Co na oparzenia słoneczne? Jeżeli przesadzisz ze słońcem, a Twoja skóra stanie się bolesna i czerwona przez oparzenia po opalaniu, skorzystaj z poniższych porad.
Co robić kiedy na skórze wystąpiły oparzenia po opalaniu?
Oparzenia słoneczne objawiają się zazwyczaj zaczerwieniem, bólem, rozgrzaniem i często swędzeniem. Możesz poczuć to jeszcze przebywając na słońcu lub kilka godzin później.
Po pierwsze zejdź ze słońca, aby nie spowodować dalszego uszkodzenia skóry. Spróbuj ją ochłodzić nakładając zimny kompres, biorąc letnią kąpiel lub prysznic. To szybko i skutecznie złagodzi oparzenia słoneczne.
Krem po opalaniu na oparzenia
Pij duże ilości wody, aby uzupełnić płyny w organizmie i pomóc mu się schłodzić. Skóra będzie prawdopodobnie bardzo wrażliwa i sucha, a więc nałóż na zaognione obszary krem na oparzenia słoneczne, na przykład Kojący krem-żel po opalaniu NIVEA SUN Sensitive SOS, aby je dodatkowo schłodzić i uzupełnić utracone nawilżenie. Produkt aplikuj na oparzoną skórę bardzo delikatnie, wklepując, nie pocierając.
Zazwyczaj oparzenia po opalaniu zaczną schodzić po paru dniach i Twoja skóra dojdzie do formy w ciągu tygodnia. Jeżeli nie widać poprawy, najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Kiedy balsam na oparzenia słoneczne nie wystarcza?
Oparzenia słoneczne zazwyczaj goją się samoczynnie w ciągu kilku dni, jednak w ciężkich przypadkach lub w razie innych objawów należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Pamiętaj, że oparzenia słoneczne mogą być niebezpieczne. Jest to szczególnie ważne w przypadku niemowląt i małych dzieci, ponieważ ich skóra jest wyjątkowo delikatna.
Ciężkie oparzenie słoneczne może objawiać się pęcherzami, dreszczami, gorączką lub zawrotami głowy i wymiotami. Objawy te mogą wskazywać na udar słoneczny, który pozostawiony nieleczony stanowi poważne zagrożenie.
Dowiedz się więcej o przyczynach i skutkach udaru słonecznego.
Zaczerwienienie zniknie szybciej, jeśli zastosujesz produkty z pantenolem, alantoiną, witaminą E i kwasem hialuronowym. Chłodząco działa też mentol, ale może być drażniący dla poparzonej skóry. Wymienione składniki przyspieszają gojenie, dlatego zawierają ze zwykle popularne preparaty na oparzenia z apteki, a także niejeden lek na oparzenia słoneczne przepisywany przez lekarza. Leki na oparzenia słoneczne (na te silne) zawierają dodatkowo substancje antyseptyczne, bo skóra pokrywa bąblami jest narażona na zakażenia.