką ochronę w całym spektrum promieniowania UV. Nasze produkty NIVEA SUN zawierają zarówno filtry UVA, jak i UVB, zapewniając optymalną ochronę. NIVEA SUN to produkty do ochrony przeciwsłonecznej z mineralnymi filtrami UV, takimi jak dwutlenek tytanu.

Mineralne filtry UV odbijają promienie słoneczne od skóry podobnie jak małe lusterka.

Ponadto istnieją również organiczne filtry UV z mechanizmami ochronnymi opartymi na pochłanianiu promieniowania UV. W takim przypadku szkodliwe promieniowanie UV zamienia się w nieszkodliwe ciepło.

Aby osiągnąć wysoką ochronę zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB, połączyliśmy różne filtry UV. Krem przeciwsłoneczny NIVEA Protect & Bronze został zaprojektowany specjalnie po to, aby zaspokoić wszystkie Twoje potrzeby.
kobieta w słońcu

WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA DZIENNEGO INDEKSU UV

Ocena indeksu UV będzie się zmieniać z dnia na dzień. Ważne, żeby to sprawdzić i odpowiednio się ubrać. Pamiętaj też, że krem przeciwsłoneczny jest niezbędny, jeśli chcesz chronić delikatną skórę twarzy przed uszkodzeniami słonecznymi i działaniem promieni UV.


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O POTENCJALNYCH ZAGROŻENIACH PROMIENIOWANIA UV

DLACZEGO ZAWSZE POTRZEBUJESZ OCHRONY UV

kobieta stojąca w słońcu

OPARZENIE SŁONECZNE

Promienie słoneczne są ogólnie dobre dla organizmu. Pobudzają produkcję hormonu szczęścia – serotoniny, dzięki czemu słońce autentycznie nas uszczęśliwia. Ale promienie UV mogą również mieć negatywny wpływ na naszą skórę. Promienie UVB wnikają w głębokie warstwy naskórka oraz, w niewielkiej ilości, w górną warstwę skóry właściwej, a także są odpowiedzialne za bolesne oparzenia słoneczne. Dlatego właśnie warto zdawać sobie sprawę z tego, czym jest indeks UV i jak wysoki jest danego dnia.
kobieta w bikini

USZKODZENIA SKÓRY

Promienie słoneczne dają skórze piękny blask i stymulują produkcję witaminy D, co jest szczególnie ważne dla wzmocnienia kości i ogólnego zdrowia. Zawsze jednak powinieneś uważać na ryzyko związane z promieniami UV. Promienie UVB mogą na przykład bezpośrednio uszkadzać DNA, co w najgorszym przypadku może prowadzić do raka skóry.
Nivea Sun Protect i Bronse SPF 30

PROCES STARZENIA SIĘ SKÓRY

Promienie UVA wnikają głębiej w skórę – aż do skóry właściwej. Zwykle nie jesteśmy tego nawet świadomi, ponieważ nie jest to w żaden sposób bolesne, ale tworzą wolne rodniki, które są w stanie uszkadzać komórki i DNA. Może to prowadzić do alergii i starzenia się skóry: około 80% zmarszczek jest spowodowanych przez promieniowanie UVA. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, jaki danego dnia jest indeks UV i jak go interpretować. Pamiętaj, by mieć przy sobie balsam do opalania i odpowiednio się ubrać, aby jeszcze bardziej chronić skórę.

ODKRYJ OCHRONĘ NIVEA PRZED SŁOŃCEM

Nasza gama Protect and Moisture dzięki filtrom UVA i UVB zapewnia ochronę przed oparzeniami słonecznymi i przedwczesnym starzeniem się skóry.
kobieta uśmiechająca się w słońcu

ODKRYJ WIĘCEJ WSKAZÓWEK DOTYCZĄCYCH OCHRONY PRZED SŁOŃCEM OD NIVEA SUN

Odpowiedzieliśmy na wiele często zadawanych pytań, w tym tych o znaczenie indeksu UV i tych, dlaczego warto wiedzieć, jaki indeks UV jest danego dnia. Obliczenie indeksu UV w Twoim regionie to świetny początek nauki o ochronie przeciwsłonecznej. Pamiętaj jednak, że zalecenia indeksu UV służą jedynie jako ogólna wytyczna.

Intensywność promieniowania UV jest różna w ciągu dnia i roku, a także zależna od regionu. Ponadto śnieg, woda i piasek zwiększają narażenie na promieniowanie. W związku z tym rzeczywista wartość indeksu UV może być wyższa niż przewidywany, dlatego też odpowiednia ochrona przed promieniowaniem UV powinna być dopasowana do uprawianych sportów czy indywidualnych aktywności.

Istnieje wiele różnych czynników, które mają wpływ na skuteczność ochrony przeciwsłonecznej: rodzaj skóry, prawidłowe nakładanie kremu przeciwsłonecznego, znalezienie odpowiedniego SPF itp. Jeśli masz konkretne pytania dotyczące indywidualnych potrzeb w zakresie ochrony przeciwsłonecznej, zawsze zalecamy skonsultowanie się z dermatologiem. A jeśli potrzebujesz konkretnego produktu, zapraszamy na naszą stronę NIVEA tutaj.