W NIVEA dbamy o Twoje dane osobowe, dlatego chcielibyśmy Cię poinformować, że w naszej polityce wprowadziliśmy zmiany. Zapraszamy Ciebie do zapoznania się z nimi.

sposoby-na-oparzenie-słoneczne-header

Sposoby na oparzenie słoneczne

Co warto wiedzieć o łagodzeniu oparzeń słonecznych

Oparzenie słoneczne może być bardzo bolesne, a jeśli nie będziesz z nim odpowiednio postępować, stanie się utrapieniem – oto porady jak unikać oparzeń słonecznych i łagodzić ich skutki.

Najważniejsze to stosować krem przeciwsłoneczny

Stosowanie produktu przeciwsłonecznego z wysokim SPF jest kluczowe latem ze względu na oparzenie słoneczne, a także by zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Jak długo możesz pozostawać na słońcu bez kremu przeciwsłonecznego?

Najlepiej zawsze nakładać krem przeciwsłoneczny pół godziny przed wyjściem, chociaż produkty NIVEA Sun działają natychmiastowo.

Kontakt skóry z promieniami słonecznymi ma swoje korzyści. Jednak ilość promieni UV akceptowalna dla skóry zależy od szeregu różnych czynników, takich jak karnacja, geny czy pora dnia i lokalizacja. Zazwyczaj skóra pozostaje bezpieczna od 5 do 30 minut.

Aby oparzenie słoneczne nie powstało, najlepiej zawsze nakładać filtr, na przykład Nawilżający spray do opalania od NIVEA, przed wystawieniem skóry na słońce.

Nie musisz rezygnować z opalenizny

kobieta-w-pomarańczowym-kapeluszu-przeciwsłonecznym

Stosowanie kremu przeciwsłonecznego jest konieczne na wakacjach, ale nie oznacza to rezygnacji z opalenizny. Spray do opalania aktywizujący opaleniznę Protect and Bronze pozwala bezpiecznie kąpać się w słońcu, wspierając naturalny proces opalania skóry

Produkt przeciwsłoneczny: 5 porad jak prawidłowo stosować filtry

 1. Potrząśnij mocno opakowanie przed użyciem.
 2. Nałóż dokładnie grubą warstwę produktu.
 3. Zawsze powtarzaj aplikację w ciągu dnia, szczególnie po pływaniu, wytarciu ciała ręcznikiem lub spoceniu się.
 4. Nie zapomnij o wrażliwych miejscach, takich jak uszy, nos czy ramiona, są one bardziej narażone na działanie słońca.
 5. Poproś przyjaciela o pomoc w aplikacji w miejscach trudno dostępnych, jak np.plecy.

Dlaczego krem przeciwsłoneczny jest konieczny?

Jak mówi stare porzekadło: lepiej zapobiegać niż leczyć. W tym wypadku jest jak najbardziej prawdziwe. Zastosowanie dobrego kremu przeciwsłonecznego zanim wyjdziesz na słońce to zdecydowanie lepszy pomysł, niż krem na oparzenie słoneczne.

Produkty takie jak balsamy NIVEA SUN Protect & Moisture zapewniające natychmiastową ochronę nie tylko zapobiegną bolesnej, swędzącej, oparzonej skórze, ale także przedwczesnemu starzeniu się skóry spowodowanemu promieniami UV oraz obniżą ryzyko raka skóry. Nawet jeżeli Twoja skóra nie uległa oparzeniu, przedłużona ekspozycja na słońce powoduje narastanie uszkodzeń i zwiększa ryzyko wystąpienia oparzeń.

Z uwagi na globalne ocieplenie i rosnącą świadomość szkodliwości długiego przebywania na słońcu, najwyższy czas, aby zacząć chronić skórę kremem z filtrem. Wiele osób uważa, że ryzyko nie istnieje, kiedy niebo pokryte jest chmurami. Niestety nie jest to prawdą, gdyż ponad 90% promieni słonecznych przenika przez chmury i mgłę – nie żałuj sobie więc kremu!

Promienie ultrafioletowe mogą powodować uszkodzenie skóry w dłuższej perspektywie

Kamery UV pokazują, jak ogromną różnicę robi krem przeciwsłoneczny i w jakim niebezpieczeństwie nasza skóra jest bez niego. Pomimo że nie widać tego gołym okiem, skuteczny krem z filtrem pozwoli Ci spokojnie cieszyć się słońcem.

Piękne słowa

cytat-ochrona-przeciwsłoneczna

Oparzenie słoneczne: zapobieganie – wszystko o SPF

Upewnij się, że stosowany wskaźnik SPF jest właściwy dla Twojej skóry i zapewnia odpowiednią ochronę.

Pewne miejsca są bardziej podatne na oparzenie słoneczne niż inne

uśmiechnięta-kobieta

Obszary szczególnie wrażliwe na promienie słoneczne obejmują twarz, szyję i ramiona, grzbiety stóp i przedziałek. Pamiętaj o nałożeniu kremu z filtrem na te miejsca, aby uniknąć oparzeń.

Co oznacza skrót SPF i jak to działa?

SPF to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, skrót od angielskiego „Sun Protection Factor”. Jest to miara zdolności kremu do zapobiegania uszkodzeniu skóry przez oparzenie słoneczne. Na rynku jest wiele wskaźników SPF – oto co oznaczają.

Mówiąc krótko: liczba minut, przez którą skóra pozostaje chroniona bez kremu przeciwsłonecznego, pomnożona przez wskaźnik SPF to maksymalna liczba minut ekspozycji na słońce, przez którą skóra jest chroniona. Załóżmy, że czas samodzielnej ochrony skóry wynosi 20 minut. Zastosowanie balsamu SPF 15 przedłuży ten czas 15 razy. Możesz więc pozostać na słońcu przez 300 minut (czyli pięć godzin).

Z powodu pocenia, pływania, wycierania ręcznikiem i zabaw na plaży krem przeciwsłoneczny się ściera. Dlatego zalecamy powtarzanie aplikacji przynajmniej co 2 godziny i po każdym wejściu do wody.

 Produkty przeciwsłoneczne NIVEA, oferują zakres SPF od 10 do 50 – wybierz SPF, który zapewni Ci właściwą ochronę.

Jaki wskaźnik SPF powinnam stosować?

uśmiechnięta-kobieta-na-plaży

Właściwy wskaźnik SPF zależy od rodzaju skóry i planowanego czasu przebywania na słońcu. SPF 15 nadaje się na krótki spacer, ale jeżeli spędzasz cały dzień na plaży, lepszy będzie SPF 50+. Bez względu na poziom SPF powtarzanie aplikacji co kilka godzin jest kluczowe.

Karnacja i geny też mają znaczenie

kobieta-z-długimi-włosami-na-plaży

Osoby z jasną karnacją, jasnymi lub rudymi włosami są zazwyczaj bardziej narażone na oparzenie słoneczne. W razie wątpliwości co do skuteczności stosowanego SPF lub jego dopasowania do Twojej skóry staraj się nie wychodzić na słońce podczas najgorętszej pory dnia, między

Sposoby na oparzenie słoneczne: co robić w razie oparzenia

Co robić, jeżeli przeholujesz ze słońcem i Twoja skóra stanie się bolesna i czerwona przez oparzenie słoneczne

Co robić, kiedy zauważysz, że Twoja skóra jest oparzona

Oparzenie słoneczne objawia się zazwyczaj zaczerwieniem, bólem, rozgrzaniem i często swędzeniem. Możesz poczuć to jeszcze przebywając na słońcu lub kilka godzin później.

Po pierwsze zejdź ze słońca, aby nie spowodować dalszego uszkodzenia skóry. Spróbuj ją ochłodzić nakładając zimny kompres, biorąc letnią kąpiel lub prysznic.

Pij duże ilości wody, aby uzupełnić płyny w organizmie i pomóc mu się schłodzić. Skóra będzie prawdopodobnie bardzo wrażliwa i sucha, a więc nałóż warstwę produktu po opalaniu, na przykład *Regenerujące mleczko po opalaniu SOS* na zaognione obszary, aby je dodatkowo schłodzić i uzupełnić utracone nawilżenie. Produkt aplikuj na oparzoną skórę bardzo delikatnie, wklepuj, nie pocieraj.

Zazwyczaj oparzona skóra zacznie schodzić po paru dniach i dojdzie do formy w ciągu tygodnia. Jeżeli nie widać poprawy, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Ciężkie oparzenie słoneczne nie może być lekceważone

Oparzenie słoneczne zazwyczaj goi się samoczynnie w ciągu kilku dni, jednak w ciężkich przypadkach lub w razie innych objawów należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Jest to szczególnie ważne w przypadku niemowląt i małych dzieci, ponieważ ich skóra jest wyjątkowo delikatna.

Oznakami ciężkiego oparzenia mogą być pęcherze, dreszcze, wysoka gorączka lub zawroty głowy i wymioty. Objawy te mogą wskazywać na udar słoneczny, który pozostawiony nieleczony stanowi poważne zagrożenie.

Dowiedz się więcej o przyczynach i skutkach udaru słonecznego.

Zadbaj o swoją skórę, a ona zadba o Ciebie

uśmiechnięta-kobieta-w-słońcu

Oparzenie słoneczne może sprawić, że skóra będzie wyglądała na odwodnioną i matową i nie będzie w stanie pełnić swojej naturalnej funkcji ochronnej. Zapobiegaj oparzeniom słonecznym, a Twoja skóra pozostanie zdrowa, piękna i gładka.

Sposoby na oparzenie słoneczne: Kilka szybkich porad

 • Noś luźną odzież, aby zapobiegać otarciom.
 • Zakryj oparzoną skórę, jeżeli musisz ponownie wyjść na słońce.
 • Unikaj stosowania mydła czy żelu pod prysznic na oparzoną skórę do czasu jej zagojenia.
 • Pij dużo wody.
 • Włóż balsam po opalaniu do lodówki, aby wzmocnić efekt ukojenia.
 • Jeżeli skóra jest bolesna lub pojawią się na niej pęcherze, skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz także