SPF – co to za wskaźnik?

SPF – co to za wskaźnik?

Na opakowaniach kosmetyków przeciwsłonecznych znajdziesz oznaczenie SPF z konkretną liczbą. Zastanawiałaś się, co właściwie oznacza? Ma to spore znaczenie, ponieważ od doboru odpowiedniej wartości zależy skuteczność ochrony przed szkodliwym promieniowaniem. Sprawdź, co to SPF.

Co to jest SPF?

Zacznijmy od tego, co to znaczy SPF. Otóż za skrótem SPF kryją się angielskie słowa: Sun Protection Factor, co tłumaczymy jako wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. To wskaźnik, który oznacza, w jakim stopniu dany kosmetyk chroni skórę przed promieniami UVB. W zależności od oznaczenia liczbowego stopień ochrony wskazuje, jak długo możesz przebywać na słońcu z kremem na skórze bez obawy o oparzenia. Mówiąc dokładniej, filtr SPF informuje Cię, ile dłużej możesz poddawać się działaniu słońca bez wystąpienia reakcji rumieniowej w porównaniu do stanu, w którym skóra nie jest chroniona kremem.

Za oznaczeniem SPF kryje się czas, który jest potrzebny, aby w skórę wniknęła minimalna dawka rumieniowa określana jako MED (Minimal Erythemal Dose), czyli próg rumieniowy. To dawka, która wywołuje silny rumień w ciągu 24 godzin po ekspozycji na słońce. Wyjaśnijmy, jak to wygląda w praktyce. U osób, u których rumień występuje po 30 minutach bez kremu, po nałożeniu kremu z filtrem SPF 10 czas ten wydłuża się 10 razy. Nie oznacza to jednak, że jest ona przez cały ten czas bez przerwy chroniona. Filtry zmniejszają ryzyko poparzeń, lecz nie redukują go w pełni.

Dlaczego? Stopień skuteczności danego kosmetyku określa się na podstawie badań, które zakładają, że skórę pokrywa naprawdę gruba warstwa kremu. Mowa tu o 2 mg na centymetr kwadratowy skóry. Trudno wyobrazić sobie nałożenie takiej ilości preparatu jednorazowo. Dlatego nie możesz liczyć na pewną ochronę! Na tym jednak nie koniec. Leżąc na plaży czy kąpiąc się w wodzie, stopniowo ścierasz warstwę kosmetyku. Ponadto opisane wyliczenia odnoszą się do idealnych warunków laboratoryjnych. Z tego względu tak ważne jest powtarzanie aplikacji produktu z SPF co 2-3 godziny. W innym wypadku krem zadziała tak, jakby miał najniższą możliwą wartość.

Wiesz już, co to krem SPF. Czas zatem sprawdzić, jak należy go stosować i jaki produkt wybrać.

Co to jest SPF?

SPF w kremie, balsamie, mleczku do opalania – jak działa?

Mówiąc o tym, jak działa krem SPF, należy zacząć od omówienia samych filtrów. Te dzielą się na fizyczne (znane też jako mineralne) i chemiczne. Ich działanie nieco się różni. Otóż filtry mineralne tworzą fizyczną barierę, która chroni skórę przed promieniowaniem. Z kolei filtry chemiczne pochłaniają promieniowanie, a następnie zmieniają je w energię cieplną, która nie szkodzi skórze. SPF do twarzy i ciała może zawierać tylko jeden rodzaj filtra lub aż dwa. Działanie kremów obejmuje ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, dzięki czemu zapobiega przebarwieniom, zbyt szybkiemu starzeniu się skóry czy nawet groźnym chorobom skóry.

Skoro wyjaśniliśmy, co oznacza SPF w kremie, przyjrzyjmy się poszczególnym produktom z filtrami. Masz do wyboru różne kosmetyki do opalania. Wśród nich znajdują się balsamy do opalania, które są bardzo wygodne w użytkowaniu i świetnie sprawdzają się np. na plaży czy w upalny dzień w mieście. Inna popularna formuła to olejki do opalania, które pomagają uzyskać piękną, złocistą opaleniznę. Z kolei aplikację produktu z pewnością ułatwiają spraye do opalania. Bez wysiłku spryskasz nimi plecy. Niezbędne jest także stosowanie kremów z filtrem do twarzy.

Jednak formuła to sprawa drugorzędna. Pamiętaj, aby produkty do opalania wybierać przede wszystkim z uwzględnieniem wysokości filtrów. To absolutna podstawa, od której zależy zdrowie Twojej skóry. Dobry SPF NIVEA? U nas znajdziesz zarówno balsamy do opalania SPF 50, jak i takie z niższą wartością. Jeśli zależy Ci na wysokiej ochronie, wybierz Balsam aktywujący opaleniznę NIVEA Sun Protect & Bronze SPF 50. Z kolei, jeśli chodzi o krem do twarzy polecamy Przeciwzmarszczkowy krem z filtrem do twarzy SPF 50 lub Matujący krem do twarzy NIVEA Sun SPF 30.

Pamiętaj, aby rozsądnie stosować krem do opalania. Nakładaj go na około 30 minut przed kontaktem ze słońcem. Nie żałuj sobie kosmetyku, zwłaszcza jeśli chodzi o ciało. Nowoczesne produkty nie kleją się i szybko wchłaniają się w skórę, dlatego nie musisz się ich obawiać. Nakładaj krem co około 2 godziny. Miej to na uwadze szczególnie po wyjściu z wody.

Co oznacza SPF? Wysokość wskaźnika

Co oznacza SPF? Wysokość wskaźnika

● Co oznacza SPF 6? To minimalny filtr, który znajdziesz w kremach. A co to znaczy SPF 10? Jak wspomnieliśmy wcześniej u osoby stosującej filtr SPF 10 dojdzie do oparzenia po czasie 10-krotnie dłuższym niż, gdyby go wcale nie stosowała. Ta sama zasada odnosi się do tego, co oznacza SPF 20 itd. Ponadto SPF 10 blokuje 90% promieniowania UVB. Taka ochrona sprawdza się w pochmurne dni.

● Nieco wyższą, lecz wciąż średnią ochronę zapewniają SPF o wartości 15, 20 oraz 25. Są odpowiednie na częściowo słoneczne dni. Przy czym SPF 15 blokuje 93% promieniowania UVB, a SPF 20 do 95%.

● Z kolei wysoka ochrona kryje się za filtrami 30. Co to znaczy SPF 30? Otóż może on zatrzymać do 97% promieni. Jest odpowiedni na pełne słońce.

● Najwyższą ochronę zapewnia SPF 50+. Co znaczy SPF 50? Zatrzymuje on do 98% promieni słonecznych. Spisze się w tropikalnym słońcu.

SPF w kremie, balsamie, mleczku do opalania – jak działa?

Filtr SPF a fototyp skóry

Skoro wiesz już, co oznacza filtr SPF, czas wyjaśnić, kiedy sięgnąć po konkretny produkt. Pomoże Ci w tym określenie swojego fototypu skóry.

● Fototyp I, zwany również celtyckim, charakteryzuje bardzo jasna skóra, nierzadko z piegami. Włosy takich osób mają kolor blond lub rudy. Przedstawiciele fototypu I nie opalają się, a ich skóra w kontakcie ze słońcem szybko ulega poparzeniom. Wyróżnia ją bardzo duża wrażliwość na słońce. W tym wypadku filtr 50+ to konieczność. Lepiej również unikać ekspozycji na promienie słoneczne.

● Fototyp II, znany jako północnoeuropejski, charakteryzuje jasna skóra oraz włosy blond lub jasnobrązowe. Skóra może minimalnie się opalić, jednak dość łatwo ulega poparzeniu i wykazuje dużą wrażliwość na słońce. Zalecana ochrona to SPF o wartości od 20 do 30.

● Fototyp III to typ środkowoeuropejski. Osoby prezentujące ten typ mają dość jasną skórę i brązowe włosy. Szybko opalają się na brąz, a oparzenia słoneczne występują u nich rzadko. Tutaj przydaje się wiedza na temat tego, co oznacza SPF 15, ponieważ właśnie on sprawdzi się najlepiej. Minimalna dopuszczalna wartość to 12.

● Fototyp IV reprezentują osoby z oliwkową cerą oraz ciemnymi włosami. To typ urody zwany południowoeuropejskim. Takie osoby opalają się na brązowo i niemal nigdy nie doświadczają oparzeń słonecznych. Warto jednak pamiętać, że nawet dla tego fototypu SPF 6 to za mało i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest przynajmniej SPF 8.

 

Mamy nadzieję, że wiedza o tym, co oznacza SPF 20, 30 itd., jest dla Ciebie jasna. Dobieraj SPF do własnej karnacji oraz warunków pogodowych. Jednak nawet stosując wysokie filtry, zachowaj ostrożność. SPF 50 nie może uśpić Twojej czujności! Choćby najwyższy faktor wymaga ponownej aplikacji, ponieważ w kontakcie ze słońcem jego działanie ulega osłabieniu. Poza tym zawsze nakładaj go przed wyjściem na słońce! Nie zapominaj również o kremie z filtrem dla niemowląt i dzieci. I niezależnie od wybranego filtra staraj się nie przebywać na słońcu zbyt długo.

 

Filtr SPF a fototyp skóry

Porady dla Ciebie