kobieta uśmiechnięta

Brązowe plamy na skórze: Przyczyny, pielęgnacja i zapobieganie

Widzisz brązowe plamy na ciele? Sprawdź, co warto o nich wiedzieć, dlaczego się pojawiają i jak zadbać o skórę, aby je rozjaśnić.

Brązowe plamy na skórze – ogólny zarys

Ciemne plamy na skórze często określa się jako przebarwienia skóry. Mogą one pojawić się u każdego z nas bez względu na wiek. Niezależnie od tego, czy są powstają przez przebywanie na słońcu bez ochrony UV, zmiany hormonalne, czy upływ lat, mogą sprawić, że zmniejszy się nasz naturalny blask skóry. Jeśli brązowe plamy na twarzy lub ciele Ci przeszkadzają i chcesz je rozjaśnić lub im zapobiec, włącz do swojej codziennej rutyny odpowiednią pielęgnację. Używaj filtrów przeciwsłonecznych, staraj się zakrywać skórę przed słońcem, a w godzinach, kiedy słońce świeci najmocniej, poszukaj zacienionego miejsca.  

W tym przewodniku NIVEA sprawdza, skąd biorą się przebarwienia na skórze i dzieli się skutecznymi sposobami, jak je rozjaśnić oraz jak im zapobiegać. W końcu droga do bardziej świetlistej i wyrównanej cery nie musi być trudna.


Zrozumieć ciemne plamy na skórze

Czym są brązowe plamy na ciele?

Ciemne lub brązowe plamy to obszary, w których zebrał się nadmiar melaniny (pigment określający kolor skóry). Wtedy skóra w miejscu przebarwienia jest ciemniejsza pozostałej. Mogą się pojawić na całym ciele, ale najczęściej widać je na twarzy. 
Zrozumieć ciemne plamy na skórze

4 miejsca na ciele, na których najczęściej pojawiają się ciemne plamy na skórze

Przebarwienia skóry moją pojawiać się na różnych częściach ciała z naturalnych powodów, tj. upływ lat i zmiany hormonalne oraz przez ekspozycję na słońce lub urazy. Ciemne plamy najczęściej można spotkać na 4 częściach ciała, tj.

 1. Twarz:
  Brązowe plamy na twarzy są bardzo powszechne, ponieważ skóra na niej jest delikatna a jednocześnie najbardziej narażona na nieustanne działanie słońca. Również zmiany hormonalne, urazy czy stany pozapalne mogą mieć wpływ na koloryt skóry.

 2. Dłonie:
  Dłonie są często narażone na działanie promieni UV i zanieczyszczeń. Skóra na dłoniach jest cieńsza, dlatego jest bardziej podatna na przebarwienia słoneczne i plamy starcze.

 3. Klatka piersiowa:
  Delikatna skóra klatki piersiowej jest często wystawiana na działanie promieni słonecznych. Ubrania o niskim kroju i lata wystawiania skóry na słońce przyczyniają się powstawania na niej ciemnych plam.

 4. Plecy:
  Skóra na plecach może być wrażliwa na tarcie, ubrania i czynniki środowiskowe, co czyni ją podatną na urazy skóry i trądzik. Może to prowadzić do przebarwień pozapalnych i powstawania brązowych plam.

Zrozumieć ciemne plamy na skórze

4 miejsca na ciele, na których najczęściej pojawiają się ciemne plamy na skórze

Jeśli znamy główne przyczyny powstawania ciemnych plam na skórze, to wiemy, co robić, aby ich uniknąć. Co prawda niektórych rzeczy nie wyłączymy z naszego życia, ale możemy się dowiedzieć, jak zniwelować ich działanie na naszą skórę. Ciemne plamy na skórze powoduje najczęściej:

kobieta trzymająca krem do rąk Nivea Luminous630 Antispot Advanced
Ciemne plamy na ciele – 6 najczęstszych przyczyn powstawania

Co przyczynia się do powstawania brązowych przebarwień na twarzy i ciele?

 1. Przebywanie na słońcu bez filtra UV: 
  Wystawiając się na promienie ultrafioletowe (UV) pobudzamy nasze ciało do produkcji większej ilości melaniny, która gromadzi się w różnych miejscach na skórze i powoduje przebarwienia skóry. Promienie słoneczne szczególe działają na skórę, która jest najczęściej odkryta, czyli na twarzy, dłoniach, ramionach i barkach.

 2. Zmiany hormonalne: 
  Wahania hormonalne mogą przyczyniać się do powstawania ciemnych plam. Brak równowagi hormonalnej może prowadzić do stanów tj. melasma.

 3. Post-Inflammatory Hyperpigmentation (PIH): 
  Stan zapalny spowodowany trądzikiem, ukąszeniami owadów lub innymi urazami skóry prowadzi do nadprodukcji melaniny. Brązowa plama na skórze może pojawić się po zagojeniu uszkodzenia - szczególnie u osób z ciemniejszą karnacją.

 4. Geny: 
  Predyspozycje genetyczne mogą mieć wpływ na podatność skóry na przebarwienia. Osoby, w  z hiperpigmentacją w rodzinie mogą być bardziej podatne na powstawanie ciemnych plam, niezależnie od czynników zewnętrznych.

 5. Otarcia: 
  Powtarzające się podrażnienia na skórze, która jest ciągle obcierana (np. na wewnętrznej stronie ud lub pachach) mogą skutkować przebarwieniami.

 6. Starzenie się:
  To naturalne, że wraz z wiekiem procesy, które zachodzą w naszym ciele, nie są tak sprawne, jak wcześniej. Dlatego ciało może mieć problem z rozprowadzaniem po ciele melaniny. Wtedy pigment może gromadzić się w niektórych obszarach powodując ciemne plamy na skórze.
6 sposobów na rozjaśnienie ciemnych plam na ciele

Jak rozjaśnić ciemne plamy na skórze?

Całkowite pozbycie się przebarwień może być trudne, jednak są pewne sposoby, które mogą pomóc w ich rozjaśnieniu. Poniżej przedstawiamy Ci klika metod, które zmniejszą ich widoczność. Pamiętaj jednak, że niektóre z tych rozwiązań mogą bardzo wpłynąć na twoją skórę, więc zanim wprowadzisz je do swojej pielęgnacji, zapytaj dermatologa, czy są dla Ciebie odpowiednie.

 1. Laser Therapy: 
  Intensywne światło pulsacyjne (IPL) lub laser frakcyjny mają zdolność rozbijają melaninę w miejscach przebarwień. Wtedy ciemne plamy na skórze stają się mniejsze. Terapię laserową wykonują zwykle dermatolodzy lub wykwalifikowani lekarze.

 2. Chemical Peels: 
  Brązowe suche plamy na skórze można zniwelować peelingami chemicznymi. Złuszczają one naskórek, co pobudza głębsze warstwy skory do regeneracji i przebudowy zmniejszając przy tym widoczność przebarwień.

 3. Cryotherapy: 
  W krioterapii używa się ciekłego azotu, który do zamrażania i usuwa dodatkowy pigment zebrany w przebarwieniach. Ciemne plamy na skórze stopniowo wtedy znikają.

 4. Microdermabrasion: 
  Podczas mikrodermabrazji złuszcza się martwy naskórek i jednocześnie się go zasysa. Ten zabieg może pomóc w walce nawet z głębokimi przebarwieniami oraz zregenerować skórę.

 5. Home Remedies: 
  Niektóre naturalne środki tj. sok z cytryny, aloes, ocet jabłkowy i zielona herbata mogą pomóc w rozjaśnieniu brązowych plam na ciele. Musisz jednak pamiętać, jednak ważne jest, aby stosować te środki ostrożnie i przeprowadzić test płatkowy, aby zapobiec ewentualnemu podrażnieniu skóry.

 6. Skincare Routine: 
  Dopasuj do swojej skóry pielęgnację, którą włączysz do codziennej rutyny. Wybierz żel lub piankę, która oczyści skórę, serum oraz krem nawilżający, a także filtr przeciwsłoneczny. Odpowiednie kosmetyki mogą pomóc w zmniejszeniu i rozjaśnieniu  przebarwień.

  Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia porozmawiaj o nim z dermatologiem. Lekarz określi Twój rodzaj skóry oraz przebarwień i wskaże odpowiednią drogę działania. Pamiętaj, że systematyczna ochrona przeciw promieniami słońca jest kluczem do zapobiegania nowym plamkom i utrzymania ogólnego zdrowia skóry. 
Brązowe plamy na twarzy – rozjaśnienie

Linia NIVEA Luminous630 – codzienna pielęgnacja, która pomaga zredukować ciemne plamy na twarzy

Oczyszczanie: Twoja rutyna pielęgnacyjna powinna zacząć się od dokładnego oczyszczenia twarzy. W ten sposób przygotujesz swoją skórę do kolejnych kroków. Po umyciu skóra jest czysta i lepiej wchłania kosmetyki.  
 

kobieta używająca produktów Nivea Luminous630

Serum: Nałóż serum, które pomoże rozjaśnić skórę i zniwelować przebarwienia na twarzy. NIVEA Cellular Lunimous630® Zaawansowane Serum Kuracja na Przebarwienia zawiera opatentowany składnik LUMINOUS630®, który rozjaśnia przebarwienia i zmniejsza ich rozmiar chroni przed powstawaniem nowych przebarwień, wyrównuje koloryt i rozświetla skórę. Serum zostało przetestowane dermatologicznie i jest odpowiednie dla wszystkich rodzajów skóry.

Mężczyźni, którzy chcą zmniejszyć brązowe plamy na twarzy, mogą skorzystać z NIVEA MEN Anti-Age Power Serum. Serum łączy kwas hialuronowy z opatentowanym składnikiem LUMINOUS630® – rozjaśnia przebarwienia a jednocześnie działa przeciwzmarszczkowo. Jest ultralekkie, szybko się wchłania i nawilża cerę. Nawilżanie: Wybierz krem nawilżający, który skutecznie nawilża skórę i powoduje zatykania porów. Możesz znacznie poprawić ogólny wygląd skóry, jeśli utrzymasz jej odpowiednie nawilżenie. 

Krem na dzień daje niezbędne nawilżenie i nawodnienie przez cały dzień oraz przywraca naturalną barierę ochronną skóry. Działa jak tarcza ochronna przed promieniami UV, zanieczyszczeniami i czynnikami stresogennymi, które mogą odgrywać rolę w powstawaniu przebarwień i innych problemów skórnych. NIVEA Cellular Luminous630® Krem na Dzień SPF50 to lekki krem nawilżający, który nie tylko głęboko nawilży Twoją skórę, ale też pomoże przywrócić jej naturalną barierę ochronną przy stopniowym zmniejszaniu widoczność ciemnych plam.
 
 
W nocy również warto wspomóc swoją skórę i nałożyć krem na noc. Wybierając krem zwróć uwagę na składniki, które pomogą zmniejszyć widoczność przebarwień podczas snu, np. NIVEA Cellular  Luminous630® Krem na Noc Przeciw Przebarwieniom. Zawiera nawilżający kwas hialuronowy, który pomaga w regeneracji skóry. Krem zawiera również Luminous630®, który pomaga zmniejszyć widoczność ciemnych plam.

Ochrona przeciwsłoneczna: Skórę przed słońcem i szkodliwymi promieniami UV trzeba chronić przez cały dzień. Dlatego ważne, aby używać kremu przeciwsłonecznego z silnym filtrem SPF. Wystawienie na słońce może dodatkowo przyczynić się do powstania przebarwienia na twarzy.

Brązowe przebarwienia na twarzy pomoże zmniejszyć NIVEA Cellular Luminous630® FLUID TONUJACY PRZECIW PRZEBARWIENIOM. Widocznie rozjaśnia brązowe plamy na twarzy i pomaga zapobiegać powstawaniu nowych chroniąc skórę przed promieniami UV. Fluid jest lekki i nietłusty. W jego składzie znajdziesz też Luminous630®, kwas hialuronowy i witaminę E, które zapewnią Ci efekt odświeżenia i uczucie gładkiej skóry. 

Opcjonalna cotygodniowa maseczka: Do swojej rutyny pielęgnacyjnej możesz włączyć maseczkę rozjaśniającą, która dodatkowo  rozjaśni Twoją cerę, np. raz w tygodniu. 

Opcjonalne cotygodniowe złuszczanie: 1-3 razy w tygodniu delikatnie złuszczaj skórę, aby usunąć martwe komórki naskórka i poprawić skuteczność kosmetyków. Złuszczanie może pomóc przyspieszyć naturalny proces odnowy skóry, co z czasem może zniwelować przebarwienia skóry.

Pamiętaj, żeby nie przesadzić z peelingami, ponieważ możesz niechcący podrażnić cerę. 
Włączając produkty do pielęgnacji skóry NIVEA Luminous do swojej rutyny, możesz poprawić jej stan, rozjaśnić brązowe plamy na twarzy i zapobiec powstawaniu nowych.
trzy kobiety stosujące kurację pod oczy Nivea Luminous630

Ciemne plamy na ciele – jak Luminous630® pomaga z nimi sobie radzić?

Luminous630® to przełomowy opatentowany składnik NIVEA, który pomaga rozjaśnić ciemne plamy na skórze i zapobiega ich powstawaniu. Linia Luminous630® została wzbogacona o skuteczne składniki, tj. kwas hialuronowy, który można znaleźć w zaawansowanym serum rozjaśniającym skórę.

Produkty NIVEA Luminous630® powstały, by bezpiecznie rozjaśniać brązowe przebarwienia na twarzy i zapobiegać powstawaniu nowym na poziomie komórkowym. Kosmetyki NIVEA pomagają przywrócić równowagę w produkcji melaniny i redukować przebarwienia u źródła.

Ciemne plamy na skórze – jak im zapobiegać?

Nie wszystkim przyczynom ciemnych plam skórze można zapobiec – niektóre pojawiają się naturalnie z powodu wieku i innych czynników. Niemniej jednak, ciemnym i brązowym plamom na skórze spowodowanym uszkodzeniami słonecznymi można zapobiec. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zapobiec posłonecznym przebarwieniom:

 1. Używaj filtrów UV 
  Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych chroni skórę przed uszkodzeniami, które powodują brązowe plamy na ciele. Stosując filtry przeciwsłoneczne o wysokim SPF, możesz zapobiec uszkodzeniu skóry i zapewnić jej jak najzdrowszy wygląd.

 2. Zakrywaj się 
  Ciemnym lub brązowym plamom na twarzy, szyi i innych częściach ciała, które często są narażone na działanie promieni słonecznych można zapobiec zakrywając je. Nawet jeśli używasz filtrów przeciwsłonecznych, obszary te są nadal bardziej podatne na powstawanie przebarwień niż inne. W słoneczny dzień załóż czapkę z daszkiem lub kapelusz z szerokim rondem, aby chronić twarz i szyję przed słońcem

 3. Unikaj południowego słońca  
  Słońce osiąga najwyższą temperaturę i najintensywniej świeci w południe oraz wczesnym wieczorem zwiększając ryzyko uszkodzeń skóry i potencjalnego pojawienia się przebarwień. Aby chronić skórę, szukaj cienia w tych porach, a ze słońca korzystaj w czasie, kiedy nie jest tak szkodliwe.

  Stosując te środki zapobiegawcze i traktując ochronę przeciwsłoneczną jako priorytet, możesz znacznie zmniejszyć ryzyko powstania ciemnych plam i zachować zdrowszą, młodzieńczo wyglądającą skórę przez długi czas.

Przebarwienia skóry - rozjaśnij je

Ciemne plamy na skórze to powszechny problem, który dotyczy części ciała szczególnie narażonych na działania promieni słonecznych, tj. twarz, dłonie, plecy i klatka piersiowa. Można jednak skutecznie sobie z nimi radzić używając odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry, które są nastawione na zmniejszanie i zapobieganie przebarwieniom. 

Najważniejsze jest regularne i zdecydowane działanie, np. regularne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, aby ochronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, które nasilają przebarwienia.

Chociaż brązowe suche plamy na skórze na ogół nie są niebezpieczne, lepiej zlecić badanie wszystkich przebarwień dermatologowi , aby wykluczyć poważne choroby skóry.

Najczęściej zadawane pytania

Q1:Co powoduje ciemne plamy na skórze?

Brązowe plamy na ciele mogą powstawać przez wystawianie skóry na słońce bez ochrony UV, zmiany hormonalne, upływ czasu, genetykę, rany i urazy czy stany zapalne. 

Q2: Przebarwienia na skórze - czy można im zapobiec?

Tak, można im zapobiec. Najważniejszą częścią ochrony przed przebarwieniami jest stosowanie kremów z filtrami UV, noszenie ubrań, które jak najmniej odsłaniają ciało oraz przebywanie w cieniu w godzinach największego nasłonecznienia.

Q3: Czy są naturalne sposoby na rozjaśnianie przebarwień?

Naturalnymi środkami, które mogą pomóc rozjaśnić brązowe plamy na ciele są np. sok z cytryny, aloes, miód i kurkuma. Z ich skutecznością bywa jednak różnie i warto skonsultować ich zastosowanie z dermatologiem. 

Q4: Jak długo trzeba czekać na efekty kuracji przeciw przebarwieniom?

Rezultaty mogą się różnić w zależności od rodzaju kuracji oraz intensywności przebarwień. Ogólnie rzecz biorąc widoczną poprawę można zauważyć od kilku tygodni do kilku miesięcy od rozpoczęcia kuracji.  

Q5: Czy przebarwienia na twarzy i ciele są niebezpieczne?

W większości przypadków brązowe plamy na ciele są nieszkodliwe i stanowią wyłącznie problem kosmetyczny. Ważne jest jednak, aby skonsultować się z dermatologiem i wykluczyć poważne choroby, zwłaszcza jeśli brązowa plama na skórze ma nieregularny kształt, zmienia się lub towarzyszą jej inne objawy.

Q6: Czy przebarwienia na twarzy mogę zakryć makijażem?

Tak, makijaż może pomóc tymczasowo zakryć ciemne plamy. Warto jednak używać kosmetyków przeznaczonych do zmniejszenia ciemnych plam na twarzy oraz takich, które ochronią przed powstawaniem nowych. Pozwoli to uzyskać długotrwałe rezultaty i poprawi wygląd skóry bez makijażu. 

Q7: Czy u osób o ciemniejszym odcieniu skóry mogą pojawić się brązowe plamy na ciele?

Tak, u osób o wszystkich odcieniach skóry mogą pojawić się ciemne plamy na skórze. W rzeczywistości osoby o ciemniejszych odcieniach skóry są często bardziej podatne na niektóre rodzaje przebarwień, tj. przebarwienia pozapalne (PIH).