Kobieta z kręconymi włosami

SPF – co to? Ile czasu działa krem z filtrem SPF i który będzie odpowiedni dla Ciebie?

SPF jest niezbędny do ochrony skóry przed promieniami UV w codziennym życiu. Dowiedz się, co oznacza filtr SPF i jak działa, co oznaczają numery faktorów, jakich SPF najlepiej używać i jak je stosować. Odkryj, jakie ma SPF znaczenie dla Twojej skóry.

CO TO JEST SPF?

SPF to skrót od Sun Protection Factor i oznacza czas, przez jaki filtr przeciwsłoneczny chroni skórę przed promieniami UV. Im wyższy SPF, tym dłużej będzie trwała ochrona. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o SPF, w tym, jak długo utrzymuje się faktor 50, jak działa i jaka liczba najlepiej pasuje do Twojej skóry. Po tym artykule odpowiedź na pytanie „Co znaczy SPF 50?” będzie dla Ciebie oczywista.

Co oznacza filtr SPF i liczba przy SPF?

Liczba przy SPF informuje, ile czasu po zastosowaniu Twoja skóra jest chroniona przed poparzeniem słonecznym, w porównaniu do czasu bezpiecznej ekspozycji na słońce bez zastosowania żadnego filtra. Zatem jak długo działa filtr przeciwsłoneczny? Na przykład: jeśli możesz spędzić 10 minut na słońcu bez narażania się na poparzenie słoneczne, kosmetyk z SPF 10 zwielokrotni ten „czas ochronny” o 10, czyli bezpieczny czas na słońcu wyniesie 100 minut.

Pamiętaj jednak, że wskaźnik, ile działa krem z filtrem, jest tylko pewnym przybliżeniem, ponieważ jest to zależne od kilku czynników: pór roku, pogody, a nawet położenia geograficznego. 

 

Jak działa i ile działa krem z filtrem SPF?

Aktywne składniki filtrów przeciwsłonecznych chronią skórę odbijając lub pochłaniając promienie UV i zapobiegając uszkodzeniom wywołanym słońcem. Fizyczne (inaczej mineralne) filtry przeciwsłoneczne odbijają światło UV, podczas gdy chemiczne filtry przeciwsłoneczne je pochłaniają. Ilość filtrowanych promieni UV zależy od poziomu SPF, który aplikujesz:

SPF 15 blokuje 93% promieni UVB
SPF 30 blokuje 96,7% promieni UVB
SPF 50 blokuje 98% promieni UVB
 
Promieni UVB nigdy nie można całkowicie odfiltrować, dlatego ważne jest, aby ponownie nakładać ochronę SPF co najmniej co 2 godziny.

Kobieta z włosami afro nakładająca krem ​​Nivea SPF

DLACZEGO POWINNO SIĘ STOSOWAĆ SPF? SPF – ZNACZENIE

Faktor SPF w Twoim balsamie powinien wynosić co najmniej 30 i być dobrany w zależności od rodzaju skóry, sposobu aplikowania i planów na dany dzień.
 
Kobieta stosująca spray Nivea SPF

Dobór odpowiedniego SPF do rodzaju skóry

Wbrew temu, co myślimy, zawartość procentowa melaniny w skórze, która powoduje przyciemnienie jej kolorytu, nie ma wpływu na wymagany poziom SPF. Ciemniejsza skóra nadal musi być chroniona przed szkodliwym promieniowaniem, co najmniej SPF 30. Jeśli jednak masz jaśniejszy odcień skóry, powinnaś częściej stosować filtry przeciwsłoneczne, ponieważ melanina w Twojej skórze może nie wytrzymać tak długo ekspozycji na słońce.

Minimalny poziom SPF zalecany dla każdego rodzaju skóry w ciągu przeciętnego dnia to:
Skóra sucha: SPF 30
Skóra wrażliwa: SPF 50, ponieważ skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia, a faktor 50 zapewni silniejszą ochronę
Skóra dojrzała: również SPF 50 z powodów podobnych do skóry wrażliwej, ponieważ skóra z wiekiem staje się delikatniejsza

Warto pamiętać, co oznacza liczba przy SPF: im wyższa, tym dłużej i lepiej skóra jest chroniona przed promieniami UV. Jeśli masz chorobę skóry i nie masz pewności, jaki SPF będzie dla Ciebie odpowiedni, radzimy porozmawiać na ten temat z lekarzem.

 

Wybrać SPF 50 czy 30? Jaka jest różnica?

SPF 50 zapewnia około 98% ochrony przed promieniami UVB, w przeciwieństwie do około 96,7% ochrony zapewnionej przez SPF 30. Faktor SPF powyżej 50 zapewnia jedynie nieznacznie większą ochronę – po prostu żaden SPF nie może zapewnić Twojej skórze 100% ochrony. W większości codziennych sytuacji SPF 30 jest odpowiednią ochroną, ale pod warunkiem, że jest prawidłowo stosowany – SPF 50 pozostaje więc bezpieczniejszą opcją zapobiegania uszkodzeniom wywołanym przez słońce.


JAK APLIKOWAĆ SPF?

Przede wszystkim całe ciało powinno być pokryte filtrem przeciwsłonecznym. Niewłaściwe nałożenie nawet najlepszego kremu do opalania może narazić skórę na niebezpieczne promienie UV. Podczas prawidłowego aplikowania SPF należy całkowicie pokryć nim wszelkie odsłonięte obszary skóry i nakładać go ponownie tak często, jak to konieczne, aby utrzymać bezpieczny poziom ochrony przed promieniowaniem UV.
Ilość SPF, którą należy zaaplikować na całe ciało, będzie się różnić w zależności od przedziału wiekowego:

Dzieci w wieku poniżej 3 lat: używaj co najmniej od 5 do 10 ml kremu z filtrem przeciwsłonecznym, ale przez cały czas trzymaj dzieci z dala od bezpośredniego światła słonecznego, raczej powinny przebywać w cieniu.
Dzieci w wieku 3-5 lat potrzebują co najmniej 10-15 ml – więcej informacji na temat bezpieczeństwa najmłodszych można znaleźć w poradach dotyczących ochrony przeciwsłonecznej NIVEA dla dzieci.
Dzieci w wieku od 5 do 10 lat wymagają co najmniej 15-20 ml.
W przypadku aplikacji na całe ciało dorośli potrzebują co najmniej 30 ml.

kobieta nakłada krem ​​przeciwsłoneczny Nivea na swojego syna

JAK DŁUGO DZIAŁA FILTR PRZECIWSŁONECZNY SPF 50 I JAK CZĘSTO NALEŻY NAKŁADAĆ GO PONOWNIE?

Nivea Sun Protect 30 SPF

SPF 50 powinien chronić Cię 50 razy dłużej, niż Twoja skóra byłaby w stanie chronić się naturalnie. Pamiętaj jednak, że im niższy SPF i dłuższy czas od aplikacji, tym mniej promieni UVB zostanie odfiltrowanych, dlatego ponowna aplikacja co dwie godziny jest wysoce zalecana.


W przypadku pływania lub uprawiania sportu należy ponownie nakładać SPF częściej, ponieważ pot i woda mogą sprawić, że ochrona skóry szybciej przestanie działać. Dobrym pomysłem jest posiadanie przy sobie kremu przeciwsłonecznego SPF 30 lub 50, aby zapewnić sobie ochronę przez cały dzień.

JAKI SPF BĘDZIE ODPOWIEDNI DLA SKÓRY TWARZY?

SPF 50 zapewni Ci najlepszą ochronę, jednak niższe faktory są również odpowiednie, o ile są prawidłowo stosowane i uzupełniane przez cały dzień.

Uszkodzenia spowodowane słońcem są jedną z głównych przyczyn przedwczesnego starzenia się skóry, a ochrona skóry przed promieniami może pomóc w utrzymaniu młodzieńczej cery. Chociaż starzenie się to piękny proces, należy unikać uszkodzeń spowodowanych przez słońce.

Twoja twarz jest jedną z najbardziej narażonych części ciała, dlatego zaleca się codzienne stosowanie SPF, aby ją chronić. Jednym z najlepszych sposobów na to jest stosowanie kremu do twarzy z filtrem SPF, ponieważ na co dzień, zwłaszcza gdy jest pochmurno, łatwo zapomnieć o tym ostatnim kroku rutyny pielęgnacyjnej.

Nawilżacze NIVEA z filtrem SPF można łatwo wprowadzić do codziennej rutyny pielęgnacyjnej skóry. Wszystkie zostały starannie stworzone ze składników odżywczych, aby zaspokoić codzienne potrzeby skóry, zapewniając jednocześnie dodatkową ochronę SPF: od odświeżających kremów na dzień, kremów koloryzujących po kremy przeciwzmarszczkowe, które zapewniają ochronę przed promieniami UV.

Kobieta trzymająca krem ​​do twarzy Nivea Cellular

CHROŃ SKÓRĘ PRZED SŁOŃCEM, JEDNOCZEŚNIE JĄ NAWILŻAJĄC

Kobieta z kręconymi włosami trzymająca krem ​​Nivea Protect and Moisture SPF

Jeśli chcesz zapewnić swojej skórze najwyższą ochronę przed promieniami UV, odkryj NIVEA Protect & Moisture Balsam Do Opalania SPF 50+. Wzbogacony witaminą E, krem chroni i wzmacnia barierę ochronną skóry, zapewniając jednocześnie nawilżenie 48 h. Zrównoważona formuła została zaprojektowana tak, aby skóra była odporna na pot i nie kleiła się, dzięki czemu możesz cieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu bez obawy o uszkodzenia słoneczne.


Nasza pełna gama filtrów przeciwsłonecznych NIVEA została opracowana i przetestowana przez ekspertów pod kątem niezawodnej i skutecznej ochrony, a jednocześnie zawiera dodatkowe składniki odżywcze, które pielęgnują Twoją skórę.


Porady dla Ciebie