Skoro wiesz już, co oznacza filtr SPF, czas wyjaśnić, kiedy sięgnąć po konkretny produkt. Pomoże Ci w tym określenie swojego fototypu skóry.
● Fototyp I, zwany również celtyckim, charakteryzuje bardzo jasna skóra, nierzadko z piegami. Włosy takich osób mają kolor blond lub rudy. Przedstawiciele fototypu I nie opalają się, a ich skóra w kontakcie ze słońcem szybko ulega poparzeniom. Wyróżnia ją bardzo duża wrażliwość na słońce. W tym wypadku filtr 50+ to konieczność. Lepiej również unikać ekspozycji na promienie słoneczne.
● Fototyp II, znany jako północnoeuropejski, charakteryzuje jasna skóra oraz włosy blond lub jasnobrązowe. Skóra może minimalnie się opalić, jednak dość łatwo ulega poparzeniu i wykazuje dużą wrażliwość na słońce. Zalecana ochrona to SPF o wartości od 20 do 30.
● Fototyp III to typ środkowoeuropejski. Osoby prezentujące ten typ mają dość jasną skórę i brązowe włosy. Szybko opalają się na brąz, a oparzenia słoneczne występują u nich rzadko. Tutaj przydaje się wiedza na temat tego, co oznacza SPF 15, ponieważ właśnie on sprawdzi się najlepiej. Minimalna dopuszczalna wartość to 12.
● Fototyp IV reprezentują osoby z oliwkową cerą oraz ciemnymi włosami. To typ urody zwany południowoeuropejskim. Takie osoby opalają się na brązowo i niemal nigdy nie doświadczają oparzeń słonecznych. Warto jednak pamiętać, że nawet dla tego fototypu SPF 6 to za mało i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest przynajmniej SPF 8.
Mamy nadzieję, że wiedza o tym, co oznacza SPF 20, 30 itd., jest dla Ciebie jasna. Dobieraj SPF do własnej karnacji oraz warunków pogodowych. Jednak nawet stosując wysokie filtry, zachowaj ostrożność. SPF 50 nie może uśpić Twojej czujności! Choćby najwyższy faktor wymaga ponownej aplikacji, ponieważ w kontakcie ze słońcem jego działanie ulega osłabieniu. Poza tym zawsze nakładaj go przed wyjściem na słońce! Nie zapominaj również o kremie z filtrem dla niemowląt i dzieci. I niezależnie od wybranego filtra staraj się nie przebywać na słońcu zbyt długo.
Udostępnij
Korzystając z tej funkcji, zgadzasz się na to, że dane te mogą być również przekazywane do krajów trzecich poza Europejskim Obszarem Gospodarczym bez odpowiedniego poziomu ochrony danych (zwł. USA). Istnieje możliwość, że władze mogą uzyskać dostęp do tych danych. Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie, ze skutkiem na przyszłość. Więcej informacji: Polityka Prywatności.