kobieta patrząca w lustro

Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby pozbyć się pryszczy

Uwolnij się od pryszczy na twarzy z pomocą naszych ekspertów

Jak pozbyć się pryszczy na twarzy?

Trądzik na czole i pryszcze na twarzy mogą być bardzo frustrujące, zwłaszcza w wieku dojrzałym. Wciąż zastanawiasz się, "jak pozbyć się pryszczy na twarzy?" i może to podminować twoją pewność siebie. Chociaż jesteś piękna taka, jaka jesteś, i pryszcze na twarzy oraz zmiany skórne są czymś naturalnym, nasi eksperci przygotowali kilka porad, które pomogą Ci przejść przez proces "jak pozbyć się pryszczy na twarzy"! Pierwszym krokiem do wyleczenia pryszczy na twarzy jest zrozumienie czym one są i skąd się biorą.
Nauka kryjąca się za pryszczami

CZYM SĄ PRYSZCZE?

Gruczoł łojowy znajduje się obok małych mieszków włosowych w skórze i wydziela olej znany jako sebum, który zapobiega wysuszaniu skóry oraz włosów. Pryszcze są sposobem organizmu na samouzdrowienie. Powstają, gdy pory ulegają zatkaniu i zapaleniu. Organizm próbuje wówczas naprawić swoje zdrowie, wysyłając do tego obszaru dodatkową ilość krwi i substancji chemicznych. Powoduje to stan zapalny.

JAKIE SĄ RODZAJE PRYSZCZY?

Aby skutecznie leczyć pryszcze na twarzy, należy przede wszystkim określić ich rodzaj. Poznaj 6 głównych rodzajów wyprysków, o których musisz wiedzieć:

  • Zaskórniki - małe czarne grudki, które pojawiają się na skórze; są czarne, ponieważ wewnętrzna wyściółka mieszka włosowego wytwarza barwnik.
  • Białe wągry - białe wągry powstają, gdy por zostaje całkowicie zamknięty i ulega zapaleniu.
  • Pustki - małe czerwone zgrubienie z białym czubkiem w środku, spowodowane nagromadzeniem się ropy.
  • Grudki - małe, bolące, czerwone zgrubienia.
  • Guzki - duże, twarde grudki, które gromadzą się pod powierzchnią skóry i są bolesne.
  • Cysty - najcięższy typ pryszczy; duże, bolesne grudki wypełnione ropą, które niosą ze sobą największe ryzyko powstania trwałych blizn.
śmiejąca się blond kobieta

Co powoduje powstawanie pryszczy?

Główne przyczyny powstawania pryszczy na twarzy:

zdrowe jedzenie

DIETA

Nie jest zaskoczeniem, że to, co jemy, może mieć wpływ na wygląd kondycję cery. Węglowodany "wysokoglikemiczne", które podnoszą poziom cukru we krwi, takie jak makaron, biały ryż, cukier i białe pieczywo, mogą powodować produkcję hormonów i podnosić poziom sebum. Nabiał, tłuszcze nasycone i tłuszcze trans również mogą zwiększać ryzyko pojawienia się pryszczy na twarzy.
Potrzeby skóry nastolatka

HORMONY

Gruczoły łojowe są podatne na zmiany hormonalne. Ponieważ poziom hormonów u nastolatków zmienia się gwałtownie w okresie dojrzewania, są oni szczególnie narażeni na trądzik związany z hormonami. U kobiet, jeśli receptory androgenowe są wrażliwe, mogą one produkować więcej sebum, powodując zatykanie porów.
stosowanie pielęgnacji skóry

SZKODLIWA PIELĘGNACJA CERY

Stosowanie niewłaściwej pielęgnacji skóry twarzy może mieć wpływ na ryzyko pojawienia się pryszczy na twarzy, zwłaszcza jeśli jest ona szkodliwa dla samej skóry. Stosowanie ostrych produktów, zwłaszcza zawierających substancje zapachowe i barwniki, może podrażniać i wysuszać skórę. Czasami, gdy jest ona sucha, nadmiernie się kompensuje i produkuje więcej oleju, zatykając pory i tworząc pryszcze na twarzy.
mieszkać w mieście

ŚRODOWISKO

Środowisko, w którym żyjesz, ma wpływ na zdrowie Twojej skóry, dlatego tak niezwykle ważna jest świadomość, czy ma ono negatywny wpływ na Twoją skórę i czy jest czynnikiem powodującym trądzik na czole i pryszcze na twarzy. Jeśli mieszkasz lub pracujesz w pobliżu głównych dróg i miast, Twoja skóra jest narażona na działanie zanieczyszczeń, a także na większą ilość kurzu i brudu w powietrzu. Mogą one przywierać do oleju na skórze i zatykać pory, zwłaszcza jeśli nie myjesz twarzy pod koniec każdego dnia.

Nasze ciało jest bardzo skomplikowaną "maszynerią", która daje nam wskazówki. To, co dzieje się z różnymi obszarami naszej twarzy, może dać nam znać, co dzieje się z naszym ciałem.


MAPOWANIE TWARZY - CO OZNACZAJĄ PRYSZCZE W RÓŻNYCH CZĘŚCIACH TWARZY?


CO ROBIĆ

  1. PRZESTRZEGAJ REGULARNEJ PIELĘGNACJI SKÓRY.
    Prawidłowa codzienna pielęgnacja skóry jest istotnym elementem leczenia trądziku w przypadku skóry skłonnej do wyprysków i pomoże zapobiec powstawaniu nowych pryszczy na twarzy. Upewnij się, że dwa razy dziennie oczyszczasz skórę łagodnym środkiem myjącym, aby pozbyć się z porów brudu i zanieczyszczeń. Myjąc twarz, używaj ciepłej, ale nie gorącej wody, aby otworzyć pory i pozwolić środkowi oczyszczającemu zmyć wszelkie zanieczyszczenia. Proponujemy Ci gamę NIVEA Żel do mycia twarzy wzbogacony algami oceanicznymi zawierający mikrogranulki złuszczające, które głęboko oczyszczają pory, a przy regularnym stosowaniu pomagają kontrolować niedoskonałości skóry tłustej i mieszanej. Zalecamy również złuszczanie skóry twarzy kilka razy w tygodniu za pomocą peelingu myjącego. Oczyszczaj, aby głęboko wniknąć i złuszczyć skórę. Osuszając twarz, pamiętaj o tym, by nie trzeć skóry, lecz osuszać ją czystym ręcznikiem. Na zakończenie zawsze nakładaj krem nawilżający.
  2. STOSUJ OCHRONĘ PRZECIWSŁONECZNĄ
    Promieniowanie słoneczne uszkadza naturalną barierę ochronną skóry i powoduje wysuszanie skóry trądzikowej, zwiększając produkcję oleju. Tłusta skóra blokuje pory, powodując rozwój bakterii, a w rezultacie powstawanie wyprysków. Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się pryszczy na twarzy i myślisz, że wystawianie jej na słońce pomoże - jesteś w błędzie. Chroniąc barierę skórną za pomocą niekomedogennego produktu z filtrem przeciwsłonecznym, zapobiegniesz powstawaniu jeszcze większych stanów zapalnych, blizn i przebarwień. 
  3. PROWADŹ ZDROWY TRYB ŻYCIA
    Problemy skórne są często powodowane przez stres. Aby zapobiec powstawaniu pryszczy na twarzy, staraj się unikać niepokoju i napięcia. Znajdź trochę czasu dla siebie! Regularne ćwiczenia mogą usprawnić przepływ krwi i poprawić nastrój. Pamiętaj tylko, aby nie dotykać twarzy i myć włosy, a w przypadku mężczyzn - brodę. Oleje z włosów mogą przyczyniać się do powstawania trądziku na czole.
  4. Zdrowo się odżywiaj
    Oprócz konsekwentnej i dostosowanej do potrzeb pielęgnacji skóry, również Twoja dieta ma na nią istotny wpływ. Witaminy i przeciwutleniacze zawarte w owocach i warzywach są bardzo korzystne dla Twojej skóry i stanowią doskonały sposób na wspomaganie leczenia trądziku. Poziom cukru we krwi także ma wpływ na rozwój trądziku. Każdy człowiek jest inny, więc zwracaj uwagę na to, jakie pokarmy wywołują u Ciebie niepożądane reakcje i unikaj ich spożywania.

CZEGO NIE ROBIĆ

  1. NIE WYCISKAJ
    Według dermatologów nigdy nie należy wyciskać pryszczy na twarzy! Nakłuwając je, w rzeczywistości uniemożliwiasz skórze gojenie się. Możesz także rozdrapać skórę, a to prowadzi do krwawienia i powstawania otwartej rany, do której może dostać się więcej bakterii, przez co pryszcze na twarzy stają się większe i trudniejsze do wyleczenia. Wyciskanie pryszczy może również prowadzić do wepchnięcia większej ilości zanieczyszczeń do mieszków włosowych, co pogarsza stan wyprysku. Innym powodem, dla którego nie należy ich usuwać, jest fakt, że może to prowadzić do powstania blizn, których trudno się pozbyć!
  2. NIE PRZESUSZAJ DOTKNIĘTEGO OBSZARU
    Unikaj nadmiernego mycia lub stosowania ostrych produktów, ponieważ zanieczyszczona skóra jest bardzo wrażliwa. W przypadku leczenia trądziku mniej znaczy czasem więcej. Nadmierne stosowanie składników aktywnych może podrażnić skórę. W rezultacie staje się ona łuszcząca i obolała. 
  3. NIE STOSUJ MAKIJAŻU ZE SKŁADNIKAMI ZATYKAJĄCYMI PORY
    Jeśli masz skórę skłonną do wyprysków, powinieneś wystrzegać się pewnych składników. Produkty do makijażu zawierające oleje mineralne i lanolinę są komedogenne. Oznacza to, że mogą zatykać pory i powodować powstawanie wyprysków. Zanim użyjesz jakiegokolwiek produktu, sprawdź jego skład i przeczytaj etykietę.
    Pamiętaj o usuwaniu makijażu - za każdym razem, gdy pozostawiasz makijaż na noc, Twoje pory stają się bardziej zatkane.
    Lepiej zapobiegać niż leczyć.
     
    Jeśli od dłuższego czasu zmagasz się z problemem "jak pozbyć się pryszczy na twarzy" lub z trądzikiem na czole, nie wahaj się skontaktować z dermatologiem lub lekarzem w celu uzyskania porady.

Nie wierz we wszystko, co widzisz a propos usuwania pryszczy

3 domowe sposoby na pryszcze na twarzy

Domowe sposoby na pryszcze na twarzy mogą być ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza przy ograniczonym budżecie; należy jednak zachować ostrożność, jeśli chodzi o domowe sposoby na pryszcze na twarzy. Chociaż pasta do zębów, sok z cytryny i soda były wymieniane jako doskonałe domowe sposoby na pryszcze na twarzy, dermatolodzy odradzają je, ponieważ są zbyt ostre, nieskuteczne i szkodliwe dla skóry.

Jeśli jednak nadal kusi cię wypróbowanie domowych sposobów, sprawdź 3 bezpieczne domowe sposoby na pryszcze na twarzy wybrane przez naszych ekspertów.

Pamiętaj - jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki podrażnienia skóry, powinnaś natychmiast przerwać zabieg!

miód

Maseczka z miodu i cynamonu

Miód i cynamon mają właściwości antybakteryjne, a ich połączenie pomaga zmniejszyć ilość bakterii wywołujących trądzik. Może również pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i gojeniu się ran.

 Jak stosować:
Przygotuj pastę mieszając 2 łyżki stołowe miodu i 1 łyżeczkę cynamonu. Oczyść twarz, a następnie nałóż pastę i pozostaw ją na 10-15 minut. Po 15 minutach zmyj maseczkę ciepłą, ale nie gorącą wodą i osusz twarz.

składnik aloesu

Aloes

Aloes to kolejny składnik pochodzenia roślinnego. Zawiera naturalnie występujący kwas salicylowy i siarkę, które leczą skórę i poprawiają jej stan. Podobnie jak olejek z drzewa herbacianego, aloes jest dostępny jako wyciąg lub w produktach do pielęgnacji skóry dostępnych bez recepty.

 
Jak stosować :
Weź liść aloesu i zetrzyj zewnętrzną warstwę liścia, odsłaniając znajdujący się wewnątrz żel. Wyciągnij żel z liścia za pomocą łyżki stołowej. Nałóż żel bezpośrednio na twarz jako środek nawilżający. Powtórz czynność w razie potrzeby.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego jest znany jako naturalny środek przeciwzapalny. Może mieć również działanie przeciwbakteryjne. Dzięki tym właściwościom olejek z drzewa herbacianego może pomóc w usunięciu pryszczy na twarzy.

Jak go stosować:
Aby bezpiecznie stosować olejek z drzewa herbacianego i uzyskać największe korzyści, przygotuj roztwór składający się z 1 części olejku z drzewa herbacianego i 4 części niekomedogennego oleju nośnikowego, takiego jak olej jojoba. Nanieś roztwór na zmienione chorobowo miejsca za pomocą wacika. Powtarzaj procedurę 1-2 razy dziennie i stosuj krem nawilżający, aby uniknąć wysuszenia skóry