Czym dokładnie jest uczulenie na słońce?

Przeczytaj nasz poradnik dotyczący wysypki od słońca i dowiedz się, jak sobie z nią radzić.

Uczulenie na słońce – poradnik

Jeśli źle reagujesz na ekspozycję na słońce, być może miałeś/aś już styczność z terminem „uczulenie na słońce” i zastanawiałeś/łaś się, co to dokładnie jest. Opowiemy Ci wszystko: jakie są objawy i jakie leczenie jest dostępne.

What is a sun allergy?

Czym dokładnie jest uczulenie na słońce?

 

Uczulenie na słońce to termin używany do określania różnych reakcji skóry na ekspozycję na słońce. Być może słyszałeś/łaś, że ta przypadłość jest także określana jako „wysypka od słońca” lub „wrażliwość na światło”.

Uczulenia mogą być dziedziczne lub pojawić się nagle u kogoś, kto nigdy wcześniej ich nie miał. 

 

Jednym ze sposobów ochrony przed alergią na słońce, jeśli lubisz się opalać, jest stosowanie kremu przeciwsłonecznego z wbudowanym filtrem SPF, takiego jak Spray do opalania Protect & Bronze SPF 50.

NIVEA Protect & Moisture Sunscreen Spray Spf 30

Rodzaje uczuleń na słońce

As it is a group term, it’s important to understand that not every person will experience the same type. There are a number of conditions that fall under the bracket of sun allergies, which are: 
NIVEA Sun Protect & Nawilżający SPF 30

Ponieważ jest to termin ogólny, ważne jest, aby zrozumieć, że nie każda osoba doświadczy tego samego typu uczulenia. Istnieje wiele warunków, które mają wpływ na uczulenia słoneczne, a mianowicie:

  • Polimorficzna erupcja świetlna – znana również jako „zatrucie słoneczne”, występuje najczęściej. Zazwyczaj pojawia się pod postacią małych guzków lub czerwonych plam, które czasami tworzą pęcherze po kilku godzinach na słońcu.

  • Reakcja fotoalergiczna – reakcja fotoalergiczna polega na tym, że substancja chemiczna nałożona na skórę wchodzi w reakcję ze światłem słonecznym i podrażnia skórę. Może to być spowodowane np. kremem przeciwsłonecznym lub perfumami.

  • Pokrzywka słoneczna – jest to rodzaj fotodermatozy, czasami określany jako „pokrzywka alergiczna na słońce”. Może wystąpić już po kilku minutach ekspozycji na słońce i dawać zarówno łagodne, jak i ciężkie objawy. 

  • Świąd posłoneczny – ta odmiana wysypki skórnej najczęściej dotyka osoby o ciemniejszych odcieniach skóry. Prowadzi do wypukłych plam na skórze, które mogą również wystąpić w obszarach ciała w ogóle nie wystawianych na działanie słońca.

Jak wygląda uczulenie na słońce?

Wysypka po słońcu jest łatwa do zauważenia, ponieważ to dość agresywna reakcja skórna, której raczej nie sposób przeoczyć. Wysypka może wyglądać tak:

- Obrzęk lub pokrzywka
- Grupy małych guzków lub pęcherzy
- Czerwonawe plamy
- Swędząca lub bardzo sucha skóra

NIVEA Sun Protect & Bronze SPF 30

Wbrew powszechnej opinii wysypka może pojawić się na obszarze, który nie był wystawiony na działanie słońca. Najczęstsze obszary, w których pojawia się wysypka słoneczna, to:

- strefa „V” z przodu szyi
- Grzbiet dłoni
- Zewnętrzna powierzchnia ramion i podudzi


Uczulenie na słońce – objawy

Oprócz zmian skórnych istnieją inne objawy, o których należy pamiętać. Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju reakcji alergicznej (na przykład kataru siennego), mogą wystąpić następujące objawy:

- Niskie ciśnienie krwi
- Bóle głowy
- Nudności (mdłości)
- Trudności w oddychaniu

Wszystko to może mieć dość poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia, więc jeśli doświadczysz któregokolwiek z tych objawów i nie masz pewności co do przyczyny, najlepiej porozmawiaj z lekarzem.
ojciec i syn na plaży

Łagodzenie uczulenia na słońce

Wysypki mogą być dość niepokojące, ale na szczęście nie są zbyt groźne. W rzeczywistości często same znikają w ciągu zaledwie kilku godzin. Jeśli nie ustępują, istnieje szansa, że mamy do czynienia z potówkami, które mogą potrwać nawet kilka dni.

W przypadku leczenia uczulenia na słońce najlepiej trzymać się z dala od promieni słonecznych, dopóki wysypka nie zniknie. Aby zmniejszyć dyskomfort, pomocne okazać się może przyjmowanie leków przeciwhistaminowych dostępnych bez recepty.

Domowe sposoby na uczulenie na słońce

Jeśli czujesz, że uczulenie prawdopodobnie szybko zniknie, możesz poczekać. W międzyczasie polecamy spróbować kilku rzeczy, aby złagodzić dyskomfort:

- Utrzymuj skórę nawilżoną – pod warunkiem, że nie jest ona szczególnie wrażliwa, nawilżacze mogą pomóc w przypadku popękanej lub suchej skóry, która stała się taka w wyniku reakcji na słońce.

- Używaj kremów łagodzących – jeśli Twoja skóra jest szczególnie podrażniona, roztwór taki jak balsam kalaminowy lub aloes może pomóc Ci ją ukoić, kiedy alergia ustąpi.


Jak zapobiegać uczuleniu na słońce?

As some types are hereditary, it’s not always possible to protect yourself from sun allergies without excessive precaution. If you’re unsure which type you have, or how best to lessen your chances of having a reaction, it’s best to speak to your doctor so they can run some tests. 

Some of the things you can do to help protect your skin from exposure to sunlight include: 

Ponieważ niektóre typy uczulenia są dziedziczne, nie zawsze można chronić się przed alergiami słonecznymi bez nadmiernych środków ostrożności. Jeśli nie masz pewności, jaki typ posiadasz lub jak najlepiej zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, aby mógł przeprowadzić kilka testów. Oto niektóre z rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić skórę przed ekspozycją na światło słoneczne:

- Przed wyjściem na zewnątrz zawsze stosuj filtr przeciwsłoneczny o współczynniku SPF 30 lub wyższym – najlepiej, jeśli zawiera on również ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB o szerokim spektrum, na przykład Balsam do opalania SPF50+ Protect & Moisture.

- Jeśli to możliwe, chroń skórę ubraniem. Latem może być to trudne, ale wypróbuj lżejsze materiały, takie jak bawełna i len, aby zapewnić sobie komfort, gdy temperatura wzrośnie.

- Ogranicz czas spędzany na zewnątrz, gdy słońce jest najsilniejsze – zależy to oczywiście od klimatu kraju, w którym żyjesz.

- Należy pamiętać o przyjmowanych lekach, które mogą wywołać reakcję fotoalergiczną.
Sensitive Allergy Protect Spray Spf 50+

Uczulenie na słońce na twarzy

While it’s likely that a sun rash will appear somewhere else on your body, it’s important not to forget to protect your face too. If you do have a reaction on your face, this can be particularly uncomfortable if the skin becomes dry or cracked. 


To protect your face from sun rashes, be sure to apply a special face cream that features SPF protection. One easy way to remember this step is to incorporate a moisturiser with SPF into your skincare routine. This way you’ll habitually apply a layer of SPF every morning.

Istnieje prawdopodobieństwo, że wysypka po słońcu pojawi się w innym miejscu na Twoim ciele. Ważne, aby nie zapomnieć również o ochronie twarzy. Reakcja na twarzy, może być szczególnie nieprzyjemna, jeśli skóra stanie się sucha lub popękana.

Aby chronić twarz przed wysypką posłoneczną, nałóż specjalny produkt do twarzy z ochroną SPF.

Przeciwzmarszczkowy krem przeciwsłoneczny do twarzy SPF 50 został opracowany z myślą o delikatnej skórze twarzy i wokół oczu. Nadaje się do codziennego użytku.

Cellular Luminous630 Nawilżający krem ​​przeciw przebarwieniom na dzień Spf50