kobieta unikająca cieni pod oczami

Jak pozbyć się cieni pod oczami?

Odkryj porady ekspertów NIVEA na temat tego, jak pozbyć się cieni pod oczami oraz poznaj niektóre z ich przyczyn i sposobów leczenia.

Jak pozbyć się cieni pod oczami?

Wszyscy od czasu do czasu borykamy się z tym problemem: cienie pod oczami. Przyczyny ich powstawania są różne - od nieprzespanych nocy po przyczyny genetyczne. W tym artykule możesz przeczytać o tym, co powoduje cienie pod oczami, ale oczywiście także o tym, jak pozbyć się cieni pod oczami.

Co to są cienie pod oczami?

Cienie pod oczami to tak naprawdę widoczny efekt działania naczyń krwionośnych, które ciemnieją, gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu lub wilgoci. Nic dziwnego, że oczy są pierwszym miejscem, w którym pojawiają się te zmiany: skóra pod oczami jest bardzo cienka, ponieważ nie zawiera tkanki tłuszczowej. Znajduje się tam za to wiele naczyń krwionośnych i węzłów chłonnych. Jeśli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu lub płynów, krew płynie wolniej i ma ciemniejsze zabarwienie. Te naczynia krwionośne są widoczne przez delikatną, prawie przezroczystą skórę pod oczami. W zależności od rodzaju skóry, cienie pod oczami będą brązowawe lub niebieskawe. W niektórych rodzinach cienie pod oczami są uwarunkowane genetycznie - oznacza to, że bardzo cienka skóra wokół oczu jest dziedziczna.
 
Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym, jak pozbyć się cieni pod oczami i jak je leczyć.

Co powoduje cienie pod oczami?

Co powoduje cienie pod oczami?

To, co powoduje cienie pod oczami, różni się w zależności od osoby. Cienie pod oczami pojawiają się często, gdy zbyt mało spałeś, ale istnieje wiele innych przyczyn.
 
 Cienie pod oczami są szczególnie częste u niektórych grup osób:
 
 - osoby o ciemniejszym odcieniu skóry są bardziej podatne na hiperpigmentację
 - osoby starsze o cieńszej skórze, która jest bardziej podatna na powstawanie cieni pod oczami
 - osoby cierpiące na niektóre schorzenia, takie jak problemy z tarczycą.
 
 Chociaż niektóre osoby mogą być bardziej podatne na cienie pod oczami niż inne, istnieje wiele przyczyn ich powstawania, a większość z nas w pewnym momencie będzie cierpieć z powodu cieni pod oczami.
 
 Przyjrzyjmy się, co powoduje cienie pod oczami:
kobieta gotowa do wyjścia
Co powoduje cienie pod oczami?

1. Styl życia

Nasz styl życia jest często jedną z największych przyczyn, dlaczego powstawają cienie pod oczami. Przesypianie nocy, picie zbyt dużej ilości wina lub palenie papierosów powoduje zbyt małą ilość tlenu we krwi - co może prowadzić do ich powstawania.
zdrowa dieta zwalczająca cienie pod oczami
Co powoduje cienie pod oczami?

2. Dieta

Jedną z przyczyn powstawania cieni pod oczami może być także Twoja dieta. Jeśli odżywiasz się niezdrowo, często cierpisz na niedobór witamin i minerałów - pierwszą oznaką braku witaminy C i cynku mogą być przebarwienia w okolicach oczu. Niedokrwistość z niedoboru żelaza, czyli stan, w którym we krwi brakuje czerwonych krwinek, również może powodować cienie pod oczami.
 
Wprowadzenie zmian w diecie może zmniejszyć widoczność przebarwień. Pokarmy bogate w witaminę K (borówki, kalafior, granat i pomidory) to jeden ze sposobów na to, jak pozbyć się cieni pod oczami. Pokarmy bogate w witaminę E, takie jak migdały, orzeszki ziemne i nasiona słonecznika, również pomogą zmniejszyć cienie pod oczami, natomiast spożywanie pokarmów bogatych w żelazo, takich jak czerwone mięso, rośliny strączkowe, szpinak i skorupiaki, może również zapobiegać anemii.
kobieta unikająca cieni pod oczami
Co powoduje cienie pod oczami?

3. Przyczyna medyczna

Cienie pod oczami są zazwyczaj nieszkodliwe, ale mogą też mieć przyczynę medyczną, którą zawsze należy omówić z lekarzem.
 
 Przyczyny medyczne cieni pod oczami to m.in:

- Niedokrwistość (niedobór żelaza) - niski poziom żelaza w organizmie powoduje słabe dostarczanie natlenionej krwi do skóry, w tym pod oczami
- Problemy z tarczycą - choroby tarczycy mogą powodować zatrzymywanie płynów, szczególnie wokół oczu, a opuchlizna może prowadzić do powstawania cieni pod oczami
- Łuszczyca lub egzema na twarzy - te schorzenia powodują zaognienie i podrażnienie skóry, co może prowadzić do zaczerwienienia lub ciemnienia skóry. Mają one również tendencję do swędzenia, a pocieranie tego obszaru może jeszcze bardziej nasilić przebarwienie. 

lawenda
Co powoduje cienie pod oczami?

4. Alergie

Czy cierpisz na katar sienny i często pocierasz oczy? Częste pocieranie powoduje podrażnienie wrażliwej skóry i może nasilać cienie pod oczami.
kobieta patrząca na swój telefon
Co powoduje cienie pod oczami?

5. Ekrany

Siedzenie przed komputerem przez wiele godzin bardzo obciąża oczy i może powodować powiększanie się naczyń krwionośnych wokół oczu.
kobieta przygnębiająca
Co powoduje cienie pod oczami?

6. Stres lub niepokój

Przyczyny psychologiczne? Stres w pracy, w życiu osobistym lub ogólny niepokój również mogą być przyczyną.
kobieta śpi
Co powoduje cienie pod oczami?

7. Zmęczenie

Dla wielu z nas jest to najczęstsza przyczyna powstawania cieni pod oczami.
 
Niewystarczająca ilość snu może sprawić, że skóra stanie się matowa i blada, a pod skórą pojawią się ciemne tkanki i naczynia krwionośne. Niedobór snu może również powodować gromadzenie się płynu pod oczami, co sprawia, że oczy wydają się opuchnięte. Czasami to, co wydaje się być cieniem pod oczami, może być wyłącznie cieniem rzucanym przez opuchnięte powieki. I odwrotnie, nadmierne wysypianie się może również powodować efekt przebarwienia w okolicy oczu.

kobieta lecząca cienie pod oczami
Co powoduje cienie pod oczami?

8. Starzenie się skóry

Cienie pod oczami stają się coraz częstsze z wiekiem, ponieważ skóra staje się cieńsza i traci tkankę tłuszczową, a wraz z nią sprężystość i elastyczność. Cieńsza skóra wokół oczu sprawia, że naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą stają się bardziej widoczne i obszar ten wydaje się ciemniejszy.
 
 Z wiekiem pojawia się także opuchlizna wokół oczu, a to, co widzimy jako cienie pod oczami, może być cieniem rzucanym przez opuchnięte powieki lub zagłębieniami pod oczami, które powstają jako normalny element procesu starzenia się.
śmiejąca się kobieta
Co powoduje cienie pod oczami?

9. Odwodnienie

Gdy w organizmie brakuje wody, skóra wokół oczu może stać się matowa, a oczy wyglądają na obwisłe i zapadnięte ze względu na bliskie sąsiedztwo kości wokół oczu.
rodzina bawi się na kanapie
Co powoduje cienie pod oczami?

10. Genetyka

Cienie pod oczami mogą być dziedziczone. Badania wykazały, że jeśli ktoś ma cienie pod oczami, istnieje prawdopodobieństwo, że pojawią się one u innych członków rodziny.
rodzina na plaży
Co powoduje cienie pod oczami?

11. Słońce

 Skóra na powiekach jest najcieńsza w całym organizmie, dlatego jest szczególnie podatna na uszkodzenia słoneczne i przebarwienia, które mogą objawiać się jako cienie pod oczami. Aby ich uniknąć, pamiętaj o stosowaniu kremu przeciwsłonecznego na delikatną skórę wokół oczu.
 Skoro wiemy już, co je powoduje - jak pozbyć się cieni pod oczami?

Jak pozbyć się cieni pod oczami

Czy zastanawiasz się, jak pozbyć się cieni pod oczami? Nie martw się, możesz im zapobiec dzięki kilku prostym sztuczkom. Na początek zadbaj o odpowiednią ilość snu i pij dużo wody. W pozbyciu się lub zakamuflowaniu cieni pod oczami mogą również pomóc domowe sposoby oraz specjalne kremy pod oczy. Specjalistyczne produkty zawierające składniki przystosowane do tego, żeby pozbyć się cieni pod oczami pomogą również ożywić skórę wokół oczu.

Jak pozbyć się cieni pod oczami:

 - Dłuższy i lepszy sen - niektórzy eksperci uważają, że spanie na plecach z lekko uniesioną głową pomoże zmniejszyć cienie pod oczami.
 - Pij dużo wody - sucha skóra jest jedną z głównych przyczyn problemu
 - Ogranicz kofeinę - zwłaszcza kawa może odwadniać skórę wokół oczu i pozbawiać ją blasku.
 - Ćwicz - wysiłek fizyczny stymuluje przepływ krwi, co pomaga utrzymać zdrowy wygląd skóry
 - Noś okulary przeciwsłoneczne w słoneczne dni, aby zmniejszyć przebarwienia i zapobiec pojawianiu się cieni pod oczami
 - Rzuć palenie - palenie papierosów i wdychanie biernego palenia intensyfikuje cienie pod oczami
 - Zmniejsz poziom stresu - zdrowe nawyki związane z trybem życia mogą pomóc w zmniejszeniu widoczności cieni pod oczami, w tym ograniczenie spożycia alkoholu i zwiększenie ilości spożywanych owoców i warzyw.

kobieta uśmiechnięta bez cieni pod oczami

Cienie pod oczami - zabiegi: kremy pod oczy

kobieta używa kremu pod oczy, aby uniknąć cieni pod oczami

Leczenie cieni pod oczami obejmuje kremy pod oczy, które mogą pomóc zmniejszyć ich widoczność. Dostarczają one skórze ważnych składników, które mają pozytywny wpływ na cienką tkankę pod oczami. Chcesz mieć młodsze spojrzenie? W takim razie zastosuj NIVEA Q10 Ujędrniający, przeciwzmarszczkowy krem pod oczy. Formuła ta zawiera te same składniki aktywne, które znajdują się w skórze, pomagając redukować zmarszczki i cienie pod oczami i wokół nich.
 
Serum przeciw ciemnym plamom Cellular Luminous630 zwalcza trzy główne przyczyny powstawania cieni pod oczami: pigmentację, odwodnioną skórę oraz opuchniętą i matową skórę, aby w widoczny sposób zredukować cienie pod oczami.
 
Jak stosować krem pod oczy? Delikatnie wklepuj krem pod oczy w skórę i nie wcieraj go: opuszkiem palca wklepuj go w kierunku od wewnętrznego kącika oka na zewnątrz.


Cienie pod oczami - zabiegi: najlepsze domowe sposoby na cienie pod oczami

  • Czarna herbata pomaga zmniejszyć opuchliznę i uwalnia przeciwutleniacze do skóry. Spróbuj umieścić dwie torebki z zimną herbatą na zamkniętych oczach na 10 minut. Pomoże to odświeżyć skórę i zmniejszyć cienie pod oczami.
  • Masaż z użyciem olejku migdałowego poprawiający krążenie krwi. Delikatnie masuj skórę wokół oczu kilkoma kroplami olejku, zawsze działając od wewnątrz na zewnątrz.
  • Ogórek to sprawdzony sposób na cienie pod oczami. Zawiera on wiele witamin i ma silne działanie nawilżające. Spróbuj położyć plasterki ogórka na zamknięte oczy, aby pomóc w walce z przypadłością.
  • Pierwsza pomoc na cienie pod oczami wprost z lodówki: Specjalne maseczki pod oczy z żelem, które przechowujesz w lodówce, to nieco droższe rozwiązanie - ale skuteczne. Pomagają one zwęzić naczynia limfatyczne i krwionośne wokół oczu, co z kolei pomaga zmniejszyć widoczność cieni pod oczami.
 
ogórek

Leczenie cieni pod oczami - barwiony krem na dzień

Niezależnie od tego, czy Twoje cienie pod oczami są uwarunkowane genetycznie, czy też nie miałaś wystarczająco dużo snu, cudownym lekarstwem na zakamuflowanie jest korektor. Korektor jest dostępny w formie sztyftu lub cienkiego kremu. Najlepiej wybrać odcień jaśniejszy niż Twój naturalny odcień skóry lub makijaż, którego używasz. Zasada jest następująca: wystarczy niewielka ilość, aby ukryć cienie pod oczami. Nałóż korektor bezpośrednio pod oczy za pomocą cienkiego pędzelka lub opuszkami palców i równomiernie rozprowadź.
 
Delikatnie wymieszaj kolor korektora z odcieniem skóry, aby nie było widać kontrastujących z nim cieni.
 
Kolagen wypełniający skórę i nawilżający kwas hialuronowy są kluczem do zmniejszenia cieni pod oczami. Przerzedzona skóra oraz matowa, odwodniona skóra pod oczami to częste przyczyny powstawania problemu.
 

Nasze polecane produkty na cienie pod oczami